بامیلو بلاگ / گوناگون / ۳۰ حقیقت درباره‌ی سیگار که شاید نمی‌دانستید
راهنمای خرید بامیلو بلاگ

۳۰ حقیقت درباره‌ی سیگار که شاید نمی‌دانستید

سیگار نفرت‌انگیز است! حتی برای بسیاری از افرادی که هر روز از آن استفاده می‌کنند. بااین‌حال نگاه دنیا به این ماده‌ی مخدر همواره مانند امروز نبوده است. روزهایی که سیگار در تمام فیلم‌های سینمایی، تبلیغات و در گروه‌های اجتماعی به عنوان یک آیتم بهبوددهنده‌ی شخصیت معرفی می‌شد، هنوز در خاطر بسیاری ماندگار است.

اما اکنون نگاه دنیا به این ماده‌ی اعتیادآور تغییر کرده است. بسیاری از شخصیت‌های شناخته شده در عرصه‌های مختلف هنری و ورزشی مردم را به ترک کردن آن تشویق می‌کنند و در تبلیغات محیطی و آنلاین دیگر خبری از انواع آن نیست.

اگر شما هم سیگارکشیدن را یک فعالیت ضد اجتماعی می‌دانید و یا سیگاری هستید و به آن افتخار می‌کنید(!)، این 30 حقیقت را درباره‌ی آن بخوانید.

cheap-cigarette-scam

 • هر سال حدود هزار میلیارد عدد سیگار در بین کشورها جابه‌جا می‌شود و به عنوان یکی از بزرگترین صنایع دنیا، 400 میلیارد دلار حجم خرید و فروش آن است.
 • محتوای نیکوتین محصولات برندهای برتر سیگار در حال افزایش است. طبق گزارش‌ دانشگاه هاروارد و دپارتمان سلامت ماساچوست، بین سال‌های 1997 تا 2005 رقم نیکوتین در سیگارهای دورال، نیوپورت و کمل، 11 درصد افزایش پیدا کرده است.
 • در سال ۱۹۷۰ نیکسون، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، قانونی را برای اجبار نصب برچسب‌های هشداردهنده بر روی پاکت‌های سیگار و ممنوعیت تبلیغات تلویزیونی آن وضع کرد. این کشور تنها تا یکم ژانویه‌ی 1971 به شبکه‌های تلویزیونی اجازه داد که درآمد هنگفت خود را از تبلیغات این محصول به دست بیاورند.
 • درآمد تولیدکنندگان سیگار امریکا از صادرات محصولات خود بسیار بیشتر از فروش آنها در داخل کشور است.

 مجموعه مقالات بامیلو را درباره‌ی سرطان بخوانید
واکسن سرطان
۱۲ راه برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه

 • برندهای امریکایی مارلبرو، کمل، کول و کنت، تقریبا هفتاددرصد بازار جهانی سیگار را در دست دارند.
 • سیگار شامل آرسنیک، فرمالدئید، سرب، سیانید هیدروژن، اکسید نیتروژن، مونوکسید کربن و آمونیاک است و ۴۳ ماده‌ی شناخته‌شده‌ی سرطان‌زا دارد.
 • در اوایل دهه‌ی 1950، تولیدکننده‌ی سیگار کنت، آزبست کروسیدولیت را به فیلتر سیگارهای خود اضافه کرد که یک ماده‌ی شناخته‌شده‌ی سرطان‌زاست.
 • اوره، یک ترکیب شیمیایی و از مواد اصلی تشکیل‌دهنده‌ی ادرار است که برای طعم‌دادن به سیگار به آن اضافه می شود.
 • فیلتر چوب‌پنبه‌یی برای اولین بار در سال 1925 توسط یک مخترع مجارستانی ساخته شد که توانست فرآیند ساخت فیلتر سیگار از کاغذ الیاف درشت را به نام خود ثبت کند.

cigarette-deadly

 • در بیشتر کشورهای دنیا سن قانونی برای خرید محصولات توتون و تنباکو ۱۸ سال است اما فروشندگان ژاپنی به زیر ۲۰ ساله‌ها محصولات دخانی نمی‌فروشند.
 • بر خلاف باور اجتماعی مردم، استعمال تنباکو در هیچ سنی غیرقانونی نیست! هرچند که برای خرید و فروش آن قوانین سخت‌گیرانه‌ای وضع می‌شود.
 • ممنوعیت سیگار در بسیاری از کشورها تنها وسیله‌ای برای جلوگیری از سیگارکشیدن افراد در مکان‌های عمومی است. قانونی که باعث افت کسب‌وکارهایی مانند کافه‌داری و رستوران‌داری، شده است.
 • دانشمندان مدعی هستند که هر فرد سیگاری به طور متوسط ۱۴ سال از عمر خود را از دست می‌دهد. اما این به معنی مرگ سیگاری‌ها در سنین جوانی نیست.
 • ایالت کنتاکی امریکا بیشترین تعداد سیگاری و ایالت یوتا کمترین تعداد سیگاری در این کشور را دارند.

این مقالات را دوست خواهید داشت
چهار راه افزایش قدرت مغز از راه ورزش
چطور ورزش کنیم تا کمتر مصدوم شویم
چه کلاس ورزش یا فیتنسی برای‌تان مناسب است

 • سیگارها می‌توانند از چهارهزار ماده‌ تشکیل شوند و هنگام سوختن 200 ترکیب شیمیایی دیگر تولیدکنند. بخش زیادی از این 200 ماده می‌تواند به ریه آسیب برساند.
 • امریکا تنها بازار عمده‌ی سیگار در جهان است که تعداد زنان سیگاری آن(22درصد) به مردان سیگاری آن(35 درصد) نزدیک است. اروپا با 46 درصد از مردان و 26 درصد از زنان، دارای یک شکاف بزرگتر است در حالی که مناطق دیگر تعداد زنان سیگاری کمتری دارند: افریقا 29درصد از مردان و 4درصد از زنان، آسیای جنوب شرقی، 44درصد از مردان و 4درصد از زنان.
 • نیکوتین سیگار در عرض ده ثانیه پس از استنشاق دود، به مغز می‌رسد و در تمام اجزای بدن حتی شیر مادران نیز رسوخ می‌کند.
 • نزدیک ۲۹ درصد از سیگار از شکر تشکیل می شود! رازی که بیماران دیابتی از آن بی اطلاع هستند و اثرات سوختن شکر نیز هنوز نامعلوم است.
 • سیگارهای لایت از تزریق مونوکسیدکربن به تنباکو در حرارت بالا ساخته می‌شوند که طی این فرآیند تنباکو مانند یک فوم، پف می‌کند و سپس مانند تنباکوی معمولی در کاغذ پیچیده می‌شود.
 • بر خلاف تصور سیگاری‌ها، سیگار لایت و سیگار معمولی نیکوتین یکسانی دارند.

prop-291

 • سیگارهای لایت با سوراخ‌هایی در اطراف فیلتر ساخته می‌شوند که هوادهی آن را بهتر می‌کند. اما بسیاری از سیگاری‌ها این سوراخ‌ها را با لب‌ها و انگشتان خود برای زدن یک پوک قوی‌تر می‌پوشانند!
 • سیستم ایمنی افراد سیگاری هر روز سخت‌تر از افراد غیرسیگاری کار می‌کند. در نتیجه خون افراد سیگاری شامل آنتی‌اکسیدان کمتری است اگرچه سیستم ایمنی افراد سیگاری ممکن است به حملات ویروسی سریع‌تر پاسخ دهد.
 • سیگاری‌ها اغلب بعد از غذا برای هضم بهتر غذا سیگار می‌کشند. بدن هضم سریع‌تر غذا را در این حالت به دلیل حفاظت از سلول‌ها انجام می‌دهد.
 • سیگاری‌ها اغلب از سیگارکشیدن افراد دیگر برای روشن کردن یک سیگار جدید تأثیر می‌گیرند.
 • طبق آمار سازمان سلامت جهانی، تقریباً ۲۵درصد از سیگارهایی که در سرتاسر جهان فروخته می‌شوند، قاچاق است.

broken-cigarette

 • اکثر سیگاری‌ها این عادت را از اواسط دوره‌ی نوجوانی با خود دارند، درست قبل از سن قانونی آنها برای خرید سیگار. نوجوانان به این کار به عنوان پلی برای گذر به دوران بزرگسالی نگاه می‌کنند.
 • کشیدن سیگار آخرین مرحله‌ی استعمال قانونی دخانیات است و تعداد زیادی از سیگاری‌ها به دلیل آنکه از کشیدن آن هایپر نمی‌شوند، به سراغ مواد مخدر قوی‌تر می‌روند.
 • سیگار بر هر فرد اثر متفاوتی دارد، بسته به اینکه خود فرد از سیگار چه انتظاری دارد! به همین دلیل است که گزارش‌های مختلفی از آرامش، هوشیاری، تحریک و موارد دیگر پس از کشیدن سیگار دریافت می‌شود.
 • مواد و روش‌های مختلفی برای چندبرابر کردن نیکوتین موجود در سیگار نسبت به گیاه تنباکو وجود دارد.
 • برای دادن طعم و مزه‌ی خاص به مخلوط تنباکو، ادویه‌های مختلفی مانند میخک، شیرین بیان، روغن پرتقال، روغن اسطوخودوس، کاکائو، روغن دانه‌ی شوید، آب چغندر، وانیل و سرکه اضافه می‌شود.

بر اساس حقایق گفته‌شده برای سیگار در این منبع

نویسنده: شکوه

۱۱ دیدگاه ها

 1. کمل که آمریکایی نیست ، آلمانیِ

 2. عالی بود ممنون از مطالب زیباتون .. فقظ خیلی کنجکاوم بدونم بامیلو یعنی چی ….. بام بام بام بام بام بامیلو بام بامیلو بام بام ……… پیروز و سربلند باشید

 3. شایدم حق با شماست من الان سه دخترم ۱۷ سال سن دارم و الان ۲ ساله سیگار میکشم اما فقط کنت نعنایی یا ماربلو لایت

 4. ببخشید من ۱۶ سالمه تازگیا به سیگار مارلبورو فیلتر پلاس علاقه مند شدم البته از قبل هم تعریفشو شنیده بودم . وقتی برای اولین بار میخواستم سیگار مارلبورو بخرم اون مسیری که من بودم هیچکدوم از فروشنده ها مارلبورو نداشتن و مجبود شدم وینستون لایت بخرم که قیمت هر نخش تو شهر ما ۵۰۰ تومن بود و وقتی کشیدم هیچ لذتی برام نداشت ولی بعدش که فیلتر پلاسو گیر آوردم متوجه شدم که بی نظیره و دیگه وینستون نکشیدم. میخواستم بگم مضرات مارلبورو فیلتر پلاس از بقیه سیگار ها بیشتره یا کم تر؟؟ درضمن اینم باید بگم که من حد اکثر روزی یه نخ میکشم

  با تشکر

 5. تجارت خوبی هستش، مارلبرو لایت/…

 6. بیشتر از نظرات لذت برم تا خود متن
  مخصوصا اون عزیزی که مالبرو تو محله شون پیدا نمیشد

 7. عوامل سیگار خانمان سوز تر از خودشونن

 8. بزرگترین اشتباه زندگیم امتحان کردن سیگار بود

 9. من از اون ادمایی بودم که متنفر بودم از سیگار و افراد سیگاری ولی متاسفانه خودم تازه امتحان کردم و تودامش افتادم و همش ذهنم درگیره که برم بکشم خیلی دوران سختیه امیدوارم بتونم از ذهنم بیرون کنم.تشکرمیکنم بابت نکات خیلی مفید بود مخصوصا قسمتی گه گفته شد سیگارلایت با بقیه فرقی نداره و همون قدرضررداره.

 10. من از سال ۸۹ سیگار کشیدم . دوس دخترم البته نقش عمده ای داشت چون سیگار دوس داشت و منم سال اخر دانشگاه بودم و خوب قبلشم خیلی قلیون میکشیدم . خودتون میدونید دیگه وضع خونه دانشجویی و قلیون حالاخوبه به همین بسنده کردیم . تو دوران خدمت هم کشیدم و همینطور ادامه یافت . نهایتا دیگه هیچ سیگاری حال نمیداد و کمل مشکی رو بخاطر اینکه خیلی سنگین ومرغوب بود انتخاب کردم (دیگه اضلش نیست تو بازار نگردید ) بعد از یکسال مارلبرو گلد رو شروع کردم ینی رسیده بودیم به سال ۹۵ . یه روز دیدم واقعا دیگه سیگار بهم حال نمیده . حالم داشت ازسیگار بهم میخورد . همیشه هم از کشیدن گل و تریاک و حشیش این آشغالا بدم اومده بود و اصلا امتحانم نکرده بودم . اون روز ب خودم گفتم چرا اصرار به کاری میکنی که هیچ حس خوبی بهت نمیده . تصمیم گرفتم تا وقتی از سیگار لذت نبرم دیگه سیگار نکشم . خودم رو محدود نکردم به خودم گفتم اگر یه روزی لذت بردی بکش . الان یک سال و چندماهه دیگه نمیکشم و تو این مدت دوبار تو مهمونی خواستم بکشم دود اول روک گرفتم دیدم همچنان خوشم نمیاد و نکشیم اضن دیگه دودش پایین نمیرفت اونم من که با کمل گلوم ظرفیت دود خاور رو بدست آورده بود ( کمل کشا میدونن چی میگم ) . دوستان من خیلی راضی هستم خیلی خوشحالم واقعا ک سیگاری نیستم. اکثر افراد هم مثل من حال نمیکنن با سیگار . ولی میکشن . خوب رفیق اگه حال نمیکنی نکش ولی اگر واقعا بهت لذت میده بکش . من سیگاری نیستم و محدود هم نکردم خودمو و ب خودم این اجازه رو دادم هر وقت حال کردم بکشم و همین باعث شذه اصن خوشم نیاد . حس خوبیه . تجربه کنید
  فدا . آرمین

  • عالی بود. امیدوارم موفق باشی 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *