بامیلو بلاگ / سبک زندگی / تغذیه سالم / رژیم غذایی سالم و ۵ باور رایج اما نادرست

رژیم غذایی سالم و ۵ باور رایج اما نادرست

وقتی کسی می خواهد یک  رژیم غذایی سالم را شروع کند، چند اصل را برای خود تعریف میکند تا کالری کم تری را مصرف کند. برای مثال از خوردن این مواد غذایی پرهیز کنیم زیرا کالری زیاد دارند, از آن دوری کنیم, بهتر است این را جایگزین آن بکنیم و خیلی چیز های دیگر. ما به برسی چند نمونه از 5 باور رایج اما نادرست در یک رژیم غذایی سالم می پردازیم.

 1- خوردن کربوهیدرات = افزایش وزن

کالریدر کلمه کربوهیدرات چیزی وجود دارد که افراد با شنیدن آن از اضافه شدن وزن خود می ترسند. واقعیت این است که در یک رژیم غذایی سالم می توانید {به صورت کنترل شده} کربوهیدرات بخورید بدون اینکه به وزن شما اضافه شود. حتی کربوهیدرات ها می توانند در کم کردن وزن به شما کمک کنند. البته همه ی این ها بستگی به این دارد که از چه نوع کربوهیدراتی و به چه مقدار استفاده می کنید.

رژیم کم کربوهیدرات و فهرست غذاهایی متفاوت برای کاهش وزن

کربوهیدراتی که در میوه، سبزیجات و آرد کامل گندم وجود دارند، دارای فیبر می باشند و بسیار مفید اند و باعث سیر شدن شما می شوند. در عین حال حواستان به کربوهیدرات های فراوری شده* مانند نان سفید و شیرینی باشد که این ها فیبر کم و شکر  بالایی دارند.  همچنین از کربوهیدرات های چرب که اندازه ی کوچکی دارند دوری کنید. در اصل کربوهیدرات ها به تنهایی شما را چاق نمی کنند، اما  کالری زیاد همیشه منجر به چاقی می شود.

پانویس : کربوهیدرات های فراوری شده (refined processed carbohydrates) به انواع شکر، نشاسته ذرت، نوشابه های گازدار و بدون گاز گفته می شود. و.

2- سالاد، کلید یک رژیم غذایی سالم

کالریاین باور تا حدودی نادرست است. سالاد ممکن است در یک رستوران انتخاب خوبی باشد. اما می تواند یک دردسر بزرگ برای رژیم غذایی سالم شما نیز باشد. سالاد های رستوران معمولا با مواد چرب و شکر یا قند بالا پر شده اند. مراقب آجیل های شکلاتی، میوه های خشک شده، پنیر، ترتیلا های سرخ شده هم  باشید. بعضی دسرها هم با خامه و روغن درست می شوند.، این ها باعث اضافه شدن صدها کالری چاقی به وعده های غذایی شما می شوند. اگر می خواهید سالاد سفارش دهید، سالادی را انتخاب کنید که از سبزیجات تازه و پروتئین های سالم درست شده باشد. و در آخر یک دسر کم کالری انتخاب کنید و از آن لذت ببرید.

3- سالم بخورید، نوش جان!

کالریبله، خوردن غذای سالم از ناسالم بهتر است، اما کالری ها یا کربوهیدرات ها را فراموش نکنید. زیاده روی در خوردن غذا فقط به دلیل اینکه سالم است هم البته درست نیست. برای مثال موز را در نظر بگیرید، یک موز متوسط تقریباً 105 کالری و 27 گرم کربوهیدرات دارد. نصف گرم چربی و سه گرم فیبرکه آن را تبدیل به یک تغزیه ی مناسب می کند. اما اگر بخواهید یک معجون شیرموز درست کنید و چند عدد موز و خرما و شکر را مخلوط کنید، نباید انتظار کاهش چند کیلویی وزن در یک هفته را هم داشته باشید.

4- هر چه خوشمزه است، نخورید!

کالریاین باور هم نادرست است. یکی از روش های کم کردن وزن، متعادل بودن است. اگر  بخواهید خیلی سخت گیری کنید از تمام غذاهای مورد علاقتون بگذرید، شاید به کل رژیم را رها کنید. چرا که امکان دارد احساس کنید از همه چیز محروم شده اید. در عوض، غذاهای کم کالری و سالمی پیدا کنید تا در لیست برنامه رژیم غذایی سالم خود اضافه کنید.

پانویس : اگر هم به غذا یا خوراکی چاق کننده خاصی خیلی علاقه دارید، برای خوردن آن برنامه ریزی کنید. آن را در وعده های محدود در طول هفته مصرف کنید تا از زیاده روی جلوگیری شود. و.

5- گیاه خوار شدن بهتر است

کالری

چرا چنین تفکری دارید؟ به تمام غذاهای غیر گوشتی که وجود دارند و سرشار از چاقی، شکر و کالری می باشند (مثل: پیتزا، پاستا، کیک، شکلات) فکر کنید. جایگزین کردن سینه مرغ با یک کاسه پاستای پنیری بدون گوشت در کم کردن وزن به شما کمک نخواهد کرد. گیاه خوار یا گوشت خوار، اگر می خواهید وزن کم کنید، باید انتخاب های سالم کنید و پیرو یک رژیم غذایی سالم باشید.

تنها کافی است کالری یا کربوهیدرات هایی که نوش جان می کنید را بشمارید.

منبع:verywell

نویسنده: تینا امجد

تینا دانشجوی رشتۀ معماری است و به فیلم و کتاب های زبان انگلیسی به خصوص قهرمانان دنیای مارول (Marvel) علاقه دارد. همکار جوان ما، والیبال بازی می کند، به زبان ایتالیایی مسلط است و به تازگی ترجمه فیلم های مستند را نیز به کارنامۀ خود اضافه نموده. تینا در زمان آزادش از خواندن رمان های متنوع لذت می برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *