بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / گور پدر گوگل کروم ؛ من که دوباره رفتم سراغ فایرفاکس

گور پدر گوگل کروم ؛ من که دوباره رفتم سراغ فایرفاکس

آن اوایل که تازه گوگل کروم آمده بود را یادتان هست؟ خوب بود. اما این آخری‌ها، بد است در یک جمله خیلی بد است. وقت آن است تا به Uninstaller نشانش بدهی.

توضیح: این مقاله صرفاً یک تجربه شخصی بوده و از این بابت هیچ قصوری متوجه گوگل کروم نیست.

حتماً در مقاله دیگری با ذکر آمار و ارقام، به تفصیل، به این موضوع خواهیم پرداخت.

سایز فایل نصبش که به درک. در مقابل رَمی که از کامپیوتر می‌خورد عددی نیست. یک دفعه که reboot کردید، بدون این‌که هیچ کار دیگری انجام دهید یکضرب بروید چهار تا tab باز کنید. بعد Task Manager را هم باز کنید تا خودتان ببینید چه ” کُنام پلنگان و شیرانی” درست شده است. این‌همه گوگل کروم helper این‌جا چه غلطی می‌کنند؟ این‌ها که خودشان سربارند؛ قرار است کمک چی بکنند؟

GoogleChrome

حالا رِ بِ رِ Crash شدن‌هایش به درک – که یا کار خود کروم است و یا کار Flash Player – هنگ کردن‌‌هایش به جهنم، یکی دو جین tab که به صورت خودجوش باز می‌شوند را کجای دلم جا بدهم؟ جا دارد تشکری هم بکنم از 6 مَن افزونه یا اکستنشن (یا هر کوفت دیگری که اسمش است) که در طی این چند ساله خرورای از آن‌ها رویهم تلمبار شده است و مجموعه این‌ها باعث شده رَم سیستم من یبوست بگیرد.

Thumbs-down

هر کاری هم کردم که این وضعیت را راست و ریست کنم نشد که نشد. Flash Block نصب کردم، Hangouts را غیرفعال کردم، یک سری خزعبل دیگر را پاک کردم ولی کروم یک چُسه تغییر نکرد؛ همان آشغالی بود که بود. دیدن ریخت و قیافه گوگل کروم حالم را بهم می‌زد. چند وقتی بود که گوگل کروم تگری شده بود تا این‌که یک روز مشکلی که با سایت گیزمودو پیدا کردم. پیش خودم فکر کردم شاید مشکل از کروم باشد (نیست خیلی هم مایه تعجب بود!) رفتم از روی دریوزگی Safari نصب کردم. یعنی گُرخیدم از بس سرعتش بالا بود. گفتم حالا که Safari سرعتش این است، پس بروم سری هم به اپرا و فایرفاکس بزنم ببینم آن‌ها چطورند؟!

maxresdefault

البته فایرفاکس سریع‌ترین مرورگر نیست و اتفاقاً خودش هم کم زَلَم زیمبو ندارد. آن اوایل که گوگل کروم آمده بود و مثل بنز از همه دلبری می‌کرد، همین فایرفاکس از همه مرورگرها لاکپشتی‌تر بود. اما الان کروم را می‌گذارد توی جیبش (لااقل برای من که این‌طور است). یعنی چنان در هلفدانی کروم گیر افتاده بودم که فکر می‌کردم بیرون از محیط گوگل هیچ خبری نیست. تازه دارم می‌فهمم این چند وقت چقدر در پاچه‌ام رفته بود.


فروش انواع نرم افزار کامپیوتر در فروشگاه اینترنتی بامیلو


فایرفاکس هم برای خودش مجموعه‌ی درندشتی از اکستنشن‌ها را دارد (مثلاً به جای Cloud یک اکستنشن به نام B-u-t-t دارد که خیلی سوژه خنده شده است). تازه فایرفاکس یک اپلیکیشن اندرویدی هم دارد. مگر مغز خرخاکی خورده‌ام که با PushBullet مثل اتوبوس BRT، بین گوشی و کامپیوترم بروم و برگردم. فایرفاکس جلوی گوگل کروم مثل استون مارتین جلوی چرخ تافی است. از هر لحاظ که بگویید سریع‌تر و قابل اطمینان‌تر است.

Charkh-Tafi
چرخ تافی شامل قوانین راهنمایی و رانندگی نمی‌شود

نقل مکان به مرورگر جدید انقدرها هم سخت نیست. تمام هیستوری و تنظیمات گوگل را import می‌کنید به فایرفاکس (این گزینه را همان اول نصب کردن در اختیارتان قرار می‌دهد). مثل اسباب کشی خانه‌ است که اساس‌تان را از یک خانه به خانه دیگر ببرید. چند تا از افزونه‌های بدرد بخورش مثل LastPass را نصب کنید و موتور جستجویش را هم از روی یاهو بردارید و بگذارید روی گوگل و از داشتن یک مرورگر خوب لذت ببرید. فقط یک کم سر Gmail داشت بازی در می‌آورد (Gmail قبول نمی‌کرد که بالا بیاید) که رفتم کل cache را از بیخ پاک کردم و درست شد. به جز این، دیگر هیچ دنگ و فنگی برایم نداشت. هلو بپر تو گلو بود. نمی‌دانم چرا انقدر دست دست کرده بودم.

شما هم مثل من، اگر از crash شدن، خورده شدن مموری و سنگین شدن گوگل‌ کروم به ستوه آمده‌اید، همین امروز آن‌را مثل یک دندان لق بکنید و دور بیندازید و بروید سراغ مرورگرهای دیگر.

توضیح: این مقاله صرفاً یک تجربه شخصی بوده و از این بابت هیچ قصوری متوجه گوگل کروم نیست.

حتماً در مقاله دیگری با ذکر آمار و ارقام، به تفصیل، به این موضوع خواهیم پرداخت.


موافق نیستید؟ پس این‌ها را بخوانید…
معرفی چند افزونه از گوگل کروم : قسمت اولقسمت دومقسمت سوم
9 ترفند جالب برای وبگردی ؛ مثل هکرها در اینترنت بگردید
5 چیزی که گوگل درباره شما می‌داند

 

نویسنده: میثم

میثم عقیلی‌ هستم. متولد دهه‌ی پر زاد و ولد ۶۰. در اوج دلاوری خود در ۱۹ سالگی از ترس محاسبه سرعت بوق قطار در تونل تنگه‌زاغ و کله‌معلق زدن روی تپه‌های پادگان عجب‌شیر به سمت رشته مترجمی زبان انگلیسی خزیدم ولی دریغ از این‌که مترجمی نه اصلا علم است و نه جای آرامش. مثل تونلی است که علوم دیگر بوق بوق کُنان از توی دلش رد می‌شوند. عاشقِ خیال‌پردازهایی مثل هایائو میازاکی هستم و تن‌ماهی را نجوشانده می‌خورم. من اولین نویسنده‌ی بامیلوبلاگ هستم.

۱۱ دیدگاه ها

 1. اتفاقا به نظر من کروم از همش بهتره و سریعتره. سافاری و اپرا که هیچی. فایرفاکسم چند ساله که سرعتش کمتر شده و پسرفت داشته قبلا بهتر بود. ولی کروم خیلی خوبه. هم سرعتش هم امکاناتش. در مقایسه با اون یکیا خیلی بهتره. شما ببین چه بلایی سر کروم اوردی که قاطی کرده.

 2. آره دیگه کروم مسخره شده روی تبلت هم کلی رم مصرف میکنه روی کامپیوتر هپ اصلا دیگه مثل قدیما نیس منم میرم روی فایر فاکس دوباره

 3. مرسی ادبیات نگارش …

 4. لامصب کرومو که بازمی کنی رم ، رم می کنه دور فنم به جایی می رسه که میگی سیستم می خواد پرواز کنه:)

 5. “این‌همه گوگل کروم helper این‌جا چه غلطی می‌کنند؟ این‌ها که خودشان سربارند؛ قرار است کمک چی بکنند؟
  حالا رِ بِ رِ Crash شدن‌هایش به درک – که یا کار خود کروم است و یا کار Flash Player – هنگ کردن‌‌هایش به جهنم”

  آفرین به اینکه محتوایی به این فصاحت تولید می کنید. سوال اینکه این ادبیات به قامت یک فروشگاه اینترنتی می آید یا خیر را هم خودتان جواب بدید

 6. چه متن رسمی و مودبانه ای …
  به قول ARIA ممنون از ادبیات نگارش
  و ممنون از آدابِ ادب

 7. درسته که فایرفاکس یه کمی کندتر از کرومه ولی من زیبایی و جذابیت فایرفاکسو به یه ثانیه زودتر باز شدن کروم نمیفروشم . فایرفاکس خونه خوده آدمه ولی کروم مثله خونه‌ی بدون وسایله . لخته میفهمی لخت . البته خاطرات من با فایرفاکس فراموش نشدنیه .

 8. عالی بود.
  من فقط اپرا وفایرفاکس وبگردی می کنم.
  اپرا به خاطر سرعتش وافزونه هاش.
  فایرفاکس برا امنیت .

 9. بسیار عالی بود هم ادبیات طنزش و هم مطالبش.
  هر کسی هم با ادبیاتش مشکلی داره بهتره مشکلشو با خودش حل کنه بعد بیاد تو این سایت.

 10. کشته ادبیادتم رفیق
  شما برو یه سرچ کوچیک تو سایتای معتبر بنچمارک مرورگها بزن . میبینی کروم بهترینه . ایج ویندوز ۱۰ بعد هم فایرفاکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *