بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / کنسول و بازی / ۱۰ کنسول بازی پرفروش‌ در دنیا
10 کنسول بازی پرفروش‌ در دنیا

۱۰ کنسول بازی پرفروش‌ در دنیا

امروزه دسته فرمان و تجهیزات بازی بخشی از اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان را پُر می‌کند. برخلاف ابزار سرگرمی ساده‌ای مثل آتاری 2600 یا پونگ، امروزه دستگاه‌ها و کنسول بازی در انواع آن به توان گرافیکی بسیار بالایی مجهز هستند و می‌توانند انیمیشن‌های رئالیستی، ظریف و بسیار جاندار را به مقابل چشمان ما بیاورند. دستگاه‌های بازی که با دسته و با لمس و فشار انگشتان دست به کار گرفته می‌شوند، قابلیت حمل و نقل بیشتری دارند و می‌توان با آنها چندین بازی مختلف را اجرا کرد. در عین حال، تجهیزاتِ بازی قادرند بازی‌هایی انحصاری و مختص خود را از بالاترین رده‌ها ارائه دهند که استقبال گسترده از آنها، نشان‌دهنده‌ی امیال رو به رشد نسل‌ها و ذهنیت‌های گروه‌های مختلف سنی در سطح جوامع مختلف است. در ادامه فهرستی از ده مورد از پرفروش ترین تجهیزات بازی تمام دوران‌ها را ارائه می‌دهیم.

10- سیستم سرگرمیِ نینتندو : فروش 61.91 میلیون دستگاه

تجهیزات بازی نینتندو

این ابزار یک دستگاه بازی 8 بیتی از شرکت نینتندو است که اولین بار در سال 1983 در ژاپن به بازار آمد. بعدا در آمریکای شمالی، اروگا و استرالیا هم توزیع شد. این تجهیزات بازی، در سرتاسر جهان حدود 62 میلیون قطعه فروش کرده است، و خوش‌فروشترین تجهیزات بازی در نوع خود تا به امروز به حساب می‌آید. تجهیزات بازی این سیستم اولین دستگاه در نوع خود بود که دسته فرمان قابل هدایت را به بازار ارائه کرد. سری‌هایی که این سیستم به بازار ارائه داد جزو شمایل‌های معروف به حساب می‌آیند مثلِ بازی‌های سوپر ماریو، افسانه‌ی زلدا، و فاینال فانتزی. بازی سوپر ماریو به خاطر موفقیت سیستم سرگرمی نینتندو اعتبار زیادی کسب کرد. حتما بازی‌هایی مثل شکار اردک، میمون گنده [donkey kong] و بازی جمع‌کردن [Stack-Up] را به یاد دارید که هر کدام جزو بهترین‌های زمان خود بودند. دسترس‌پذیری به لوازم و متعلقاتِ این بازی نینتندو نیز به افزایش فروش و قیمت این سیستم کمک شایانی کرد.

9ـ پلی‌استیشنِ قابل حمل‌و‌نقل : فروش 77 الی 80 میلیون دستگاه

تجهیزات بازی سونی

پلی‌استیشن قابل حمل اولین کنسول بازی از شرکت معروف سونی بود که ابتدا در سال 2004 در ژاپن به بازار آمد. سال به آخر نرسیده محموله‌ی این تجهیزات بازی به سرتاسر اروپا و آمریکا نیز ارسال شد. تا امروز حدود 77 الی 80 میلیون دستگاه از این دست تجهیزات بازی به فروش رفته است. تا سال 2013 حدود 19 میلیون قطعه از این سیستم بازی فقط در ژاپن فروش رفت. پلی استیشن از فرمت دیسک نوری به عنوان مدیومِ ذخیره‌ی اولیه‌اش بهره می‌برد. این تجهیزات بازی همچنین از USB نسخه‌ی 2.0 و از پورت حافظه‌ی متصل‌شونده بهره می‌برد.

8ـ کنسول بازی پلی‌استیشن 3 : فروشِ 80 میلیون قطعه

کنسول بازی پلی‌استیشن

پلیاستیشنِ 3 با قاطعیت یکی از محبوب‌ترین و حتی محبوب ترین تجهیزات بازی در زمان خودش بود، که در سال 2006 در ژاپن به بازار آمد. این بازی همچنین در بازارهای جهانی نیز طی سال‌های بعد پخش شد. تا نوامبر 2013 حدود 80 میلیون دستگاه از این تجهیزات بازی در سطح جهان به فروش رفت. شرکت سونی تا سال 2015 به فروش این بازی ادامه داد. این تجهیزات بازی اولین نوع دسته فرمان در نوع خود بود که از دیسک بلوری به عنوان ابزار ذخیره اولیه استفاده کرد که می‌توانست تا 54 گیگابایت اطلاعات را ذخیره کند. این تجهیزات بازی همچنین از پورتِ USB، یک خروجیِ HDMI، پورت بلوتوث 20. و قابلیت اتصالِ بی‌سیم یا وایرلس نیز برخوردار است. بازی‌های مشهوری چون مقاومت: سقوط انسان، ت.ر.س، و طومارهای ارشد: نسیان، از جمله بازی‌هایی هستند که علاقمندان با این تجهیزات بازی به خاطر می‌آورند. لوازم و متعلقاتی چون آداپتور کارت حافظه، کنترل از راه دورِ بلوری، و کابلِ HDMI AV نیز به همراه این دستگاه در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد.

7ـ جی.بی.آ [GBA] : فروش 81.51 میلیون دستگاه

کنسول بازی جی.بی.آ

این سیستم تجهیزات بازی آخرین سیستم فرمان دستی در نوع خود از برند نینتندو با عنوانِ «گیم بوی» محسوب می‌شود. این تجهیزات بازی به عنوان جانشینی برای بازی «گیم بوی» رنگی در سال 2001 به بازارها آمد. تا سال 2010، نینتندو 81.51 دستگاه از این تجهیزات بازی را به فروش رساند که حدود 41.64 میلیون فروش آن در آمریکا و 16.96 در خود ژاپن بود. تمام تمام ابزارهای این سری‌های بازی از CPU هشت بایتی استفاده می‌کنند اما این تجهیزات بازی دارای CPU سی و دو بایتی است و سرعت پردازش آن هم 17 برابر بیش از نمونه‌های قبل از خودش است. علاقمندان و نسل جهانیِ پیگیرِ بازی‌های دستی، بازی‌های محبوبی چون سوپر ماریو، فاینال فانتزی 6، و افسانه‌ی اسپیرو: شب ابدی، را با همین تجهیزات بازی به یاد می‌آورند.

6ـ کنسول بازی ایکس‌باکس 360 [Xbox 360] : فروش 83.7 میلیون دستگاه

کنسول بازی ایکس‌باکس

ایکس‌باکس 360 دومین دسته فرمان بازی در سری ایکس‌باکس‌ها محسوب می‌شود که توسط شرکت مایکروسافت ساخته شد و در سال 2005 به بازار آمد. کاربران می‌توانند به دو صورت از این تجهیزات بازی بهره ببرند: هم از بازی‌ها و هم از فیلم‌های DVD. وانگهی این سیستم خدمات آن‌لاین هم به مخاطب ارائه می‌دهد. این خدمات به کاربران اجازه می‌هد که با دوستان دیگرشان از سرتاسر دنیا به طور آن‌لاین مشترکا بازی‌ کنند. در عین حال، خدمات ایکس‌باکس 360 به طور زنده پربازدیدترین و پرطرفدارترین بازی‌ها را ارائه می‌دهد و ویدئوی ایکس‌باکس هم برنامه‌های محبوب تلویزیونی را وارد تجهیزات بازی کرده. از اکتبر 2013 شرکت مایکروسافت 83.7 میلیون ایکس‌باکس 360 در سرتاسر جهان فروخته است. فقط در آمریکا 25.1 میلیون دستگاه تا سال 2011 به فروش رفت. مایکروسافت همچنین دستگاه‌های جانبی مختلفی برای ایکس‌باکس 360 ارائه کرد، مثلا کنترل‌های بی‌سیم، دوربین‌های حسگرِ حرکتی، و هارد دیسک‌هایی اضافه برای ذخیره‌کردن. دیسک درایو برای این دستگاه با گزینه‌های مختلفی از 20 گیگابایت تا 60، 120، 250، یا 320 گیگابایت) در دسترس هستند. بازی‌های معروفی که با این دستگاه به دنیا معرفی شدند عبارتند از «ندای وظیفه 2، شناسایی شبح: جنگجو، طومارهای ارشد 4: نسیان، زنده یا مرده، هاله 3، و چرخدنده‌ی جنگ‌ها».

اگر می خواهید قدرتمندترین کنسول بازی را بشناسید مطلب قدرتمندترین کنسول بازی دنیا را از دست ندهید.

مایکروسافت ایکس باکس وان ایکس، قدرتمندترین کنسول بازی دنیا

5ـ [wii] وی : فروش 101.15 میلیون دستگاه

کنسول بازی WII

دستگاه بازی وی متعلق به نینتندو توسط همین شرکت در نوامبر 2006 به بازار آمد. با گذشتِ 6 سال از پخش این دستگاه، معلوم شد که این تجهیزات بازی از پلی‌استیشن 3 متعلق به شرکت سونی، و از ایکس‌باکس 360 متعلق به مایکروسافت فروش جهانی بیشتری داشته است. فروش جهانی این دستگاه از سال 2009 تا به حال به 101. 15 میلیون دستگاه رسید. این دستگاه دارای یک کنترل از راه دور یا دستگاه اشاره‌گر است که حرکات را در سه بعد تشخیص می‌دهد. این دستگاه به کاربرانش اجازه می‌دهد که بازی را از طریق ژستهای فیزیکی کنترل کنند. نینتندوی مورد بحث ما دارای وای‌ـ‌فای و بلوتوث هم هست.

4ـ پلی‌استیشن : فروش 102.49 میلیون دستگاه

اولین کنسول بازی از سری پلی‌استیشن

این اولین کنسول بازی از سری پلی‌استیشن است که شرکت سونی در سال 1994 به بازار ارائه داد. پلی‌استیشن اولین دستگاه بازی است که به فروش جهانی 100 میلیون رسید. پیش از توزیع سونی در سطح این سیاره در سال 2006، این پلی‌استیشن بود که به 102.49 میلیون فروش رسید. این دستگاه قابلیت پخش CD های صوتی را هم دارد. با پلی‌استیشن این بازی‌های را به یاد می‌آورید: جنگ‌های هوایی، کارزارِ توشیندن، جنگنجوی خیابانی، کسوف کامل، توربو.

3ـ گیم بوی [Game Boy] : فروش 118.69 میلیون دستگاه

تجهیزات بازی دستی گیم بوی

این بازی اولین مورد از سری تجهیزات بازی دستی گیم بوی در شرکت نینتندو بود. این تجهیزات بازی ابتدا در سال 1989 در ژاپن به صورت انبوه توزیع شد و سال بعد بازارهای جهانی هم آنرا به فروش گذاشتند. فروش‌های جهانی این بازی تا سال 2003 از مرز 118 میلیون گذشت. برخلاف بازی‌هایی مثل آتاری و سگا صفحه‌نمایش این بازی نسبتا ارزان و کم‌کیفیت به حساب می‌آید. اما باطری AA که در این تجهیزات تعبیه شده این قابلیت را دارد که 30 ساعت بازپخش را تاب آورد و یکی از امیدبخش‌ترین خصیصه‌های این بازی به حساب می‌آید. نینتندو کوچکترین دوربین دیجیتالی در جهان را با این سری از تجهیزات بازی گیم بوی ارائه کرد که حتی در کتاب رکوردهای گینس در سال 1999 هم به ثبت رسید.

2ـ نینتندو دی.اس. [Nintendo DS] : فروش 153.99 میلیون دستگاه

کنسول بازی نینتندو دی.اس.

این کنسول بازی که صفحه‌ی نمایش دوتکه‌ای دارد در سال 2004 به بازار آمد.این دستگاه دو صفحه نمایش LCD دارد، یک دکمه‌اش به‌صورت لمسی و فشاری عمل می‌کند که عملیات ورودی را از طریقِ یک نوک سوزنی انجام می‌دهد. این دستگاه همچنین دارای قابلیتِ اتصال بی‌سیم و میکروفون هم هست. از ژوئن 2014 نینتندو 153.99 میلیون دستگاه از این نوع را فروخته و به دومین برند خوش‌فروش دنیا بدل شده است. این دستگاه قابلیت بازی‌های چندنفره را هم به کاربرانش می‌دهد اما به شرط استفاده از یک کارت بازی. در عین‌حال، پایگاههای دانلود DS به کاربران اجازه میدهد که DSهای محبوب خود را برای بازی دانلود کنند.

1ـ پلی‌استیشن 2 : فروش 155 میلیون دستگاه

کنسول بازی پلی‌استیشن 2

این کنسول بازی پرفروش‌ترین کنسول بازی در طول تاریخ این جور برندها به حساب می‌آید و نشان می‌دهد که نسل‌های علاقمند به بازی در سرتاسر دنیا درگیر چه سنخ از فعالیتهای ذهنی می‌شوند و چه جور میل و گرایشی در آنها رو به رشد است. تا مارس 2012 شرکت سونی 155 میلیون دستگاه پلی‌استیشن 2 را به فروش رساند. این دومین سری از از مجموعه بازیهای پلی‌استیشن به شمار می‌آید که در 4 مارس 2000 به بازارها ارائه شد. این دستگاه 3870 عنوان بازی را از سال 2000 ارائه و پشتیبانی می‌کند. با این گستردگی و قابلیت پیوند، مخاطبان و کاربران می‌توانند بازی‌های محبوب خود را انتخاب و اجرا کنند، از اینترنت بهره ببرند و با دیگر رفقای‌شان از سرتاسر دنیا مشترکا بازی کنند. این تجهیزات بازی قابلیت پشتیبانی و پخشِ DVD و CD را هم دارد.

نویسنده: نیما پارسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *