بامیلو بلاگ / سبک زندگی / خانه و آشپزخانه / انتخاب گیاه آپارتمانی برای هر اتاق در خانه

انتخاب گیاه آپارتمانی برای هر اتاق در خانه

یک گیاه سبز کوچک می‌تواند محیط زندگی شما را به کلی تغییر دهد و جان تازه ای به زندگانی یک خانه ببخشد. نگهداری از گل و گیاه یکی از ساده ترین راه ها برای به روز کردن خانه شما است، آن هم بدون این که لازم باشد پول زیادی برای خرید مبلمان جدید بپردازید یا تزیینات دکوری گران قیمتی بخرید.

اما تمامی گیاهان آپارتمانی شبیه به هم آفریده نشده اند، این بدان معنی است که تمامی آن ها قادر نیستند در هر شرایطی زندگی و رشد کنند. از این رو بهتر است برای انتخاب گل و گیاه برای هر بخش مجزا از خانه خود دو چیز را در نظر داشته باشید: مراقبت از گیاه و تناسب آن با دکوراسیون خانه.

گیاه

نیاز هر کدام از گیاهان آپارتمانی به نور خوشید و میزان رطوبت متفاوت از دیگری است. به طور مثال شما نمی‌توانید گیاهی را که به نور مستقیم خورشید نیاز دارد در یک حمام تاریک و بدون پنجره بگذارید. یا یک گیاه هوازی را در زیر نورگیر اتاق نشیمن خود نگه داری کنید در حالی که چنین گیاهی ترجیح می دهد نور ملایم خورشید را به طور غیرمستقیم دریافت کند.

علاوه بر این، گیاهی که به اتاق اضافه می‌کنید نباید وصله ناجور شود و به گونه ای باشد که سبک دکوراسیون خانه را به هم بریزد. به عنوان مثال یک کاکتوس در یک اتاق خواب آرام چندان پیام صلح و آرامش را منتقل نمی کند. خوشبختانه تنوع گل های آپارتمانی به قدری زیاد است که می‌توانید به سادگی گیاهانی مناسب هر سبکی از طراحی را پیدا کنید.

در ادامه با شیوه های انتخاب بهترین گیاهان برای بخش های مختلف منزل خود-از حال خانه تا اتاق کودکان- آشنا می شوید، ضمن این که کسانی که تجربه کافی در زمینه نگهداری از گیاهان ندارند یا فکر می‌کنند استعدادی در این زمینه ندارند می‌تواند راهنمایی های لازم برای مراقبت از گیاهان آپارتمانی را دریافت کنند. بنابراین اگر تا پایان با ما همراه باشید چیزهای زیادی در مورد نگهداری از گیاهان خواهید آموخت.

حال خانه

گیاه

اتاق نشیمن یا حال یکی از پر رفت و آمد ترین مکان های خانه است. حال جایی است که پس از یک روز کاری، خستگی های بیرون خانه را در آن از تن خارج می‌کنیم، علاوه بر این یک فضای دنج برای نشستن و گپ زدن در کنار دوستان و اعضای خانواده نیز هست. از این رو پیشنهاد می‌کنیم ذوق و سلیقه خود را با استفاده از گیاهانی نظیر پرنده بهشتی یا گیاه فیکوس در اتاق نشیمنتان به رخ بکشید. انتخاب گل های آپارتمانی دیگری نظیر فیلودندرون، بگونیا، ساکولنت یا کاکتوس نیز می‌تواند شادابی را به محیط این اتاق منتقل کند و بیانگر علاقه شما به رنگ های زیبا باشد.

این گیاهان را با توجه به نوع تابش خورشید در اتاق نشیمن خود انتخاب کنید. در یک تقسیم بندی کلی چهار نوع تابش نور در محیط خانه وجود دارد: روشن با نور مستقیم (آفتاب کامل) – روشن با نور غیر مستقیم (سایه جزئی) – متوسط با نور غیر مستقیم و پایین با نور غیر مستقیم.

گیاهان توصیه شده و راهنمایی مراقبت از آن ها:

پرنده بهشتی (Bird of Paradise): نور ملایم تا آفتاب کامل؛ آبیاری به صورت هفتگی، افزایش تعداد آبیاری با افزایش نور

کائوچو (Rubber tree): نور کم تا آفتاب کامل؛ آبیاری هفتگی، افزایش دفعات آبیاری با افزایش نور

فیلودندرون (Philodendron): روشن تا کم نور، نور غیر مستقیم؛ آبیاری هفتگی

بگونیا (Begonia): نور کم تا خورشید کامل

کاکتوس یا ساکولنت (Cacti or succulents): نور روشن؛ آبیاری به صورت ماهانه و یا هر زمان که گیاه شروع به پژمرده شدن می‌کند.

آشپزخانه

گیاه

آشپزخانه یک منبع آب است و اگرچه به اندازه حمام مرطوب نیست اما مرطوب تر از بقیه جاهای خانه است. فضای آشپزخانه های امروزی معمولا محدود است، بنابراین برای داشتن گل و گیاه در آن ها می توانیم از راهکاری مانند استفاده از آویزهای گلدان استفاده کنیم. یک راه دیگر، قرار دادن گلدان های گیاهان دارویی کنار پنجره است که هم می تواند جنبه تزیینی داشته باشد و هم مفید باشد.

گیاهان توصیه شده و راهنمایی مراقبت از آن ها:

سرخس: نور متوسط تا کم به صورت غیر مستقیم؛ آبیاری هفتگی به همراه رطوبت زیاد

گیاهان هوازی: نور متوسط تا زیاد و به صورت غیر مستقیم؛ آبیاری روزانه و رطوبت زیاد

گیاهان دارویی: آفتاب کامل؛ آبیاری منظم در هنگام تشنه شدن گیاه (معمولا هر چند روز یکبار)

گیاهان پیش رونده: نور روشن تا کم، به صورت غیر مستقیم، آبیاری هفتگی

اتاق پذیرایی

گیاه

در مورد اتاق پذیرایی نیز می‌توانید همان گیاهانی را انتخاب کنید که برای اتاق نشیمن معرفی کردیم. چرا که هر دوی این مکان ها، حایی برای جمع شدن خانواده و دوستان هستند.

البته پیشنهاد ما این است که از روش ترکیبی استفاده کنید مثلا اگر برای حال یک درخت کائوچو را انتخاب کرده اید، در مورد اتاق پذیرایی بگونیا را امتحان کنید. سعی کنید گل و گیاهان زیبا و چشم نواز را به گونه ای انتخاب کرده و در خانه خود بچینید که یک احساس خاص به فضا ببخشند.

گیاهان توصیه شده و راهنمایی مراقبت از آن ها:

پرنده بهشتی: نور روشن تا آفتاب کامل؛ آبیاری هفتگی، افزایش دفعات آبیاری با افزایش نور

درخت کائوچو: نورکم تا آفتاب کامل؛ آبیاری هفتگی، افزایش دفعات آبیاری با افزایش نور

فیلودندرون (Philodendron): روشن تا نور کم، به صورت نور غیر مستقیم؛ آبیاری هفتگی

بگونیا: نور کم تا آفتاب کامل، البته این گیاه نور روشن را ترجیح می دهد. افزایش آبیاری با افزایش نور

کاکتوس یا ساکولنت (Cacti or succulents): نور روشن؛ آبیاری ماهانه، و یا هر زمان که گیاه شروع به پژمرده شدن کرد.

اتاق خواب

گیاه

اتاق خواب شما، مامن استراحت شما است، بر این اساس می‌توانید کمی گیاه سبز برای خلق یک جو آرام و مسالمت آمیز به آن اضافه کنید. گیاهان ثابت کرده اند که می‌توانند باعث افزایش حوصله، کاهش اضطراب و استرس و تصفیه سموم در بدن شوند. در مورد اتاق خواب هم، انواع مختلفی از گیاهان آپارتمانی پیشنهاد می‌شود که قادرند کیفیت هوای درون خانه را بهبود ببخشند. اما مراقب باشید در این مورد دچار افراط نشوید چرا که یک فضای خلوت، آرامش بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورد. بنابراین یک یا حداکثر دو گلدان گیاه برای اتاق خواب شما کافی است.

گیاهان توصیه شده و راهنمایی مراقبت از آن ها:

گیاه زبان مادر شوهر یا گیاه ماری: نور روشن تا کم به صورت تابش غیر مستقیم؛ آبیاری ماهانه

درخت کائوچو: نور کم تا آفتاب کامل؛ آبیاری هفتگی، افزایش دفعات آبیاری با افزایش نور

گل گندمی (عنکبوتی): نور متوسط و غیر مستقیم؛ آبیاری هفتگی

حمام

گیاه

حمام خانه، مکانی است که از نظر درجه حرارت و محیط کاملا متفاوت از هر اتاق دیگری است. گیاهان گرمسیری برای این فضا بسیار مناسب هستند چرا که محیط حمام بسیار شبیه محیط طبیعی رشد آن ها است، نور کم، رطوبت بالا و هوای گرم حمام کاملا برای گیاهان گرمسیری مساعد است. بر این اساس اگر برای حمام خود انتخاب مناسبی داشته باشید می توانید شاهد گیاهان سلامت و شادی باشید.

گیاهان توصیه شده و راهنمایی مراقبت از آن ها:

سرخس: نور متوسط تا کم به صورت غیر مستقیم؛ آبیاری هفتگی به همراه رطوبت زیاد

گیاهان هوازی: نور متوسط تا زیاد و به صورت غیر مستقیم؛ آبیاری روزانه و رطوبت زیاد

پوتوس یا فیلودندرون (Pothos or philodendrons): نور متوسط به صورت تابش غیر مستقیم؛ آبیاری هفتگی در کنار رطوبت معمولی

اتاق بچه ها

گیاه

هیچوقت برای نشان دادن شگفتی های طبیعت به بچه ها زود نیست. داشتن یک گیاه در اتاق خواب می‌تواند خلاقیت کودکان را پرورش دهد و حس مسئولیت پذیری در آن ها ایجاد کند. گیاهان رنگارنگ و حساس می توانند کلید این ماموریت باشند. فقط اطمینان حاصل کنید که گیاهانی که انتخاب کرده اید مناسب کودکان باشند؛ مثلا قرار دادن یک کاکتوس پرتیغ و خطرناک دم دست بچه ها کار چندان عاقلانه ای نیست بنابراین از بین گل و گیاهان لطیف و شاداب یکی را انتخاب کنید.

گیاهان توصیه شده و راهنمایی مراقبت از آن ها:

بگونیا یا فتونیا (Begonia or Fittonia): نور کم تا آفتاب کامل، البته ترجیح این گونه بیشتر نور روشن است؛ آبیاری هفتگی، افزایش دفعات آبیاری با افزایش نور

نئون پوتوس (Neon pothos): نور روشن تا کم نور، به صورت تابش غیر مستقیم؛ آبیاری هفتگی

ساکولنت (Succulents): نور روشن؛ آبیاری به صورت ماهانه، و یا هر زمانی که گیاه شروع به پژمرده شدن کرد.

اتاق کار

گیاهی را انتخاب کنید که هنگامی که در جستجوی الهام و خلاقیت هستید، تمرکزتان را به هم نزند. اگر اتاق کار شما کم نور یا دارای نور ملایم است، ماریمو (Marimo moss balls) به عنوان یک گیاه آبزی زینتی کاملا مناسب شما است. اما اگر یک اتاق کار با نور مناسب دارید می توانید در مورد گیاه یشم (jade ) یا بگونیا فکر کنید.

گیاهان توصیه شده و راهنمایی مراقبت از آن ها:

بگونیا یا فتونیا (Begonia or Fittonia): نور کم تا آفتاب کامل، البته ترجیح این گونه بیشتر نور روشن است؛ آبیاری هفتگی، افزایش دفعات آبیاری با افزایش نور

ماریمو (Marimo moss): نور کم تا متوسط؛ نیازی نیست به طور روزانه به آن رسیدگی کنید فقط کافی است هفته ای یکبار آب آن را عوض کنید.

گیاه یشم: نور روشن؛ آبیاری به صورت ماهیانه یا هر زمانی که گیاه شروع به پژمرده شدن می‌کند.

ایوان

گیاه

با گیاهان سبز به استقبال میهمانان خود بروید. گیاهانی مانند بگونیا، نعناع، ریحان، بابونه یا سرخس می توانند گلدان های زیبایی برای ایوان خانه شما باشند. نعنا و ریحان با عطر سرمست کننده خود و بگونیا و بابونه با گل های زیبایشان به همه خوشامدگویی می کنند. اگر مکانی سایه دار دارید که در آن گیاهان را آویزان کنید، همیشه سرخس ها را در اولویت قرار دهید چرا که آن ها عاشق سایه و فضاهای مرطوب هستند. در مقابل، در مکان های نورگیر و آفتابی بهتر است ریحان، نعنا، بگونیا یا بابونه را آویزان کنید و فراموش نکنید که در گرمای تابستان هر روز به آن ها آب بدهید چرا که گیاهان در مکان های آفتابی می‌توانند به سرعت آب خود را از دست بدهند بنابراین رطوبت خاک آن ها را به طور مرتب بررسی کنید. توجه داشته باشید که سبدهای آویزان شده سریع تر از گلدان های روی زمین خشک می شوند، علاوه بر این لازم است در فضای باز مراقب آفات نیز باشید.

گیاهان توصیه شده و راهنمایی مراقبت از آن ها:

بگونیا: نور کم تا آفتاب کامل، البته این گیاه نور روشن را ترجیح می دهد. افزایش آبیاری با افزایش نور.

نعنا، ریحان، بابونه: نور روشن، آبیاری روزانه در آب و هوای بسیار گرم و آبیاری هفتگی در آب و هوای خنک.

سرخس: نور متوسط تا کم به صورت غیر مستقیم؛ آبیاری هفتگی به همراه رطوبت زیاد

منبع: realsimple

نویسنده: سمیرا کرمی

سمیرا متولد اول اسفند است، مهندسی صنایع خوانده و مدتی است که سوار بر موج دنیای اینترنت به سمت دنیاهای ناشناخته پیش می رود. او عاشق کتاب خواندن و نقاشی کشیدن است و دوست دارد اطرافش همه چیز پر از رنگ های شاد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *