بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / کیف محافظ هارد اکسترنال، نگهبانی برای اطلاعات ارزشمند تر از خود هارد!

کیف محافظ هارد اکسترنال، نگهبانی برای اطلاعات ارزشمند تر از خود هارد!

خرید کیف محافظ هارد اکسترنال معمولا چیزیست که زیاد آن را جدی نمیگیرم! ما بعد از دیدن آرشیو فیلم یا بازی یا موسیقی یا هر چیز دیگری از رفیقت رو میبینی و خواستن داشتن آن ها نهایت یک هارد میخریم و تمام!هارد اکسترنالت پر از اطلاعات است ولی یک روز میبینی به هیچ وجه کار نمی کند!اینجاست که باید گفت حواست به خرید کیف محافظ هارد بود؟

بیایید صادق باشیم و از مشکلات رفتاریمان کمی باز صحبت کنیم. ما جماعت یک مشکلی داریم اینست که بعد از خرید یک جنس زیاد از آن خوب نگه داری نمیکنیم. برای همینم هست که وضع تعمیرکارا در ایران توپ شده و هرچی میخواهند میگویند و گارانتی ها یک لیست بلند بالایی دارند که 90 درصد موارد آن اشاره به عدم محافظت درست کالا به وسیله شخص شخیص شما بوده است. اینکه حاضر می شویم مبلغی را کنار بگذاریم و وسیله ای مثل هارد اکسترنال بخریم؛(که میتوانید در همین بلاگ برای راهنمای خرید درست و درمان هارد اطلاعات خوبی کسب کنید)  اما نگاهی به اقلام جانبی آن نمیندازیم.

هاردهای اکسترنال از ظریف ترین و حساس ترین وسایل الکترونیکی در برابر ضربه و باد و آب هستند. با یک سقوط بسیار ساده از روی کیس تا به زمین مبارک اتاقتان اطلاعات هارد میتواند دود بشود و برود هوا. در خیلی از مواقع بازپس گیری این اطلاعات (حال کردید معادل فارسی ریکاوری را؟) بسیار سخت و گران تمام می شود. گاهی مواقع که اصلا آقای دکتر تعمیرکار مهربان از تعمیر آن سرباز می زند و یا با کلی تلاش میگوید متاسفم ما همه تلاشمونو کردیم ولی اطلاعات به فنای عظمی رفته اند.

کیف محافظ هارد
الهی!این صحنه دکتر بالای سر هارد بر سر هیچ بنده ات نازل شود.آمین!

باور غلطی که در ذهنمان هم افتاده اینست که اگر هارد را دور یک پارچه بپیچم و بندازم گوشه کیف و یا نایلکس اتفاقی برای آن نمی افتد و مثل یک کیف محافظ اکسترنال استاندارد عمل می کند. برادر و خواهر گرامی من! هرچیزی اصولی دارد. ما وقتی نوزاد هم بودیم دورمان قنداق به سفتی و محکمی کش لاستیکی پیچیدند و آخرش مغزمان تاب خورد (خود نوعی را عرض میکنم شما که هزار ماشالله بزنم به تخته نابغه هستید) هاردکیس یا همان کیف هارد را مثل جوراب برای پاهایتان هنگام کفش پوشیدن بدانید. اینکه شاید فکر کنید هارد را به هیچ وجه مورد حمل و نقل قرار نمیدهم هم کار اشتباهیست. آمدیم و یک بار خواستید آن را جایی ببرید. آیا همان یک بار اگر اطلاعات هارد از بین برود خودتان را می بخشید؟

کیف محافظ هارد
اکثر مواقع این جیب ها و درزهای کیف ها کار یک کیف هارد ضربه گیر را نمی کنند

در بسیاری از مواقع اطلاعات داخل هارد بسیار ازشمند تر از خود هارد هستند. این اطلاعات گرانبها بی شک ارزش یک کیف محافظ هارد قرص و محکم را دارند. از همین سبب بشریت چیزی اختراع کرد به نام کیف محافظ هارد اکسترنال. این کیف ها اکثرا زیپی هستند و چندین فایده دارند:

1-آن ها در برابر وارد شدن ضربه های مستقیم و غیر مستقیم به هارد شما حین نقل و انتقال آن مراقبت می کنند.

2-گر مایعاتی در کیف خود دارید نگران نشت محفظه نباشید. بسیاری از این کیف ها در برابر آب نیز مقاوم هستند.

3-معمولا کش محکمی دارند که دور هارد پیچیده می شود. این کش مانع از لق زدن هارد درون کیف می شود. همین لق زدن ها باور بفرمایید گاهی این موجودات ظریف را بسیار آزرده خاطر و صاحبان آن ها(من و شما) را عزادار از غم دست دادن هارد عزیزمان می کند.

4-در بعضی از مدل ها بندی همراه با این کیف های محافظ ارایه شده که به کیف اصلی وصل شده و میتوانید آن ها را به سهل ترین شکل ممکن به هرکجای این مرز و بوم (و آنور مرز و بوم و حتی اگر کارمند ناسا هستید یا میخواهید بشوید فراتر از این مرز و بوم های ذکر شده طبیعتا) ببرید.

5-در درون کیف محافظ هارد اکسترنال از الیاف گوناگون نرم و لطیفی استفاده می شود که گاهی دلتان میخواهد شما هارد بودید و داخل این کیف قرار میگرفتید. هارد نازنین شما در بین این الیاف مثل آدمی در میان پتوی پر قو نرم و چابک جاخوش خواهد کرد. این بافت ها باعث جلوگیری از ایجاد خط و خش بر روی بدنه دستگاه است. دیگر میتوانید آن کیسه های چسبنده دور هارد را از بیخ بکنید(نکند صندلی های ماشینتان هم هنوز نایلون هایش را در نیاورده اید؟) و نگران افتادن خط و خش بر روی آن نباشید.

6-معمولا دور این کیف ها از جنس محکم تری ساخته شده و به اصطلاح ضربه گیر است. این باعث می شود حتی با افتادن کیف به زمین مطمین باشید هارد درون آن سالم و استوار هیچ خمی به ابرو نیاورده است.

7-بسیاری از مدل های کیف محافظ هارد جدا از محفظه اصلی که برای نگه داشتن هارد اکسترنال دارند،یک قسمت کوچک و توری شکل برای نگه داری از کابل های کوچک و یا فلش های هارد را در خود تعبیه ساختند که باعث می شود دیگر هیچ احتیاجی به چیز دیگری برای جابجایی هارد خود نداشته باشید.

کیف محافظ هارد اکسترنال در سایزهای گوناگون طراحی و ساخته می شود ولی عموما برای هارد های پرتاپل (قابل حمل؛همان ها که با سیم usb به سیستم وصل می شوند) 2.5 اینچی که تا کنون در ظرفیت های 500 گیگ تا 3 ترابایت عرضه شده است کاربری دارند.شاید با خود فکر کنید خریدن یک هارد ضد ضربه احتمالا شر شما را از این مواردی که گفته شد راحت کند ولی خب قطعا می دانید که بسیار هزینه بیشتری نسبت به یک هارد معمولی دارند. شما می توانید هارد معمولی خودتان را با صرف هزینه اندک به چیزی شبه هارد ضد ضربه تبدیل کنید و اقتصاد مقاومتی را کاملا بجا بیاورید. درمورد هاردهای ضد ضربه نیز اگر کیف آن ها را تهیه کنید معمولا ضرری نمی کنید. از قدیم گفته کار از محکم کاری عیب نمی کند. القصه همانطور که پیش از این گفتیم غالبا گارانتی های معتبر ضربه خوردن به هارد را در شرایط گارانتی خود ندارند.

برای جلوگیری از این اتفاق و نگهداری هرچه بهتر از قایل های گرانبهای خود بهتر است به فکر محافظی برای هارد خودتان باشید. بازار اینترنتی بامیلو با عرضه کالاهای متنوعی در این زمینه شاید بتواند شما را در این تصمیم عاقلانه خود همیاری کند.

نویسنده: آرش پارساپور

آرش روزنامه نگار این مملکت است. البته این رشته را در دانشگاه خوانده و بعدا فهمیده که میتوانست هرچیزی بخواند ولی روزنامه نگار شود. به نوعی گیک محسوب می شود و عاشق کتاب و بازی و فیلم و تکنولوژی و امثالهم می باشد. داشتن کتابخونه قدر فیل و همه کنسول‌های بازی و 30ترابایت فیلم گواه این سخنان است. در همین زمینه‌ها نیز می نویسد و البته با همه چیز و همه کس شوخی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *