بامیلو بلاگ / سبک زندگی / ترفندها / ۶ راه مبتکرانه و تاثیر گذار برای افزایش امنیت رمز عبور

۶ راه مبتکرانه و تاثیر گذار برای افزایش امنیت رمز عبور

در دنیای مدرن امروز رمزهای عبور نقش بسیار پررنگی در زندگی روزمرۀ ما بازی می‌کنند. تا حدی که اگر برای اکانت‌های خود رمز عبور قابل‌نفوذی در نظر گرفته باشید، امکان دارد که به‌راحتی اطلاعات شخصی و پول‌تان موردحملۀ تبهکاران اینترنتی قرار بگیرد.

همۀ ما یک سری نکات در رابطه با ساختن یک رمز عبور خوب شنیده‌ایم.  مواردی مثل طولانی بودن رمز عبور، استفاده از ترکیب حرف، عدد و نشانه‌ها، و پرهیز از هر آنچه به‌راحتی قابل حدس زدن باشد از این جمله‌اند.

به گفته بِرد کلونتز (Brad Klontz) دکتری اقتصاد رفتاری، بیشتر مردم آن‌چنان‌که لازم است به امنیت رمز عبور خود توجه نمی‌کنند؛ و یا اصلاً نمی‌دانند که در این مسیر چه بایدها و نبایدهایی وجود دارد.

در این مقاله قصد داریم 6 راهِ مؤثر در افزایش امنیت رمز عبور را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید با خیال راحت از امکانات دنیای مجازی بهره ببرید.

1- سایز همیشه مهم است!

6 راه مبتکرانه و تاثیر گذار برای افزایش امنیت رمز عبورتا همین چند سال پیش در نظر گرفتن 6 الی 8 رقم برای رمزهای عبور بسیار مناسب بود. اما حالا برای این‌که خیالتان از امنیت رمز عبور راحت باشد، باید حداقل 12 الی 14 رقم برای آن در نظر بگیرید.

همه می‌دانیم که رمزهای عبور کوتاه‌تر و ساده‌تر، کار هکرها را بسیار راحت کرده، و آن‌ها را قادر خواهد ساخت تا با ابزارهای خود، و با استفاده از روش آزمون‌وخطا به‌راحتی رمز عبور شما را پیدا کنند. بنابراین توصیه می‌کنیم همین حالا اگر رمز عبوری کمتر از 12 رقم برای هرکدام از اکانت‌های خود دارید آن‌ها را تصحیح کنید.

2- تابلو نباشید!

متأسفانه رمز عبور ضعیفی مثل 12345 و خود عبارت (password) هنوز هم یکی از پرکاربردترین‌ها در اکانت‌های مختلف اینترنتی به شمار می‌رود و همین مسئله تهدید بزرگی برای کاربران است. یکی دیگر از مواردی که باید از استفادۀ آن در رمز عبور پرهیز کنید، اطلاعات شخصی است. اطلاعاتی مانند نام، تاریخ تولد، نام همسر یا حیوان خانگی و کلیه اطلاعات موجود در شبکه های اجتماعی را به عنوان رمز خود استفاده نکنید. این اطلاعات به‌راحتی می‌تواند در دسترس هکرها قرار بگیرد، شاید با یک جستجوی سادۀ اینترنتی!

اهمیت استفاده نکردن از این نوع رمزهای عبور در اکانت اینترنتی حساب بانکی چند برابر است. مطمئناً شما دوست ندارید که به خاطر چند دقیقه زمان کمتری که هنگام تعیین رمز عبور صرف کرده‌اید، یک روز صبح بلند شوید و ببینید موجودی حسابتان تخلیه شده است. پس توصیه می‌کنیم اگر حساب بانکی شما رمز عبور ساده‌ای دارد همین حالا آن را پیچیده کنید!

3- به جمله فکر کنید، نه به کلمه.

بیشتر کارشناسانی که ما در مورد رمزهای عبور با آن‌ها صحبت کردیم، نظرشان این بود که «عبارت» و «جمله» گزینه‌های مطمئن‌تری نسبت به «کلمه» برای استفاده در رمز عبور هستند. به‌عنوان نمونه جملات به‌یادماندنی‌ای که در فیلم‌ها یا کتاب‌ها می‌خوانید، در ترکیب با نشانه‌ها و اعداد خاص می‌توانند گزینه‌های بسیار خوبی برای رمزهای عبورتان باشند. برای مثال hastalavistababy می‌تواند ایدۀ اولیۀ خوبی برای رمز عبور باشد. (کسی هست که از فیلم ترمیناتور خاطره نداشته باشد؟) حالا برای اینکه آن‌ را مستحکم‌تر کنید می‌توانید حروف بزرگ، اعداد و نشانه‌ها را هم وارد کنید: Ha$taLaV1staBaby. بفرمایید، این هم یک رمز عبور ایمن و مطمئن. البته تنبل نباشید و به این فکر نکنید که از همین رمز عبور استفاده کنید، -این رمز عبور از ذهن مترجم مقاله متراوش شده و پس از انتشار مطمئناً تبدیل یکی از آن رمز عبورهای تابلو! خواهد شد- چند دقیقه وقت بگذارید و رمز عبور منحصربه‌فرد خود را خلق کنید. تنبل نباشید!

4- از دکمۀ بزرگ Space غافل نشوید!

زمانی که از یک عبارت در رمز عبور خود استفاده می‌کنید، بکار بردن دکمۀ Space نیز می‌تواند ایدۀ خوبی باشد. چراکه این کاراکتر در اغلب موارد توسط ابزارهای هک نادیده گرفته می‌شود. بنابراین استفاده از آن می‌تواند به پیچیده‌تر شدن رمز عبور شما کمک بزرگی بکند. برای مثال می‌توانید آن را در همان نمونۀ تابلو که بالاتر ذکر کردیم این‌گونه بکار ببرید: Ha$ta La V1sta Baby (ولی نبَرید!)

5- رمز عبور ایمیل هم آدم است!

6 راه مبتکرانه و تاثیر گذار برای افزایش امنیت رمز عبوردرست است که رمز عبور حساب‌های بانکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اما وقتی‌که از امنیت رمز عبور صحبت می‌کنیم، خیلی‌ها تصور می‌کنند که فقط در این نوع اکانت‌هاست که باید جوانب احتیاط را رعایت کنند. این در حالی است که امنیت رمز عبور برای ایمیل هم از آن دسته مواردی است که در صورت رعایت نکردنش می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیر و حتی دردناکی برای شما در پی داشته باشد! چرا؟ چون‌که برای استفاده از اکثر اکانت‌ها و حتی بعضی از اکانت‌های مالی و بانکی، اگر بخواهید رمز عبورتان را تغییر دهید تأییدیه از طریق ایمیل با شما در میان گذاشته خواهد شد. حالا تصور کنید رمز عبور ایمیلتان در دسترس آقا یا خانم هکر قرار داشته باشد! تصور نمی‌کنم به توضیح بیشتری نیاز باشد.

6- هِی عوض کنید!

وقتی‌که همۀ رمزهای عبور شما یکی باشد درواقع مثل این است که شما یک شاه‌کلید برای هکرها کنار گذاشته‌ باشید. کارشناسان می‌گویند که بهتر است رمز عبور شما برای اکانت‌های مختلف متفاوت باشد، بعلاوه بهتر است آن‌ها  را هر 60 الی 90 روز یک‌بار تغییر دهید. البته عوض کردن دوره‌ای رمز عبور و توجه نکردن به موارد دیگری که در بالا ذکر شد درست همانند هیچ‌وقت عوض نکردن آن است.

طبق تحقیقاتی که اخیراً انجام شده، به این نتیجه رسیدیم که 61 درصد کاربران از رمز عبورهای یکسان برای اکانت‌های مختلف خود استفاده می‌کنند.  این در حالی است که 55 درصد آن‌ها کاملاً از عواقب این کار آگاه هستند. بهتر است که شما جزو آن 39 درصد باشید!

 

منبع: mashable

نویسنده: مصطفی ولی پور

مصطفی، مقاله‌نویس و مترجم، فارغ التحصیلِ رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی است و دنیای موفقیت، فناوری و خودرو سه موردی هستند که محوریت مقاله های تالیف شده توسط او را شکل می دهند. هنر بخش جدایی ناپذیر زندگی مصطفی است و نوازندگی، عکاسی، تصویرسازی، طبیعت گردی و کمپینگ مهم ترین تفریحات او را تشکیل می دهند. او عاشق ورزش است و ورزش هایی از جمله شنا و یوگا همیشه در برنامۀ او جایگاه ثابتی دارند. به نظر مصطفی "خوشحال بودن" بالاترین درجۀ موفقیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *