بامیلو بلاگ / سبک زندگی / خانه و آشپزخانه / ۱۰ ترفند مرتب کردن خانه برای افراد پرمشغله

۱۰ ترفند مرتب کردن خانه برای افراد پرمشغله

زندگی پر مشغله و پر استرسی دارید؟ وقت کمی برای مرتب کردن خانه خود دارید؟ در بامیلوبلاگ ۱۰ ترفند استثنایی برایتان گفته‌ایم تا خانه تان همیشه مرتب و تمیز باشد.

هی شما، با شما هستم؛ شما که قیافۀ عبوسی به خود گرفته‌اید، ذهن بی‌قرار و کارهای انجام نشده‌ای دارید و در خانۀ درهم و برهمی زندگی می‌کنید که از سرتاپایش آشفتگی می‌بارد. شاید باور نکنید که یک سری کارهای کوچک و یک برنامه‌ریزی ساده و درعین‌حال هوشمندانه باعث می‌شود از این رو به آن رو شوید. باید انرژی از دست رفته را دوباره به دست بیاورید و تبدیل شوید به همان آدم بانشاط همیشگی.

اصلاً لازم نیست آخر هفته‌ها را به نظافت طاقت‌فرسا و وقت‌گیرِ منزل اختصاص دهید. کارها را به تدریج انجام دهید و اجازه ندهید خرت و پرت و آلودگی فضای اطرافتان را احاطه کند.

قبول دارم که نظافت روزانۀ منزل به‌طور دقیق و عالی برای افراد شاغل ممکن نیست، اما همیشه می‌توانید حجم کار را سبک کنید و هیولای آشفتگی را کنار بزنید. لطفاً بلند شوید و دستی به دور و برتان بکشید. حتماً ارزش امتحان کردن دارد. پاکیزگی معجزه می‌کند. همین جمع و جور کردن ساده نشاط بصری و روانی به همراه دارد و بسیار آرامش‌بخش است. نظم و ترتیب استرس و آشفتگی را از بین می‌برد و فضای خانه را از طراوت و انرژی مثبت سرشار می‌کند.

در این مقاله به ۱۰ ترفند به دردبخور برای افزایش پاکیزگی و نظافت منزل می‌پردازیم. معتقدیم که این ترفندها کاربردی و حائز اهمیت‌اند، خصوصاً وقتی که استرس دارید و زمان زیادی هم ندارید.ضمناً این ترفندها با معیارهای فنگ‌شویی و اصول فایو اِس هم تناسب دارند.

۱- از ایدۀ کچ آل باکس (سبد جمع‌آوری چیزهای اضافه) استفاده کنید

برای پرهیز از پخش‌و‌پلا شدنِ وسایل اضافه، سبدهایی به شکل دراور، مخزن، گنجه یا کاسۀ تزیینی در هر اتاق قرار دهید و خرت‌وپرت‌ها را موقتا در آن‌ها قرار دهید. کچ آل باکس می‌تواند عضو ثابت هر اتاق باشد و برای نظم دادن به آشفتگیِ حاصل از تجمع خرده‌ریزها به کار رود.

معمولاً خرت‌و‌پرت‌ها به تدریج و در طول هفته تلنبار می‌شوند. می‌توانید برای سامان دادن به آشفتگی و انباشتِ وسایل مکان مشخص و مناسبی برای جمع‌آوریِ چیزهای اضافه داشته باشید و آخر هفته یا سر فرصت به سراغ این گنجه‌های انباشتی بروید. می‌توانید از نظم‌دهنده‌ها هم استفاده کنید. 

۲- پاک کننده‌ها و ابزار نظافتی را یک جا جمع کنید

شوینده‌ها و لوازم نظافتی هر قسمت از خانه را در همان جا سر و سامان دهید. مثلا شوینده‌ها و لوازم شستشوی حمام را در حمام نگه دارید؛ بدین ترتیب هم انگیزه بیشتری برای تمیز کردن هر قسمت از خانه دارید و هم در زمان صرفه‌جویی می‌کنید.

۳- ظرف‌های نشسته را تلنبار نکنید

ظروف پخت‌و‌پز به‌تدریج روی هم انباشته می‌شوند و آشفتگی و استرس ایجاد می‌کنند. عادت کنید که ظروف و ابزارهای آشپزی را حین فرایند پخت‌وپز تمیز و جابه‌جا کنید. از فواصل پخت غذا برای شستن ظروف، لکه‌گیریِ مایکروویو و ابزارهای دیگر یا حتی مرتب‌کردن قفسه‌های یخچال استفاده کنید. زمان را در مشتتان بگیرید. کارها را مدیریت کنید. همۀ ریخت‌و‌پاش‌های آشپزی را همان موقع سر‌و‌سامان دهید و به وقتی دیگر موکول نکنید.

۴- از جوراب‌های نظافتی استفاده کنید

در نظافت منزل می‌توانید از کلینینگ ساکز یا جوراب‌های نظافتی استفاده کنید. یکی از بهترین و کارآمدترین گردگیرها همین جوراب‌های تخصصی هستند، چون الیاف نانو و ضد جرم دارند. کلینینگ ساکزها محصولات پوشیدنیِ بامزه‌ای هستند که برای نظافت سطوح طراحی شده‌اند. کافی است آن‌ها را بپوشید، راه بروید و راحت و سریع گردگیری کنید.

۵- از پرزگیر غلطکی و ابزار جاذبِ پرز و مو استفاده کنید

پشم و مو و پرز می‌توانند محل تجمع باکتری و آلودگی باشند. حتماً هفته‌ای یک بار سطح فرش‌های منزل و کف زمین را جارو و بخارشویی کنید.

خصوصاً اگر حیوان خانگی دارید برای گردگیری لامپ‌ها، دراپه‌ها، تزیینات پرده، پارچه‌های رومبلی، قطعات مبلمان و هر سطحی که مستعد جذبِ پرز و موی حیوانات است از پرزگیر غلطکی (لینت رُلر)، برس‌ها و دستکش‌های جاذب مو استفاده کنید. گرد و خاک مبلمان و گلوله‌های پرز و مو به راحتی باعث ایجاد بیماری‌های تنفسی می‌شوند.

۶- همیشه بخشی از زمان حمام را به نظافت سطوح حمام اختصاص دهید

چند دقیقه از زمان حمام را به نظافت اجزاء و قطعات حمام اختصاص دهید. مثلاً اوّل سطوح حمام را تمیز کنید و بعد خودتان را بشویید. هرگز از پاکیزگی کابینت، روشویی، وان، کف و سطوح حمام غافل نشوید. نظافت سطوح بهداشتی اهمیت زیادی دارد و این بخش‌ها نباید محل تجمع آلودگی باشند. 

۷- سطوح کار را بلافاصله پس از اتمام کار تمیز کنید

سرعت عمل داشته باشید. بعد از هر فعالیتی فضای مختص به آن را نظم و ترتیب بدهید و وسایل و ریخت‌و‌پاش‌ها را به سرجایشان برگردانید. حتماً پس از انجام کار سطوح را نظافت و مرتب کنید. کانتر آشپزخانه را پس از پخت و پز تمیز کنید. سینک را پس از شستن ظروف و مواد غذایی بشویید. بعد از مسواک زدن یا اصلاح، روشویی و آینه را تمیز کنید. با همین کارهای ساده و فوری از انباشت آلودگی و بی‌نظمی جلوگیری می‌کنید و رفته‌رفته پاکیزگی محیط افزایش می‌یابد.

۸- لباس‌ها را سرجایشان بگذارید

کلاً چیزها را پخش‌و‌پلا نکنید. همیشه مصمم و بااراده باشید. به خودتان بگویید: جای این لباس اینجا نیست. این لباس نباید روی صندلی جا بماند. آن را برگردان به کمد و سر جایش قرار بده. لباس ها را  هرگز یک جا کپه نکنید. کارها را به تدریج انجام دهید که زمان زیادی صرف مرتب کردن کپه‌های انباشتی نشود. لوازم جانبی بسیاری هم وجود دارد که می‌توانید برای نظم بخشیدن به کمد لباس از آن استفاده کنید.

۹- بعد از بیدارشدن، تختتان را مرتب کنید

تنبلی را کنار بگذارید. بلند شوید. گوشه‌های روتختیِ چروکتان را از چهار طرف بکشید و صاف کنید و بعد سراغ سایر کارهای خود بروید. ضمناً شستشوی هفتگی ملحفه و روتختی فراموش نشود.

۱۰- آروماتراپی را فراموش نکنید

آخرین ترفند کلیدی ما آروماتراپی یا عطردرمانی است. با استفادۀ مرتب از عطرهای دارویی و طبیعی همیشه رایحۀ ملایم و مطبوعی به فضای منزل ببخشید. اسانس های معطر نه فقط بر حالات جسمانی که بر روح و روان ما هم اثرگذارند و می‌توانند تغییرات شگرفی ایجاد کنند.

ببینید چه بهشتی برای خودتان ساخته اید. شاید خانۀ شما بهترین خانۀ روی زمین نباشد، اما شک نکنید که رضایت و لبخند به لب می آورد. شما از چه متدهایی برای تمیز کردن خانه خود استفاده می‌کنید؟

نویسنده: لیلا احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *