بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سلامت و تناسب اندام / ۸ نکته برای بیدار شدن از خواب و دل کندن از خواب بهاری
بیدار شدن

۸ نکته برای بیدار شدن از خواب و دل کندن از خواب بهاری

بیدار شدن از خواب عامل مهمی در سلامت بدنی است. سلامت تنها به تغذیه سالم، ورزش و دانش مراقبت از پوست ختم نمی شود. شاید بهترین تعریف سلامت، تعریف سازمان بهداشت جهانی از این واژه باشد:

“سلامت شرایطی است که در آن سلامت جسمی، روانی و اجتماعی وجود داشته باشد، سلامت تنها به معنای عدم وجود بیماری یا ناتوانی نیست”- سازمان بهداشت جهانی، ۱۹۴۸٫

خواب آسوده و کامل، یکی از مهم ترین عوامل سلامت جسم و روح است. اما بسیاری از ما با مشکل سخت بیدار شدن از خواب مواجهیم. مشکلی که در این روزهای بهاری بیشتر خود را نشان می دهد و هرروز بیشتر از دیروز، به موقع بیدار شدن را به یک معضل غیرقابل حل تبدیل می کند.
آیا شما هم جزو آن دسته از کسانی هستید که صبح ها به زور از تخت جدا می شوید؟ اگر پاسختان مثبت است در اینجا برایتان ۸ راه حل ساده ارائه کرده ایم.

۱- تلفن همراه خاموش

قبل از به رختخواب رفتن، تلفن همراهتان را خاموش کنید (خودتون دلیلش رو می دونید!). موبایل، تبلت، لپ تاپ یا هر وسیله مشابهی شامل این قانون می شوند. نور آبی صفحات الکترونیکی دشمن خواب آسوده شماست.

۲- آب بنوشید

یک لیوان کوچک آب بنوشید. این کار به آرامش بیشتر شما کمک خواهد کرد. برخی عادت کرده اند بالای سر خود یک لیوان آب می گذارند، این کار موجب افزایش حس اطمینان و آرامش می شود.

۳- کتاب بخوانید

قبل از خوابیدن کتاب بخوانید (آنلاین نه!). کتاب خواندن به مرور سبب خسته شدن چشم ها می شود. البته اگر از آند عده هستید که کتاب در دست به خواب می روند، ممکن است کتاب را له و لورده کنید.

۴- پتوی مناسب

بیدار شدنپتویی انتخاب کنید که شما را گرم نگه دارد. مناسب ترین درجه حرارت برای خوابیدن بین ۱۶ تا ۲۱ درجه سانتیگراد است.

۵- ساعت دوربرد

بیدار شدنساعتی را که برای زنگ زدن کوک کرده اید از دسترس دور بگذارید تا امکان قطع کردنش را قبل از بیدار شدن کامل نداشته باشید.

۶- انگیزه سازی برای بیدار شدن

برای مهمترین کارهای روز بعد خود برنامه ریزی کنید تا انگیزه برای بیدار شدن و انجام آن ها داشته باشید.

پانوشت ویراستار: در دوران مدرسه، روز هایی که زنگ ورزش داشتیم، همیشه راحت تر از خواب بیدار می شدم و حتی یک بار خواب نماندم.

۷- صبحانه وسوسه برانگیز

در ذهنتان تهیه و تدارک یک صبحانه هیجان انگیز را ببینید تا به عشق خوردنش از خواب بلند شوید.

۸- چراغ ها خاموش!

در تاریکی مطلق بخوابید چرا که هورمون خواب یعنی ملاتونین فقط در تاریکی ترشح می شود.

 

منبع: Themetapicture

نویسنده: هما باباباشی

هما باباباشی تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته MBA گرایش مارکتینگ به پایان رساند. به عنوان مدیر بخش زیبایی و سلامت بامیلو، هما همواره جدیت در برنامه ریزی را سرلوحه کار خود قرار می دهد. همکار ما در محیط کار، ظاهری جدی اما باطنی شوخ طبع و مهربان دارد و در کنار ترجمه مقالات تخصصی روز، به فیلم، تئاتر، خواندن رمان های جذاب و ورزش و تندرستی هم علاقه دارد.

یک دیدگاه

  1. باسلام و عرض تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *