بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / عکاسی / گوپرو هیرو ۶ بلک : قهرمان جدید فیلم‌برداری ورزشی

گوپرو هیرو ۶ بلک : قهرمان جدید فیلم‌برداری ورزشی

شرکت گوپرو پرچمدار جدید خود با نام Hero 6 Black معرفی کرد. این محصول جانشین دوربین قدرتمند و بسیار کامل Hero 5 Black خواهد شد. در این مطلب به مقایسه‌ی این دو محصول خواهیم پرداخت تا علاوه بر بررسی برتری‌های دوربین جدید نسبت به مدل پیشین، در مورد ارزش ارتقا به گوپرو هیرو 6 بلک برای دارندگان گوپرو هیرو 5 بلک صحبت کنیم.

طراحی گوپرو هیرو 6 بلک

گوپرو هیرو 6 بلک

این بخش را می‌توانیم بسیار خلاصه و راحت توضیح دهیم: دو مدل ظاهر یکسانی دارند. به این معنی که هر دو از پوشش لاستیکی در بدنه‌ی بیرونی بهره برده و تا عمق ده متری بدون نیاز به قاب اضافه، در مقابل آب مقاوم هستند. میکروفون دوگانه نیز در هر دو وجود دارد.

خبر خوب اینکه اگر ابزارهای جانبی مثل گیمبال‌های متفرقه، پهباد کارما یا پایه‌ی لرزشگیر کارما برای هیرو 5 بلک خود تهیه کرده باشید، همه‌ی آن‌ها با محصول جدید نیز به خوبی کار می‌کنند. پایه‌های مختلف و استاندارد گوپرو نیز برای هر دو محصول مناسب هستند.

رزولوشن و فریم‌ریت

این بخش، مهم‌ترین تفاوت دو محصول را رقم می‌زند. بزرگ‌ترین ارتقا در گوپرو هیرو 67 بلک، بهبودهای داخلی است که از پردازنده‌ی جدید GP1 ناشی می‌شود. این پردازنده امکان استفاده از رزولوشن‌های بالاتر و انتخاب‌های گسترده‌تر در نرخ فریم نسبت به هیرو 5 بلک را مهیا می‌کند.

گوپرو هیرو 6 بلک

در هیرو 5 بلک قابلیت ثبت ویدئو با رزولوشن 4K و نرخ فریم 30 فریم بر ثانیه وجود داشت اما هیرو 6 بلک برای همین رزولوشن، فریم‌ریت 60fps را در اختیار کاربر می‌گذارد. در مورد ثبت ویدئوهای صحنه آهسته در مقابل 240 فریم در ثانیه با رزولوشن 720p، محصول جدید توانایی همین تعداد فریم را با کیفیت خوب 1080p دارد. این دو مورد هر دو برای بسیاری از افراد بهبودهای بزرگی به حساب می‌آیند. علاوه بر این‌ها، اگر به دنبال ثبت تصاویر آهسته باشید اما رزولوشن نیز برای شما اهمیت زیادی داشته باشد، می‌توانید از حالت با رزولوشن 2.7K با 120fps استفاده کنید.

ضمناً گوپرو ادعا می‌کند که پردازنده‌ی GP1 باعث ایجاد محدوده دینامیکی بهتر و کارایی بالاتر در نور کم نیز می‌شود. البته بررسی این موارد و میزان برتری‌ها در این زمینه‌ها نیازمند امتحان کردن محصول جدید است اما مسلماً قابلیت انتخاب‌های گسترده‌تر در بحث رزولوشن و نرخ فریم، امتیازهای برجسته‌ای برای ارتقا به گوپرو هیرو 6 بلک خواهند بود.

کنترل‌ها و لرزش‌گیر

هر دو مدل از کنترل‌های صوتی در ده زبان مختلف پشتیبانی کرده و از صفحه نمایش لمسی استفاده می‌کنند. در هیرو 6 بلک یک گزینه‌ی بیدار شدن با فرمان صوتی نیز اضافه شده است. حالا اگر دوربین را با فرمان صوتی خاموش کرده باشید، به مدت 8 ساعت حالت گوش دادن دوربین فعال شده و با فرمان‌های «GoPro turn on» یا «GoPro start recording» می‌توان آن را روشن کرد.

گوپرو هیرو 6 بلک

گزینه‌ی جدید دیگر، زوم کردن با استفاده از تاچ است که امکان بزرگ‌نمایی به صورت دیجیتال را فراهم می‌کند. البته زوم دیجیتال باعث افت کیفیت تصویر خواهد شد اما به هر حال در مواقعی که نیاز به تصویربرداری از نزدیک‌تر داشته باشید و نزدیک شدن به صحنه خطرناک است، همین ویژگی نیز به کار خواهد آمد. البته در نسخه‌ی قبلی نیز گزینه‌ی Narrow باعث تغییر محدوده دید می‌شد که حالا این گزینه حذف شده و روش جدید برای زوم اضافه شده است. گوپرو این روش را کاربردی‌تر معرفی کرده و با افزودن یک اسلایدر، امکان زوم افزایشی و مرحله به مرحله نیز مهیا شده است.

هر دو مدل از لرزش‌گیر تصویر الکترونیکی استفاده می‌کنند اما گوپرو می‌گوید هیرو 6 بلک باز هم با توجه به پردازنده‌ی GP1 و امکانات نرم‌افزاری بیشتر، از لرزش‌گیر تصویر پیشرفته‌تری بهره می‌برد. ضمن اینکه خوشبختانه در محصول جدید استفاده از لرزش‌گیر تصویر الکترونیکی در حالت‌های 4K/30 و 1080p/120 نیز پشتیبانی می‌شود که در هیرو 5 بلک این قابلیت وجود نداشت.

گوپرو هیرو 6 بلک

اولین تست‌ها با هیرو 6 بلک جدید نشان می‌دهد بهبود لرزش‌گیر الکترونیکی واقعاً یک گام به جلوی بزرگ نسبت به مدل پیشین است و در مواردی مثل فیلم‌برداری در حال پیاده‌روی این بهبود کاملاً مشهود خواهد بود.

عمر باتری

باتری دو مدل با هم برابر است. خبر خوب این است که اگر باتری‌هایی از هیرو 4 و هیرو 5 داشته باشید می‌توانید از همان قطعات برای هیرو 6 بلک نیز استفاده کنید. گوپرو اعلام کرده عمر باتری محصول جدید در هنگام تصویربرداری تقریباً برابر پرچمدار سال گذشته است. در هیرو 5 بلک شاهد چیزی حدود یک ساعت و نیم عمر برای فیلم‌برداری 1080p/30 بودیم که با این حساب، در محصول جدید نیز همین زمان را خواهیم داشت. البته طبیعتاً در حالت‌های 4K صحنه آهسته‌ی باکیفیت‌تر مدت زمان کمتری می‌توان از باتری استفاده کرد.

قیمت

گوپرو هیرو 6 بلک حدود 499 دلار قیمت خواهد داشت. البته هیرو 5 بلک هم‌چنان با قیمت 399 دلاری به فروش می‌رسد که می‌تواند به عنوان یک گزینه‌ی ارزان‌قیمت‌تر و البته باارزش برای افرادی که قصد تهیه یک دوربین ورزشی جدید دارند مطرح باشد.

گوپرو هیرو 6 بلک

خلاصه؛ تفاوت دو محصول در چیست؟

به عنوان بخش آخر، خلاصه‌ای از ویژگی‌ها و تفاوت‌های مهم دو دوربین ورزشی یا اکشن محصول گوپرو را ذکر می‌کنیم:

طراحی: دو محصول از نظر طراحی، کاملاً شبیه به هم هستند. هر دو با ابزارهای جانبی گوپرو مثل پایه لرزش‌گیر Karma Grip و پهباد Karma Drone سازگاری کامل دارند.

رزولوشن و نرخ فریم: هیرو 5 بلک تا رزولوشن 4K/30 و 720p/240 برای حالت صحنه آهسته امکان انتخاب داشت و این امکان برای گوپرو هیرو 6 بلک به 4K/60 و 1080p/240 در صحنه آهسته افزایش یافته است. علاوه بر آن گفته می‌شود محدوده دینامیکی و کارایی در نور کم نیز برای محصول جدید بهتر شده است.

کنترل‌ها و لرزش‌گیر: هیرو 6 بلک از یک ویژگی جدید برای زوم لمسی و قابلیت پیشرفته‌تر برای لرزش‌گیر الکترونیکی بهره می‌برد.

گوپرو هیرو 6 بلک

عمر باتری: این مورد برای فیلم‌برداری در حالت‌های برابر، مساوی خواهد بود. هر دو مدل از باتری یکسانی استفاده می‌کنند.

قیمت: قیمت هیرو 6 بلک 499 دلار خواهد بود و هیرو 5 بلک روی همان قیمت حدودی 399 دلاری باقی خواهد ماند.

در مجموع، رزولوشن و نرخ فریم مواردی هستند که دو مدل را از یکدیگر متمایز می‌کنند؛ بنابراین هنگام تصمیم برای تهیه دوربین، باید این موارد را در نظر بگیرید. اگر از علاقمندان به ثبت ویدئوهای صحنه آهسته نیستید، ارتقا به گوپرو هیرو 6 بلک به شما توصیه نخواهد شد.

بهبود کیفیت تصویر در هیرو 6 بلک می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند اما تا زمانی که این محصول عرضه نشده و بررسی‌های تکمیلی روی آن انجام نشود نمی‌توان در این مورد اظهار نظر قطعی داشت.

منبع: TrustedReviews

 

 

نویسنده: مغیث عشرستاقی

فارغ التحصيل رشته‌ی مهندسی نرم‌افزار که البته به این عنوان افتخار نمی‌کند چون اساسا با تحصیلات دانشگاهی چندان موافق نیست. فعالیت حرفه‌ای او در حیطه‌ی کامپیوتر و تکنولوژی است و تشنه‌ی یادگیری مطالب بیشتر در این زمینه‌هاست. علاقمند به سیاست، ادبیات و فوتبال است و فیدل کاسترو، چخوف و ونگر شخصیت‌های مورد علاقه‌اش هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *