بامیلو بلاگ / دنیای مد و زیبایی / آرایش و زیبایی / ۳۳ اشتباه آرایشی که زیبایی شما را از بین می‌برد
اشتباهات آرایشی

۳۳ اشتباه آرایشی که زیبایی شما را از بین می‌برد

اصول آرایشی هر روز در حال تغییر هستند. ممکن است روشی که برای آرایش خود انتخاب کرده‌اید، جزو اشتباهات آرایشی باشد. در این مقاله بامیلوبلاگ اشتباهات آرایشی رایج را برایتان توضیح داده‌ایم.

ما در موقعیت‌های مختلف با نحوۀ آرایش و سر و وضعمان پیام‌هایی به دیگران منتقل می‌کنیم، فضاهایی ایجاد می‌کنیم و از همه مهم‌تر خود را می‌نمایانیم. سودای نمایش و جلوه‌گری از دیرباز با آدمیان بوده و به صورت‌های مختلف تجلی یافته است.صورت ظاهر اصلاً بی‌اهمیت و بی‌معنا نیست و نشان از شخصیت، منش و هویت آدم‌ها دارد. درعین‌حال نباید کتمان کرد که سیرتحولات اجتماعی از ما آدم‌های عجیب و نامتعادلی ساخته و سبب شده که خیلی‌وقت‌ها جلوۀ عملمان با هدفی که مبنای آن بوده ناهمخوان باشد، نقض غرض کند، سود و خیری در پی نداشته باشد و حتی سنگی جلوی پایمان بیندازد. نیازی به برافراشته کردنِ آمار و ارقام نیست. رنگ رخساره گویای ضمیر جامعه است. در آرایشگری و توجه‌خواهی گوی سبقت را از سایر جوامع ربوده‌ایم. کار به جایی رسیده که مضحکۀ اقشار عاقل‌تر و جوامع توسعه‌یافته شده‌ایم و جمال شرقی و ایرانی‌مان دیگر شهرۀ عام و خاص نیست. اما واقعاً چرا آرایش می‌کنیم؟ با آرایش کردن چگونه به نظر می‌رسیم؟ آرایش کردن چه اصولی دارد و درست و نادرستِ آرایشی چیست؟

این مقاله به مهم‌ترین اشتباهات آرایشی اشاره می‌کند و می‌کوشد شمایل برازنده‌تری از زیبایی ارائه دهد.

برخی از این اشتباهات کلیدی و اثرگذار از این قرارند:

۱- پرایمر را فراموش می‌کنید

تابه‌حال برایتان پیش آمده که فاندیشن‌تان در طول روز تغییر رنگ بدهد و سایه روشن نارنجی روی پوست ایجاد کند؟ این حالت وقتی رخ می‌دهد که چربی طبیعی پوست با رنگدانه‌های فاندیشن ترکیب می‌شود و درنتیجه pH پوست را تغییر می‌دهد. کارکرد پرایمر این است که از این اکسیداسیونِ ناخواسته جلوگیری کند، بافت یکنواختی به پوست بدهد و ثبات و ماندگاری آرایش را در پی داشته باشد.

۲- اول کانسیلر می‌زنید و بعد سایۀ چشم می‌کشید

همیشه از سایه چشم قبل از کانسیلر استفاده کنید چون در غیر این صورت سایه پخش‌وپلا می‌شود و کل کارتان را خراب می‌کند. در واقع وقتی کانسیلر را با ضربه‌های ملایم زیر چشمتان می‌زنید، سایه و خط چشمِ پلک پایینی از جایشان تکان نمی‌خورند و ثابت می‌مانند.

۳- روی پوست برنزه از سایه‌هایی با تنالیتۀ خیلی گرم استفاده می‌کنید

منظرۀ وحشتناکی که این روزها خیلی به چشم می‌خورد، اومپا لومپا (شخصیت فانتزی فیلم چارلی و کارخانۀ شکلات‌سازی با صورت نارنجی و موهای سبز اثر تیم برتون) های عجق وجقی هستند که دور و برمان می‌پلکند و آدم را تا مرز سکته پیش می‌برند. این پدیدۀ هولناک چیزی نیست جز افراط در استفاده از رنگ‌های خیلی برنزه روی پوست. درست است که خطوط مورب و تقابل‌های سایه‌روشن‌دار در طیف گرم و برنزه راحت‌تر ایجاد می‌شوند اما طبیعی‌تر و دلنشین‌تر آن است که از رنگ‌های خنثی‌تری استفاده کنید نه قرمز و نارنجی. پس قرمز و نارنجیِ جیغ را فراموش کنید و درعوض بژ و قهوه‌ای‌های ملایم را امتحان کنید. از این‌ها گذشته فراموش نکنید که پوست برنزه هرگز نارنجیِ تند نیست.

۴- فقط به نوک مژه‌ها ریمل می‌زنید

ریمل زدنِ نوک مژه‌ها چشم‌ها را کوچک‌تر و گرفته‌تر نشان می‌دهد و تضمین خوبی است برای ریختن ریمل و ایجاد لکه‌های سیاهِ پایین و اطراف چشم. بگذارید ریملتان کارش را درست انجام بدهد. پس ریمل زدن را یاد بگیرید و دقت کنید که کل مژه را ریمل بکشید نه بخشی از آن را.

۵- خط چشم سیاه و ضخیمی دور چشم می‌کشید

کشیدن خط چشم به ناحیۀ بن مژه با معیارهای صحیح آرایشی همخوان است چون مژه‌ها را گیراتر و چشم‌ها را نافذتر نشان می‌دهد اما نباید غلظت خط چشم را زیاد کنید. سیاهی و ضخامت بیش از حدِ بن مژه و  محیط چشم‌ نتیجه‌ای جز گرفته‌تر و کوچک‌تر نشان دادن چشم‌ها ندارد. درعوض از خط چشم سبک­‌تر و خطوط ظریف‌تر استفاده کنید. می‌توانید به جای خط چشم از سایه استفاده کنید. این تکنیک مدرن‌تر است.

۶- ابروهای سیاه و تصنعی برای خودتان می‌سازید

شاید گیسوان بلوندِ کارا دلوین در تقابل با ابروهای سیاهش ترکیب جذابی ایجاد کند اما این ترکیب همیشه جالب از آب درنمی‌آید و حتی می‌تواند سن و سالتان را بالا ببرد. برای اینکه صورت آراسته‌تری داشته باشید و رنگ چشم‌هایتان (خصوصاً قهوه‌ایِ چشم‌ها) را به رخ بکشید، مداد ابرویی انتخاب کنید که یکی دو درجه از رنگ موهایتان روشن‌تر باشد و کلاً استفاده از رنگ‌های خیلی متضاد را فراموش کنید.

۷- محدودۀ رژگونه را نمی‌دانید

برس آغشته به پودر را روی برجسته‌ترین ناحیۀ گونه قرار دهید و به سمت گوش‌ها بکشید. حتماً یادتان باشد که مرز رنگ‌ها را در هم ادغام کنید. افراط در رژگونه و اشتباه برس زدن، ظاهر اغراق‌آمیز و دلقک‌گونه‌ای به شما می‌دهد. بنابراین ناحیۀ درست را پیدا کنید و صحیح و متعادل رژگونه بزنید.

۸- ترتیب را رعایت نمی‌کنید و فوندیشن را روی کانسلیر می‌زنید

این کار را نکنید. کاربرد کانسیلر یکنواخت کردنِ فوندیشن و پوشاندن ناهماهنگی‌ها است. با این اشتباه دقیقاً نقض غرض کرده‌اید و بافت یکنواختی حاصل نمی‌شود.

پس چگونه از فوندیشن استفاده کنیم؟ با ۴ ترفند ساده مثل حرفه‌ای‌ها کرم پودر بزنید

۹- پوست برنزه را بیش از حد براق می‌کنید

نباید بیش از حد برق بزنید و درخشش تصنعی داشته باشید. ضمناً لزومی هم ندارد که پوستتان را کاملاً مات کنید. فقط سعی کنید نمودی طبیعی داشته باشید نه این که برق و جلای اضافه از خودتان ساطع کنید. به جای این که به همه‌جای  صورتتان براق‌کننده بزنید، فقط روی گونه‌ها از آن استفاده کنید.

۱۰- روی مژۀ ریمل‌خورده، ریمل می‌کشید

با چند بار ریمل زدن ظاهری خشک، درهم و غیرطبیعی به مژه‌ها می‌دهید. اگر با یک بار ریمل‌کشیدن به نتیجۀ مطلوب نمی‌رسید ریملتان را تغییر دهید و از انواع حجم‌دهنده استفاده کنید.

۱۱- فوندیشن صورت با رنگ گردنتان هماهنگ نیست

خانم‌ها معمولاً این اشتباه ناشیانه را مرتکب می‌شوند و حتی اگر فاندیشنِ مناسبی انتخاب کرده باشند بی‌توجهی به گردن باعث می‌شود صورت و گردنِ ناهماهنگی داشته باشند. چاره این است که فاندیشن صورت را به گردن هم بزنید و به این ترتیب مرز صورت و گردن را محو کنید. این اصل کلی را در آرایش فراموش نکنید که همیشه باید رنگ‌ها و مرزها را محو و در هم ادغام کنید.

۱۲- رژ لب خیلی تیره می‌زنید

استفادۀ ماهرانه از سایه و خطوط تیره جلوۀ بیشتری به آرایش لب‌ها می‌دهند، اما فراموش نکنید که  رنگ‌های خیلی تیره لب‌ها را کوچک‌تر و صورت را بزرگ‌تر نشان می‌دهند و عدم تناسب ایجاد می‌کنند. البته شاید عمداً بخواهید لب‌های خیلی تیره‌ای برای خودتان ترتیب بدهید و ظاهر متفاوتی داشته باشید. به‌هرحال توصیۀ ما استفاده از رنگ‌های طبیعی و دلنشین است.

۱۳- سعی می‌کنید حلقه‌های زیر چشم را با کانسیلر نامناسب بپوشانید

برای پوشاندن قرمزی یا تیرگیِ زیر چشم‌ها نیاز به کانسیلری دارید که رنگ متفاوتی داشته باشد و درعین‌حال آن ناحیه را پوشش دهد. آن‌هایی که پوست روشن‌تری دارند بهتر است برای پوشاندن این نواحی از کانسیلرهایی با ته‌رنگِ ارغوانی یا هلویی استفاده کنند اما در پوست‌های تیره‌تر که حلقه‌های زیر چشم معمولاً قهوه‌ای یا ارغوانی است، کانسیلری که رنگدانه‌های نارنجی دارد پوشش بهتری ایجاد می‌کند. به‌هر‌حال از سفید کردن یا بیش از حد روشن کردن این ناحیه اجتناب کنید. هرچه قدر رنگ این ناحیه را روشن‌تر کنید سخت‌تر با فاندیشنتان هماهنگ می‌شود.

۱۴- مداد چشمتان پخش می‌شود

شاید مداد چشمتان خیلی چرب است، بافت سستی دارد و راحت پخش می‌شود. برای جلوگیری از این حالت و ماندگاری بیشتر، روی خط چشمِ مدادی، کمی سایه بزنید. پودر مثل پرایمر عمل می‌کند و دوام خط چشم را افزایش می‌دهد.

۱۵- به پوستتان بیش از حد پنکیک برنزه می‌زنید

راستش را بخواهید برنزه کردن پوست با پنکیک یکی از بدترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید. این کار حُسن چندانی ندارد. رعایت تعادل در برنزه شدن آسان نیست. معمولاً فکر می‌کنید به میزان کافی برنزه نشده‌اید. اگر پوست خیلی روشنی دارید، با این شیوه شبیه بلوندهای گندمیِ کنار ساحل نمی‌شوید. کمی پنکیک زدن کفایت می‌کند و طبیعی‌تر و زیباتر است. به خاطر داشته باشید که بافت جدید باید با رنگ پایۀ پوستتان همخوانی داشته باشد و ظاهری طبیعی به شما بدهد. راهش این نیست که رنگ پوستتان را از اساس تغییر دهید.

۱۶- از اپلیکاتور ضمیمه به سایه‌چشم استفاده می‌کنید نه برس حرفه‌ای

غالباً در بسته‌بندیِ سایه‌های چشم، اپلیکاتور کوچکی هم وجود دارد، اما برای ایجاد بافت یکدست نیاز به برس حرفه‌ای دارید. تفاوت در این است که اپلیکاتور فقط یک کپه رنگ به پوستتان منتقل می‌کند، درحالی‌که برسِ سایه رنگدانه‌ها را به تدریج و با ظرافت بیشتری به ناحیۀ موردنظر اضافه می‌کند و رنگ را به میزان دلخواهتان با پوست می‌آمیزد.

۱۷- خط چشم را تا مجرای اشکی ادامه می‌دهید

این کار چشم را در معرض عفونت باکتریایی قرار می‌دهد و ازطرفی سبب پخش شدن خط چشم می‌شود. گوشۀ داخلی چشمتان در طول روز مرطوب می‌شود و می‌تواند منجر به ناراحتی و آسیب چشم شود. سعی کنید خط چشمِ پلک بالا و پایین را هرگز تا گوشۀ داخلی چشم و مجرای اشکی ادامه ندهید.

۱۸- برای پخش کردن پودر روی صورت از برس نامناسب استفاده می‌کنید

نباید از اهمیت برس‌ها در آرایش پوست غافل شوید، به‌ویژه وقتی قرار است سایه‌های رنگی به صورتتان اضافه کنید. پیشنهاد ما این است که از برس‌های بزرگ با پرزهای فراوان استفاده کنید که پودر را به‌راحتی روی پوست پخش کند. کلاً این برس‌ها به درد بخورند، در آرایش پوست نقش کلیدی دارند و باعث می‌شوند به نحو احسن آرایش کنید. از برس‌های خیلی کوچک استفاده نکنید مگر قلم‌موهایی که دستۀ بلند و حرفه‌ای دارند و برای آرایش بخش‌های ظریف‌تر مناسب‌اند.

۱۹- ابروهایتان را از فرم می‌اندازید

آراستگی ابرو نقش مهمی در زیبایی شما را دارد و باید سعی کنید ابروها را به بهترین نحو ممکن بیارایید. شکل ابرو می‌تواند چهرۀ فرد را از این رو به آن رو بکند و تغییر شگرفی ایجاد کند. توصیه می‌کنیم حتماً برای فرم دادن به ابروهایتان به آرایشگر حرفه‌ای مراجعه کنید و از او بخواهید نحوۀ صحیح مراقبت از ابرو را به شما یاد بدهد.

۲۰- قبل از خط چشم، ریمل می‌کشید

در واقع باید برعکس انجام دهید و آخر سر ریمل بکشید. این کار نمود خط چشم را بیشتر می‌کند. مژۀ ریمل‌نخورده، محدودۀ خط چشم را مشخص می‌کند و باعث می‌شود با دقت بیشتری عمل کنید؛ ضمن آنکه بعد از خط چشم کشیدن می‌توانید بسنجید که چه قدر باید ریمل بزنید که چشمانتان جلوۀ بهتری داشته باشد.

۲۱- رنگ‌های نامناسبی را برای سایۀ چشم انتخاب می‌کنید

توصیۀ آماندا بل، میک‌آپ آرتیست و صاحب برند پیکسی این است که برای انتخاب سایۀ چشم، پوستِ پشت دستتان را تست نکنید بلکه رنگ محصول را روی گردن و گونه‌هایتان آزمایش کنید. با این کار جلوۀ واقعی رنگ روی پوستتان نمایان می‌شود و به راحتی تشخیص می‌دهید که با پوستتان سازگاری دارد یا نه.

۲۲- پنکیکتان را خوب پخش نمی‌کنید

نکتۀ کلیدی در هر آرایشی این است که مادۀ آرایشی خوب روی پوستتان قرار بگیرد و بافت یکنواختی ایجاد کند و این نکته بیش از هر چیز دربارۀ پودر و پنکیک صدق می‌کند. به خاطر داشته باشید که ممکن است جلوی آینۀ توالت همه‌چیز مرتب و روبه‌راه باشد اما وقتی در نور طبیعی قرار می‌گیرید جور دیگری به نظر برسید. پس بهتر است در اتاقی که نور طبیعیِ خوبی دارد آرایش کنید.

۲۳- پایین چشمتان بیش از حد کانسیلر روشن‌کننده می‌زنید

روشن کردن پوستِ زیر چشم ایدۀ آرایشیِ خوبی است. اساساً این کار را انجام می‌دهیم تا حلقه‌های تیرۀ زیر چشم را بپوشانیم اما یادتان باشد که افراط در استفاده از کانسیلر روشن‌کننده در این ناحیه می‌تواند جلب‌ توجه کند و حتی نقض غرض باشد. چون هدف از این کار پوشاندن گودی و تیرگیِ این ناحیه است اما استفاۀ غلط از کانسیلر می‌تواند ذرات روشن‌کننده را روی تیرگی پوست نمایان کند.

۲۴- خط چشم و ریملتان با سایۀ چشم هماهنگ نیست

همیشه باید به تقابل رنگ سایه و رنگ چشم توجه کنید و به خاطر داشته باشید که خط چشم و ریمل، طرح کلیِ چشم را مشخص می‌کنند درحالی‌که سایه سبب درخشان شدن چشم می‌شود و نگاه نافذتری به شما می‌بخشد.

۲۵- بلد نیستید خط لب بکشید

توصیۀ سارا لوسِرو از بهترین طراحان آرایشی این است که همیشه دنبال مداد لبی بگردید که با رنگ طبیعیِ لبتان همخوانی داشته باشد، کناره‌های لب را یکنواخت کند و با سایه‌کاری و کانتور به کلیت آرایش لب کمک کند. به‌هرحال برای اینکه جلوۀ زیباتر و مدرن‌تری به لب‌هایتان بدهید باید سایه‌روشن و برجسته‌سازی ایجاد کنید نه این که صرفاً محیط لب را پررنگ کنید.

۲۶- به تاریخ انقضای وسایل آرایشتان توجه نمی‌کنید

البته دورریختن فاندیشن یا ریمل تمام‌نشده آسان نیست اما حتماً درج تاریخ انقضاء روی محصول دلیل منطقی دارد. در این مورد ریسک نکنید و سلامت بدنتان را به خطر نیندازید. محصولات تاریخ مصرف گذشته را با قطعیت دور بیندازید و مطمئن باشید که نگهداری و استفاده از چنین محصولاتی صحیح نیست.

۲۷- روی پوست خشک آرایش می‌کنید

آرایش روی پوست خشک لزوماً به پوستتان آسیب نمی‌رساند ولی مطمئناً جلوۀ خوبی ندارد و نواقص پوست را آشکار می‌کند. کلید موفقیت و زیربنای هر آرایش خوب مرطوب کننده است. هرگز مرطوب‌سازی را فراموش نکنید و خصوصاً پیش از آرایش به مرطوب‌‌کردن پوست توجه کنید و اگر فکر می‌کنید پوستتان تیره است یا نیاز به رنگ دارد از مرطوب‌کننده‌های رنگی استفاده کنید.

۲۸- آرایشتان را متناسب با فصل تغییر نمی‌دهید

ما معمولاً همۀ سال از یک نوع آرایش استفاده می‌کنیم و مثلاً لزومی نمی‌بینیم تابستان‌ها رنگ لبهایمان را تغییر بدهیم اما توجه به آرایش فصلی اهمیت دارد و باید بدانیم که چه نوع آرایشی با اقتضائات فصل سازگار است. علاوه بر این پوست ما با تغییر فصل، تغییر می‌کند و به عنوان مثال آرایش براق و درخشانِ زمستانی ممکن است انتخاب مناسبی برای تابستان گرم و پرحرارت نباشد.

۲۹- یک عالمه پودر به ناحیه‌ای می‌زنید که نیازی به آن ندارد

معمولاً از پودر برای مات و ثابت کردن آرایش استفاده می‌کنیم اما واقعاً لزومی ندارد که همۀ نواحی را با پودر بپوشانید. این کار ابعاد، ظرایف و جلوۀ طبیعی پوست را از بین می‌برد، حالتی یک‌بعدی و بی‌روح به چهره می‌بخشد و حتی باعث می‌شود مسن‌تر به نظر برسید. پس از این کار دست بردارید. درعوض کافی است زیر چشم و نواحی کلیدی صورت (روی پیشانی، نوک بینی و گونه‌ها) و بخش‌های چرب‌تر پوستتان کمی پودر بزنید و از مات کردن صورت اجتناب کنید.

۳۰- ویژگی‌های منحصر به فردتان را می‌پوشانید و چهره‌های یکسان و مشابه می‌سازید

هر چهره‌ای ویژگی‌های خاص خودش را دارد و با چهرۀ دیگر متفاوت است و مثلاً این که معیارهای زیباییِ یوتیوب خط چشم و سایۀ غلیظِ مشکی- دودی را می‌پسندد و رواج می‌دهد، دلیل بر این نیست که این نوع آرایش برای همه مناسب است و نمود جالبی دارد. نباید از یک شیوه تقلید کنید و زیبایی‌های منحصر به فردتان را بپوشانید. نباید چیزی باشید که مناسب چهرۀ دیگری است و به شما نمی‌آید.

۳۱- خیلی چرب و براق آرایش می‌کنید

همۀ ما می‌خواهیم فوق‌العاده به نظر برسیم اما بین پوست سالم و زیبا و چهرۀ چرب وچیلِ آغشته به آرایش تفاوت زیادی وجود دارد. حتی اگر نمی‌توانید از آرایش چرب و براق دل بکنید، روی آرایشتان یک لایه نازک پودر بزنید تا برق و درخشش اضافه را بگیرد. این کار تأثیر زیادی بر تعدیل و بهبود آرایشتان دارد.

۳۲- لب‌های خشکی دارید و رژ لب روی بافت لب نمی‌نشیند

قبل از آرایشِ لب چند ثانیه را به لایه‌برداری و استفاده از بالم لب اختصاص بدهید که رژ لب راحت‌تر و بهتر روی لبتان قرار بگیرد. خشکی و پوستۀ لب، به چشم می‌آید، جلوۀ ناخوشایندی دارد و آرایش را دشوار می‌کند.

۳۳- یک عالمه سایۀ جورواجور و ناهماهنگ به چشمتان می‌مالید

شاید بخواهید کُلاژی و به اصطلاح پینتِرِست آرایش کنید و برای این کار از رنگ‌های متعدد استفاده می‌کنید اما اگر آرایشگر حرفه‌ای نباشید، این کار نمود جالبی ندارد و ظاهری دلقک‌گونه به شما می‌دهد. پس لطفاً این خطای فاحش را مرتکب نشوید و به همان یکی دو رنگی اکتفا کنید که سازگاری بیشتری با چشمانتان دارد و جلوۀ زیباتری ایجاد می‌کند.

فراموش نکنیم که آرایش کردن هنر است و همان‌قدر که آرایش صحیح به زیبایی چهره کمک می‌کند، خطای آرایشی در از بین بردن زیبایی مؤثر است. شما در این باره چه فکر می‌کنید؟ چه نوع آرایش و چه محصولاتی را می‌پسندید؟ فکر می‌کنید آرایش چه نقشی در زندگی روزمره دارد و چه قدر در روابطمان مؤثر است؟

نویسنده: لیلا احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *