بامیلو بلاگ / دسته‌بندی نشده / ۱۰ نقطه‌ی فراموش شده خانه تکانی

۱۰ نقطه‌ی فراموش شده خانه تکانی

 

با نزدیک شدن فصل بهار و برنامه ریزی برای سفرهای نوروزی، گذاشتن سبزه و خرید و هزار و یک جور کار دیگر، دیگر تمرکزی بر خانه تکانی به نحو احسن نداریم. اما هرچه باشد، تمیز کردن کامل خانه، یک رسم خوشامدگویی به بهار است که از قدیم و در اکثر فرهنگ‌ها وجود داشته و دارد. بسیاری از نقاط هستند که باید به طور کامل تمیز شوند و هر چقدر هم حواسمان به همه جا باشد، بازهم جاهایی هستند که از قلم می‌افتند. در این مقاله 10 تا از آنها را بخوانید و اگر ماهم چیزی را از قلم انداخته‌ایم، بهمان یادآوری کنید.


مقالات پیشنهادی
برنامه خانه تکانی در ۳۰ روز ؛ به اشتراک بگذارید و دوستان را به چالش بکشید
۶ مکان میکروب خیز که باید مرتب تمیز کنید
۵ خوشبو کننده‌ی هوا که می‌توانید در خانه درست کنید

۱-سطل آشغالها:

Oscar_the_Grouch_trash_can

با اینکه همیشه در سطل آشغالها کیسه زباله است، اما بازهم به خاطر نشت آب کثیف زباله‌ها و یا بو کثیف می‌شوند. تمام سطل‌ها خانه (اعم از آشپزخانه، اتاق‌ها، حمام و دستشویی) را بیرون از خانه ببرید، و آنها را با تمیزکننده‌ی ضدباکتری ضدعفونی کنید.

۲-کمد دارو:

Medicine-cabinet-before

موقع خانه تکانی بهترین موقع برای وارسی داروها و دور ریختن داروهای منقضی است. چندین راه برای دور ریختن صحیح دارو هست. داروها را در توالت نریزید، چرا که ممکن است آبهای زیر زمینی را عفونی کنند. اگر داروهای نسخه‌ای هستند، برچسب‌شان را بکنید و از بین ببرید، سپس یا می‌توانید قرص‌ها را خرد کنید و با خاک، پسماند گربه، تفاله‌ی قهوه و چای یا روزنامه‌ی خیس (به طور کلی زباله‌ی نامطلوب) مخلوط کنید و یا می‌توانید داروخانه‌ای پیدا کنید که داروهای منقضی را تحویل می‌گیرد و آنها را از بین می‌برد.

۳-پرده کرکره‌ای:

mpmelements_tilted_1

معمولا هنگام خانه تکانی، پرده کرکره‌ها از قلم می‌افتند. روی آنها خاک می‌نشیند و حالت ژنده‌ای به خود می‌گیرند. توصیه می‌کنیم که حداقل هر 6 ماه یکبار آنها را تمیز کنید. با گرفتن تار عنکبوت‌ها شروع کنید و سپس با جاروبرقی یا غبار روب، بین هر نوار را تمیز کنید، فراموش نکنید که نوارها را بچرخانید و زیر آنها را نیز تمیز کنید.

۴-پشت لوازم منزل:

images-of-kitchens-with-white-appliances-sb5hox0h

یخچال، گاز، ماشین لباسشویی  و ماشین ظرفشویی را بیرون بکشید. با دقت جارو کنید و طی بکشید تا گرد و غباری که جمع شده را تمیز کنید.

۵-زیر سینک:

6a00e55066b95e883301310f69d1b4970c-pi

بطری‌های تمیزکننده را یکی کنید و خالی‌ها را دور بریزید، دستمال‌های کثیف را بشویید و در صورت لزوم دور بریزید. کابینت را تمیز کنید و وسایل را نظم دهید.

۶-فر:

Oven.agr

درون فر را به تمیزکننده‌ی فر آغشته کنید. تا دیواره‌های فر در تمیزکننده خیس می‌خورد، دستگیره‌های فر را باز کنید و آنها را در کاسه‌ای با محلول مساوی آب و سرکه بخیسانید تا چربی روی آنها از بین بروند. روی گاز و اطراف دستگیره‌ها را بسابید. اگر فرتان کشو دارد، آن را بیرون بکشید و کاملا روی آن را بسابید. فر را از داخل کابینت بیرون بکشید و دیواره‌های آن را دستمال بکشید.

۷-تشک‌ها:

344240.innes-bed-1-2

ملافه‌های روی تشک‌ها را بردارید و روی تشک مقداری جوش شیرین بریزید. اجازه دهید یک ساعت به حال خود بماند. بعد از یک ساعت روی تشک را جاروبرقی بکشید. روی تشک الکل اسپری کنید (بوی تندی خواهد داشت، اما وقتی تبخیر شود، بوی آن کاملا از بین خواهد رفت).

۸-ماشین ظرفشویی:

Dishwasher_with_dishes

ماشین ظرفشویی را خالی کنید، آب پاش، شبکه و فیلتر زیرین را بیرون بیاورید. هر چه ذرات غذا در حفره‌ها باقی مانده را تمیز کنید، مواد غذایی را از زیر ماشین ظرفشویی بشویید. قطعاتی که خارج کرده‌اید را در آب گرم و دو پیمانه سرکه به مدت 30 دقیق خیس بگذارید. قطعات را جا بزنید. یک کاسه‌ی کم عمق با 2 پیمانه سرکه را در قفسه‌ی بالایی بگذارید و یک دور بدون پودر و مواد دیگر ماشین را روشن کنید. این کار درون ماشین ظرفشویی‌تان را تمیز و ضدعفونی می‌کند و چربی‌های درونش را حل می‌کند.

۹-قاب و چهارچوب در:

door-trim

از یک گردگیر با دسته‌ی تلسکوپی استفاده کنید تا بالای قاب در را تمیز کنید، یا می‌توانید از یک چهارپایه استفاده کنید. چهارچوب‌ها را از بالا به پایین تمیز کنید. اگر خیلی کثیف هستند، با بخارشو آنها را از بالا به پایین تمیز کنید.

۱۰-دریچه‌های کولر:

return-vent

دریچه‌ها را جدا کنید و در محلول آب گرم و صابون بخیسانید. در صورت لزوم از یک مسواک نیز می‌توانید استفاده کنید.

نوشته شده توسط: مینا داودی

نویسنده: مینا داودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *