بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سفر و گردشگری / چگونه چک لیست سفر تهیه کنیم
چک لیست سفر

چگونه چک لیست سفر تهیه کنیم

تهیه چک لیست سفر یکی از ضروری ترین کارها پیش از سفر است. فارغ ار آنکه مسافر عادی باشید یا حرفه ای نوشتن چک لیست سفر به شما کمک می کند تا همه کارهای لازم را انجام دهید و سفر خوبی داشته باشید.

فرقی ندارد که مسافر عادی باشید یا گردشگر حرفه‌ای. این روزها همۀ ما آن‌قدر گرفتاری داریم که به راحتی مهم‌ترین چیزها را فراموش می‌کنیم. بعد هم افسوس و نگرانی و دردسرِ ناشی از فراموشیِ چیزهای مهم به سراغمان می‌آید. سفر رفتن و دیدن آسمان‌های جهان موهبت و فرصتی است که زندگی را لبریز از تجربه‌ها و لحظه‌های ناب می‌کند. چه کنیم که آسوده‌تر و منظم‌تر سفر کنیم؟ چگونه می‌توان به آشفتگی پیش از سفر غلبه کرد؟ ضروریات سفر کدامند و چگونه می‌توان از وجودشان مطمئن شد؟ این مقاله دربارۀ اهمیتِ به‌خاطرسپردن است و می‌کوشد از سردرگمی‌های پیش از سفر بکاهد. برنامه‌ریزی همیشه بهترین اقدام برای نظم دادن به مسائل و اجتناب از فراموشیِ مقولات مهم است. شک نکنید که ساختن چک لیست سفر و اقدامات مهم همیشه به کارتان می‌آید و به غایت سودمند است.

“ای وای خدای من، چیزی را جا گذاشته‌ام.” دقیقاً هر بار که ساکم را می‌بندم و راهی سفر می‌شوم، این کوبنده‌ترین و دلهره‌آورترین جمله‌ای است که در مغزم رژه می‌رود. قسم می‌خورم که هر بار این شک سمج و مزخرف را با خودم دارم؛ شک آزاردهنده‌ای که خصوصاً آن دقایق آخر در مغزم این پا و آن پا می‌کند و هشدار می‌دهد که دور و برت را خوب وارسی نکرده‌ای، چیزی را جا گذاشته‌ای. چاره چیست؟ چه باید بکنم که این تشویش و دل‌آشوبۀ پیش از سفر را نداشته باشم؟  باید این بی‌نظمیِ ذهنی را از بین ببرم و برای این کار نیاز به درنظرگرفتنِ ملزومات سفر دارم؛ چک‌لیست سفر که در هر مسافرت می‌تواند به کارم بیاید و حتماً در سفر اوّل به‌درد‌بخور است.

اگر سفری پیش رو دارید چک لیست سفر بسازید که موارد ضروری زیر را به شما یادآوری کند:

۱- مدارک رسمی را از یاد نبرید

مدارک از آن مواردی است که همیشه ته ذهنتان هست و به‌راحتی جا می‌گذارید. به خودتان می‌گویید یادت باشد که مدارک رسمی‌ات را برداری ولی زمان حرکت که می‌رسد به سادگی فراموش می‌کنید و مسلماً بدون مدارک خیلی‌جاها کارتان پیش نمی‌رود. لطفاً برداشتن مدارک را به لحظۀ آخر موکول نکنید. به چک لیست سفر قشنگتان نگاه کنید و قبل از هرچیز مدارک رسمی و اوراق شناسایی را کنار بگذارید.

مدارک رسمی اغلب شامل این موارد است:

 1. پاسپورت
 2. کارت‌های شناسایی، دفترچۀ بیمه و مدارک دولتی مورد نیاز
 3. ویزا (که باید از چند هفته قبل آماده شده باشد)
 4. بلیت‌های سفر (قطار، هواپیما یا هروسیلۀ حمل‌و‌نقل دیگر)
 5. عکس‌ پرسنلی (همیشه حداقل 4 قطعه عکس پرسنلی همراه داشته باشید)

 

۲- داروهای ضروری را به همراه داشته باشید

یک لحظه غفلت منجر به فراموش کردن داروها می‌شود و این موضوع می‌تواند نتایج ناگواری به همراه داشته باشد. دست‌کم این است که با یک سرماخوردگی ساده سفرتان خراب می‌شود و رؤیای سفر و لحظه‌های زیبایی که برای خودتان تصور کرده بودید به باد فنا می‌رود. نقل‌قول مشهور بنجامین‌فرانکلین یکی از بزرگان آمریکایی را از یاد نبرید که گفته است:” یک بخیۀ به‌موقع از نه بخیۀ اضافه جلوگیری می‌کند.”

حتماً در طول سفر این داروها را به همراه داشته باشید:

 1. قرص‌های مربوط به اختلالات حرکتیِ ناشی از سفر (قرص ماشین)
 2. قرص‌ها و داروهای ضدعفونی‌کننده و ضدالتهاب
 3. قرص‌های ضدمیکروب، سم‌زدا و آرام‌بخش (مثل پاراستامول (استامینوفن) ضد کروسین)
 4. قرص‌های ضدحساسیت (آلرژی هرلحظه ممکن است به سراغتان بیاید)
 5. وسایل پانسمان و زخم‌بندی شامل باند و گاز و پنبۀ الکلی (برای بریدگی، زخم و جراحت)

3- با خودتان ارز داخلی و خارجی داشته باشید

حتماً ارز داخلی و خارجی به همراه داشته باشید. مبالغی را برای هزینه‌های سفر درنظر بگیرید و قدری را در قالب وجه‌ نقد و باقی را در کارت‌های اعتباری همراه داشته باشید تا درصورت نیاز از آن استفاده کنید.

 • هرگز همۀ پول نقدتان را یک‌جا مثلاً در کیف پولتان نگه‌داری نکنید. حتی‌الامکان وجه نقد را در کیف‌های مختلف توزیع کنید. این کار خصوصاً در محل‌های پرازدحام مفید است چون همۀ پولتان را یک‌جا از دست نمی‌دهید. درواقع به شما کمک می‌کند که درصورت وقوع سرقت کمتر زیان ببینید.
 • پیش از سفر بانکتان را در جریان قرار دهید که احیاناً کارتتان مسدود نشود، مشکل اعتباری برایتان پیش نیاید و از پایانه‌های ناآشنا برداشت وجه نشود.

 

۴- کفش راحت بپوشید

لطفاً در سفر کفش راحت بپوشید که بتوانید راه بروید. یک جفت کتانی راحت ورزشی یا کفش پیاده‌روی همراه داشته باشید. کفشی انتخاب کنید که با هر آب‌و‌هوایی سازگار باشد و پای شما از پنجه تا پاشنه در آن راحت باشد. کفش مناسب یکی از اولویت‌های سفر است و حتماً به کارتان می‌آید.

۵- آداپتور برق، پاوربانک و شارژر مسافرتی یادتان نرود

فکرش را بکنید که تمام شدن شارژ تلفن همراه و دوربین و سایر وسایل برقیِ واقعاً می‌تواند آزاردهنده باشد و خیلی‌وقت‌ها در هتل، ایستگاه قطار، فرودگاه یا در طول حرکت سرگردان و کج‌خلقتان کند. حتماً توجه کنید که سوکت‌ها و خروجی‌های وسایل‌برقی‌تان با انواع محلی در مقصد سفر سازگار باشد. به فکر خرید پاوربانک باشید. خیلی‌وقت‌ها بهترین گزینه شارژر همراه خودتان است.

 

۶- لوازم جانبیِ دستگاه‌های کوچک الکترونیکی را به همراه ببرید و از آن‌ها مراقبت کنید

بیش از ۹۰ درصد جزئیات و برنامه‌های سفرمان را روی گجت‌ها و دستگاه‌های الکترونیکی همراه ذخیره می‌کنیم که در زمانۀ اطلاعات و ارتباطات نه تنها تجهیزات اضافه و تجملی نیستند که دقیقاً از ملزومات زندگی محسوب می‌شوند. حواستان به لوازم جانبی و قطعات دستگاه‌های الکترونیکی باشد. سیم‌ها، کابل‌ها، پاوربانک‌ها، SD کارت‌ها، درایورهایUSB و مانند این‌ها را حتماً همراه داشته باشید، در جای مشخصی قرار دهید و حواستان باشد که گم نشوند.

۷- از محصولات مراقبت پوست و ضدآفتاب غافل نشوید

متأسفانه هنوز بشر به‌حدی پیشرفت نکرده که بتواند فیلترهایی برای حفاظت از پرتوهای مضر نور خورشید بسازد تا دیگر مجبور نباشد بیرون از خانه محصولات ضدآفتاب با خودش حمل کند و نگرانی چین‌و‌چروک و آفتاب‌سوختگی و التهابات پوستی را نداشته باشد. پس برای حفظ سلامتی‌تان حتماً ضدآفتاب، پمادضدسوختگی و کرم‌مراقبتی را به اقلام چک لیست سفر گرانقدرتان استفاده کنید و در ساکتان جا بدهید.

۸- توجه به کاورها و محافظ‌های ضدآفتاب بسیار هوشمندانه است

از خودتان و وسایلتان در برابر باران و رطوبت مراقبت کنید. مجهز بودن به بارانی و لباس‌های ضدآب، چتر، ساک و کوله‌پشتی ضدآب، کاور موبایل ضدآب، کیف و کاور لپ‌تاپ ‌ضدآب، کفش و کتانی ضدآب و مانند این‌ها بسیار عقلانی و هوشمندانه است. خصوصاً اگر به مناطق مرطوب یا ساحلی سفر می‌کنید و هرلحظه ممکن است با بارش باران غافلگیر شوید این نکته را به خاطر داشته باشید.خیلی‌وقت‌ها نفوذ آب می‌تواند دردسرساز باشد.

۹- یک دست لباس اضافه با خودتان ببرید

هرجا می‌روید بهتر است یک دست لباس تمیز و راحت همراه داشته باشید. هرگز بدون لباس کافی در ساکتان را نبندید. همیشه محض احتیاط به جز یک دست لباسی که پوشیده‌اید، این‌ها را هم به همراه داشته باشید: یک دست لباس رسمی یا نیمه‌رسمی ، یک عدد تی‌شرت، یک عدد شلوار، یک جفت جوراب و یک دست لباس زیر.

در سفر به طبیعت فراموش نشود: راهنمای خرید لوازم سفر به طبیعت

 ۱۰- کنسرو مواد غذایی و پروتئینی به درد بخور است

فرقی ندارد که کجا بروم. برای سفر به هرجای دنیا با هر شرایط آب‌و‌هوایی با خودم مواد غذایی دارم. همیشه خوراکی‌های کوچک، قابل حمل و فاسدنشدنی همراهتان باشد که اگر گرسنگی بهتان فشار آورد، اگر در مضیقه قرار گرفتید یا فاصلۀ وعده‌های غذایی‌تان طولانی شد از آن‌ها استفاده کنید.

۱۱- قمقمه یا فلاسک آب را فراموش نکنید

اگر فعال محیط زیست نیستیم، کم‌ترین سهم و وظیفۀ هر کدام از ما این است که شخصاً از آلوده کردن زیست‌کره بپرهیزیم. ساده‌ترین کمکی که می‌توانید بکنید این است که در سفر به‌جای ظروفِ یک‌بار‌مصرف پلاستیکی از قمقمه، فلاسک یا ظروف قابل شستشو استفاده کنید. به این ترتیب دست دوستی به طبیعت داده‌اید و زمین خوش آب و رنگ سپاسگزارتان خواهد شد.

شما توصیه می‌کنید چه اقلام دیگری را در این چک لیست سفر قرار دهیم؟ آیا تابه حال چیزی را فراموش کرده‌اید که سفرتان تبدیل به سفری ناخوشایند شود؟

نویسنده: لیلا احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *