بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / ۱۰ شغل رو به رشد جهان که به نیروی انسانی نیاز دارند، نه هوش مصنوعی!

۱۰ شغل رو به رشد جهان که به نیروی انسانی نیاز دارند، نه هوش مصنوعی!

هوش مصنوعی همواره هم فرصت و هم تهدید بوده است. بامیلوبلاگ در ادامه شغل‌هایی را به شما معرفی می‌کند که هوش مصنوعی فعلا نمی‌تواند از انسان بگیرد.

روند اتوماتیک سازی صنایع باعث شده مشاغل خاصی کاهش پیدا کنند، اما با توجه به آمار های بدست آمده از شبکه اجتماعی LinkedIn بعضی مشاغل انسانی دیگر به شدت در حال رشد و گسترش می باشند.

براساس گزارش اول هفته  LinkedIn، بسیاری از مردم درباره انقلاب جدید هوش‌های مصنوعی بحث می‌کنند؛ اما واقعیت این است که هوش مصنوعی و اتوماسیون، چشم‌انداز شغلی جهانی ما را تغییر داده‌اند.

این گزارش دریافته است که مهارت‌های مربوط به هوش مصنوعی در میان افرادی که در LinkedIn هستند به شدت در حال رشد هستند، کاربرانی که در LinkedIn، حوزه‌هایی مانند : شبکه‌های عصبی، یادگیری عمیق و یادگیری ماشینی را به پروفایل های خود اضافه می‌کنند، ۱۹۰ درصد در سال‌های ۲۰۱۵ – ۲۰۱۷ افزایش یافته است.

این گزارش دریافته است که مهارت‌های هوش مصنوعی با سرعتی بالاتر از خود صنعت فن‌آوری گسترش می‌یابند؛ زیرا محققان در تقریبا هر بخش، برنامه‌هایی برای حضور هوش‌های مصنوعی پیدا کرده‌اند. این گزارش رشد مهارت‌های هوش مصنوعی در صنایع را مورد بررسی قرار داد و متوجه شد که با گذشت هر سال رشد هوش های مصنوعی بیشتر وارد صنایع مختلف می شوند. رشد هوش های مصنوعی در حوزه های نرم‌افزار و خدمات فن‌آوری اطلاعات، آموزش، سخت‌افزار و شبکه، امور مالی و تولیدات بسیار قوی شده است.

در مورد هوش مصنوعی بیشتر بدانید: هوش مصنوعی با انسان چه خواهد کرد؟

براساس این گزارش، در شرایطی که مهارت‌های هوش مصنوعی بیش‌ترین رواج را دارند، ایالات‌متحده، چین، هند، اسرائیل و آلمان بیش‌ترین میزان متخصصان هوش مصنوعی را در بین نیرو های کاری خود دارند.

با وجود پیشرفت هوش مصنوعی، چشم‌انداز شغلی فعلی نیازمند نوع دیگری از تخصص‌ها از سوی داوطلبان است. مهارت‌های انسانی مثل مواردی که مربوط به ویژگی‌های شخصی، ارتباطات بین فردی و مهارت‌های شناختی هستند در حال افزایش هستند. طبق این گزارش، مشاغل مربوط به منابع انسانی بیشترین افزایش استخدام در طی پنج سال گذشته را دیده‌اند. این مشاغل به درکی از رفتارها و توانایی های افراد نیاز دارند که این امر تا کنون هنوز نتوانسته با هوش‌های مصنوعی اشغال شود.

مهارت هایی را که در پایین نام می‌بریم، مهارت‌هایی هستند که نیازمند سرمایه انسانی هستند و هوش های مصنوعی توانایی انجام آن‌ها را ندارند، این مشاغل با سرعت بسیار بالایی رو به رشد هستند و در حال فراگیر شدن در جهان هستند. این ۱۰ شغل در ۵ سال گذشته بالاترین آمار استخدامی را داشته‌اند :

 1. مهندسی نرم‌افزار ( Software engineer )
 2. متخصص بازاریابی ( Marketing specialist )
 3. متخصص منابع انسانی ( Human resources specialist )
 4. مدیر بازار یابی ( Marketing manager )
 5. مسئول استخدام ( Recruiter )
 6. مشاور املاک ( Real estate agent )
 7. تحلیلگر داده‌ها ( Data analyst )
 8. مشاور منابع انسانی ( Human resources consultant )
 9. مدیریت حساب‌ها ( Account manager )
 10. طراح محیط کاربری ( User experience designer )

در همین حال، ۱۰ مورد از شغل‌هایی که استخدامی آن‌ها در این سال ها رو به کاهش بوده، به شدت قابل اتوماتیک‌سازی هستند. این شغل‌ها عبارتند از : دستیار ادمین، نمایندگان خدمات مشتریان، حسابدارها و تکنیسین‌های الکتریکی و مکانیکی.

مهم‌ترین خبرها برای رهبران تکنولوژی :

 • طبق گزارش های Linkedin بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ مهارت های مربوط به هوش مصنوعی تا ۱۹۰ درصد بین کاربران افزایش یافته‌اند.
 • سریع‌ترین رشد در ۵ سال گذشته در شغل‌های مهندسی نرم‌افزار ، متخصص بازاریابی و متخصص منابع انسانی بوده است.

منبع: techrepublic

نویسنده: حسین نیکدل

حسین نیکدل
به طبیعت گردی، کوهنوردی، فوتبال و والیبال علاقه دارم. و در زمینه طراحی سایت، سئو و بهینه سازی و تولید محتوا بصورت تخصصی فعالیت دارم. تماس با من: @hnikdel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *