بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سفر و گردشگری / ۱۰ کاری که باید پس از سفر انجام دهید؛ اقدامات لازم پس از سفر

۱۰ کاری که باید پس از سفر انجام دهید؛ اقدامات لازم پس از سفر

از سفر برگشته اید و خسته اید. اما اقدامات لازم پس از سفر را فراموش نکنید. کارهای زیادی هست که باید انجام دهید و برای بازگشت به زندگی روزمره آماده شوید.

بعضی از ما اهل سفریم. کوچک‌ترین مجالی که دست می‌دهد چشممان برق می‌زند و به خودمان می‌گوییم: بنشین و برای سفر برنامه‌ریزی کن. بعضی‌ها هم به اقتضای موقعیت حرفه‌ای زیاد سفر می‌کنند. سفر کردن تابع قواعد و مراتبی است اما غالباً به اقدامات و مراتب پیش از سفر فکر می‌کنیم نه پس از آن. سفر را پیوستاری در نظر می‌گیریم که با چرخاندن کلید خانه و بازگشت از سفر به پایان می‌رسد. اما آیا پس از سفر هم اهمیت دارد؟ پس از سفر چه باید بکنیم؟ اقدامات لازم پس از سفر چیست؟ چه بر سر مسافری می‌آید که بازگشته‌ از سفر اما آثار سفر کماکان در او باقی‌ است؟ آیا سفر از ما آدم دیگری می‌سازد؟ آیا سفر الهام‌بخش است؟ با حال و هوای سفر چه باید کرد؟ مسافر وقتی به خانه برمی‌گردد باید حواسش به چه چیزهایی باشد؟ ضروریات پس از سفر چه هستند؟ اصلاً با دوهواییِ ناشی از سفر چه باید کرد؟ آیا پس از سفر به مراقبت نیاز داریم؟ آیا اقدام ایمنی خاصی باید انجام دهیم؟ آیا چیزهایی را از یاد برده‌ایم و مثلاً نیاز به چک‌لیست اقدامات لازم پس از سفر داریم؟ در این مقاله قصد داریم به این پرسش‌ها پاسخ دهیم و سعی کنیم روزهای پس از سفر را مدیریت کنیم.

مسافرت مثل فهرستِ انجام یک سری کارهاست. دامنۀ این کارها از برنامه‌ریزی پیش از سفر (برای اموری از قبیل رزرو هواپیما و هتل، تماس با شرکت صادرکنندۀ کارت اعتباری، متوقف‌کردن ایمیل‌های جاری و بسته بندی ملزومات سفر) شروع می‌شود و تا انتخاب فعالیت‌هایی که از لحظۀ رسیدن به مقصد انجام می‌دهید، پیش می‌رود. اما پس از بازگشت به خانه باید چه کنیم؟ بعضی از ما هیچ کاری نمی‌کنیم. خسته و کوفته به خانه می‌رسیم و همه چیز را یکی دو روزی به حال خود رها می‌کنیم. برخی از ما هم بلافاصله به زندگی روزمره برمی‌گردیم، انگار نه انگار که اتفاقی افتاده و به سفر رفته‌ایم. ولی چرا راه میانه‌ای نیابیم تا پس از سفر هم کماکان راضی و آرام باشیم و نگرانی‌های پساسفرانه را پس بزنیم؟ این مقاله فهرستی از ۱۰ اقدام مناسب برای زمانی است که از سفر بازگشته‌اید و به شما کمک می‌کند که پول کمتری خرج کنید، سلامت باشید و با تلاطم پس از سفر به راحتی مقابله کنید.

۱- وضعیت حساب بانکی و کارت اعتباریتان را بررسی کنید

کلاً توصیه می‌شود همه به طور مدام از وضعیت حساب بانکیشان مطلع باشند؛ اما این قضیه به طور خاص برای مسافران حائز اهمیت است.

اد هیوت یکی از روزنامه‌نگاران فعالِ حوزۀ گردشگری در مقالۀ «11 راهکار برای جلوگیری از سرقت هویت» چنین می‌نویسد: «سرقت هویت در سراسر جهان مسأله‌ای رو به رشد است و خصوصاً برای مسافران اتفاق می‌افتد؛ به‌ویژه آن‌هایی که آسیب‌پذیرترند. یعنی افرادی که وادار به استفاده از اینترنت ناامن می‌شوند، مستندات شخصی و محرمانه را همیشه با خودشان حمل می‌کنند و کارت‌های اعتباری‌شان را به راحتی در اختیار فروشندگان غریبه‌ای قرار می‌دهند که پس از آن هرگز آن‌ها را نخواهند دید».

در خلال یکی دو روز پس از سفر، کارت‌های اعتباری و حساب‌های بانکیتان را به صورت آنلاین بررسی کنید تا از مغایرت‌های احتمالی مثل مبالغِ دو بار پرداخت‌شده، مبالغ برگشتی نامشخص و پرداخت‌های غیرمجاز آگاه شوید و بتوانید موضوع را بلافاصله به بانک یا شرکت اعتباری خود گزارش بدهید.

۲- بستۀ دیتای بین‌المللی تلفن همراهتان را خاموش کنید

خیلی از مسافران حین سفر به خارج از کشور از بسته‌های بین‌المللی مکالمه، پیغام متنی و اینترنت استفاده می‌کنند تا بتوانندکارهای روزمره‌ را پیگیری کنند و از اخبار مطلع شوند؛ اما حواستان باشد که به محض بازگشت از سفر این بسته‌ها را غیرفعال کنید تا از روی سهل‌انگاری مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافه نشوید.

۳- ایمیلتان را چک کنید

اگر در طول سفر به ایمیلتان سر نزده‌اید، احتمالاً پس از بازگشت به خانه با اینباکس پر و پیمانی مواجه می‌شوید. هرچه سر نزدن به ایمیلتان طولانی‌تر شود، حجم ایمیل‌های خوانده ‌نشده هم بیشتر می‌شود. پس دقایقی را به جمع و جور کردن کپۀ پیغام‌های الکترونیک اختصاص دهید، به ایمیل‌های ضروری پاسخ دهید، خبرنامه‌ها یا هشدارهایی که هرگز وقت کافی برای دیدنشان ندارید را حذف کنید و با این کارها به این بخش مهم سر و سامان دهید. ضمناً غیرفعال کردن پیغام‌های خودکاری مثل “خارج از شرکت هستم” یا “در تعطیلات به سر می‌برم” را فراموش نکنید. خبرنامه‌ها و تقویم‌های لغوشدۀ پیش از سفر را هم دوباره فعال کنید. در نهایت اگر خبر بازگشتتان را به خانواده و دوستان نداده‌اید، یادداشت سریعی برایشان بفرستید که مطمئن شوند به خانه رسیده‌اید و سلامتید.

۴- از بدنتان مراقبت کنید

در سفر به دلایل متعدد مثل تحمل اختلاف ساعتِ مناطق جغرافیایی، فشار عصبی ناشی از تأخیر پرواز، زیاده‌روی در کافه‌ها و رستوران‌ها، خواب نامناسب در هواپیما و مواردی از این دست به بدنتان فشار آورده‌اید. پس اصلاً غیرطبیعی نیست که پس از سفر بیمار و ضعیف شوید اما می‌توانید با اقدامات پیشگیرانه از بدنتان مراقبت کنید و اجازه ندهید این اتفاق بیفتد. بعد از مسافرت هوایی طولانی و خشک و خسته‌کننده مقدار زیادی آب بنوشید تا بی‌آبیِ بدنتان جبران شود و با مصرف میوه، سبزی و سالاد با عواقب ناشی از  مصرف غذاهای سنگین رستوران‌ها مقابله کنید. لازم نیست بلافاصله و به اجبار بدن را با اختلاف ساعت تطبیق دهید. اگر بعد از سفر کرخت و خواب‌آلودید، چرت کوتاهی بزنید تا حالتان بهتر شود. خیلی از مسافران دریافته‌اند که یک روز استراحت پس از سفر برای جبران خواب و خستگی، انطباق بدن با شرایط و پیگیری اقدامات ضروریِ پس از سفر سودمند است. این کار سبب می‌شود که به ‌لحاظ جسمی و ذهنی راحت‌تر به دنیای پیش از سفر و زندگی روزمره برگردید.

۵- عکس‌های سفر را تنظیم و ویرایش کنید

ویرایش عکس‌های سفر را به آینده موکول نکنید. نگذارید زمان زیادی بگذرد تا به عکس‌های سفر رجوع کنید و ببینید نام فلان قلعۀ تاریخی یا آثار باستانی را از یاد برده‌اید. مرتب کردن عکس‌ها، درج توضیح و حاشیه نوشتن برایشان را وقتی انجام دهید که هنوز خاطرۀ سفر در شما زنده است. ساختن آلبوم عکس، اسکرپ‌ بوک (مجموعۀ مصور خاطرات سفر) یا موارد مشابه را هم نباید به وقتی موکول کرد که خاطره‌ها از ذهنتان رفته‌اند. با پشت سر گذاشتن یکی دو سفر ممکن است دیگر هرگز به گذشته بازنگردید و از ثبت وقایع نابِ آن سفر خاص محروم شوید.

۶- برنامه‌های وفاداری مشتریان را بررسی کنید

اگر عضو فلایرهای تبلیغاتی یا برنامۀ ویژۀ کاربران هتل و مانند این‌ها هستید، چند روز بعد از سفر به این برنامه‌ها وارد شوید تا اطمینان حاصل کنید که امتیازات مورد نظر را دریافت کرده‌اید. تا زمانی که از صحت عملکرد اعتبار حسابتان مطمئن نشده‌اید بهتر است رسیدهای هتل و بوردینگ پاس‌ها را دور نیندازید.

۷- درخواست‌ خسارت بیمه را پیگیری کنید

اگر در طی سفر با مواردی روبه‌رو شدید که نیاز به ادعای غرامت یا انطباق با خط‌مشی بیمۀ سلامتتان دارند، این کار را به زمان طولانی موکول نکنید. اگر به نوشته‌های پشت قرارداد بیمه توجه کنید متوجه می‌شوید که اغلب قوانین بیمه زمان‌مند هستند و اگر زمان را از دست بدهید ممکن است بیمه به شما تعلق نگیرد. ضمناً یادتان نرود که مستندات لازم و فایل‌های مربوط به ادعای خسارت را جمع‌آوری کنید و به همراه داشته باشید.

۸- داوطلب کار خیر شوید و دست به عمل بزنید

سفر خوب و پربار معمولاً برای مسافران الهام‌بخش است. شاید هفته‌ای را صرف تماشای حیواناتِ در معرض خطرِ آمازون کرده‌اید و حالا در خود شور و شوق زیادی برای حمایت از حیوانات و حفاظت از منابع طبیعی احساس می‌کنید. شاید در سفر مصایب کودکانِ خیابانی هند را از نزدیک لمس کرده‌ باشید و حالا که به خانه برگشته‌اید راهی برای کمک به آن‌ها یافته‌اید. زمان می‌گذرد. به روال زندگی عادی‌تان برمی‌گردید و همۀ این تلنگرها و خاطرات و ایده‌های مهم به راحتی فراموش می‌شوند. پیش از آنکه این خاطرات محو شوند می‌توانید سبب خیر شوید و کارگشا باشید. چه خوب است که به طرح‌های حمایت داوطلبانه ملحق شوید یا به هر نحو راهی برای کمک به هم‌نوع یا حفظ منابع طبیعی پیدا کنید. چه خوب است که دست به عمل بزنید و انگیزه و الهام سفر را به واقعیت مبدل کنید.

۹- تجربه‌های سفر را با دیگران به اشتراک بگذارید

آیا  تاکنون حین برنامه‌ریزی سفرتان نگاهی به مقالات گردشگری و سفرنامه‌های هتل‌ها انداخته‌اید یا مثلاً از درجۀ ارزش‌گذاری کاربران رستوران‌ها در برنامۀ یِلپ Yelp کمک گرفته‌اید؟ اگر این اطلاعات به دردتان خورده و از یافته‌های حکیمانۀ مسافران پیشین سود برده‌اید، با نوشتن دربارۀ فراز و نشیب سفرتان شما هم به قول معروف زکات دانشی که به دست آورده‌اید را به سایر مسافران بپردازید. بهترین نتایج در عرض یک یا دو هفتۀ نخست حاصل می‌شوند؛ یعنی وقتی که هنوز جزئیات سفر را به خاطر دارید.

۱۰- برنامۀ سفر بعدی‌تان را بچینید

نتیجۀ یکی از نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که سفر ما را شادتر می‌کند؛ اما این حس خوبِ پس از سفر چندان دوام نمی‌آورد. معمولاً از نشاط ناشی از سفر بیش از دو هفته اثری در ما باقی نمی‌ماند. دیری نمی‌پاید که میزان رضایت و خرسندی‌ و آن حس ناب برآمده از سفر رنگ می‌بازد. به‌هر‌حال فقط سفر وجدآور نیست، خیال سفر و برنامه‌ریزی برای آن هم می‌تواند  به شما کمک کند. پس به فکر سفر بعدی‌تان باشید. اگر از رخوت و کسالت تعطیلات پیش‌رو گریزانید می‌توانید رؤیای سفر بعدی را از همین حالا در ذهنتان مجسم کنید.

نویسنده: لیلا احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *