بامیلو بلاگ / سبک زندگی / ۵ سؤالی که یک متقاضی‌کار باید در حین مصاحبه شغلی بپرسد

۵ سؤالی که یک متقاضی‌کار باید در حین مصاحبه شغلی بپرسد

اگر از خواننده‌های بلاگ ما باشید، قبلاً بهتان گفتیم که در حین مصاحبه صُمُم بُکم ننشینید و در انتها از مصاحبه کننده سؤال هم بپرسید تا بدانند که توانایی‌های تعاملی خوبی دارید… یادتان آمد؟ حالا می‌خواهیم شما را راهنمایی کنیم که چه سؤالاتی بپرسید تا رستگار شوید. قرار است این سؤالات درست مانند پاسخ‌هایی که می‌دهید وجهه شما را بالا ببرد و کاری کند جوهر خودکار مصاحبه‌کننده در حین نوشتن خصوصیات خوب شما تمام بشود. این شما و این ما و این 5 سؤال جادویی که عرق از پاچه‌ی مصاحبه کننده در می‌آورد.

شاید بعضی از مصاحبه کننده‌ها که تازه کارتر باشند این سؤال را بپرسند، اما کارکشته‌ها و قدیمی‌هایشان فکر می‌کنند وقت تلف کردن است که از متقاضی بپرسند ” شما که سؤالی ندارید؟”

چرا؟ چون اکثر مصاحبه شونده‌ها در جواب این سؤال می‌گویند: دستشویی کجاست؟
جدای از شوخی بیشتر متقاضیان کار فقط سؤالی می‌پرسند که در ظاهر هوشمندانه باشد و آن‌ها را باکلاس نشان دهد و اصلاً توجهی به جواب مصاحبه کننده نمی‌کنند. در اصل چیزی که می‌پرسند مهم‌تر از پاسخی است که داده می‌شود.
متقاضیان کار درست حسابی اما سؤالاتی می‌پرسند که واقعاً می‌خواهند جوابش را بدانند تا بفهمند شرکتی که می‌خواهند در آن کار کنند چند چند است. چه بسا که بعد از پرسیدن این سؤالات، در دلشان پوزخندی بزنند و محل مصاحبه را ترک کنند و بی‌خود وقت‌شان را در شرکتی که اوضاعش قاراش‌میش است تلف نکنند. فرض کنید شما یک آبدارچی هستید و در حین مصاحبه از مصاحبه‌کننده می‌پرسید شما چه جور چایی مصرف می‌کنید و طرف به شما می‌گوید چای بیل نشانِ دکتر مینگ. همان‌جا باید از روی صندلی بلند شوید و یک استغفرالله بگویید و از در خارج شوید.

5 سؤال تأثیرگذار

1- در 2، 3 ماه اول کار چه انتظاری از من دارید؟

zgs3ruruigedrjlulcil

متقاضیان کار درست حسابی دوست دارند از همان روز اول پای‌شان را در جای سفت بگذارند. این جور آدم‌ها صبر نمی‌‎کنند 3 ماه از کارشان بگذرد بعد متوجه شوند که ساز و کار شرکت به چه صورتی است. باید همان اول متوجه شوند این شرکت به دردشان می‌خورد یا نه.

طرح این سؤال یعنی این‌که من می‌خواهم بدانم چطور توسط شرکت مورد ارزیابی قرار می‌گیرم؟ شرکت دقیقاً چه چیزی از من می‌خواهد؟

2- خصوصیات کلی کارمندهای خوب‌تان چیست؟ ‌

اگر می‌خواهید عقل از سر مصاحبه کننده بپرانید این سؤال را بپرسید. کسی که این سؤال را می‌پرسد می‌خواهد بداند که چطور می‌تواند در دراز مدت به یک وزنه‌ی تأثیرگذار در شرکت تبدیل شود. هر مجموعه و سازمانی با بقیه متفاوت است و از این رو قابلیت‌های کارمندان این مجموعه‌ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. به‌علاوه متقاضیان باهوش می‌خواهند بدانند برای این‌که بتوانند سالیان متمادی در این شرکت دوام بیاوند باید چه توانمندی‌هایی از خود بروز بدهند.

شاید کارمندان ممتاز آن‌جا تا دیروقت در دفتر می‌مانند یا شاید جان سختی و انعطاف‌پذیری بیشتری در هنگام گیر کردن کار به مراجع دولتی از خود نشان می‌دهند، و یا شاید اصلاً جذب مشتری‌ در شهرستان‌ها برای این شرکت مهم‌تر از برقرار کردن یک رابطه‌ی بلند مدت با چند مصرف کننده‌ی محدود در تهران است و روحیه‌ی سامسونت دست گرفتن و از این فرودگاه به آن ترمینال رفتن را می‌طلبد.

در هر صورت فردی که این سؤال را می‌‌پرسد 2 چیز را متوجه می‌شود: اول این‌که آیا به درد این‌کار می‌خورد و دوم این‌که اگر بخواهد در این کار استخوان بترکاند باید چه‌طور کار کند.


مقاله مرتبط:
پنج سؤالی که افراد موفق هر روز از خود می‌پرسند

 

3- کار من چه کمکی به شرکت می‌کند؟

کارمندان سرمایه‌های شرکت‌اند و هر کارمند در قبال حقوقی که می‌گیرد چیزی هم عاید شرکت می‌کند. (در غیر این‌صورت که تُف هم کف دست کسی نمی‌اندازند!)

در هر شغلی برخی فعالیت‌ها مهم اند. کارمندان بخش منابع انسانی می‌خواهند جاهای خالی شرکت را پر کنند اما همیشه هم نمی‌توانند پسرخاله خود را سر کار بیاورند. چیزی که واقعاً نیاز دارند فردی است که راست کار آن‌ها باشد، زیرا این کار باعث می‌شود در هزینه‌های شرکت از قبیل هزینه‌ی تعلیم نیروها صرفه‌جویی شده و بهره‌وری کلی شرکت افزایش یابد.

برای مثال، کارفرماها از پرسنل خدماتی انتظار دارند که کارهای تعمیراتی را به بهترین نحو انجام دهند، اما در اصل کاری که این خدماتی‌ها انجام می‌دهند این است که به شرکت کمک می‌کنند تا تمرکزش را بر روی فعالیت اقتصادی‌اش بگذارد و بهره‌وری بیشتری را از کار نیروهایش حاصل کند. اگر گرمایش ساختمان شرکت با مشکل مواجه باشد، کارمندان می‌روند یواشکی از این هیترهای المنتی می‌خرند و زیرپایشان می‌گذراند تا قندیلک نبندند. بعداً چنان قبض برق تُپلی برای شرکت می‌آید که هیچ پروفسور ریاضیدانی قادر به خواندن عدد روی آن نمی‌باشد. البته بعداً که آمار فروش شرکت بالا رفت کسی از آقا عزیزیِ تعمیرکار تشکر نمی‌کند، اما کیست که نداند اگر دستشویی شرکت به همان وضع سابقش بود که به‌جای آب، سوسک‌ از داخل لوله‌ی آفتابه‌اش در می‌آمد، نه تنها کارمندان روحیه‌ی خوب کار کردن نداشتند بلکه مشتریان حضوری یکی پس از دیگری فِر خورده بودند.

یک مصاحبه شونده‌ی کار درست، می‌خواهد بداند جایگاه او در شرکت چه تأثیری بر کل کار دارد و از نقش خود در لایه‌های مختلف کار آگاه شود.


مقالات مرتبط:
۱۰ نکته برای موفقیت در مصاحبه شغلی
۱۰ راه بهبود مهارت‌های مربوط به ارتباطات اجتماعی
۶ نشانه برای اینکه شغل شما در حال کشتن شما است
۱۰ راه برای فهمیدن اینکه شما چه کاره هستید

4 – کارمندان در اوقات فراغت‌شان چه‌کار می‌کنند؟

فرهنگ حاکم بر شرکت‌ها مطلبی نیست که بتوان رفرنس‌های زیادی در مورد آن پیدا کرد اما چیزی است که نمی‌توان آن را کتمان کرد. شرکت‌های مختلف فرهنگ‌های مختلفی را هم در بین کارکنان‌شان دارند. کارفرمایان نیز از شناخت و جهت دهی به این فرهنگ ضرر نمی‌کنند. کارمند خوشحال کسی است که 1) شغلش را دوست دارد و 2) افراد محیط کارش را دوست دارد

با در نظر داشتن همه این مسائل جواب دادن به این سؤال برای مصاحبه کننده سخت خواهد بود. مگر این‌که شرکت مورد نظر خیلی کوچک باشد و مصاحبه کننده بتواند کلیات آن‌را به شما بگوید. مثلاً خیلی از بچه‌های شرکت در ساعت ناهاری، غذاهای‌شان را به پارکی که در نزدیکی شرکت قراردارد می‌برند و آن‌جا نهار را دور هم صرف می‌کنند. یا این‌که آخر هفته 1 سانس سالن ورزشی اجاره می‌کنند و والیبال بازی می‌کنند. بعضی‌ از شرکت‌ها هم هستند که کارمندان‌شان در فرحزاد جمع می‌شوند و شلنگ قلیان را بین خودشان دست به دست می‌کنند. البته که برخی هم وقتی برای این تجملات ندارند و به محض این‌که ساعت کاری‌شان در این‌جا تمام شد، ماشین را برمی‌دارند و تا 12 شب می‌روند مسافرکشی.
در هر صورت، یک متقاضیِ کارِ زبر و زرنگ علاوه بر مسائل کاری، سعی می‌کند که از فرهنگ کاری آن شرکت نیز سر در بیاورد تا ببیند که آیا می‌تواند خود را با آن وفق دهد یا نه؟ چه بسا که با خود کار خیلی حال نکند، اما اگر بداند فرهنگ کارکنان این‌جا این است که آخر هفته‌ها دسته‌ جمعی کوه می‌روند نظرش عوض شود.

5- چه برنامه‌ای برای مقابله با فلان چالش دارید؟

هر کسب و کاری دردسرهای خودش را هم دارد: تغییرات در فناوری، ورود رقبای جدید به بازار، تغییر رویه‌های اقتصادی و هزار و یک داستان دیگر. هیچ شرکتی هم که نمی‌تواند دور تا دور خودش را خندق بکند و صورت مسئله را پاک کند. به هر حال مشکلاتی در کار هست و باید برای مقابله با آن‌ها نقشه‌ای کشید.

فردی که متقاضی‌کارِ درست درمانی باشد فقط به این اکتفا نمی‎کند که ” خدا بزرگه، بریم ببینیم خدا چی می‎ذاره تو سفره‌مون.” برای او آینده شرکت و رُشد آن اهمیت دارد. اگر وارد شرکت بی برنامه‌ای شوید که تصمیمات آن پای منقل گرفته می‌شود، مثل روز روشن است که با ماندن‌تان در این شرکت به جایی نخواهید رسید، اگر هم بخواهید بروید هیچ رزومه‌ی خوبی از این شرکتِ خر در چمن با خود نخواهید برد.

مثلاً شما برای مصاحبه وارد یک شرکت تولید کننده‌ی نخ دندان می‌شوید. آن‌طرف خیابان هم یک شرکت تولید کننده‌ی نخ دندان در شُرُف افتتاح است. شما از مصاحبه کننده می‌پرسید برنامه‌تان برای رقابت با آن‌طرف خیابانی‌ها چیست؟ یا این‌که قدم روی تُخم چشم ما می‌گذارید و می‌آیید در یک مرغداری نزدیک دهات ما برای استخدام. نمی‌خواهید از حاجی بپرسید که چطور می‎خواهد هزینه‌ی افزایش یافته‌ی غذای مرغ‌ها را جبران کند؟
یک متقاضی‌کار درست و حسابی فقط به این اکتفا نمی‌کند که نظر شخصی مصاحبه کننده را بداند. چیزی که برای او مهم است برنامه‌های شرکت است.

این سؤالات را گفتیم و شما هم می‌توانید بسته به شناختی که از محیط‌ کاری شغل مورد تقاضای‌تان  دارید آن‌ها را در مصاحبه‌های‌ شغلی‌تان مورد استفاده قرار بدهید تا علاوه بر این‌که اطلاعات دقیق‌تری در مورد شغل مورد نظر بدست می‌آورید، نظر مساعد مصاحبه کننده را هم به خود جلب کنید. امیدواریم توانسته باشیم شما را در راه رسیدن به هدف‌تان کمک کرده باشیم.

نویسنده: میثم

میثم عقیلی‌ هستم. متولد دهه‌ی پر زاد و ولد ۶۰. در اوج دلاوری خود در ۱۹ سالگی از ترس محاسبه سرعت بوق قطار در تونل تنگه‌زاغ و کله‌معلق زدن روی تپه‌های پادگان عجب‌شیر به سمت رشته مترجمی زبان انگلیسی خزیدم ولی دریغ از این‌که مترجمی نه اصلا علم است و نه جای آرامش. مثل تونلی است که علوم دیگر بوق بوق کُنان از توی دلش رد می‌شوند. عاشقِ خیال‌پردازهایی مثل هایائو میازاکی هستم و تن‌ماهی را نجوشانده می‌خورم. من اولین نویسنده‌ی بامیلوبلاگ هستم.

۸ دیدگاه ها

 1. دم شما گرم!
  بسی حال کردیم ^.^
  حتما این سوالات رو تو ذهنم نگه میدارم.
  بازم ممنون

 2. محمد باقر عموقاسمی

  همه مطالب عالین

 3. خوب بود ولی مثلا شما سوال شماره ۵ رو بپرسی به طرف بر میخوره و ممکنه فکر کنه شما رئیسی! ، اونوقته که با دمپایی ابری میفته دنبالت!

 4. کلیه مطالب واقعا زیبا بودن هم راجب شغل هم کار هم اینده مررررررسی

 5. آقا مسخرمون کردید؟ پس متن این مطلب کوووووووووو

  • سپندار معینی

   سلام دوست عزیز،
   از یک مرورگر وب دیگه استفاده کنید یا صفحۀ فعلی رو بارگذاری کنید.

   ممنون از دیدگاهتون،

 6. سلام
  من چند ماهه دنبال کار هستم و چندین جا همه رزومه فرستادم و رفتم برای مصاحبه ولی از هیچکدوم خبری نشد. این روزها با خودم فکر میکردم که چرا از هیچکدومشون خبری نشد! که اتفاقی دیشب سایت شما رو دیدم، به نظرم راهکارهای خیلی خوبی هستند.
  خدا رو شکر که آشنایی با سایت شما و مطالب خوبیتون رو روزی من کرد.
  خدا قوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *