کورتانا
بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / اپلیکیشن / مدیر ارشد سابق مایکروسافت از دلایل برتری آمازون الکسا بر کورتانا می‌گوید

مدیر ارشد سابق مایکروسافت از دلایل برتری آمازون الکسا بر کورتانا می‌گوید

اوایل سال جاری، یکی از کارمندان ارشد بخش کورتانا مایکروسافت بنام Qi Lu، این شرکت را به قصد پیوستن به غول جستجوی چینی بایدو (Baidu) ترک کرد. این متخصص حوزه هوش مصنوعی، در طول مدت زمان فعالیت خود در کمپانی مایکروسافت، بر روی پروژه دستیار صوتی کورتانا، پلتفرم ربات (bot) مایکروسافت کار می‌کرده و هدایت بخش‌های موتور جستجوی Bing و تیم آفیس این غول نرم‌افزاری را بر عهده داشته است.

این مطلب را هم بخوانید: مایکروسافت موضع شفاف‌تری در جنگ هوش مصنوعی دارد

Lu در مصاحبه‌ای با نشریه Wired، برخی دلایل به ندرت پرداخته شده عدم موفقیت مایکروسافت در رقابت با دستیار صوتی آلکسا آمازون را تشریح کرده است:

من به مدت چهار سال و نیم بر روی کورتانا کار کردم. در آن زمان آمازون در این تکنولوژی بسیار عقبتر از همه شرکت‌های فعال در این حوزه بود. در واقع گوگل و مایکروسافت به لحاظ فنی با اختلاف نسبتاً زیاد جلوتر از آمازون بودند. اما حالا به عرصه رقابت هوش مصنوعی نگاه کنید. اکوسیستم آمازون الکسا از تمامی رقبای خود در آمریکا پیشی گرفته است. دلیل این امر هم انتخاب مسیر حرکت درست از سوی آمازون است. بدین منظور آنها یک دیوایس اختصاصی ساختند. اساساً الکسا یک دیوایس مبتنی بر هوش مصنوعی ست.

«مایکروسافت و گوگل بجای تمرکز بر روی دیوایس اختصاصی، بر روی اسمارتفون تمرکز کرده‌اند»

آقای Lu معتقد است که مایکروسافت و گوگل با تمرکز بر ارائه دستیار صوتی‌شان برای اسمارتفون و PC بجای تمرکز بر روی یک دیوایس اختصاصی، «مرتکب اشتباه شده‌اند.» در همین رابطه Lu توضیح می‌دهد که، «به نظر من، تلفن‌های هوشمند با توجه به آینده قابل پیش‌بینی، در حال بدل شدن به بهترین دیوایس قابل حمل و همه‌کاره هستند. اما شما برای یکپارچه کردن اساس بدیهی اکوسیستم‌ها، نیاز به یک دیوایس مبتنی بر هوش مصنوعی دارید.»

دستیاران صوتی الکسا، کورتانا، سیری و گوگل ناومایکروسافت کورتانا را خیلی زودتر از الکسا به عنوان دستیار دیجیتال امیدبخش برای دیوایس ویندوزفون معرفی کرد. سپس کمپانی ردموندی، بهره‌گیری از کورتانا را در ویندوز 10 کامپیوترهای PC و کنسول‌های ایکس باکس وان گسترش داد. با اینکه مایکروسافت زمان زیادی ست کورتانا را به سیستم‌عامل دیوایس‌های ویندوزی افزوده، اما فرصت استفاده از کورتانا در یک گجت هوشمند اختصاصی را از دست داده است. تازه اواخر امسال کمپانی مشهور هارمان کاردون (Harman Kardon) قصد رونمایی از اسپیکر هوشمند مجهز به کورتانا را دارد. خود مایکروسافت هم در حال گسترش استفاده از کورتانا در بسیاری از دستگاه‌هاست.

کورتانا و اینترنت اشیابه نظر می‌رسد نسل جدید کورتانای مایکروسافت به زودی در دستگاه‌های مجهز به اینترنت اشیا (IoT) مانند فریزها، توسترها، ترموستات‌ها، و حتی خودروها اجرا خواهد شد. بدین ترتیب مایکروسافت قصد دارد به رقابت با دستیار صوتی محبوب آلکسای آمازون برود. حال باید منتظر بمانیم و ببنیم کدام یک از دستیارهای صوتی این دو کمپانی برتری این حوزه را کسب خواهند کرد، کورتانای مایکروسافت یا الکسای آمازون؟

منبع: theverge

نویسنده: مسعود عیوض زاده

مسعود فارغ التحصیل رشته نرم افزار کامپیوتر است و علاقه بسیار زیادی به دنیای تکنولوژی و خودرو دارد. بهترین سرگرمی او مطالعه مطالب علمی و به روز، و هر چیزیست که آگاهی او نسبت به قبل بیشتر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *