بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / گزارش و تحلیل / ۱۷ مرداد ماه، روز خبرنگار

۱۷ مرداد ماه، روز خبرنگار

روز هفدهم مرداد ماه را روز خبرنگار نامیده اند؛ روز گرامیداشت فعالان عرصه رسانه و خبر که گاه هر آنچه دارند، از جمله جان خود را فدای روشنگری و ارسال خبرهای واقعی و به موقع می‌کنند.

اما چرا هفدهم مرداد ماه؟ در تاریخ 17 امرداد 1377، «محمود صارمی» خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف، در حین انجام گزارش به همراه ۸ نفر از کارکنان سرکنسولگری ایران در این شهر توسط عوامل گروه طالبان به شهادت رسیدند. تا مدتها از سرنوشت این ۹ نفر گزارشی منتشر نشد، تا این که اجساد آنان در یک گور جمعی در خرابه‌های پشت کنسولگری به دست آمد.

شورای فرهنگ عمومی کشور در اولین سالگرد این واقعه، روز ۱۷ مرداد را به پاس قدردانی از مقام و حرفه صارمی «روز خبرنگار» نامید.

خبرنگار کیست؟

از زمان تشکیل نخستین اجتماعات بشری، «خبر» نقش مهم و ارزشمندی در سرنوشت بشر داشته است. از خبر سیل و زلزله و حمله حیوانات وحشی گرفته تا خبر جنگ و قحطی و وقایع امروزی تر، همه و همه به نوعی بشر را تحت تاثیر مستقیم خود قرار داده و او را دستخوش تغییرات گوناگون کرده اند. از همین رو، به موازات شکل گیری رسانه های گروهی، حرفه خبرنگاری نیز به عنوان بازوی حیاتی اطلاع رسانی، شکل گرفته و در دنیای کنونی، با وجود فناوری های ارتباطی پیشرفته و متعدد در امر دستیابی سریع به اطلاعات صحیح و قابل اطمینان، خبرنگاران را تبدیل به تنها منابع صحیح و قابل اطمینان کسب خبر و اطلاعات درست کرده است.

در نتیجه خبرنگار، وظيف کسب، تهيه، جمع‌آورى و تنظيم اخبار و انتقال آنها را از طريق وسايل ارتباط جمعى (مطبوعات، راديو، تلويزيون و خبرگزاري) به مخاطبان بر عهده دارد. این مهم، علاوه بر دانش خبرنگاری و گذراندن دوره های تخصصی و علمی، مستلزم ذوق و استعداد شخصی و عشقی بی پایان به حق و حقیقت و نیز روشنگری است. در حقیقت، خبرنگار باید مسئولیت سنگین اجتماعی را که بر عهده اوست، به خوبی شناخته و در راه تحقق آن گام بردارد.

اهمیت این موضوع تا بدانجاست که در سال ۱۹۷۸ از سوى سازمان يونسکو، اعلاميه‌اى راجع به نقش رسانه‌هاى جمعى در تقويت صلح جهانى و تفاهم بين‌المللى به تصويب رسيد که در آن، لزوم تربيت اخلاقى و اجتماعى روزنامه‌نگاران ارائه شد.

در اين مجموعه، آزادى مبادله اخبار و اطلاعات، يک حق اساسى تلقى شده و دستورالعمل‌هاى اخلاقى براى کليه کسانى که در جمع‌آورى و کسب و نشر و تفسير اخبار و اطلاعات شرکت دارند، وضع شده است. در اين اعلاميه، ضمن تأکيد بر منشور جهانى ۱۹۴۸ سازمان ملل متحد، تصريح شده است که براساس اين قوانين، خبرنگاران مطبوعات بايد تا منتهاى درجه کوشش کنند تا اخبار و اطلاعاتى که در اختيار عموم مى‌گذارند صحيح، دقيق و معتبر باشد.

خبرنگار موفق کیست؟

خبرنگار، چشم و گوش مردم و رسانه ها در رویدادهای گوناگون است. او باید بتواند با تکیه بر ذوق و استعداد شخصی خود و نیز آنچه که در دوره های دانشگاهی یا تخصصی آموخته است، حقایق را کشف کرده و در کوتاهترین زمان ممکن به مخاطبان برساند.

نخستین ویژگی برای خبرنگار موفق، عشق به این حرفه و استعداد و قریحه خبرنگاری است. کار در عرصه جذاب و اغلب پر مخاطره خبر، بیش از هر چیز نیازمند به عشق و علاقه است؛ کار در شرایط سخت، حضور در میدانهای پر مخاطره جنگ، آنجا که سیل و زلزله و آتش امان انسان را بریده است، عشق به حق و اعاده حقیقت را می‌طلبد و باعث می‌شود هرگز منافع شخصی و مقاصد خصوصی را بر آنچه که باید در نهایت امانت و دقت به مردم برساند، ترجیح ندهد.

شاید پررنگترین مصداق این عشق، خبرنگاران عرصه جنگ هستند که از میان دود و خون و آتش، با عشق، به روزترین و دقیقترین اخبار را مخابره می‌کنند؛ شهدای خبرنگار ایران در دوره هشت سال دفاع مقدس، خبرنگاران بدون مرز که صادقانه ترین اخبار را از پر آشوبترین و خطرناکترین مناطق جهان به گوش مردم دنیا می‌رسانند، همه و همه به کار خود عشقی بی قید و شرط می‌ورزند که به هیچ قیمتی قابل خریدن نیست.

از سوی دیگر، خبرنگار موظف است بدون تاثیر و تاثر از گرایشهای جناحی و فرقه ای، حقیقت و ابعاد آن را به دور از هر گونه دروغ، تحریف، بدگویی و تفسیر شخصی به مردم بنمایاند.

به علاوه، سرعت در تصمیم گیری و نیز انتقال اخبار، یکی دیگر از عناصری است که خبرنگاران موفق باید مورد توجه قرار دهند، به شرطی که سرعت، بر صحت خبر تاثیر منفی نداشته باشد. چرا که هم تعلل در انتقال خبر و هم کمترین خلل در صحت خبر، به کاهش اعتبار رسانه و در ادامه مرگ آن منجر خواهد شد. به ویژه که در روزگار ما، وجود رسانه های جمعی متعدد و نیز گستردگی دسترسی به اینترنت و گردش آزاد اطلاعات، گاها راست و دروغ را به هم آمیخته و تشخیص درست از غلط را دشوار می‌نماید. در این فضا، خبرنگار موفق، کسی است که خبر درست را قاطعانه، به موقع و از رسانه ای مطمئن در اختیار مردم قرار دهد تا راه را بر اخبار نادست و زمزمه های غیر مسئولانه ببندد.

نقش خبرنگار

خبرنگاران به واسطه حرفه خود، می‌توانند نقش کلیدی و مهمی را در عرصه سیاسی، علمی، اجتماعی و ورزشی کشور و یا منطقه ای بازی کنند که در آن فعال هستند.

پیگیری و اطلاع رسانی رویدادهای علمی و پژوهشی، بازتاب آنچه که در عرصه های ورزشی رخ می‌دهد و توسعه و پیشبرد عرصه اطلاعات عمومی، از بدیهی ترین و متداولترین نقشهای خبرنگاران است.

اما آنچه که طی دهه های اخیر و به واسطه حس حقیقت طلبی و نیز روشنگری خبرنگاران به مجموعه نقشهای خبرنگاران اضافه شده، آن است که خبرنگاران متعهد در تمام دنیا، تبدیل به صدای اعتراض مردم نسبت به ناکارآمدیها و یا نواقص موجود شده و حرفه خود را در راستای تعهد به مردم و آرامش و امنیت آنها به کار گرفته اند، چنان که می‌توان از آنها به عنوان صدای مردم تعبیر کرد؛ صدایی که از یک سو، نواقص و آنچه را که موجب نارضایتی مردم است، به گوش مسئولان رسانده و از سوی دیگر، پیگیریهای انجام شده توسط آنها را رصد کرده و از این طریق، به تعامل بهتر مردم و مقامات کمک می‌کند.

به همین سبب است که خبرنگاران متعهد، نقشی پررنگ و فراموش ناشدنی در تحولات اخیر دنیای مدرن داشته اند؛ از انعکاس مظلومیت مردم در کشورهای گوناگون گرفته تا فاش شدن بزرگترین تخلفات در دنیا، همه جا ردپای یک خبرنگار متعهد و وظیفه شناس به چشم می‌خورد.

تیم تحریریه بامیلو بلاگ روز خبرنگار را گرامی داشته و این روز را به همه این عزیزان تبریک می گوید.

نویسنده: کاملیا کوثری

کاملیا فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان فرانسه در مقطع كارشناسي ارشد از دانشگاه شهيد بهشتي است. به یادگیری زبان های مختلف علاقه زیادی دارد، از همین رو زبان انگلیسی را از 5 سالگی شروع کرد و ايتاليايي را هم در مدرسه ايتاليايي تهران آموخت. ادبیات، موسیقی و عکاسی بزرگترین و جدی ترین علایق او هستند و از هر فرصتی برای پرداختن به آنها استفاده می کند. علاوه بر این، طرفدار جدي ماجراجويي و كشف موضوعات تازه است. این علاقه از ترجمه هايش در زمينه هاي گوناگون به چشم می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *