بامیلو بلاگ / زیبایی و سلامت / سلامت / ۱۰ واقعیت درباره سیگار الکترونیکی
راهنمای خرید بامیلو بلاگ

۱۰ واقعیت درباره سیگار الکترونیکی

با وجودی‌که رسانه‌ها دائم درباره مضرات سیگار کشیدن برای سلامتی حرف می‌زنند اما انگار کسی محل سگ به آن‌ها نمی‌گذارد. لابد انقدر فکر و خیال در سر مردم زیاد است که پیش خودشان فکر می‌کنند اگر این سیگار هم نبود باید برای پیدا کردن چند لحظه آرامش باید چه غلطی می‌کردیم؟ حال می‌خواهیم به بررسی سیگار الکترونیکی بپردازیم.

ویپ یا همان سیگار الکترونیکی ، راهی برای درمان یا تبلیغاتی برای سودجویان؟

در کشور ما که خیلی درباره این چیزها آمار تهیه نمی‌شود، اما در امریکا آمار دارند که ۴۰ میلیون نفر از ۳۰۰ و خورده‌ای میلیون آمریکایی سیگاری هستند و از این بین ۷۰ درصد‌شان دوست دارند سیگار را ترک کنند … ۳۰ درصد دیگر هم از آن کسانی هستند که اگر بهشان بگویی “می‌تونستی با پول سیگارهایت یک هلیکوپتر بخری” با گفتن جمله‌ی استراتژیک ” مگه تو که نمی‌کشی هلیکوپتر داری؟” نُطق آدم را در نُطفه کور می‌کنند. داشتیم آمار دود و دَمی‌های امریکا را می‌گفتیم… ۴۲ درصد از سیگاری‌های امریکایی تا به حال برای ترک کردن سیگار دست به اقداماتی هم زده‌اند. در سال ۲۰۰۹ که دولت امریکا مالیات محصولات دخانیاتی را افزایش داد، فروش این محصولات در امریکا ۱۰ درصد کم شد. البته تمام این کاهش فروش مربوط به افزایش قیمت نیست، در واقع قسمتی از آن به شیوع پدیده‎ای به نام سیگار الکترونیک برمی‌گردد. جالب است بدانید در این چند ساله که سیگار الکترونیک تازه مُد شده است بازار جهانی آن رقم قابل توجه ۳ میلیارد دلار را وارد قلک خود کرده است و یک پنجم سیگاری‎ها هم آن را حداقل یک‌بارامتحان کرده‌اند.

سیگار الکترونیکی

سیگار الکترونیکی اولین بار در چین ابداع شد و تا سال ۲۰۰۷ به سبد خانوار دخانیاتی مردم اضافه شد. ظاهرش شبیه سیگار مگنا قرمز بود اما باطنش شبیه دستگاه بخور. هدف از ساخت چنین وسیله‌ای این بوده که تمام حالات سیگار کشیدن شبیه سازی شود با این تفاوت که مواد مُضر درسیگار از آن حذف شود. یعنی کسی که این سیگار الکترونیکی را بکشد فقط ژست سیگار کشیدن را دارد و خبری از توتون و بوی دود و این چیزهایش نیست. مکانیزم این سیگارها هم به این نحو است که با پُک زدن به آن مایعی که درونش است گرم شده و تبخیر می‌شود و در واقع دودی که از آن بر می‌خیزد حاصل بخار شدن آن مایع است. به این دلیل است که می‌گوییم شبیه دستگاه بخور است. سازندگان این سیگار الکترونیکی‌ها که می‌گویند محصول ما کاملاً بی‌خطر است و می‌تواند طرف را به ترک سیگار همیشگی نزدیک کند. اما کسانی هم هستند که به ادعای این‌ها شک دارند و پیش خودشان می‌گویند این چه جور تبلیغاتی است که سازنده‌اش اصرار دارد محصولش موقتی است. شبهاتی هم در مورد به خطر انداختن سلامتی انسان از سوی این سیگارها مطرح است. در بعضی‌ جاها هم نوجوانان ابتدا با این سیگار الکترونیکی شروع می‌کنند و بعد که خوش‌شان آمد سیگار واقعی دست‌شان می‌گیرند و مسیر معکوس را می‌روند. توجیه هم دارد که این نوع سیگار هیچ ضرری ندارد و من فقط برای ژستش آن را دود می‌کنم. خلاصه این‌که در مورد سیگار الکترونیک هم بحث‌هایی مطرح است و بهتر است قبل از این‌که آن‌را جایگزین سیگار واقعی‌تان بکنید ۱۰ نکته راجع به آن بدانید:

مقالات مرتبط

۳۰ حقیقت درباره سیگار

واکسن سرطان

رژیم غذایی پیشگیری از سرطان معده

۱۲ راه برای کاهش ابتلا به سرطان سینه

۱- در سیگار الکترونیکی خبری از “آتیش” نیست

سیگار الکترونیکی

با نهایت تأسف دیگر نه می‌‎توانید لباس خود و مردم را با نوک سیگار بسوزانید و نه می‌توانید از فندک زیپوی خوشگل‌تان استفاده کنید. این سیگار الکترونیکی آتش نمی‌خورد پس دود ازشان در نمی‌آید. سیگار الکترونیکی از یک باتری لیتیومی، یک مخزن تبخیر و یک کارتریج برای پُر کردن مایعی مخصوص تشکیل می‌شود و به محض این‌که سیگار را در بیاورید و از ته آن کام بگیرید، باتری روشن شده و مایع داخل کارتریج را گرم می‌کند و سر سیگار که معمولاً یک چراغ LED کوچک قرمز رنگ است را روشن می‌کند. چیزی که از سیگار بیرون می‌آید بخار است نه دود. و در ضمن مونوکسید کربن هم ندارد. فقط بخاری شبیه بخار خشکشویی از دهان شما بیرون می‌آید.

۲- سیگار الکترونیکی نیکوتین مایع دارد

سیگار الکترونیکی

سیگار الکترونیک توتون ندارد، دود هم ندارد، اما کجا نوشته که نیکوتین هم ندارد؟ نیکوتین در این سیگارها به صورت مایع است. عموماً ترکیبی از نیکوتین، طعم دهنده (آدامس یا هندوانه)، پروپلین گلیکول (یک حلّال) و یک‌سری افزودنی دیگر. نیکوتین مایع داخل این سیگار‌های الکترونیکی درجات متفاوتی دارد. بعضی‌هایش در حد سیگارهای سنگین نیکوتین دارد و بعضی‌های دیگر به اندازه سیگارهای لایت و اولترا. همچنین می‌توانید کارتریج‌هایش را مثل پرینتر به صورت جداگانه تهیه کنید. کارتریج‌هایی که طعم‌های مختلف داشته باشد و نیکوتین هم یُخ.

۳- حاوی سم است

سیگار الکترونیکی

سیگار توتونی حاوی ۷۰۰۰ ماده شیمیایی است که دکترها می‌گویند ۶۹تای آن‌ها سرطان‌زاست. اما اگر فکر کردید سیگار الکترونیکی از نظر سلامتی هیچ فرقی با حباب ساز ندارد در اشتباه به سر می‌برید؟ فکر می‌کنید عامل سمی بودنش چیست؟ خیلی فکر نکنید… نیکوتین مایع.

نیکوتین مایع را از تنباکو می‌گیرند اما بر خلاف برگهای گیاه تنباکو، نیکوتین مایع سمی است. بلع، استنشاق و حتی جذب این مایع توسط پوست باعث آسیب رساندن به بدن می‌شود و سمی است. یک دوز کوچک آن می‌تواند حتی کُشنده باشد. برای مثال نصف یک قاشق سوپخوری آن می‌تواند یک آدم بزرگسال را از پای در بیاورد و یک قاشق چایخوری از آن نیز یک بچه را نفله می‌کند. به مجرد این‌که این سیگارها در امریکا مُد شد، از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ تعداد تماس‌هایی که با اورژانس برقرار شده و در آن‌ها مسمویت با نیکوتین مایع گزارش شده شدیداً رو به افزایش است، به طوری‎که قبل از سیگار الکترونیک ماهانه یک گزارش مسمومیت با نیکوتین مایع گزارش می‌شده، اما از سیگار الکترونیک به بعد بُرجی ۲۱۵ تماس اضطراری در این رابطه برقرار می‌شود. البته ۵۱ درصد از این مسمومیت‌ها مربوط به بچه‌های ۵ ساله به پایین می‌شود که دور از چشم پدر و مادر ورمی‌دارند نیکوتین مایع را سر می‌کشند و آروغ می‌زنند.

البته بعضی از فلزات به کار رفته در ساختسیگار الکترونیکی هم ممکن است مواد سمی از خود منتشر کنند. مثل قلع که گفته می‌شود مواد سرطان‌زا از خود منتشر می‌کند.

۴- کنترل کیفیت هم ندارد

سیگار الکترونیکی

با وجودی‌که این سیگارهای الکترونیکی چیزی نزدیک به ۷-۸ سال است که در بازار به فروش می‌رسند، اما هنوز متخصصان سلامت و ادارات مربوطه بر روی تأثیرات آن بر روی سلامتی شک و تردیدهایی دارند. چیزی که ما از آن صحبت می‌‎کنیم این است که هنوز بزرگترین مراجع کار خبر ندارند داخل این مایع دقیقاً چه چیزهایی وجود دارد. برای مثال وزارت بهداشت آمریکا در سال ۲۰۰۹ یک‌سری از این کارتریج‌های سیگار الکتریک را پیدا کرده بود که داخل آن علاوه بر نیکوتین ماده‌ای به نام دی‌اتیلن‌گلیکول، به میزان بسیار کم، وجود داشت. ماده‌ای شیمیایی و بسیار سمی که اصولاً باید داخل ضدیخ ماشین پیدا بشود نه داخل کارتریج سیگار.

حتی چندان انتظار نداشته باشید میزان نیکوتین درج شده روی سیگار دقیق باشد. بر اساس آزمایش‌هایی که وزارت بهداشت آمریکا بر روی کارتریج‌های تولید شده توسط یک شرکت انجام داد، مشخص شد که اندازه نیکوتین در کارتریج‌ها کم و زیاد است. حتی آن‌هایی که روی‌شان نوشته شده بود عاری از نیکوتین هم داخل‌شان هنوز مقادیرکمی نیکوتین اماله کرده بودند.

۵- به زودی پدرش را در می‌آورند

سیگار الکترونیکی

با این اوصافی که برای‌تان تعریف کردیم، وزارت بهداشت آمریکا صلاح دانسته تا مثل سایر محصولات دخانیاتی، بر روی سیگارهای الکترونیک هم اعمال کنترل کند و روی‌شان برچسب بچسباند. هر چند که این قضیه هنوز عملی نشده است و صاحبان این صنعت مدعی هستند که محصولات‌شان هیچ ضرری ندارد  اما اگر طرف ماجرا یک وزارتخانه باشد کار نشد نداد. به جز سیگارهای الکترونیکی، ژل‌های نیکوتین و تنباکوی زیرزبانی (یا همان ناس خارجی‌ها) هم قرار است که مشمول این طرح بشوند. به این ترتیب تولید کنندگان این محصولات موظف خواهند شد که قبل از تولید و عرضه محصولات به بازار، چند ساعت قدم رنجه کنند به وزارتخانه و ترکیبات داخل محصول‌شان را به افراد ذیصلاح اعلام کنند و تازه وزارتخانه آن‌ها را در آزمایشگاه تِست کند و اگر مشکلی نداشت به آن‌ها اجازه بدهد که محصولات‌شان را تولید کنند. متعاقباً فروش این محصولات به افراد زیر سن قانونی نیز ممنوع خواهد شد و تولیدکنندگان موظف خواهند شد که روی پاکت محصولات‌شان برچسب‌های “سیگار لگد کردن” و “ریه سیاه” بچسبانند و از این جور چیزها.

۶- قابل استفاده مجدد است

سیگار الکترونیکی

برق سیگارهای الکترونیک از باتری تأمین می‌شود و تا وقتی که این باتری کار بکند از سیگار هم بخار در می‌آید (البته اگر دست بچه بدهید مطمئناً راه دیگری هم برای خراب کردنش پیدا می‌کند). الان که USBخورهایش هم آمده و می‌توانید از داخل ماشین هم سیگاربرقی‌تان را شارژ کنید. علاوه بر باتری که قابل شارژ است، کارتریج‌ها هم قابل تعویض و پُر کردن هستند.

۷- هزینه دخانیاتتان را کم می‌کند

سیگار الکترونیکی

آدم سیگاری حداقل روزی یک پاکت سیگار می‌کشد. اگر وینستون لایت هم بکشد که نه خیلی اعیانی است و نه خیلی اراذلی (در زمانی که این مقاله نوشته می‌شود وینستون لایت پاکتی ۵۰۰۰ تومان است.( ۶۰۰۰ تومان بود نخرید!)) اگر وینستون لایت کِش باشید، سالی بیش از یک میلیون و ششصد هزار تومان خرج سیگارتان می‌شود. (که البته می‌دانم بعضی‌ها حاضرند کلیه‌شان را بفروشند و این هزینه را با طیب خاطر بدهند). اما کسانی که سیگار الکترونیک پُک می‌زنند هزینه‌شان به مراتب کمتر است. فقط یک‌بار پول دم و دستک را می‌دهید و در بقیه دفعات فقط کارتریج آن‌را پُر می‌کنید. مگر این‌که عاشق باشید و دائم سیگار برقی‌تان را گُم و گور کنید که مجبور شوید باز هم آن‌را بخرید و گرنه به هیچ وجه هزینه‌تان قابل مقایسه با سیگار معمولی نیست.

۸- هنوز در مکان‌های عمومی می‌توانید بکشیدش

سیگار الکترونیکی

تا وقتی که کاه دود در حلق مردم نکنید کسی معارض سیگار کشیدنتان نیست. مشخصاً (با توجه به دانسته‌های فعلی و قوانین وضع شده)، بخار بیرون دادن هیچ منافاتی با سلامت دیگران ندارد. اتفاقاً اکثر تبلیغات سیگار الکترونیک هم حول و حوش همین محور می‌چرخد که شما قادرید هر جایی می‌روید سیگارتان را هم با خودتان ببرید و حتی بخارش را در صورت مردم پوف کنید و دور هم خوش باشید. برعکس سیگار معمولی که تا ۵۰ سال قبل داخل سینما و قطار و کنار رأکتوراتمی هم می‌توانستی آن‌را دود کنی، اما الان همه مکان‌های عمومی به روی سیگاری‌ها بسته است. با این حال بعضی کشورها استعمال این نوع سیگارها را هم محدود کرده‌اند.

۹-  برای غیرسیگاری‌ها ضرر دارد

سیگار الکترونیکی

از سال ۱۹۶۴ تا ۲۰۱۴ تعداد باورنکردنی ۲٫۵ میلیون نفر بر اثر در معرض دود سیگار بودن، جان خود را از دست داده‌اند. اما هر روز که می‌گذرد به شعور اجتماعی مردم دنیا اضافه می‌شود و اگر سلامت جسمانی خودشان برای‌شان مهم نیست اما بیشتر از قدیمی‌ها مراعات حال مردم را می‌کنند. یکی از نشانه‌های این پیشرفت این است که افراد سیگاری هر جایی سیگارشان را روشن نمی‌کنند تا کسی مجبور نباشد دود سیگار آن‌ها را مثل هوود آشپزخانه بالا بکشد و سیگار نکشیده دچار بیماری‌های تنفسی بشود. در مورد سیگار الکترونیک اما، تاکنون این‌طور استنباط می‌شده که برای دیگران ضرر ندارد. اما نیکوتین این حرفا سرش نمی‌شود. میزان انتشار نیکوتین مایع خیلی کمتر از سیگارهای معمولی است (۱۰ برابر کمتر) و ذرات ریزی که در بخار سیگارهای الکترونیکی موجود است ضرر بسیار کمی برای فرد بغل دستی غیرسیگاری دارد با این حال این مشکل به کلی مرتفع نشده است.

۱۰- به ریه‌ها آسیب می‌زند

سیگار الکترونیکی

کسی که سیگار می‌کشد ۱۵ تا ۳۰ برابر یک فرد غیرسیگاری، پتانسیل مبتلا شدن به امراض ریوی من جمله سرطان ریه را دارد و استعمال تنباکو به تنهایی عامل ۹۰ درصد از سرطان‌های ریه است. این از سیگارهای معمولی. حالا برسیم به سیگارهای الکترونیکی. علی‌رغم این‌که کم مانده سازندگان سیگارهای الکترونیکی، مُک زدن به محصولات‌شان را باعث طول عمر زیاد معرفی کنند اما نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که استعمال این نوع دخانیات کماکان باعث می‌شود که به بافت‌های مسیر تنفسی و ریه آسیب برسد و عملکرد آن دچار اختلال شود. بر مبنای آزمایش‌هایی که بر روی بخار متصاعد شده از سیگار الکترونیکی صورت گرفت، نتایج حاکی از آن بود که اگر دو سلول مشابه را در مجاورت دود سیگار توتونی و بخار سیگار الکترونیکی قرار بدهیم، تأثیراتی مشابه بر روی هر دو سلول رخ می‌دهد که این نشان از مضر بودن بخار سیگار برقی است.

ویپ یا همان سیگار الکترونیکی ، راهی برای درمان یا تبلیغاتی برای سودجویان؟

واقعیت‌های دیگری هم درباره سیگارهای الکترونیکی هست که ارزش نداشت شماره به آن‌ها اختصاص بدهیم. در واقع ۲ ایراد دیگر هم می‌توان از این سیگارها گرفت. اول این‌که نسبت به سیگارهای معمولی خیلی یوغور و سنگین‌تر است و انگشت‌ آدم را زود خسته می‌کنند. البته شاید این هم خودش یک مزیت باشد که باعث شود آدم قید این‌جور سیگار کشیدن را هم بزند و خودش را از شر این وسیله خلاص کند. نکته دوم این‌که سیگاری‌ها عادت دارند به ازای کام گرفتن دود مشاهده کنند، اما اگر می‌خواهید بخار این سیگارهای برقی را در بیاورید باید چنان پُک بزنید که چشمان‌تان اندازه توپ بسکتبال قلمبه شود. بعد از مدتی هم که زیاد این کار را انجام بدهید لُپ‌های‌تان انقدر فرو می‌رود که شبیه مخرج مرغ می‌شود. اما نمی‌‎توان منکر این شد که بوی گند سیگار معمولی را ندارد و ته سیگار تولید نمی‌کند و ضررش هم هر چه باشدکمتر است.

سیگار الکترونیکی

این مطالب را نیز بخوانید

نویسنده: میثم

میثم عقیلی‌ هستم. متولد دهه‌ی پر زاد و ولد ۶۰. در اوج دلاوری خود در ۱۹ سالگی از ترس محاسبه سرعت بوق قطار در تونل تنگه‌زاغ و کله‌معلق زدن روی تپه‌های پادگان عجب‌شیر به سمت رشته مترجمی زبان انگلیسی خزیدم ولی دریغ از این‌که مترجمی نه اصلا علم است و نه جای آرامش. مثل تونلی است که علوم دیگر بوق بوق کُنان از توی دلش رد می‌شوند. عاشقِ خیال‌پردازهایی مثل هایائو میازاکی هستم و تن‌ماهی را نجوشانده می‌خورم. من اولین نویسنده‌ی بامیلوبلاگ هستم.

۵۱ دیدگاه ها

 1. Manoochehrjavan یادتونه؟

  اصلا مشکل اصلی سیگار ایجاد اعتیاده که نیکوتین باعثش میشه و عملا میشه گفت که تفاوت آنچنانی با سیگار معمولی ندارن…
  ممنون از اطلاع رسانیتون…
  اولش که میخواستم بخونم فک میکردم آخرش لینک خرید از فروشگاه رو میزارید..:دی

  • اشتباه میکنی دوست عزیز، همچنین تحقیقات و حرفای بالا هم نقص های بسیاری دارند
   فرق دود و بخار خیلی زیاده
   کاغذ سوزوندن با گلیسرین تبخیر کردن خیلی متفاوته
   تعداد ذرات و مواد مختلف و میزان آسیبشون یه دنیا فرق داره
   شما میتونی واسه لذت از مزه و بخار مایع بدون نیکوتین مصرف کنی
   یا حتی به مرور زمان درصد نیکوتین مایع رو بیاری پایین و کم کم نیکوتین رو تو یه دوره ۶ ماهه بذاری کنار
   و اینکه میگن بخارش ریه و مجرای تنفس رو داغون میکنه بیخوده
   یه سری میگن چون بخاره ریه آب میاره، یه سری میگن چون غلیظ هست فلان میکنه
   اما
   تنها آسیبی که میرسونه اینه که درواقع جای تر کردن، خشک میکنه!
   مصرف زیادی توی یک روز میتونه خشکی بسیاری تو مجرای تنفسی ایجاد کنه
   خشکی ریه با مصرف آب حل میشه و بدن خودش کارشو میسازه، فقط میمونه مجراب تنفسی که اگه یه ربع دستگاه رو بذاریش کنار حل میشه

   لطفا، خواهشا، بدون مطالعه ی دقیق اطلاعاتی که اثبات شده هستند نظر ندید و خودتون و بقیه رو گمراه نکنید
   حتی اگه بخوایم با نیکوتین ویپ کنیم باز هه تفاوتش یه دنیاست و ضررش فوق العاده کمتره.

   • سلام ممکنه تماس لطفا٠٩١٢١٢۵٢٣۵٨

 2. سلام
  ممنون خیلی مقاله خوبی بود و از لحن عامیانه و صمیمیش خوشم اومد 🙂
  منم فکر کردم لینک خرید میزارید

 3. سلام. ممنون از توضیحاتتون
  من چندین سیگار الکترونیم تست کردم.
  سیگارهای الکترونیکی ارزان قیمت نه تهها فایده ای ندارن بلکه باعث سردرد و امراض مختلف میشوند. به دولیل : کیفیت ساخت بد خود سیگار الکرتونیک(اتمایزر و کنترل ولتاژ باطری) و ازون بدتر کیفیت بد مایع بخار شونده که بسیار مهم است.
  در اخر من یک سیگار الکترونیکی از یکی از بهترین سازندگان امریکا خریدم .از هزار تا فیلتر بهداشتی و آزمایشگاههای پزشکی محصولاتش رد میشه تا بیاد بیرون. گرونه (حدود ۱۱۰ دلار خود دستگاهش در میاد) و مایع ۳۰ میلی لیترش هم هر بسته ۸۰ هزار تومن آب میخوره. ولی واقعا ارزشش رو داره و عالیه… عالی

  • سلام. بهزاد جان از کجا میشه تهیه کرد؟ چه برندی خریدی؟

 4. سلام اقا میثم از قلمتون لدت بردم واقعا دهن خلاق و طنز پردازی دارید امیدوارم پرانرژی وشاد بمانید.موفق و سربلند

 5. سلام داداش اشتباه میکنی من یکی از هنک کنگ خریدم کافیه یه کام کوچیک بگیری تا اندازه یه کامیون دیزلی دود بده البته اینم بگم که مدل های ارزونش همونطوریه که گفتی

 6. از لحنت خیلی خوشم اومد !

 7. آرش جان سلام
  از کالیفرنیا خریداری شد. برند Vaporfi

 8. بابا مردیم خودمون نمیدونیم چه شکری بخوریم مشکلی پیش نمییاد باور کنید تا چند سال دیگه نیمرو و املتم سرطانی میشه من که همین توتونی و ترجیح میدم فکرم نمیکنم ترکش سخت باشه تا الان هزار بار خودم اینکارو کردم بعد از اینم میتونم…..
  حالا این امریکایی ها ی امیدی دارن ما بدبختا استامینوفن نمیدونیم قلابیه راستکیه یارو می خوره میمیره

  • فک نمیکنی ترکش سخت باشه ؟! هزار با اینکارو کردی ؟ بازم میکنی !؟ یاد اون تریاکی افتادم که میگفت اعتیاد نداره من الان خودم ۳۰ ساله دارم میکشم معتاد نشدم ! خخخ مرد حسابی هزار بار ترک کردی بازم داری مصرف میکنی ! بازم میکنی ترک و دوباره مصرف میکنی میشه ۱۰۰۱ بار ؟! التماس تفکر !

 9. متن جامع و خوبی بود
  اولین متنی که تا اخر خوندم اونم بدلیل متن خودمانی و جالبش بود

 10. آقا ممنون. خیلی خوب بود????????

 11. با سلام من یک فرد سیگاری بودم و ۱۵ سالی میشد که سیگار میکشیدم و در منطقه ۹ تهران در داروخانه کار میکنم و در مورد سیگار الکترونیکی خیلی تحقیق کردم و هر روز از صبح تا شب با چند تا دکتر سروکار دارم حالا من میگم هر کسی منطق داره یه جستجو در اینترنت کنید کمتر از ۵ دقیقه منظور من و متوجه میشید.
  الکترواسموک هایی که از قطره حلال در آب استفاده میکنند از چند مواد تشکیل شده اند:
  ۱- گلیسیرین خوراکی . Vegetable Glycerol
  ۲- پروپیلن گلایکول . Propylene Glycol
  ۳- آب مقطر
  ۴ – اسانس خوراکی میوه ای
  اول از همه گلیسیرین خوراکی رو که در ۹۰ درصد دارو ها و قرص ها استفاده میکنن و از گیاه گرفته میشه.
  دوم پروپیلن گلایکول کاملا خوراکی است که در همه نوع شربتی در داروخانه استفاده میشه, به عنوان مثال : اسانس گل سرخ خوراکی رو از داروخانه تهیه کنید بخونید ببینید پروپیلن گلایکول داره.
  سوم آب که دیگه گفتن نداره.
  چهارم اسانس خوراکی هم که هر روز داریم از کیک و شیرینی و شکلات و بستنی و هر چیزی داخلش اسانس خوراکی داره.
  حالا مشکلش کجاست؟؟؟ به نظر من اگر به دنبال الکترو اسموک هستید دنبال قطره های ارگانیک و سالم باشید و بدانید که قطره الکترواسموک کاملا سالم نیکوتین نداره و مزه ای شیرین, کمی تلخ و گرم داره و حتی خوراکی هم هست.
  حرف آخر:
  هر کسی میتونه بره لاله زار گلیسیرین و پروپیلن گلایکول و اسانس میوه ای خوراکی با قیمت خیلی ارزون تهیه کنه که در همه مغازه ها این دو رو میتونید تهیه کنید و یه کم در اینترنت جستجو کنید خودتون قطره سالم درست کنید ( خودم این کار و میکنم ) حداقل اگر هم الکترو اسموک میکشید از راه درستش پیش برید و بدانید هر دودی ضرر داره ولی مضرات الکترو اسموک خیلی حقیرتر و کمتر از مضرات سیگاریه که قطران و نیکوتین و آرسنیک و آمونیاک و غیره داره , حالا من کمتر از یک ساله الکترواسموک میکشم خوشحالم از شر سیگار راحت شدم ( یک قدم به سوی سلامتی ) ولی حداقل میدونم این و خیلی راحت تر از سیگار میشه ترک کرد.
  به امید دنیایی بدون دخانیات
  ممنونم از مدیران عزیز سایت بامیلو

  • خود پروپیلن گلیکول ضررش کم نیست برای بدن

  • سلام میتونم باشماتماس داشته باشم

 12. من سیگار الکترونیکی با مایع بدون نیکوتین می کشم و خیلی هم راضیم ضمنا سیگار رو هم چند ماهه که ترک کردم

 13. سلام خسته نباشی میثم جان خیلی با حال این مقاله رو نوشتی حال کردم دمت گرم
  لعنت به سیگار چه سیگار کاهی چه الکترونیکی .من ۱۰ سال سیگاری بودم الان ۴ ساله بلکل ترک کردم .الان آب هویج بستنی که میخورم بیشتر از سیگار بهم حال میده .این مقاله هم برای پسر برادر سیگاری خاک بر سرم سیو کردم بهش نشون بدم .
  خیلی عالی بود
  سپاس

 14. واقعا براتون متاسفم…
  شما که حداقل ادعای شعور و علم و فرهنگ دارین،اولین جمله مقالتون رو با توهین به سگ ها،این فرشتگان پاک زمینی شروع کردین!!هرکسی که به حیوانات به خصوص سگ ها احترام و به قول شما محل نگذارد از بی فرهنگ ترین هاست…ادبیاتتون رو تصحیح کنید.

 15. سلام و خسته نباشید بابت مقاله خوبتون فقط درباره سمی بودن نیکوتین و مضر بودن آن من در سایت های خارجی که در باره آن جستجو کردم نیکوتین را عامل مضر ختاب نکردند بلکه مصرف زیاد آن را اعتیاد آور دانستند با تشکر

 16. سلام — اگه مایع نیکوتین رو داخل سیگار الکتریکی نریزیم – باز هم ضرر داره ؟؟؟؟؟

  • کویل میسوزه مث اینکه تو قابلمه قرمه سبزی ات آب نریزی

 17. اطلاعات خوبی بود ممنون ولی هر نوشته یا مطلبی که محتویاتش نا محترمانه و یا در این حد عامیانه نوشته شده باشه نه نشانه چیره دستی در نوشتن هست و نه قلم شیرین و نه طنز و نه نشانه ای از باحال بودن نویسنده… میشد این مطالب رو محترمانه تر و در صورت لزوم طنز آلود تر نوشت در هر صورت بابت اطلاعات ممنون

 18. من یدونه خریدم اما مدتیه تستفاده نمیکنم اخه یجورایی بوی پارافین دستگاه بخار تو پارتیارو میده
  نرسناکه پارافین چرب رو بدیم تو ریه

 19. واااااااااااای ، ناااموسا پاره شدم از خنده ، دمت گرم خیلی میزون بود مطلبت ، خدایی تا حالا مطلب به این شاخی نخونده بودم ، من اصلا حوصله ی مطالعه ندارم ولی ببین چقدر جذاب نوشتی که کلمه به کلمه تا آخرش خوندم ، خیلط هم اطلاعات مفیدی بم دادی، واقعا مرسی

 20. سلام
  فکر میکنم الان نیازه که تحقبقات مجددی انجام دهید.
  برخی تحقیقات و آزمایشات که به سادگی در گوگل پیدا میشوند حاکی از آن است که سیگار الکترونیک اگرچه همچنان مضر است ولی نسبت به سیگار معمولی بسیار بسیار کم خطر تر است .
  چراکه خیلی از مواد سمی که از طریق سوختن تنباکو ایجاد میشود از طریق تبخیر نیکوتین مایع تولید نمیشوند ُ مواردی نظیر تار
  البته خود طعم دهنده های ایم نوع سیگار ها مواد شیمیایی تولید میکنند اما در مقابل سیگار معمولی خیلی کمه.
  از لحاظ جرمی که سیگار معمولی روی دندان و داخل ریه ایجاد میکنه هم میتونیم بگیم سیگار الگترونیک تقریبا صفره و آزمایشاتش در اینترنت و YouTube موجوده.
  کشورهای دیگه را نمیدونم ولی حداقل در انگلیس تقریبا نصف افراد سیگاری به سمت سیگار الکترونیک جذب شده و از نتایج آن راضی هستند.
  البته سیگار داریم تا سیگار و ممکنه اونهایی که در ایران به فروش میرسه ضرر بیشتری داشته باشند.

  در پایان اینم باید قبول کنیم که عامل اعتیاد آور سیگار یعنی نیکوتین همچنان در این نوع سیگار ها وجود داره ُ ولی خوبیش اینه که کم کم میتونی غلظت آن را کم کنیم ُ‌به طوری که حتی مایع هایی بدون نیکوتین هم وجود دارند.

  با تشکر

 21. تیکه آخرش عالی بود!?
  مخرج مرغ??

 22. داداش شما که یه عمر سیگار میکشید این حرفا از شماها بعید هست این حرفارو اونایی بزنن که از کوچکترین مضررات به بدنشان جلو گیری میکنند .اخه بردادر من توی مواد غذایی مون , هوای آزادمون , آب آشامیدنمون , لوازم آشپزخانمون همشون کلی ضررو زیان هست حالا شما بجای اینکه بزرگ ترین دشمنتون یعنی سیگار همون که ما را از اجتماع دور میکنه همون باعث میشه بوی بدی بدیم , دندونامون از هم فاصله گرفتن و زردو پوسیده میشن ادم خجالت میکشه حتی یه لبخند بزنه پیش کسی خلاصه دوستان و روابط هامون رو همین سیگار تعیین میکنه . همه اینارو ول کردین چسبیدن به عوارض سیگار الکترونکی چیزی که فقط باید یه مدت کوتاه بکشید و خلاص
  اخه من موندم شما ها اهل کتاب و علم هستید ؟ یا دارین تظاهر میکنید ؟
  داداش من ابجی جونم بجای خواندن مطلب یا گفتن طرز فکرتون به دیگران یه کم هم بشینین تنها با خودتون حرف بزنید دانشمندان میگن زن ها باید بیشتر از مرد ها استراحت کنند گویا مغزشون پیچیده تر هست دیگران همین که این مطلب رو میخونند البته خانوم ها اولش هیجان زده میشن چون مغزشون پیچیده شده مردا هم عقده ای میشنو میخوان انکارش کنن یعنی در کل همه میخوان خودی نشون بدم البته منطقی هست چون ذات انسان جاه طلبیه الان کسی نیست فقط از زیبایی لذت ببره همش واسه اینه دیگران بدونن این زیباست و زیبایی رو دوست داره
  این حرف بنده هم درست هست و همچنین غلط برای اینکه طرز فکر ادما منحصر به فرد هست
  اینارو گفتن بدونید ما ایرانی ها در جامعه ای رشد میکنیم هیچ اصول و قوانین ذهنی مشترکی نداره و این یعنی پریشانی و تباهی عمر
  پس سیگار الکترونیکی بخرید و سیگار واقعی رو ترک کنین البته بعد از مدتی دوباره سیگار کشیدن رو تبلیغ میکنند تو فیلم ها چون انسانی که یه مدت بیکار باشه تنها به این خاطر کار میکنه که هیجان داشته باشه خیلی ثروتمند باشی یه مدت دیگه دوست داری مثل فقیر ها زندگی کنی یا اگر خیلی شاد باشی دیگه واست تکراری میشه میخوام یکم حالت دپرس بشی چون واست تنوع و هیجان داره , دیدین پسران و دختران نوجوان که مادرشون زیاد بهشون محبت کنه یا تو جمع دوستان خودشونو میگیریند و مغرور میشن ؟
  منم چون از بچگی تنها بودم با کسی حرف نزدم واسه همین میخوام بحرفم فقط

  انشالله که موفق بشیم هممون

 23. مجددا سلام
  من الان دوزه سیگار برفی خریدم با قطره نکوتین
  قبلا وقتی از خواب بیدار میشدم سیگار میکشیدم تا شب میشه گقت یه بسته ,هرزگاهی دنبال ترک سیگار هم بودم ولی همین که مطلب رو میخوندم همون لحضه یه نخ روشن میکردم و فقط ارزو میکردم ای کاش ترک کنم یا هر جایی میرفتم ۹۸ درصدش برای یه نخ سیگار کشیدن بود چرا چون ذهن مدام به کشیدن سیگار فکر میکرد واسه همین دوری از خانواده و شبا رو بیشتر ترجیح میدادم
  این تصمیم بنده برای ترک سیگار نبود جدا میخواستم خودمو تغییر بدم
  حالا سیگار برقی خریدم تا الان سیگار واقعی نمیکشم رفته رفته اون ذهنیت رو از خودم پاک میکنم
  اما بهترین دلیل برای تغییر چی بود؟
  این بود که من اصلا خودمو نمشناختم نه اینکه فکر کنید شما خودتون یه شناخت کامل از خودتون دارید وقتی که مشکلتو میدونی ولی تو عمل هیچی انجام نمیدی این خودش بزرگترین مشکل هستش . یه چند صفحه از عادت های بد و خوب رو نوشتم
  مثلا
  بنده دوست دارم شعر بنویسم فقط دارم بار اضافه رو فکرم و مغزم میذارم
  آهنگ های غمگین گوش میدم احساساتی میشم فکر میکنم من فرهادم و…. یا با خدا حرف میزنم یا تو تلگرام مثلا بگم ما جوونا بدبختیم یا مشکل جامعه هست …. در این حالت ذهن ما تنها او حالتی که ما انجام میدیم رو برای ما مهیا میکنه , الان آهنگ شاد گوش میدم … ذهن باز دیگه دنبال درد و دل تو تلگرام نمیره .
  یا اینکه مشکل مالی دارم
  نمیتونم بخندم و افسرده هستم
  تمرکزم بهم خورده و نمیتونم درس بخونم
  و…
  نشستم دونه دونه آنالیز کردم دیدم اااا من که کار نمیکنم خوب منطقه بیکار باشم و مشکل مالی داشته باشم و هر مورد رو خلاصه بیشتر چندین ساعت آنالیز کردم و یه ذهنیت تازه بهش دادم
  بیشتر ما اینا رو میدونیم چون فکر کردیم زیاد بدونیم عقب نمیمونیم ولی تو عمل هیچ کاری نکردیم واسه همین گفتن بعضی حرفا به دوستان و البته خودمون شاید یه تلنگوری بشه

  • نفهمیدم چی شد

  • بحث سیگار الکترونیکیه داداش نه تغییر شخصیتی. تو به کسی نیاز داری که باهاش حرف بزنی

 24. بهترین و مشخص ترین آزمایشگاه رفلکس بدن ما نسبت به سیگار الکترونی هستش من بعد از بیست و اندی سال سیگار کشیدن چند وقتی است که از سیگار الکترونی استفاده میکنم دیگه تنگی نفس ندارم صبحها گیج نیستم خلط و سرفه هام خیلی خیلی کمتر شده خوابم بهتره واینکه دهنم بوی بد نمیده در ضمن برای خرید باید به کمپانی سازنده قطره های با کیفیت حتی بعضی روغن طبیعی دقت شود در آخر باید برای یک مدت محدود برای ترک سیگار ازش استفاده نمود

 25. مرسی داداش عالی بود مخصوصا طرز نوشتنت ?❤️

 26. سیگار الکترونیکی راهی هست که به ذهن درصد زیادی از سیگاری ها برای ترک سیگار میرسه ولی همه شک دارن که خوبه یا نه
  پس سیگار الکترونیکی هم نیکوتین داره ناقلا …

 27. سلام.
  میسه به جایی نیکوتین مایع فقط آب خالی با یکم طعم دهنده بریزیم توی سیگار؟؟؟
  اگه آره بگید که باز هم در او صورت ضرر داره یانه؟؟

 28. این سیگار به علت اینکه باتریش یکدفعه منفجر میشه بسبار خطرناک هست.
  و تا حالا تو یوتیوب بزنید ببینید جقدر به فنا داده.خیلی خطرناک هست

  • مال ۶۰ سال پیش بود این
   اتفاقا الان سیستم bypass mode دارن نه اوور شارژ میشه نه کویل اتصال میکنه نه دما از یه حدی بالاتر میره
   الان دیگه کسی که عقل تو کله اش باشه الکترونیک میکشه ، البته که هر کی دوست داشت میتونه به کشیدن سیگارهای سمی اش ادامه بده

 29. با سلام نگاه نویسنده به سیگار الکترونیکی بدبینانه است به هر حال هر چه باشد از سیگار معمولی کم خطرتر و کم زیان تر است اما در مورد هزینه آن درست نگفتند یک سیگار الکترونیکی خوب و قابل قبول ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد اما فقط این نیست قطره آن که یک سیگاری به حداقل ۶۰ سی سی در ماه نیاز دارد اگر نخواهیم آشغال باشد برای ۶۰ سی سی حداقل باید ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان پول داد بنابراین هزینه استفاده از سیگار الکترونیکی بیشتر از سیگار معمولی است تازه قطعات یدکی که باید تعویض شود یا قسمتهایی که اتفاقی از دست میافتد و باید تعویض شود تقریبا بیش از سالی ۲ میلیون تومان هزینه دارد همه چیزش خوب است جز هزینه اش و گیر آوردن قطره اورجینال چرا که بازار پر است از قطرهای تقلبی و گاهی ۳۰ سیسی قطره اورجینال با قیمتهای بیش از ۱۳۰ تا ۱۶۰ هزار تومان فروخته میشود تازه باز هم نمیتوان از اصل بودن آن مطمئن بود چرا که قطرهها عمدتا آمریکایی است و ما در تحریم هستیم اگه کسی اورجینال سراغ داشت ما هم خریداریم.

 30. باحال بود. من که متن بخون نیستم. ولی تا آخرشو خوندم. مرسی

 31. یه جاهایش حرف مفت میزدی مثلا میگی اگه ضرر نداره میذارن تولید کنی یه جاهاییش میگی خیلی ضرر داره ، اینو باور کن که اونوریا واسه آدمیزاد بیشتر از کج مغزایی مث تو ارزش قائل اند . مراقبت کن .

 32. در ضمن یه بی سوادی و اعتماد به نفس خاصی در تو هست که وقتی فرق اتیلن گلیکول(ضد یخ) و پروپیلن گلیکول (حلال بهداشتی ، آرایشی ، پزشکی ) رو نمیدونی بازم نظر میدی
  یه گوگل ۲ دقیقه ای میتونه نظرتو عوض کنه

 33. دوستان عزیز حتما از جویس های گیاهی مرغوب استفاده کنید،متاسفانه ی مدت جویس هایی به اسم لیکویید اومده در بازار ک قیمتش ۱۵ تومنه واقعا مراقب خودتون باشید،مخصوصا کسانی ک از ویپ های حرفه ای استفاده میکنند اصلا استفاده نکنند از این جویس ب اسم لیکویید

 34. سیگارهای الکترونیک به نظر خیلیها از سیگارهای معمولی کم ضررتره. حالا یک عده محقق هم هستند که دنبال ضررهاش میگردند و البته هیچ کس هم این سیگارها رو بی ضرر نمیدونه ولی این محققا همونایی هستن که یک روز میگن چای سرطانزاست فردا میگن ضد سرطانه .

  متاسفانه در ایران یک جو خیلی بدی برای این دستگاهها بوجود آوردند که دوستان سیگاری من در حال پک زدن به سیگار وینیستون لایت از سرطانزا بودن این سیگارا حرف میزنن و تنها منبعشون مقاله سایت تابناک سلطان واردات سیگار ایرانه.

  در هر حال سیگارهای الکترونیک به خصوص نسلهای جدید برای افرادی پیشنهاد میشه که دارند از سیگارهای سنتی با ضررهای شناخته شده بسیار استفاده میکنند و با استفاده از این نوع سیگارها میتونن سلامتیشون رو ارتقا بدن.

 35. اصلا ضررش در قیاس با سیگار واقعی هیچ هست این داستانا رو هم شرکتای بزرگ دخانیاتی پول دادن و درست کردن که درامد خودشون کم نشه البته خود دولتها هم هواشونو دارن چون کلی مالیات دارن میگیرن ازشون پای میلیاردها دلار د سود وسطه وگرنه در مقابل سیگار هیچ ضرری نداره

 36. من میخوام یکی از این سیگارهارو بخرم اما نمیدونم از کجا باید بگیرم که معتبر باشه و چه مارکی خوبه.

  لطفا اگه کسی جای معتبری میشناسه منو راهنمایی کنه …

  اینایی که تو سایتها برای فروش هست همگی به طرز عجیبی ارزون هستند که مشخصه اصل نیستند.

  این مارک استارباز چطوره؟

  • از سایت vapeiran.ir بگیر داداشم. البته اینجا {ایران} هم جنس خوب و آشغال داره دقت کن و لکی خرید نکن، ویپرایزر های آشغال با سیگار معمولی هیچ فرقی ندارن چون دود میدن بیرون. سه جور ویپ هم داریم، وکس، لیکویید، و هرب. لیکووید برای سیگار و قطره نیکوتینه و چیزیه که شما میخواید. من خودم از ویپرایزر مخصوص هرب برای ویپ کردن ماریجوانا استفاده میکنم و عالیه. مارک Atmos jump، هم به صرفه تره هم سرطان زا نیست و خلاصه فوق العادست…
   آدرس فروشگاهش هم اینه: تهران، کلاهدوز، خ دیباجی جنوبی، پلاک۲

 37. چرا اینقدر با خشونت مطلب نوشتید؟!

 38. در کانال تلویزیونی برنامه ای پخش شد که در یک آزمایشگاه تحقیقاتی روی این نوع سیگار و محلول هایش تحقیق می شد آنهم با هزینه سازمان بهداشت همگانی انگلستان. این برنامه حدود پنجاه دقیقه بود و در مهر ماه ۹۶ پخش شد فکر میکنم با سرچ بتوان پیدایش کرد. در آن برنامه گفته شده که مضرات این نوع دود کردن بسیار بسیار از سیگار و قیلون کمتر است فعلا، اما هنوز به تحقیقات ببشتری نیاز است و باید دید در طول زمان مشکلات دیگری پیدا می شود یا نه.
  در حال حاضر بسیار بهتر از سیگار میباشد فقط دقت در تهیه مایع اصلی آن اهمیت زیادی دارد.

  • کاملن موافقم، راجبه مایع من یه بار مایع غیر اصل گرفتم تمامه ششام لرزه گرفته بود… از اون به بعد فقط دارم اصلی میگیرم… فقط یه سوال کسی میدونه معمول موندگاری مایع چقدره؟؟ یا چی کارر میشه کرد ک مایع موندگاریه بیشتری داشته باشه؟؟؟

 39. من ۶ ساله قلیونی هستم و خیلی بیشتر از اون که دوستان سیگاری برای سیگار پول به هدر میدن من برای قلیون به هدر میدهم،، البته هدر که چی بگم، لذت هم داره، و قلیون رو بیشتر بخاطر دودش میکشم، این میتونه خوب باشه واسن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This