بامیلو بلاگ / دنیای مد و زیبایی / مراقبت از پوست و مو / ۶ روش مراقبت از پوست برای زندگی پر استرس
تاثیر استرس روی پوست

۶ روش مراقبت از پوست برای زندگی پر استرس

اگر سرتان شلوغ است و مراقبت از پوست آخرین اولویتی است که به ذهنتان می رسد، بهتر است تجدید نظر کنید. در بامیلوبلاگ روش های مراقبت از پوست برای سبک زندگی پراسترس را برایتان گفته ایم؛ روش هایی که برای درمان تاثیر استرس بر پوست مفید هستند.

ما در برهه‌های مختلف زندگی‌مان، شرایط جسمی و روانیِ متفاوتی را تجربه می‌کنیم. حتماً همه می‌دانیم که میزان مطلوبیتِ فعالیت‌های روزانه اثر مستقیمی بر سلامت‌مان دارد. در واقع به فراخور وضعیت‌های شغلی و تحصیلی‌ حالت‌هایی در بدن انسان پدید می‌آید که معمولاً تجلی بیرونی و عینی هم دارند. تغییراتی که در پوست بدن‌مان می‌بینیم خیلی وقت‌ها ناشی از استرس و فشارهای روزانه است .

با‌ توجه به حجم فعالیت‌های روزانه و پیچیدگی‌های زندگی شهری، مراقبت از پوست می‌تواند به چالشی دشوار مبدل شود. این درحالی است که پوست بدن شبیه به تابلوی هشداردهنده است. پوست تجلیِ سلامت درون ما است. با این وصف چگونه می‌توان از پس چالش مراقبت از پوست برآمد؟ در این مقاله به چند نکتۀ حائز اهمیت برای مراقبت از پوست اشاره می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که پوست‌مان همیشه و همه وقت، فارغ از دردسرها و مشکلات شغلی عالی به نظر می‌رسد و سلامت است.

۱- مراقب اثر استرس بر پوست باشید

کیفیت زندگی شما در شرایط و موقعیت‌های مختلف، متفاوت است. ممکن است شرایط کاری دلپذیری داشته باشید و هر روز با نشاط و علاقۀ فراوان فعالیت کنید یا این‌که به هر دلیل وضعیت پرفشار و پر‌استرسی را تجربه می‌کنید.

استرس می تواند زندگی شما را مختل کند، چون آثار چندجانبه و فراگیری دارد که همۀ بدن را درگیر می‌کند. حتی شدت و میزان استرس هم بر جسم و روان انسان آثار کیفی متفاوتی می‌گذارد.

اختلالات مغز و حافظه، اختلال در سیستم گوارش، اختلال در عملکرد هورمون‌ها، ناپایداریِ وزن بدن، پیری زودرس، ریزش مو، ابتلا به آکنه و ناراحتی‌های پوستی جملگی از پیامدهای تجربۀ فشارهای جسمی و روحی هستند. اگر فرد به طور مداوم در معرض استرس قرار بگیرد، رفته رفته با عواقب جبران‌ناپذیری مواجه خواهد شد. پس برای داشتن پوست سالم و بانشاط حتماً باید با استرس و شرایط پرتنش مقابله کنید.

۲- هر روز صورتتان را بشویید

اگر می‌خواهید پوست صورتتان عالی به‌نظر برسد، باید هر روز صورتتان را بشویید. هیچ عذری قابل پذیرش نیست. حتی اگر دیر به خانه بازگشته‌اید، خستگی و دیرآمدن بهانۀ قابل قبولی برای رها کردن پوستتان نیست. حتماً آرایشتان را پاک کنید و صورتتان را بشویید.

نتیجۀ خوابیدن با آرایش، از بین رفتن و تخریب پوست است. با این کار پوستتان ملتهب، خسته و بی‌روح به نظر می‌رسد. ابتدا باید با یک پد پاک کننده و شیرپاک‌کنِ مناسب و ضد آلرژی، آرایشتان را از سطح پوست پاک کنید و بعد از حذف مواد آرایشی پوستتان را با آب خوب بشویید.

باید با توجه به نوع پوست، پاک کننده پوست خود را انتخاب کنید. اگر صورتتان آکنه یا لکه دارد می‌توانید از پاک‌کننده‌های حاوی اسیدسالیسیلیک استفاده کنید که خاصیت ضد‌چربی و خشک‌کننده دارند اما اگر پوست معمولی، خشک یا حساسی دارید بهتر است از پاک‌کننده‌های حاوی آلفا‌هیدروکسی‌اسید استفاده کنید. این مواد به نحو مؤثری با خشکی و حساسیت مبارزه می‌کنند و درعین‌حال رطوبت مورد‌نیاز پوست را هم تأمین می‌کنند.

همیشه پیگیر تغییرات پوستتان باشید و الزاماتش را ارزیابی کنید. چون پوست شما زنده است و به طور مداوم تغییر می‌کند. وضعیت‌ها و تغییرات شغلی بر کیفیت پوستتان اثر می‌گذارند. از‌این‌رو متناسب با تغییرات و الزامات پوست باید از محصولات مراقبتی استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید: ده تکنیک کاهش استرس

 ۳- هرگز جوش و آکنه را دست‌کاری نکنید

آزمون‌ها و دوره‌های تحصیلی، بحران‌ها و چالش‌های کاری ممکن است واقعاً طاقت‌فرسا و پر‌استرس باشند. استرس می تواند منجر به برون‌ریزی پوست و ایجاد جوش و تاول بشود. راهکار عمومیِ همۀ ما برای خلاص شدن از شرّ جوش‌های دردناک، عفونی و متورم، فشار دادن آن‌ها است؛ اما بهتر است این کار را نکنید چون باعث انتشار آلودگی می‌شود و ممکن است کمکی به درمان التهاب نکند. اگر پوستتان حساس است و معمولاً در مواقع بحرانی جوش می‌زند پیش از بروز جوش و آکنه از محصولات ضد‌جوش استفاده کنید. در این رابطه بد نیست نگاهی به لوسیون‌های خشک‌کننده و محصولات ضدآکنه بیندازید.

به هرحال از فشار دادن یا دست‌کاری جوش‌ها خودداری کنید، چون این کار منجر به آسیب و حساسیت پوستی می‌شود، به سایر نواحی سرایت می‌کند و روند درمان را هم طولانی می‌کند. پیشنهاد ما به شما استفاده از کانسیلرهای پوشش‌دهنده و ضدآکنه است تا زیبایی پوستتان هم حفظ شود.

۴- هر روز از مرطوب‌کننده و ضدآفتاب استفاده کنید

هرچه از خاصیت کرم‌های ضد‌آفتاب بگوییم کم گفته‌ایم. اگر می‌خواهید همیشه پوستتان عالی به نظر برسد و روند پیری سلول‌ها کند شود، استفاده از ضدآفتاب راهکاری حتمی و ضروری است. شاید وقتی بیرون از خانه، در دانشگاه یا اداره مشغول کارید به خاصیت محافظتیِ ضدآفتاب واقف نباشید یا اصلاً اهمیت چندانی برایتان نداشته باشد، اما مهم‌ترین رُکنِ مراقبت از پوست در برابر پرتوهای مضرّ نور خورشید، عملکرد ترکیباتِ به کار رفته در کرم‌های ضدآفتاب است.

پرتوهای مضر با ایجاد خطوطِ چین و چروک و دانه‌های سرسیاه، پیری سلول‌های پوست را تسریع می کنند و در بدترین حالت هم منجر به سرطان پوست می‌شوند. پس لطفاً هر روز قبل از خروج از خوابگاه یا آپارتمان از کرم ضدآفتاب استفاده کنید و ضد آفتابتان همیشه همراهتان باشد که هرچند ساعت یک بار بتوانید آن را تجدید کنید.

دقت کنید که استفاده از ضدآفتاب ربطی به آفتابی یا ابری بودن هوا ندارد. بخش‌های برهنۀ پوست شما بیرون از منزل باید از پوشش ضدآفتاب برخوردار باشد.

برای استفادۀ روزانه نیازی به ضدآفتاب‌های سنگین ندارید. اگر به طور مداوم ضدآفتاب می‌زنید بهتر است از محصولات سبک‌تر استفاده کنید که منافذ پوستتان مسدود نشود.

استفاده از مرطوب‌کننده هم از الزامات داشتنِ پوست سالم است. حتی افرادی که پوستشان چربی و آکنه دارد باید از مرطوب‌کننده استفاده کنند. رده‌هایی از مرطوب کننده‌ها سبک و ملایم‌اند و مخصوص افرادی هستند که پوست چرب دارند. چه بهتر که مرطوب کنندۀ روزانه‌تان حاوی ضدآفتاب هم باشد. این‌طوری با یک تیر دو نشان زده‌اید. به خاطر داشته باشید که برای مصرف روزانه  SPF. 15 هم کفایت می‌کند.

در مورد روش های مقابله با استرس بیشتر بخوانید: مدیریت استرس : مقدمه ای برای آشنایی با استرس

۵- از ماسک‌های تقویتِ پوست صورت استفاده کنید

یکی از سریع‌ترین و کارآمدترین شیوه‌های درمان و مراقبت از پوست، استفادۀ مکرّر از ماسک صورت است. اگر پوست خشکی دارید، ماسک‌های آب‌رسان بهترین گزینه هستند. اگر پوستتان حساس و مستعد آکنه است، از ماسک‌های ضدآکنه استفاده کنید.

لازم نیست تمام بخش های پوست صورتتان را با ماسک بپوشانید. کافی است فقط بخش‌هایی را پوشش دهید که بیشتر نیاز به تقویت و محافظت دارند. حتی می‌توانید از ماسک‌های مختلف برای نواحی مختلف پوست صورت استفاده کنید.

می‌توانید برای نتیجه‌گیری بهتر، تمام شب ماسک داشته باشید. اگر حس می‌کنید جایی از پوستتان دارد جوش می‌زند  قبل از خواب قدری از ترکیبات ضدآکنه روی موضع بمالید و بگذارید روی پوستتان بماند.

ماسک‌های ورقه‌ای یکی از بامزه‌ترین و به‌صرفه‌ترین ماسک‌های صورت هستند. بعضی از ماسک‌های ورقه‌ای به شکل شخصیت‌های حیوانی طراحی شده‌اند. می‌توانید با دوستانتان وقت بگذارید، درحالی که از این ماسک‌ها به صورت دارید. ماسک بزنید و به کارتان برسید. با خیال راحت برگردید به مطالعه یا تلویزیون تماشا کنید. پوستتان شادمانه فرایند درمان را پیش خواهد برد.

۶- آرام باشید، استرس را از خود دور کنید و غذاهای سالم بخورید

راه دیگر و شاید بهترین شیوۀ محافظت از پوست این است که استرس، هیجان و آشفتگی را از خود دور کنید و سعی کنید از زندگی لذت ببرید. استرس عواقب وحشتناکی برای بدنمان ایجاد می‌کند. بروز جوش، آکنه، التهابات پوستی و تسریع فرایند پیری از عواقب و پیامدهای استرس بر پوست است. پس لطفاً آرامشتان را حفظ کنید، به مقولات مفرّح و سرگرم‌کننده فکر کنید و فارغ از هرچیز زمانی را به خودتان اختصاص دهید.اگر به موسیقی علاقه دارید با دوستانتان به کنسرت بروید یا به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش کنید و لذت ببرید.

حد کفایتی برای کار تعیین کنید. بروید سینما. فیلم ببینید و گاهی مخاطب برنامه‌های تلویزیونیِ سرگرم‌کننده باشید. لازم نیست همۀ زمانِ کار و تحصیل را به تورّق کتاب‌ها و غرق‌شدن در مقولات پیچیدۀ انتزاعی اختصاص بدهید. مطمئن باشید که وقفه‌های تنفس و استراحت مؤثرند. چهرۀ شما نشاط درونی‌تان را منعکس می‌کند و انرژی مثبت به اطرافیانتان می‌دهد. پس لطفاً همیشه خلاق، پرانرژی و بانشاط باشید.

و دیگر این‌که برنامۀ غذایی سالم را فراموش نکنید. مصرف بیش از حد لبنیاتِ چرب و خامه‌ای، غذاهای فرآوری شده و شکر موجب بروز آلرژی، آکنه و التهاب می‌شود. هر روز از میوه‌ها، غلّات و سبزیجات تازه استفاده کنید و مقدار زیادی آب بنوشید تا همیشه سالم و با طراوت باشید.

اگر شما هم زندگی پراسترسی دارید ولی برای محافظت از پوست خود زمان می‌گذارید، روش‌های مراقبتی خود را با خوانندگان بامیلوبلاگ در میان بگذارید. شما چقدر به مراقبت از پوست خود اهمیت می‌دهید؟

نویسنده: لیلا احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *