بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / بلک فرایدی در سرتاسر دنیا : کشور های دیگر چطور این روز را برگزار می کنند؟

بلک فرایدی در سرتاسر دنیا : کشور های دیگر چطور این روز را برگزار می کنند؟

استثنایی‌ترین روز حراجی در دنیا یا همان بلک فرایدی (حراجمعه) این روزها همه گیر شده است. در اکثر نقاط دنیا این روز به عنوان پادشاه حراجی‌ها به رسمیت شناخته شده و برگزار می‌شود. خریداران همواره به این روز به عنوان فرصتی طلایی برای خرید نگاه می‌کنند. پیش از این با تاریخچه بلک فرایدی آشنا شدیم. در ادامه این مطلب در بامیلو بلاگ، به سنت‌ها و نحوه برگزاری این رویداد در سرتاسر دنیا می‌پردازیم.

بلک فرایدی در بریتانیا

 بلک فرایدی در سرتاسر دنیا
عبارت بلک فرایدی در بریتانیا مفهوم متفاوتی داشت. به طور معمول، آخرین جمعه پیش از کریسمس از سوی پلیس و سرویس سلامت همگانی، بلک فرایدی لقب گرفته بود. در آن روز، نیروهای دولتی خود را برای مقابله با باری آماده می‌کنند که روی دوش مراکز اورژانسی قرار می‌گیرد. از جمله اقدامات آن‌ها، می‌توان به برپایی مراکز سیار اورژانس در مناطق پر رفت و آمد شهری اشاره کرد.
با اوج گرفتن و افزایش بی‌نظیر فروش در روز بلک فرایدی در آمریکا، این حراجی در سایر کشورها نیز شکل گرفت. در سال ۲۰۱۳، شرکت اسدا (Asda) به فکر جا انداختن کاربرد بلک فرایدی در بریتانیا افتاد. برخی از فروشگاه‌های آنلاین هم به این موج پیوستند و این اتفاق هر بار فراگیرتر می‌شود.
رفته رفته خرده‌فروش‌های بیشتری به این موج پیوستند و برچسب تخفیف‌های ویژه خود را روی محصولات چشمگیر زدند. نیروهای پلیس، در سرتاسر بریتانیا به فروشگاه‌های حقیقی کشیده می‌شدند. فروشگاه‌های بی‌تجربه، نمی‌توانستند سیل خریداران را کنترل کنند. موارد بی‌شماری از آسیب‌های جزئی گرفته تا سرقت از مغازه‌ها در این روز اتفاق می‌افتاد. در سال ۲۰۱۵ میزان خرید محصولات از فروشگاه‌های حقیقی و آنلاین مرز ۲ میلیون پوند را رد کرد. در همین سال بلک فرایدی پرمنفعت‌ترین روز خرید در بریتانیا لقب گرفت و در رتبه اول ایستاد.

فرانسه و بلک فرایدی شیک

 بلک فرایدی و هجوم مردم برای تخفیف ها
صرف یک کشور توسعه یافته بودن، دلیل نمی‌شود سنتی مثل بلک فرایدی چندین دهه در فرانسه قدمت داشته باشد. پایتخت مد جهان نیز در سال ۲۰۱۴ با پدیده بلک فرایدی آشنا شد. تاجران و مغازه‌داران، به مرور این سنت را در فرانسه جا انداختند. غول‌هایی مثل اپل و آمازون هم در همین سال با تخفیف‌های ۸۵ درصدی مردم را به فروشگاه‌های خود می‌کشیدند. فرانسه‌زبان‌ها نیز از ترجمه لغت به لغت این عبارت استفاده می‌کنند، و  آن را (Vendredi noir) یا همان بلک فرایدی می‌خوانند.

کانادا : بلک فرایدی از نوع شمالی و سرد

 بلک فرایدی در کانادا
همسایه سردتر و شمالی آمریکا سال‌ها بود که اسم بلک فرایدی به گوشش خورده بود. در دورانی که ارزش دلار کانادایی از آمریکایی بیشتر بود، مردم کانادا برای خرید به آمریکا سفر می‌کردند. مردم این کشور، نه تنها برای حراجی بزرگ بلک فرایدی، بلکه برای خریدهای جزئی هم همسایه گرم‌تر خود را انتخاب می‌کردند. در سال‌های اخیر که تفاوت ارزش این دو دلار کمتر شد، فروشگاه‌های کانادایی دست به کار شده تا از مهاجرت مردم به جنوب جلوگیری کنند. امروزه، بلک فرایدی به سبک آنلاین رواج بیشتری در کانادا پیدا کرده است. این سنت در سال ۲۰۰۸ شروع شد و در ۲۰۱۲ به اوج خود رسید.

بلک فرایدی هندی با چاشنی فلفلی

 بلک فرایدی در هند
بلک فرایدی در هند هم شهرت پیدا کرد. تعداد فروشگاه‌های آنلاینی که این سنت را گسترش می‌دهند، رو به رشد است. بازارهای اینترنتی بزرگ در هند این روز حراجی را برگزار می‌کنند. شرکت‌هایی مثل (Flipkart)، (Snapdeal) و آمازون تخفیف‌های جذابی در این روز به مشتریان خود می‌دادند.
رویداد سه روزه دیگری به نام جشنواره بزرگ فروش‌های آنلاین (GOSF)، در ماه دسامبر در این کشور رواج دارد. اما برای متمرکز سازی فرصت‌های طلایی خرید در روز بلک فرایدی، شرکت‌هایی نظیر گوگل حضور خود را در این جشنواره قطع کردند. میل به برگزاری بلک فرایدی بین جمعیت یک میلیاردی این کشور روز به روز بیشتر می‌شود.

چین بزرگ و روز مجردها

چین باستان مراسم بلک فرایدی ندارد. دلیل آن هم برگزاری روز مجردها (Singles’ Day) درست یک هفته پیش از آن است. گوآن جون جیه (Guanggun Jie) درست در یازدهمین روز یازدهمین ماه میلادی، مردم چین روز مجردها را جشن می‌گیرند. قدمت برگزاری آن به اوایل دهه ۹۰ میلادی برمی‌گردد. دلیل آن هم وجود چهار رقم یک در این تاریخ است (۱۱/۱۱). فروش آنلاین این روز بزرگ در چین همه ساله رو به رشد است. ۹.۳ میلیارد در سال ۲۰۱۴ خرید در سایت‌های آنلاین و ۱۴.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ از جمله رکوردهای فروش آنلاین در این روز به حساب می‌آید.

بلک فرایدی در کشورهای مسلمان

 بلک فرایدی در کشورهای مسلمان
در پاکستان، سنت بلک فرایدی توسط فروشگاه آنلاین (Daraz.pk) برای اولین بار معرفی شد. در سال ۲۰۱۵ به مدت سه روز، این فروشگاه محصولات خود را با تخفیف‌های ویژه در اختیار مشتریان خود قرارداد. این رویداد با همکاری شرکت مخابراتی تلنور پاکستان (Telenor Pakistan) برگزار شد.
در نیجریه، نیز بلک فرایدی توسط غول‌های آنلاین (Konga) و (Jumia) به این کشور عرضه شد. امروزه فروشگاه (Jumia) با فروش تی‌شرت‌های بلک فرایدی، هیجان این روز را زنده نگه می‌دارد. سابقه حضور بلک فرایدی در نیجریه بیشتر از سایر کشورهای مطرح است. بسیاری از تولیدکنندگان به طور مستقیم اجناس را به این کشور ارسال نمی‌کنند. برای همین منظور برنامه‌هایی نظیر سایت (mallforafrica) این امکان را برای مشتریان فراهم می‌کنند.
در امارات متحده عربی، فروشگاه آنلاین قدرتمند سوق (souq) این روز را اولین بار برگزار کرد. در سال ۲۰۱۴، این فروشگاه ادعا کرد که به لطف ۱۰ هزار پیشنهاد ویژه خود توانسته میلیون‌ها کاربر اینترنتی را به سایت خود جذب کند. با وجود معروف بودن این روز به بلک فرایدی، (souq) صفت سفید را متناسب فرهنگ مردم محلی دانست. امروزه در کنار عبارت جهانی بلک فرایدی، در حوضه خلیج فارس عبارت وایت فرایدی یا جمعه سفید رسمیت بیشتری یافته است.

سایر کشورها

 بلک فرایدی در سرتاسر دنیا
استرالیا در سال ۲۰۱۱، پاناما ۲۰۱۲، و سوئیس، آلمان، آفریقای جنوبی و اتریش در سال ۲۰۱۳ این رویداد را برای اولین بار تجربه کردند. در سال ۲۰۱۴ نیز کلمبیا، بولیوی، سوئد و دانمارک نیز به این موج پیوستند.

بلک فرایدی ایرانی

بلک فرایدی در ایران، فروشگاه اینترنتی بامیلو
در کشور ما نیز، بلک فرایدی برای اولین بار توسط بازار اینترنتی بامیلو بنیان نهاده شد. روز ششم و هفتم آذر ماه ۱۳۹۴، تولد بزرگ‌ترین روز حراجی دنیا در ایران برگزار شد. این روز با نام اصلی خود، بلک فرایدی به همگان معرفی شد. در این رویداد ۴۸ ساعته، ۷ میلیون نفر از وب سایت فروشگاه اینترنتی بامیلو دیدن کردند، ۶۰ هزار کالا به فروش رسید و رکوردهای دیگری نظیر ۲۰ سفارش در ثانیه و ۱۵ برابر شدن سفارش‌ها نیز در این روز رقم خورد.
یک سال پس از آن بلک فرایدی دوم ایران با نام«حراجمعه» توسط بامیلو برگزار شد. خرید در روز بلک فرایدی بازخورد مثبت و منفی بسیاری در پی داشت. کسانی که برنده شده بودند، در ناباوری آن را تحسین و کسانی که موفقیت چندانی نداشتند؛ ناراضی بودند. هر دو رویداد هم زمان با سایر کشور‌های جهان آغاز شد. بدین ترتیب، ایرانیان برای اولین بار شانس شرکت در این رویداد جهانی را به دست آوردند. بلک فرایدی تنها یک بار در سال برگزار می شود و بهانۀ خوبی برای خرید محصولات با تخفیف بسیار ویژه است.

نویسنده: سپندار معینی

سپندار فعالیتش در زمینه مد و لباس را از سال 1388 شروع کرد. هدف همکار آرام و خون گرم ما، انتقال دانش و آشناسازی تمامی علاقه مندان، با مد روز و سبک چهار پایتخت بزرگ مد جهان است. در کنار مباحث کاهش وزن و سبک زندگی سالم، سپندار به فراگیری زبان های مختلف، ترجمه همزمان، داستان نویسی، سریال و فیلم، بازی های رایانه ای، آشپزی ( به قول خودش در حد فست فود بلده!) و پیاده روی علاقه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *