بامیلو بلاگ / اخبار بامیلو / گزارش و تحلیل / ۱۰ نکته جالب در مورد جناب بلک فرایدی : داستانی متفاوت که تا به حال نشنیده اید!

۱۰ نکته جالب در مورد جناب بلک فرایدی : داستانی متفاوت که تا به حال نشنیده اید!

با بلک فرایدی به روش‌های مختلف آشنا شدیم. این بار با زبانی متفاوت، درباره این روز دوست داشتنی به عنوان یک شخصیت، صحبت می‌کنیم. در این مطلب بامیلو بلاگ، در کنار آشنایی با 10 نکته جالب درباره حراج جمعه، به صحبت‌هایی از اعضای خانواده موفق بلک فرایدی می‌پردازیم.

1- نام‌گذاری یک بزرگ‌مرد

10 نکته جالب در مورد جناب بلک فرایدی : داستانی متفاوت که تا به حال نشنیده اید!بلک فرایدی به سال 1960 و در خانواده‌ای حسابرس و حساب‌دان چشم به جهان گشود. همکلاسی‌های دوران مدرسه‌اش، به خاطر وجود صفت “سیاه” در اسمش او را مسخره می‌کردند. بعدها که بزرگ‌تر شد، از پدر حسابدارش دلیل نام‌گذاری خود را جویا شد. پدرش روبروی شومینه نشسته بود. عینکش را کمی با دست جا به جا کرد، و با لبخند محوی گفت:

در گذشته، قانونی نانوشته بین حسابداران رایج بود. اگر صورت سود و زیان بیلان‌های ما منجر به ضرر می‌شد؛ از جوهر قرمز استفاده می‌کردیم. اما اگر به سود می‌انجامید؛ استفاده از جوهر مشکی را سرلوحه کار خود قرار می‌دادیم. تو در روزی به دنیا آمدی، که تمام فروشندگان، سودِ پیش از سال تحویل را تجربه می‌کردند. بنابراین، نام بلک فرایدی را برای تو انتخاب کردیم. پسرم، معنای اسم تو جمعه {جوهر} مشکی است.

2- خانواده دکتر بلک فرایدی

10 نکته جالب در مورد جناب بلک فرایدی : داستانی متفاوت که تا به حال نشنیده اید!بلک فرایدی تنها فرزند خانواده بود، و خواهر و برادری نداشت. تنهایی همیشه برای حراج روز جمعه سخت بود. در سال‌های اخیر و با استقبال بیشتر مردم از این روز، بلک فرایدی به فکر تشکیل خانواده افتاد. بنابراین با دوست خانوادگی خود، «پنجشنبه طوسی» ازدواج کرد. به کمک پنجشنبه، از فشار و شلوغی حراج جمعه کاسته شد. چیزی نگذشت که این زوج موفق، صاحب کودکی زیبا و سالم شدند. “دوشنبه آنلاین”، از دوران کودکی از طریق شبکه‌های اجتماعی استعدادهای خود را نشان داد. کوچک‌ترین و باهوش‌ترین عضو خانواده بلک فرایدی، به صورت جهشی مدارک تحصیلی مختلف را طی کرد. امروزه از وی به عنوان بنیان‌گذار سبک فروش آنلاین بلک فرایدی یاد می‌شود.

3- بلک فرایدی، تاجر زبل

10 نکته جالب در مورد جناب بلک فرایدی : داستانی متفاوت که تا به حال نشنیده اید!بلک فرایدی در کشوری غریب به دنیا آمد. پس از کسب لقب حراج جمعه، در سنین نوجوانی به شمال سفر کرد. در کشور سردسیر کانادا، موفقیت زیادی به دست نیاورد. بنابراین، صفت جاه طلبی را سرلوحه سبک تجارت خود قرارداد. پس از کسب دکتری بازاریابی، از اقیانوس اطلس عبور کرد، و به پایتخت‌های مد انگلستان و فرانسه رسید. پس از کسب شهرت و تجربه فراوان، دفترچه خاطراتش را با یادداشت‌هایی از جنگل‌های مرموز آفریقا و کشور نیجریه پر کرد. بزرگ‌ترین حراجی سال، پس از آزمون و خطاهای بسیار، تصمیم گرفت به سبک آنلاین وارد قاره کبیر و پهناور آسیا شود. ایران، هند، پاکستان و امارات از جمله مقصدهای جدید قهرمان ماجراجوی داستان ما است.

4- تولد بلک فرایدی به تقویم میلادی و شمسی

10 نکته جالب در مورد جناب بلک فرایدی : داستانی متفاوت که تا به حال نشنیده اید!دوستان و آشنایان بلک فرایدی، همواره برای برگزاری مراسم غافلگیری جشن تولد وی دچار مشکل می‌شدند. از طرفی این روز مهم، یک رویداد جهانی به حساب می‌آید. خریداران و فروشندگان همواره روز تولد بلک فرایدی یا حراج جمعه را در تقویم تجاری خود ثبت می‌کنند. اما شاید تفاوت تقویم میلادی و شمسی برای طرفداران ایرانی این روز کمی گیج کننده باشد. به طور کلی، بازه آخرین جمعه ماه نوامبر بین روز سی‌ام تا بیست و چهارم این ماه است. به عبارتی ساده‌تر، مهم نیست در چه سال میلادی قرار داریم. تولد روز بلک فرایدی، در بازه بین روزهای سوم تا نهم آذر ماه برگزار می‌شود.

5- دوشنبه آنلاین، بنیان‌گذار سبک آنلاین

10 نکته جالب در مورد جناب بلک فرایدی : داستانی متفاوت که تا به حال نشنیده اید!حتی پیش از کسب شهرت جهانی، خریداران بر سر به دست آوردن دل بلک فرایدی، سر و دست می‌شکاندند. تعداد زیادی مجروح و حتی کشته، در کارنامه این روز قرار گرفت. حراج جمعه، همیشه از این بابت عذاب وجدان می‌گرفت. مدت کوتاهی پس از ورود پسرش دوشنبه آنلاین به شغل خانوادگی، فروشگاه‌های آنلاین قدرت گرفتند. در سال 2005، با آغاز فروش آنلاین بلک فرایدی، از شلوغی و ترافیک روز جمعه کاسته شد. خریداران و طرفداران بلک فرایدی، نیازی نبود سرمای سوزناک ماه نوامبر و صف‌های طولانی را تحمل کنند. اضطراب، نگرانی، گرسنگی، خستگی همگی عباراتی بی‌معنی بودند. امری که به صورت حقیقی، به عنوان یک عمل خطرناک شناخته می‌شد؛ به سبک آنلاین، با صفاتی مثل امنیت، آرامش و راحتی توصیف شد.

6- تخفیف‌های بسیار ویژه، اوج هنر بلک فرایدی

10 نکته جالب در مورد جناب بلک فرایدی : داستانی متفاوت که تا به حال نشنیده اید!بلک فرایدی برای جذب مشتری‌های بیشتر، از تخفیف‌های بسیار ویژه (Door buster) استفاده می‌کند. کالاهایی ارزشمند که در برخی موارد تخفیف‌های 70-85 درصدی شامل حال آن‌ها می‌شود. محصولاتی که این برچسب بر آن‌ها دیده می‌شوند، در تمام سال تنها در این روز، چنین تخفیفی می‌خوردند. ارزش این تخفیف‌های ویژه به حدی بود که گاهی آن را «جایزه‌های بلک فرایدی» می‌خواندند. اما هرکسی برنده این جوایز نمی‌شد. عوامل بسیاری از جمله، سرعت، دقت و حتی شانس در رسیدن به این تخفیف‌های بسیار ویژه تأثیرگذارند.
در ادامه این مطلب، بخش‌هایی از آخرین مصاحبه خبری خانواده بلک فرایدی را با هم مرور می‌کنیم. در این مصاحبه، تعدادی از فروشندگان، و جمعی از خریداران و علاقه‌مندان به رویداد حراج جمعه هم حضور داشتند.

7- تخفیف‌های خرد یا «تخفیف‌ بسیار ویژه»، مسئله این است

10 نکته جالب در مورد جناب بلک فرایدی : داستانی متفاوت که تا به حال نشنیده اید!بیشتر کسانی که بلک فرایدی را می‌شناسند، موفقیت او را در تخفیف‌های ویژه می‌دانند. بلک فرایدی در مورد سؤالی درباره هدف تخفیف‌های خرد، با چشمک زیرکانه‌ای به فروشندگان، رو به خریداران کرد و پاسخ داد:

در این روز بزرگ، از حضور همگی استقبال می‌کنیم. از مشتریان گرامی تقاضایی دارم. با هوشیاری خریدهای خود را انتخاب کنید. برخی تصور می‌کنند، فروشنده‌ها از قبال تخفیف‌های بسیار ویژه سود می‌کنند. بهتر است بدانید، بیشتر مواقع ضرر هم می‌کنند. چه به صورت حضوری در این روز شرکت کنید. 

سپس با افتخار نگاهی به پسرش در سمت چپ خود انداخت، و ادامه داد:

و چه به صورت آنلاین، در این رویداد مهم تجاری برای شما آرزوی موفقیت داریم.

دوشنبه آنلاین در ادامه صحبت‌های پدر گفت:

جالب است بدانید، در سفری که سال گذشته به ایران داشتیم. فروش لباس‌های مردانه از موارد دیگر بیشتر بود. پیراهن مردانه، پرفروش‌ترین قطعه لباس بود. فروش لباس‌های زنانه جایگاه دوم را به دست آوردند. رکوردهای زیادی شکسته شدند. اما در کل، تخفیف‌های محصولات خرد، به نفع مشتریان و فروشندگان تمام شد.

8- چه کسانی در روز بلک فرایدی به سر کار می‌روند؟

10 نکته جالب در مورد جناب بلک فرایدی : داستانی متفاوت که تا به حال نشنیده اید!این روز موقعیتی طلایی برای خریداران، و جشنواره‌ای بی‌همتا برای فروشندگان است. اما گروهی زحمت‌کش در این روز، سود چندانی نمی‌کنند. آن‌ها این روز در فروشگاه‌های حقیقی و آنلاین به خریداران خدمت‌رسانی می‌کنند. جناب بلک فرایدی در پاسخ به اعتراض‌ها و تظاهرات این دوستان، آن‌ها را دلداری داد، و این‌چنین خطاب قرارداد:

عزیزان زیادی در این روز بزرگ، به ما کمک می‌کنند. آن‌ها واسطه‌های بی توقع بلک فرایدی هستند. همان فروشندگان مغازه‌های حضوری، یا دست اندر کاران بحث آنلاین، که در این روز به مرخصی نمی‌روند. بدون حضور این دوستان ارزشمند، بلک فرایدی معنایی پیدا نمی‌کند. صادقانه بگویم، به کل برگزار نمی‌شود. شما نمی‌توانید از این تخفیف‌های بسیار ویژه استفاده کنید. اما از نظر من، مستحق ویژه‌ترین پاداش‌ها از سوی کارگزاران خود هستید.

گروه معترض، جملگی با شنیدن عبارت «پاداش»، نعره‌ها زدندی، جامه‌ها بدریدندی؛ و سر به بیابان گذاشتندی.

 9- مشتری‌های ناراضی به بهشت نمی‌روند

10 نکته جالب در مورد جناب بلک فرایدی : داستانی متفاوت که تا به حال نشنیده اید!پنجشنبه طوسی در ادامه صحبت‌های همسرش، درباره اهمیت و مشتری مدار بودن این روز صحبت کرد:

رضایت مشتری حرف اول را در بلک فرایدی می‌زند. هرچه مشتری راضی‌تر باشد، بیشتر خرید می‌کند. به خاطر رفاه حال مشتری، در برخی کشورها توانستیم؛ روز پنجشنبه را به عنوان شروع رویداد حراج جمعه در نظر بگیریم. اگر فروشندگان، موفق به ایجاد فضایی متناسب و سودمند برای خریداران نشوند. مشتری با بی‌میلی خرید می‌کند. کم خرید می‌کند، و به سرعت از فروشگاه شما خارج می‌شود. اما اگر به خریداران خود اهمیت بدهید. اگر هر چه در توان دارید، در راستای رفاه حال مشتریان به کار ببرید. بدون شک هم مشتری و هم فروشنده، از این میدان پیروز خارج می‌شوند.

10- فروشندگان موفق، فروشندگانی جاودان

10 نکته جالب در مورد جناب بلک فرایدی : داستانی متفاوت که تا به حال نشنیده اید!جناب بلک فرایدی در رابطه با ارزش این حراجی بزرگ برای فروشندگان چند نکته‌ای را بیان کرد:

شاید تنها چند روز میهمان خریداران و فروشندگان باشیم. اما شهرتی که برای فروشندگان به ارمغان می‌آوریم، شهرتی جاودانه است. حراج جمعه از تمامی فروشندگان کوچک و بزرگ دعوت می‌کند، در این جشنواره فرصت‌های طلایی حضور یابند.

بلک فرایدی در حالی که نور فلاش دوربین‌ها بر روی صورتش می‌افتاد، بادی به غبغب انداخت و ادامه داد:

تمام تجربیاتی که طی این 60 سال به دست آوردم. همگی را می‌توانم با این جمله توصیف کنم. رقابتی تنگاتنگ، شهرتی ماندگار.

بلک فرایدی پاپیونش را کمی جابجا کرد، و خطاب به فروشندگان گفت:

فروشنده‌ها با تخفیف‌های ویژه، کالاهای رایگان و هدیه‌های متنوع، می‌توانید مشتریان بیشتری جذب کنید. اگر مشتری از خرید خود راضی باشد، همواره به برند شما وفادار می‌ماند. پس چه بهتر که در این روز بزرگ، کم نگذارید. هر چه در آستین دارید، رو کنید. باز هم می‌گویم. برنده واقعی، آن کسی است که تلاش کند. برنامه ریزی کند، و از این جشنواره فرصت‌های طلایی، نهایت استفاده را ببرد.

سخن پایانی

10 نکته جالب در مورد جناب بلک فرایدی : داستانی متفاوت که تا به حال نشنیده اید!جناب بلک فرایدی، با لبخندی به پهنای صورتش، سخنان پایانی خود را این‌گونه شروع کرد:

در پایان، می‌خواهم از حضور تک‌تک شما در این رویداد تاریخی تشکر کنم. خریداران و مشتریان عزیز، فروشندگان و تأمین‌کنندگان گرامی. تشکر ویژه‌ای هم از عزیزانی که به نحوی، در امر برگزاری این رویداد و خدمت گذاری در آن فعالیت می‌کنند. می‌دانم برای این فرصت طلایی، لحظه‌شماری می‌کنید. حراج جمعه برای شماست. این روز، فرصتی طلایی برای خریداران، و جشنواره‌ای بی‌همتا برای فروشندگان است.

در حالی که صدایش در تشویق همگان گم می‌شد، گفت:

با آرزوی موفقیت شما عزیزان در این روز.

نویسنده: سپندار معینی

سپندار فعالیتش در زمینه مد و لباس را از سال 1388 شروع کرد. هدف همکار آرام و خون گرم ما، انتقال دانش و آشناسازی تمامی علاقه مندان، با مد روز و سبک چهار پایتخت بزرگ مد جهان است. در کنار مباحث کاهش وزن و سبک زندگی سالم، سپندار به فراگیری زبان های مختلف، ترجمه همزمان، داستان نویسی، سریال و فیلم، بازی های رایانه ای، آشپزی ( به قول خودش در حد فست فود بلده!) و پیاده روی علاقه دارد.

۲ دیدگاه ها

  1. فکر کنم گزینه های پاسخ سوال ایام شمسی بلک فرایدی در کانال تلگرام بامیلو اشتباه است و باید گزینه ای صحیح با پاسخ ۳ تا ۱۰ آذر میداشت زیرا:
    بلک فرایدی سال ۲۰۱۲ روز دهم آذر و
    بلک فرایدی سال ۲۰۱۷ روز سوم آذر است.

  2. عالی ایده ای هوشمندانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *