بامیلو بلاگ / دسته‌بندی نشده / ۱۰ باور غلط علمی که هرگز اتفاق نمی‌افتد

۱۰ باور غلط علمی که هرگز اتفاق نمی‌افتد

باورهای غلط علمی همه جا هستند؛ گاهی خنده‌دار و قابل چشم‌پوشی و گاهی دیوانه‌کننده. اما قرار نیست اجازه بدهیم به همین منوال ادامه داشته باشند! هر کدام از شما در رشته‌ی تحصیلی و تخصصی خود باورهای غلطی را می‌شناسید که شما را آزرده می‌کنند اما شاید خودتان هم یکی از همان‌هایی باشید که متخصصان رشته‌های دیگر را به‌شدت عصبانی می‌کنید!

در این مقاله 10 باور غلط علمی رایج را گردآوری کرده‌ایم. آنها را بخوانید و اگر موارد دیگری به ذهن‌تان می‌رسد آن را با ما در میان بگذارید. اگر عادلانه فکر کنیم، باورهای غلط علمی می‌توانند در ذهن همه‌ی افراد با ویژگی‌های مختلف وجود داشته باشد.

می‌شود یک ویروس را کشت

virus25

معلوم است که نمی‌شود! شما می‌توانید ویروس را غیرفعال کنید، به آن آسیب برسانید، اما هرگز نمی‌توانید آن را بکشید. علت چیست؟ چون از اول هم زنده نبوده است! ویروس‌ها ساختار سلولی و متابولیسم ندارند و تنها به صورت انگلی در سلول میزبان زندگی می‌کنند، بنابراین خارج از سلول تنها یک ماده‌ی شیمیایی هستند. سلول‌های بدن شما هم‌اکنون میزبان تعداد زیادی از ویروس‌های تخریب‌شده و یا غیرفعالی است که در سنین مختلف در شما بیماری ایجاد کرده‌اند.


این مقاله‌ها را بخوانید
10 اتفاق برتر سال 2014 از نگاه بامیلو
قبل، حین و بعد از زلزله چه کار کنیم
هوش مصنوعی با انسان چه خواهد کرد

کشف واکسن فلج اطفال توسط «ادوارد سالک»

child_vaccine

کشف؟ واکسن؟ کارکرد واکسن‌ها مدت‌ها پیش از این پزشک نیز مشخص بود و قرار نبود سالک آن را کشف کند! برای ساخت یک واکسن برنامه‌ریزی و آزمایش‌های مختلف زیادی لازم است و این دانشمند نیز دقیقاً همین کار را کرد. هشت سال طول کشید تا سالک در یک آزمایشگاه در یکی از زیرزمین‌های دانشگاه پیتسبورگ واکسنی را خلق کند که یک درمان قطعی برای فلج اطفال نیست و هرگز نیز نبوده است.

این واکسن به بدن آمادگی مبارزه می‌دهد و اگر آن را دریافت نکند، دیگر هیچ کمکی در مقابله با این بیماری نخواهد داشت. بهتر است بدانید که کشف، شناسایی چیزی است که وجود داشته ولی تا زمان کشف، کاملا ناشناخته بوده است. خوب واکسن‌ها کاملاٌ ساخته‌ی دست بشر هستند پس سعی نکنید از فردا در طبیعت به دنبال کشف یک واکسن جدید باشید!

نیمه‌ی تاریک ماه

black-moon

احتمالاً باید پینک فلوید را به خاطر آلبوم بی‌نظیر The dark side of the moon برای شیوع و دامن زدن به این باور غلط، مقصر دانست. ماه نیمه‌ی تاریکی ندارد! درست است که ما ساکنان زمین تنها یکی روی ماه را می‌بینیم اما این دلیل موجهی برای آنکه تصور کنیم نیمه‌ی دیگر آن تاریک است، نیست! پینک فلوید باید نام آلبوم‌هایش را علمی‌تر انتخاب می‌کرد!

سیارک، سنگ آسمانی و شهابسنگ، متفاوت‌اند

meteor65

موقعیت، موقعیت و موقعیت. اینها تنها به دلیل موقعیتی که در آن قرار می‌گیرند، اسامی مختلفی دارند. یک سنگ آسمانی، یک صخره است که خارج از اتمسفر زمین قرار دارد و یک سیارک همان سنگ آسمانی در ابعاد بزرگ‌تر است. هر دوی اینها وقتی وارد جو زمین می‌شوند، تبدیل به شهابسنگ می‌شوند. حالا فرق نمی‌کند این شهاب‌سنگ روی سر شما فرود بیاید، شهابسنگ معروف ورامین در کاخ گلستان باشد و یا چلیابینسک که در فوریه‌ی 2103 در روسیه فرود آمد.


 ممکن است دوست داشته باشید

10 عدد از مهم‌ترین رموز باستان

5 کتاب خوب برای زمستان برفی

گران‌ترین مواد و کالاهای روی زمین


خرس‌های قطبی و پنگوئن‌ها یک جا زندگی می‌کنند

polars112

قطب شمال و جنوب چه ارتباطی به یکدیگر دارند؟ بسیاری از افراد وقتی عکس‌ها و فیلم‌های قطب شمال را می‌بینند از خود می‌پرسند، پس پنگوئن‌ها کجا رفتند!؟ برای ما که ظاهر طبیعت را می‌بینیم قطب‌های شمال و جنوب زمین کاملاً شبیه به یکدیگر هستند، اما حقیقتاً اینطور نیست. هر دو قطب به صورت کاملاً افراطی سرد هستند و شب‌ها و روزهای طولانی دارند اما در قطب جنوب خبری از خرس‌ها و در قطب شمال خبری از پنگوئن‌ها نیست. لطفاً به حریم شخصی آنها احترام بگذارید!

رعدوبرق دوبار به یک نقطه برخورد نمی‌کند

Lightning_edit1

خوب آذرخش آنقدرها هم برای تشخیص این موضوع باهوش نیست! اینکه تعداد، شکل، تراکم و درصد آذرخش در مناطق مختلف متفاوت است و زمین نیز به اندازه‌ی کافی برای پذیرش آذرخش‌ها بزرگ است، دلیل خوبی برای آنکه به یک نقطه دو بار برخورد نکند، نیست. که اگر اینطور بود ساختمان‌های بلند از برقگیر استفاده نمی‌کردند.

فصل‌ها به دلیل فاصله‌ی زمین از خورشید پدید می‌آیند

earthorbitsun

قطعاً اشتباه است چون در آغاز زمستان در نیم‌کره‌ی شمالی، زمین در نزدیک‌ترین فاصله به خورشید قرار دارد! مدار چرخش زمین به دور خورشید بیضی شکل است و خورشید در یکی از کانون‌های آن قرار دارد، اما این دلیل پیدایش فصل‌ها نیست. علت چیست؟ محور قطبی زمین خطی فرضی است که قطب‌های شمال و جنوب را به هم متصل می‌کند. این محور نسبت به صفحه‌ی دایرة‌البروج یک زاویه‌ی تقریباً 23 درجه‌یی دارد. هنگامی که نیم‌کره‌ی شمالی در چرخش زمین، بیرون از مدار قرار می‌گیرد، تابش خورشید دیگر مستقیم نخواهد بود و ساکنان نیم‌کره، فصل زمستان را تجربه می‌کنند.

انسان‌های اولیه و دایناسورها هم‌عصر بوده‌اند

Dinosaurus-1024

بسیاری از افراد هنوز بر این باورند! ولی درست نیست. انقراض دایناسورها تا پیدایش نخستین انسان‌ها بر روی کره‌ی زمین یک فاصله‌ی کوتاه 65 میلیون ساله داشته است! در واقع این انقراض دایناسورها بود که زمینه‌ی پیدایش جوندگان کوچک مانند پستانداران(بخوانید اجداد انسان) را پدید آورد.

شکر و شکلات بچه‌ها را بیش‌فعال می‌کند

Baby-chocolate-

شرکت در یک جشن تولد کودکانه که در آن مقدار زیادی شکلات، کیک، شیرینی و نوشیدنی‌های قنددار یافت می‌شود، این تصور را برای والدین به وجود می‌آورد که قند کودکان را بیش فعال می‌کند. هیچ‌گونه شواهد علمی برای این قضیه وجود ندارد. حتی ممکن است مواد دیگر مانند کافئین نیز مورد اتهام قرار بگیرند اما واقعیت این است که این انرژی ذخیره‌شده‌ی آنها برای جشن‌ها و یا شادی با هم بودن است که چنین تصوری برای شما به وجود می آورد. البته این به این معنا نیست که مصرف شکر را نباید محدود کرد.

موها و ناخن‌ها پس از مرگ رشد می‌کنند

s-2

رشد مو و ناخن نیاز به هضم مواد مغذی و انجام فرآیندهای سلولی دارد. بنابراین پس از مرگ هیچ دلیل علمی‌ای برای تولید کراتین در بدن و رشد مو و ناخن وجود ندارد. اینکه چنین تصور غلطی به وجود آمده است به دلیل خشک‌شدن و جمع‌شدن پوست پس از مرگ است، چیزی که ناخن و مو را در حال رشد نشان می‌دهد.

نویسنده: شکوه

۳ دیدگاه ها

  1. این آخریش خیلی جالب بود… منم شنیده بودم مو و ناخن بعد مرگ رشد میکنن…

  2. عاااااااااااااااااااااااااالییییییییی

  3. اون مطلب پنگوئن ها و خرس های قطبی خیلی جالب بود.
    گفتین پنگوئن ها در قطب جنوب زندگی می کنن… یاد انیمیشن ماداگاسکار افتادم که اون چهار تا پنگوئن قصد داشتن از باغ وحش فرار کنن و به قطب جنوب برن… یعنی می خواستن برگدن خونه شون…
    حی

    خیلی جالب بود. مرسی از مطالب خوبتون 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *