بامیلو بلاگ / دنیای مد و زیبایی / مراقبت از پوست و مو / ۶ ترفند برای خلاص شدن از شر دانه‌های سرسیاه
درمان جوش سرسیاه

۶ ترفند برای خلاص شدن از شر دانه‌های سرسیاه

جوش های سرسیاه از بدترین معضلات پوستی هستند. برای درمان جوش های سرسیاه چه باید کرد؟ بامیلوبلاگ را همراهی کنید تا با ۶ ترفند از بین بردن و درمان جوش سرسیاه آشنا شوید.

دانه‌های سرسیاه از جوش‌های سربسته هم مزخرف‌ترند و بلأخره هرازچندگاهی دچارشان می‌شویم، خصوصاً اگر پوست چربی داشته باشیم، به‌طور‌مداوم از محصولات آرایشی استفاده کنیم و البته اگر مراقبت از پوست در اولویتمان نباشد. سرسیاه‌ها به راحتی ایجاد می‌شوند. کافی است سلول‌های مرده و چربی اضافه در منافذ باز پوست تجمع کنند، مدتی هم در معرض هوا قرار بگیرند و اکسیده شوند تا بخشی از پوستمان دچار این پدیدۀ نازیبا شود. گاهی در اثر تغییرات هورمونی، استفاده از برخی داروها و تجمع باکتریِ حاوی آکنه هم دچار دانه‌های سرسیاه می‌شویم. ناگفته پیداست که پوست زبان بدن است و با ایجاد ضایعات و علایم پوستی به ما اعلام می‌کند که از چربی و زایدات اشباع شده‌ام، ملتهبم یا نیاز به پاک‌سازی و مراقبت بیشتر دارم. این زایدات تیرۀ  بدون درد غالباً در صورت و روی بینی ایجاد می‌شوند، به تدریج سفت و سخت می‌شوند و حتماً زیبایی و سلامت پوست را به مخاطره می‌اندازند. شاید راه مقابله با آن‌ها را ندانید یا مردد باشید که به پزشک مراجعه کنید یا نه. در این مقاله قصد داریم به 4 راهکار خانگی و آزمایش‌شده برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه اشاره کنیم.

همۀ ما از این‌ها داریم؛ از این ریزه‌میزه‌های سمجِ مزخرف، همین بدترکیب‌های کوچک ناخواسته که اصطلاحاً سرسیاه نامیده می‌شوند و یک عالمه دشمن جان به لبِ رسیده دارند. میلیون‌ها درمان و ترفند درمانی در بازار وجود دارد. همگی هم مدعی بهبود پوست‌اند و به شما نوید می‌دهند که کلک جوش‌های سرسیاه‌ را می‌کنند؛ اما حتماً به تجربه دریافته‌اید که خیلی از این راه‌ها افاقه نمی‌کنند. باید اعلام کنیم که پس از جد و جهد بسیار، به مدد پژوهش‌های گوناگون، با آزمودن همۀ درمان‌های موجود و کنارگذاشتن شیوه‌های ناکارآمد، به راهکارهایی حتمی دست یافته‌ایم که قادرند شما را از شر سرسیاه‌های لجوج و بدمنظره خلاص کنند. در این مقاله قصد داریم به ترفندهای قابل توجهی برای درمان جوش سرسیاه اشاره ‌کنیم. به مدد این شیوه‌ها حتماً پوست پاکیزه و درخشانی خواهید داشت.

۱- با جوش شیرین لایه‌برداری کنید

پوست خشک و گرفته به راحتی، به کمک ذرات جوش شیرین پاک و درخشان می‌شود چون جوش شیرین مثل میکرودرم اِبریژن عمل می‌کند و سبب می‌شود که پوست از شر حفره‌های مسدود (که به ایجاد دانه‌های سرسیاه منجر می‌شوند) خلاصی یابد. کافی است جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و آن‌قدر هم بزنید تا بافت خمیری‌شکلی ایجاد شود. با استفادۀ مرتب از این ترکیبِ لایه‌بردار، حتماً از شر دانه‌های سرسیاه خلاص خواهید شد.

۲- از بلک‌ماسک و نوارهای منفذدار استفاده کنید

قهرمانان ناستوده در عرصۀ مبارزه با سرسیاه‌ها همین نوارهای منفذداراند. حکایت این نوارها مفصل است و همین‌قدر بدانید که در جدال با دانه‌های سرسیاه به درستی از پس کارشان برمی‌آیند. کافی است محل مورد نظر را مرطوب کنید، نوار لایه‌بردار را روی موضع قرار دهید و بگذارید 15 دقیقه روی پوست بماند. برای کندن نوار به سرعت عمل کنید؛ انگار می‌خواهید باند منطقۀ جراحت‌دیده را دربیاورید. سرعت عمل سبب می‌شود که درد کم‌تری احساس کنید.

منظرۀ پشت نوار لایه‌بردار غالباً زننده و ناخوشایند است. همان بهتر که این مواد به نوار لایه‌بردار بچسبند نه به پوست شما.

۳- از ماسک‌های خاک رس استفاده کنید

ماسک‌هایی که مادۀ اصلی تشکیل‌دهندۀ آنها خاک رس است، مثل کاپِ ساکشن عمل می‌کنند و آلودگی‌های پوست را خارج می‌کنند. این ماسک‌ها مثل آهنربا میدان جذب ایجاد می‌کنند و به‌این‌ترتیب دانه‌های سرسیاه را از پوست بیرون می‌کشند. با استفادۀ مرتب از ماسک‌ خاک رس، نتایج شگفت‌آوری را به چشم خواهید دید.

۴- از محصولات حاوی اسیدسالیسیلیک و اسیدگلیکولیک استفاده کنید

این اسیدها برای لایه‌برداری و خلاص شدن از شر سرسیاه‌ها به کارتان می‌آیند. باید از پاک‌کننده‌ها و تونرهایی استفاده کنید که برچسب مواد تشکیل‌دهنده‌شان حاوی این اسیدها باشد. بد نیست بدانید که اسیدسالیسیلیک، لیپوفیلیک یا چربی‌دوست (جاذب روغن و چربی) است و در لایه‌برداری بر سطح منافذ چرب قرار می‌گیرد و چربی پوست را به خود جذب می‌کند. استفادۀ مداوم از پاک‌کننده‌های حاوی اسیدسالیسیلیک از پیدایش دانه‌های سرسیاه جلوگیری می‌کند و سبب پاک‌سازی حفره‌های پوستی می‌شود.

اسیدگلیکولیک هم که اسید آلفاهیدروکسیِ حاصل از نیشکر است، به زدودن سلولهای مرده و زایدات پوست کمک می‌کند. این دو اسید قدرتمند به یاری هم از پس هیولای مهیبِ دانه‌های سرسیاه برمی‌آیند.

۵- از محصولات حاوی رتینوئید استفاده کنید

رتینوئیدها حاوی ویتامین آ هستند، با پوست سازگارند و نتایج خیره‌کننده‌ای در حوزۀ پاک‌سازی به بار می‌آورند. رتینوئیدها به گیرنده‌های پوستی متصل می‌شوند و با این کار متابولیسم حیاتی پوست را بهبود می‌بخشند. درواقع این مواد سبب می‌شوند که احتمال بروز آکنه در پوست به حداقل برسد. در اثر کاربرد رتینوئید سلول‌های مرده از بین می‌روند، سطح پوست هموار می‌شود و لایۀ بیرونی‌ جلوۀ درخشان‌تری می‌یابد. گاهی با به‌کارگیری رتینوئید، لایه‌برداری قابل توجه و شدیدی رخ می‌دهد اما با استفادۀ مداوم، پس از ۳ تا ۷ بار استفادۀ هفتگی، در طول ۴ تا ۶ هفته عوارض جانبی کم‌تر می‌شود و پوست به‌تدریج جلوۀ پاک‌تر و درخشان‌تری خواهد یافت. محصولات حاوی رتینوئید را می‌توانید بدون نسخه یا با تجویز متخصص پوست تهیه کنید.

۶- از دستکاری دانه‌های سرسیاه اجتناب کنید

بدترین کار ممکن همین دستکاری دانه‌های سرسیاه (یا هر نوع جوش) است. اجازه بدهید پوستتان روال درست مراقبتی را در پیش بگیرد. حتی اگر وسوسۀ خلاص‌شدن سریع به سرتان زد، توجه داشته باشید که دستکاری و کندن دانه‌های سرسیاه فقط زمان مداوا را طولانی‌تر می‌کند و ابداً اقدام درستی محسوب نمی‌شود. پس فکر وررفتن باهر نوع جوش و ضایعۀ پوستی را از سر بیرون کنید.

در این مقاله به ۶ ترفند کاربردی برای درمان دانه‌های سرسیاه اشاره کردیم. شما چه‌قدر به سلامت پوستتان توجه می‌کنید؟ آیا ماهیت و خواص پوستتان را می‌دانید؟ از حساسیت‌ها و الزامات مراقبتی‌اش باخبرید؟ آیا در مقاطعی به دانه‌های سرسیاه مبتلا شده‌اید و راهی برای ازبین‌بردنشان دارید؟ از چه محصولاتی برای ازبین بردن سرسیاه‌ها استفاده کرده‌اید؟ لطفاً تجربیات و نظراتتان را با ما درمیان بگذارید.

نویسنده: لیلا احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *