بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سلامت و تناسب اندام / ۷ مزیت حرکات کششی در محیط کار و فعالیت‌های روزانه

۷ مزیت حرکات کششی در محیط کار و فعالیت‌های روزانه

انجام حرکات کششی و ورزش در محل کار می‌تواند به حفظ سلامتی شما در زندگی پشت میز نشینی کمک کند. با فواید حرکات کششی و ورزش در محل کار بیشتر آشنا شوید.شما مهم‌ترین سرمایۀ محیط‌های کاری هستید. خلاق و باارزش و وظیفه‌شناسید. وقت برایتان گرانبها است. می‌خواهید بهترین باشید و بر کارایی و بازدهی‌تان بیفزایید، اما به معنای واقعی کلمه از پشت میز نشستن به تنگ آمده‌اید. احتمالاً فضاها، عادت‌ها و فرهنگ کاریِ حاکم بر محیط‌های اداری نیز اجازۀ تحرکِ حین کار را به شما نمی‌دهند. این بی‌تحرکی مهم است و می‌تواند به ضرر شما تمام شود. احساس درد و خستگی در عضلات و مفاصل و استخوان‌ها، خصوصاً درد در ستون فقرات، مشکل شایع خیلی از ما شاغلانِ پشت میزنشین‌ است. معمولاً از این نوع دردها شکایت داریم و در پی زمان مناسب برای انجام حرکات ورزشی و تحرک بیشتریم اما نمی‌دانیم با این همه کار و گرفتاری چه کنیم. چگونه می‌توانیم حرکت را به فعالیت‌های ایستا بیفزاییم و این پویایی جسمی را بخشی از فرهنگ کاریِ سلامت بدانیم؟ سیستم‌عامل‌های هوشمند با همۀ فوایدی که دارند از ما آدم‌های بی‌تحرک‌تری ساخته‌اند. گاهی حتی رغبت نمی‌کنیم یا دلیلی نمی‌بینیم که حین کار از جایمان برخیزیم، کش و قوسی به بدن بدهیم، چند قدم راه برویم و هوایی تازه کنیم. این درحالی است که بی‌تحرکی و خستگی ناشی از فعالیت‌های ثابت توان جسمی و ذهنی را به نحو قابل توجهی کاهش می‌دهند و بر راندمان کاری شاغلان تأثیر منفی دارند. یکی از بهترین راهکارها برای رفع خستگی و گرفتگیِ ناشی از نشستن و فعالیت‌های ثابت، انجام متناوب حرکات کششی است. شاید باور نکنید اما چند دقیقه قدم زدن یا انجام یکی دو حرکتِ کششی ساده می‌تواند خطرات بسیاری را از شما دور کند و حتی جانتان را نجات دهد.

کش‌ و قوس‌هایی که گاه و بی‌گاه، در خلال کار و فعالیت به بدن می‌دهید، نقش مهمی در سلامتتان دارند و حسابشان از تمرینات ورزشی روزانه و ساعت‌های باشگاه جداست. از گذشته، با یادآوری زنگ‌های ورزش این نکته در گوشمان هست که حرکات کششی نقش مهمی در بهبود گردش خون و جلوگیری از آسیب‌های مفاصل دارند. فرقی ندارد که برنامه‌ریزی مرتب ورزشی داشته باشید یا این‌که همۀ روز پشت میزتان بنشینید و گاهی به خودتان استراحت بدهید. نباید فراموش کنید که انجام حرکات کششی یکی از عادت‌های مهمِ تندرستی و سلامت بدن است که باید به‌طور مداوم انجام شود. در این مقاله قصد داریم ۷ مزیت قابل توجه حرکات کششی را با شما در میان بگذاریم. این ۷ مزیت از این قرارند:

۱-پس از حرکات کششی قبراق‌تر از همیشه‌اید و می‌توانید کوه را جابجا کنید

اگر آدم‌های گرفتاری هستید و به‌طورمعمول از صبح تا بعدازظهر کار می‌کنید، لازم نیست این فرصت طلایی را از خودتان سلب کنید. وقفۀ کوتاهی برای کش‌ و قوس‌ دادن به بدن می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن انرژی از دست رفته را به شما بازگرداند. جنیفر وارتان مربی حرفه‌ای در این باره می‌گوید: فقط چند دقیقه حرکات کششی موجب افزایش جریان خون در سراسر بدن می‌شود. همین چند دقیقه خون را به مغز می‌رساند و کارایی شما را افزایش می‌دهد. همین وقفۀ کوتاه و کش و قوس مختصر هوشیارتان می‌کند و باعث می‌شود رخوت کمتری در خود حس کنید.

۲- کمتر تعادلتان را از دست می‌دهید، کمتر می‌لغزید و سکندری می‌خورید

دانشمندان پژوهشی برای بررسی تعادل ایستایِ 42 دانش‌آموز انجام دادند تا مشخص کنند که پس از انجام حرکات کششی تا چه مدتی می‌توانند روی دستگاه استابیلومتر (تعادل سنج) باقی بمانند. نتیجۀ پژوهش بسیار جالب بود زیرا آن‌هایی که ۳۰ دقیقه پیش از انجام آزمایش، حرکات کششی انجام داده بودند در مقایسه با آن دسته که بی‌حرکت نشسته بودند، مدت طولانی‌تری قادر به حفظ تعادل ایستای خود بودند. پژوهشگران بر این عقیده‌اند که حرکات کششی می‌تواند به هماهنگیِ مؤثر عضلات بدن کمک کند. درواقع  آن‌هایی که حرکات کششی انجام می‌دهند، می‌توانند تغییرات تعادلی را تحمل کنند.

۳-حرکات بدنی را راحت‌تر، سریع‌تر و با فشار جسمی کمتری انجام می‌دهید

حرکات کششی منظم، سفتی و گرفتگی عضلات را از بین می‌برند، اما برای رسیدن به نتیجۀ مطلوب و برخورداری از مزایای کامل این تمرین‌های ساده باید این حرکات را صحیح انجام دهید. مایکل راس قائم‌مقامِ کلینیک تحقیقاتی مؤسسۀ راتمن دربارۀ انجام صحیح حرکات کششی چنین می‌گوید: باید از حرکات کششی استاتیک (ایستا)، یعنی کشیدن و نگه‌داشتن عضله اجتناب کنید. بهتر است تمرکزتان بر حرکات پویا و تمرینات کششی ملایم با غلطک‌های فومی باشد. دامنه‌ای از تمرینات حرکتی مثل بالا و پایین بردن شانه‌ها، چرخاندن مچ دست و خم کردن زانو را درنظر بگیرید. تمریناتی را انتخاب کنید که ماهیچه‌ها و مفاصلتان را به حرکات متناوب وا می‌دارند.

۴- با حرکات کششی تمرینات ورزشی‌ را بهتر و مؤثرتر از همیشه انجام می‌دهید

حرکات کششی باید بخش ثابت و منظم تمرینات روزانه باشند. اساساً باید تمرینات ورزشی را با حرکات کششی شروع کنید و به پایان برسانید. بیشتر افرادی که تمرینات فیتنس انجام می‌دهند حرکات کششی و انعطاف‌پذیر را به وقت اضافه موکول می‌کنند. این در حالی است که حرکات کششی، طیف گسترده‌تری از حرکت‌ها و کنش‌ها را در اختیارتان قرار می‌دهند. مقصود از طیف گسترده‌تر این است که به مدد حرکات کششی می‌توانید نرم‌تر خیز بردارید و در ارتفاع بیشتری بجهید. به عبارتی با این حرکات، مؤثرتر تمرین می‌کنید. ورزشکارانی که عادت به تمرینات کششی دارند، حرکت اسکات را می‌توانند بهتر و صحیح‌تر انجام دهند. جنیفر وارتان می‌گوید: “با انجام حرکات کششی، زانوها و عضلات بالای رانتان بهتر خم و راست می‌شوند و می‌توانید تمرینات بیشتری انجام دهید.” از این ‌رو توصیه می‌شود که پیش از انجام تمرینات ورزشی از حرکات کششی دینامیک برای افزایش دمای بدن و تقویت انعطاف‌پذیری مفاصل استفاده کنید و برای آرام کردن عضلات در پایان تمرینات از حرکات استاتیک کمک بگیرید.

۵- با حرکات کششی کمتر احتمال دارد که به خودتان آسیب برسانید

چارلز دراس، مربی آمادگی بدنی در تمرینات ماراتن نیوجرسی در این باره اظهار می‌کند: “هرگز وقتی ماهیچه‌هایتان سرد است، حرکات کششی انجام ندهید. استفاده از حرکات کششی در گرم‌کردن به بدن کمک می‌کند که برای تمرین آماده شود و مغز را در حالت آمادگی برای ورزش قرار می‌دهد. درمجموع نمی‌شود گفت که این نوع حرکات ورزشی، بیماری‌ را درمان می‌کنند اما از منظری نویدبخش می‌توانیم بگوییم که در بهبود ناراحتی‌های مفاصل بسیار مؤثرند.” حرکات کششی در افزایش تمرکز نیز به شما کمک می‌کنند و احتمال کمتری برای از دست دادن تعادل، آسیب و آه‌ و ناله باقی می‌ماند.

۶- با حرکات کششی قند خونتان به تعادل می‌رسد

تمرینات ورزشی مداوم به کاهش قند خون کمک می‌کنند. در سال ۲۰۱۱ پژوهشی دربارۀ تأثیر حرکات کششی بر دیابت صورت گرفت و در خلال آن قند خون افراد بالغِ مبتلا به دیابت نوع ۲ یا بزرگسالانِ مبتلا به پیش دیابت، پس از نوشیدن محلول غلیظ قند اندازه‌گیری شد. در پایان آزمایش معلوم شد قند خون آن‌هایی که ۴۰ دقیقه پس از نوشیدن محلول شیرین، حرکات کششی انجام داده‌اند در مقایسه با افرادی که محلول را نوشیده‌اند ولی از خیر تمرینات کششی گذشته‌اند، به نحو قابل توجهی کاهش یافته است. این پژوهش نشان می‌دهد که انجام حرکات کششی تأثیر به‌سزایی بر کاهش قند خون دارد.

۷- با حرکات کششی فشار عصبی کمتری خواهید داشت

حرکات کششی می‌توانند تنش‌های جسمی و روحی را مهار کنند، چون تنگی و گرفتگی‌های عضلات را از بین می‌برند و باعث می‌شوند که احساس آرامش کنید. فقط نباید این حرکات را بیش از حد انجام دهید. به‌ویژه اگر آسیب‌دیده‌اید باید بسیار مراقب باشید. همان‌طورکه دراس می‌گوید: “حرکات کششی نباید با فشار و به زور انجام شوند. باید نرم و راحت تمرین کنید. اگر با انجام حرکات کششی احساس درد می‌کنید، شک نکنید که حرکت‌ها را اشتباه انجام می‌دهید.”

سخن آخر

در این مقاله به اهمیت حرکات کششی در سلامتی و افزایش راندمان کاری پرداختیم. با انجام تمرینات ساده می‌توانید بر کارایی فعالیت‌های روزانه بیفزایید. انتخاب این قبیل عادت‌ها و راهکارهای تجربه‌شده به شما کمک می‌کنند که سبک زندگی سلامتی در پیش بگیرید. برایمان بنویسید که میانۀ شما با ورزش و فعالیت‌های بدنی چگونه است؟ چه محدودیت‌ها و فشارهایی دارید؟ آیا از کارتان لذت می‌برید؟ آیا حین کار احساس خستگی و ناراحتی می‌کنید؟ آیا از دردهای عضلانی رنج می‌برید؟ اصلاً در طول روز عادت به حرکات کششی دارید؟ چه تجربه‌ای در این خصوص دارید و فکر می‌کنید چه تغییراتی می‌توان در فضای اداری ایجاد کرد؟

 

نویسنده: لیلا احمدی

یک دیدگاه

  1. متاسفانه لایف استایل عموم ما، جوریه که کمترین میزان تحرک رو داریم که عوارضش رو بعدها نشون میده، فضاهای اداری هم که به بدترین شکل موجود و بی‌توجه به استانداردهای لازم ساخته می‌شن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *