بامیلو بلاگ / دسته‌بندی نشده / ۵ نکته‌ی فراموش‌شده‌ی طبیعت‌گردی

۵ نکته‌ی فراموش‌شده‌ی طبیعت‌گردی

شاید سال‌ها پیش وقتی برای نخستین بار با یکی از دوستان خود درباره‌ی اکوتوریسم یا بوم‌گردشگری صحبت کردید، تصویری از یک کمپ در منطقه‌ی بکر و دست‌نخورده در ذهن‌تان نقش بسته باشد؛ منطقه‌ای که در اطراف آن جز طبیعت وحشی منظره‌ای دیده نمی‌شود و جز صدای حیوانات و حشرات، صدایی به گوش نمی‌رسد. یک کوله‌پشتی سنگین بر دوش، یک روز پیاده‌روی شدید، پخت‌وپز غذا روی اجاق‌های صحرایی و غذاخوردن در یک ظرف پلاستیکی را نیز به آن اضافه کنید.

کمپینگ، پیاده‌روی و شرایط سخت بخش مهمی از طبیعت‌گردی و بوم‌گردشگری هستند اما نکات دیگری نیز می‌تواند در آنها نهفته باشد که لذت چنین سفرهایی را دوچندان می‌کند.

سازمان جهانی جهانگردی اکوتوریسم را سفری مسئولانه به مناطق طبیعی تعریف می‌کند که از محیط زیست محافظت کند و زندگی مردم محلی را بهبود بخشد. اما با کمی اغماض و البته توجه به جزئیات سفرهای توریستی، می‌توان موارد دیگری را به آن اضافه کرد.

درست است یک سفر اکوتوریستی باید مسئولانه با حفظ محیط زیست و کمک به مردم محلی باشد، اما واقعا باید در طبیعت اتفاق بیفتد؟

اکوتوریسم می‌تواند راه‌های بیشماری برای حفظ تنوع زیستی و فرهنگی و بهبود کسب‌وکار مردم منطقه به وجود بیاورد. سفرهایی که فرصت‌های بی‌نظیر شناخت فرهنگ‌ها، زبان‌ها، مردم‌، تاریخ، معماری و مناظر جهان است و کاملا هم در حوزه‌ی اکوتوریسم اتفاق می‌افتند و نه در حوزه‌ی گردشگری فرهنگی و یا تفریحی.

 

اکوتوریسم ‌می‌تواند در شهر اتفاق بیفتد

citytourism

این جمله‌ی خوبی برای شهرنشینان است که در حال حاضر بیش از نیمی از جمعیت کره‌ی زمین را تشکیل داده‌اند.

یک شهر سازگار با محیط زیست را در نظر بگیرید که در رستوران‌های خود غذاهایی با مواد تشکیل‌دهنده‌ی محلی سرو می‌کند؛ باقی‌مانده مواد مصرفی آن کاملاً قابل بازیافت است؛ از برق سبز استفاده می‌کند؛ به شما امکان استفاده از منظره‌ای را می‌دهد که مملو از درختان بلوط بومی منطقه است.

هتل‌های طبیعی که کاملاً بر اساس مواد محلی و بدون استفاده از تکنولوژی‌های روز ساخته می‌شوند؛ توریست‌هایی که در این هتل‌های سبز اقامت می‌کنند؛ سعی می‌کنند با دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی از مناظر طبیعی شهر لذت ببرند، از فروشگاه‌های بومی و خاص شهر خرید کنند و در نهایت در یک کافه از نوشیدن یک فنجان قهوه‌ی ارگانیک لذت ببرند.

به هر شهری سفر می‌کنید با همین موارد می‌توانید فرصت‌هایی را برای طبیعت‌گردی به سفر خود بیفزایید.

به مقصد فکر نکنید؛ مسیر با شما سخن می‌گوید

road-trip

دوست دارید که به مقصد برسید. خوب است اما مسیر سفر شما یک فرصت استثنایی است. از مناظر زیبا و طلایی جاده لذت ببرید. هر از گاهی بایستید و پوشش گیاهی مسیر را ببنید، بگذارید تغییرات آب‌وهوایی در طول مسیر و نیز عوض شدن اقلیم‌ها در طول یک سفر به خوبی در ذهن شما بماند. هر از گاهی با مردم محلی گپی بزنید و حال‌وهوای زندگی در مناطق مختلف را بسنجید.

مسیر سفر نکات زیادی برای کشف کردن دارد. دوربین‌تان را در نزدیک‌ترین جای ممکن نگه دارید و مناظری را که افراد کمی از آنها عکاسی کرده‌اند، ثبت کنید.


مقاله مرتبط:برای آشنایی با جاذبه‌های اکوتوریسم ایران جاذبه‌های گردشگری ایران؛ فراموشی اکوتوریسم را بخوانید


علائق خود را در مردم و طبیعت جستجو کنید

5440753529_67ab26e917_z

به دنبال علائق و خواسته‌های خود در طول سفر باشید. به غذا علاقه دارید؟ محلی‌ها از چه مواد غذایی برای طبخ خوراک‎‌های خود استفاده می‌کنند؟ این مواد را چطور فرآوری می‌کنند؟ به دنبال مزه‌های جدید و دستور پخت‌های متنوع باشید. این خودِ خودِ اکوتوریسم است.

به ادبیات و داستان علاقه دارید، با مردم محلی صحبت کنید و از داستان‌های آنها بپرسید. اگر جمعی از آنها طبق عادت جایی دور هم جمع شده‌اند و یا در حال برگزاری مراسمی هستند، برای حضور در جمع آنها شک نکنید. به شنا علاقه دارید؟ با رعایت نکات ایمنی یک صخره برای شیرجه زدن پیدا کنید؛ مطمئن باشید این یکی از به‌یادماندنی‌ترین لحظات سفرهای شما خواهد بود. با سفر عشق کنید.

یک کار داوطلبانه انجام دهید

Volunteer-Activities

یکی از اهداف اصلی اکوتوریسم کمک کردن به حفظ محیط زیست و فرهنگ است. این راه خوبی برای گذراندن بخشی یا تمام زمان سفر شماست. در بسیاری از مناطق بیابانی برای جلوگیری از گسترش بیابان‌ها و یا کمک به حفاظت از تخم‌های یک پرنده‌ی درحال‌انقراض و یا پاک‌سازی محیط، چنین برنامه‌هایی تدوین می‌شوند.

این کار راهی برای شناخت منطقه نیز هست که یکی از اصلی‌ترین دلایل اکوتوریسم است. بسیاری از پروژه‌های اکوتوریستی دنیا بر اساس فعالیت‌های داوطلبانه پیش می‌رود.


مقاله مرتبط:  با خواندن راهنمای جامع خرید چمدان با ملزومات سفر آشنا شوید


از ژست توریستی بیرون بیایید!

farmingattourism

شاید کمی عجیب و غریب به نظر برسد اما می‌توانید یک دست لباس محلی تهیه کنید؛ حتی اگر لباس ناحیه‌ی مقصدتان از برگ باشد! وقت خود را در مزرعه و یا کنار حیوانات بگذرانید. با یکی از مردم محلی قرار بگذارید که در طول مدت اقامت خود در آن ناحیه در کارهای روزانه به او کمک کنید.

به دنبال خوردن غذاهای عادی نباشید؛ آنچه از مزرعه برداشت می‌کنید را بخورید. اگر می‌توانید روزگار مدرن خود را به فراموشی بسپارید. در هر حال واژه‌ی اکوتوریسم با کلماتی مانند راحتی و خوش‌گذرانی ارتباطی ندارد و هرچه بر این بی‌ارتباطی بیشتر تأکید کنید، لذت بیشتری از آن خواهید برد.

 

 

نویسنده: شکوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *