بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / ۱۰ شرکت هوشمند برتر سه ماهه اول ۲۰۱۷ از نگاه MIT (بخش دوم)

۱۰ شرکت هوشمند برتر سه ماهه اول ۲۰۱۷ از نگاه MIT (بخش دوم)

سردبیران «Technology Review» ، وابسته به مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT)،هر ساله ۵۰ شرکت هوشمند برتر دنیا را شناسایی کرده و در وب‌سایت خود معرفی می‌کنند.آخرین جدول این شرکت که مربوط به سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ می باشد به تازگی منتشر شده و نگاهی کوتاه به ۱۰ شرکت هوشمند برتر معرفی شده خواهیم داشت. در قسمت اول به تعدادی از این شرکت‌ها اشاره کردیم، حال در این قسمت به باقی این شرکت‌‌ها خواهیم پرداخت.

شرکت های هوشمند برتر۶-iFlytek

 • مقر سازمان:چین
 • زمینه کاری:ماشین های هوشمند
 • ارزش:۶٫۸ بیلیون دلار

Siri اپل را می شناسید؟ یک دستیار صوتی برای دیوایس هایی که با سیستم عامل اپل کار می کنند. فلای تک هم همان siri است ولی نسخه چینیزه شده آن! چین به سبب وسعیت جمعیت خود بازار مهمی دارد که وارد شدن و موفق شدن در آن مساویست با سود هنگفت! (به تازگی هالیوود حتی سرمایه گذاری مخصوصی برای اران فیلم هایش در کشور چین کرده است ؛ فروش یک فیلم در چین یکهویی می تواند رقم بالایی روی فروش کل آن بیاورد)

شرکت هوشمند برتر
نماد siri اپل

این دستیار فرمان صوتی در حال حاضر به سیستم های فرمان صوتی فعال برای اتومبیل ها، خانه ها، روبات ها و مدارس گسترش یافته و پبش از آن تلویزیون و دستگاه های خانگی و کامپیوترها را برای مردم رام کرده بود. بیش از ۴۰۰ میلیون نفر مشتری بالقوه دارد (که همه شان هم شبیه هم هستند لابد) و ۱۶۰ هزار شرکت توسعه دهنده از دستیار صوتی آی فلای تک استفاده می کنند. صندوق بین المللی کمک به توسعه هوش مصنوعی در سرتاسر دنیا نیز از اقدامات دیگر این کمپانی است. چینی ها آنقدری که فکر میکنید جنس بنجل نمی سازند!بنجلش را به من و شما می اندازند!

شرکت های هوشمند برتر۷-Kite Pharma

 • مقر سازمان:کالیفرنیا
 • زمینه کاری: دارو
 • ارزش:۵٫۷ بیلیون دلار

این شرکت هم مثل شرکت ۲۳andme با مشکلات عدیده ای و دعواهای حقوقی زیادی در برابر سازمان و غذا و دارو روبروست. کار شرکت چیست؟مبارزه با سرطان! درد سازمان غذا و دارو چیست که نمیگذارد این شرکت کارش را مثل آدم انجام دهد؟ اجازه ندادن برای ایمونوتراپی آزمایشی که از سلول‌های خونی خود بیمار میگیرند. حالا در اقدامات اولیه این شرکت توانسته حدود یک سوم افراد بیمار تحت مراقبت تکنولوژی خویش را نزدیک ۶ ماه صحیح و سالم نگه دارد.

شرکت های هوشمند برتر
ساختمان شرکت

البته دو درصد هم در این بین براثر عوامل ناشی از روند درمان دار فانی را وداع گفتند و همین دو درصد تمام گیر و دار حقوقی این شرکت با سازمان غذا و داروست. همان طور که آزادی بدون هزینه به دست نمی آید و رسیدن به یک نتیجه علمی در برابر بیماری مرگ آوری چون سرطان نیز بدون تلفات به دست نمی آید. این شعار سردمداران این شرکت هوشمند برتر سال ۲۰۱۷ است. (اولش سیاسی شد که شما بگذرین)

شرکت های هوشمند برتر۸-Tencent

 • مقر سازمان: چین
 • زمینه کاری:ارتباطات
 • ارزش:۳۵۰ بیلیون دلار

به والله که این شرکت را احتمالا تعداد زیادی از شما می شناسید و نمی دانید که می شناسید! مرحوم wechat را اگر دهه هشتادی نباشید حتما به خاطر دارید.گل سر سبد تمام گوشی های ما در سال های ۹۲ و ۹۳ شمسی و مکان دوستیابی که کار بسیار بدیست و عیبه و اینا. برخلاف تصور بعضی از ما که مثلا وقتی wechat در ایران فیلتر شد یعنی دیگر به درد خواهر بابای خودش می خورد(درباره فیس بوک هم متاسفانه چنین برداشتی در ذهن بعضی از دوستان هست) بهتر است بدانید این اپلیکیشن در چین و بعضی از کشورها غوغا به پا کرده است و کم کم تبدیل به یک سیستم سرگرمی گسترده می شود و باعث شده اسم این شرکت در لیست ۱۰ شرکت هوشمند برتر جای بگیرد.

شرکت های هوشمند برتر ویچت ۹۰۰ میلیون کاربر فعال در ماه دارد و این آمار روز به روز در حال افزایش است. (میتوانید با صدای بلند مودبانه بگویید وای موهای زائدم! مودب بودن چیز خوبیست) در سیستم ویچت بازی های آنلاین و فیلم و کتاب و موسیقی و… همگی حضور دارند و خرید و فروش می شوند. اصلا Tencentیک ابرغول در د سر گذاشتن بسیاری از رقبایش توانسته جزو ۱۰ شرکت برتر در زمینه گیم و تبلیغات آنلاین و پرداخت های اینترنتی و خدمات آنلاین باشد. شاید بد نباشد ویچت خود را اگر unistlall نکردید یک بار دیگر آپدیت کنید. نه؟

شرکت های هوشمند برتر۹-Regeneron

 • مقر سازمان: نیویورک
 • زمینه کاری:بیوتکنولوژیک
 • ارزش:۵۵٫۵ بیلیون دلار

Regeneron یک فناوری بیوتکنولوژی معتبر با موفقیت در درمان بیماری چشم و سایر بیماری ها است و بر استفاده از اطلاعات ژنتیکی تاکید می کند تا تلاش های خود را برای توسعه دارو و درمان در این زمینه (چشم و بیماری های آن) انجام دهد. در ماه مارس نیز اعلام شد که این شرکه همراه بانک ژن انگلستان و شرکت غول دارویی GlaxoSmithKline، داده های ژنتیکی از ۵۰۰،۰۰۰ داوطلب گرفته است تا با کمک این ژن های بیمار، به حمایت از تحقیقات در زمینه توسعه دارو و ارتباط بین DNA و بیماری کمک کند. این شرکت کار خود را بعد از سود خالص ۹۰۰ میلیون دلاری اش در سال گذشته گسترش داده و در راه بهبود و مبارزه با بیماری های دیگری چون آرتروز، آسم و … پا به میدان گذاشته است. آنقدر کار این شرکت و امثالهم را مقدس و عالی در راه تعالی بشریت می دانم که در حال نوشتن این مطلب ایستادم و کف مرتب برایشان زدم. شما هم نشسته خوابیده لمیده و لهیده اگر هستید این کار را انجام دهید

شرکت های هوشمند برتر۱۰-Spark Therapeutics

 • مقر سازمان: پنسیلوانیا
 • زمینه کاری:بیوتکنولوژیک
 • ارزش:۱٫۹ بیلیون دلار

چشم انسان موضوع مهمی است. به شخصه بعد از قلب چشم را مهم ترین عضو آناتومی بدن انسان می دانم. گویا این نظر شخصی من نظر کمپانی های معروف بیوتکنولوژیک در ینگه دنیا نیز هست و بین ۱۰ شرکت هوشمند برتر به چشم می خورد. شرکت Spark Therapeutics  که در انتهای لیست شرکت های برتر هوشمند قرار دارد نیز مثل Regeneron فعالیت های عمده خود را در زمینه چشم و بیماری های ناعلاج آن شروع کرده است. مثل بیماری Leber که بیماری ارثی با ضعف بینایی چشمها و فقدان دید مرکزی همراه است و اخیرا در جهان کمی بیش تر از پیش شایع شده است.

شرکت های هوشمند برتردلیل رخ دادن این بیماری نیز جهش در برخی ژنهای جنین می باشد که مهمترین عامل نابینایی در زمان تولد است. این ژن به طور طبیعی پروتئین مهمی را در چرخه بینایی تولید می کند.درمان این بیماری در طول سالیان گذشته همواره با شکست های متعددی روبرو بوده است از مرگ بیمار گرفته تا مبتلا شدن بیمار به یک نوعی از سرطان. ولی شرکت Spark Therapeutics تا حد زیادی در درمان آن موفق بوده است و البته هزینه های بسیار هنگفتی هم برای آن در نظر گرفته است.

۱۰ شرکت هوشمند برتر سه ماهه اول ۲۰۱۷ از نگاه MIT (بخش اول)

نکته آخر اینکه نمیدانم دقت کردید یا نه ولی نزدیک به نیمی از ده شرکت هوشمند برتر مشغول به فعالیت های بیوتکنولوژی و دارویی و به کل در حوزه سلامت بودند. امری که در کشور ما متاسفانه و باز هم متاسفانه اصلا جدی گرفته نمی شود. شاهد رشد قارچ گونه استارت آپ های گوناگون در زمینه فروش و فروش و بازاریابی و… هستیم و فکر میکنیم که نمی توانیم با انجام اقدامات دیگر از طریق فضای مجازی یا واقعی پولسازی کنیم و پول فقط توی بازاریابی و فروش خوابیده است! چشم ها و عقل ها و تفکرات و درس ها و دانشگاه هایمان را باید شست. جور دیگر باید زندگی کرد مردم.

 

نویسنده: آرش پارساپور

آرش روزنامه نگار این مملکت است. البته این رشته را در دانشگاه خوانده و بعدا فهمیده که میتوانست هرچیزی بخواند ولی روزنامه نگار شود. به نوعی گیک محسوب می شود و عاشق کتاب و بازی و فیلم و تکنولوژی و امثالهم می باشد. داشتن کتابخونه قدر فیل و همه کنسول‌های بازی و 30ترابایت فیلم گواه این سخنان است. در همین زمینه‌ها نیز می نویسد و البته با همه چیز و همه کس شوخی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *