بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / کوالکام به دنبال ممنوع کردن فروش آیفون در چین

کوالکام به دنبال ممنوع کردن فروش آیفون در چین

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ (Bloomberg)، شرکت کوالکام به تازگی شکایت جدیدی را علیه شرکت اپل تنظیم کرده و به جریان انداخته است و به دنبال آن خواستار ممنوع کردن فروش آیفون و جلوگیری از ساخت آن در کشور چین به واسطه حکم قضایی و از طریق دادگاه می باشد.

این مطالب را نیز بخوانید:

مشکل باتری آیفون ۸ شرکت اپل جدی است

تغییرات جدید مرکز کنترل Control Center در ای او اس ۱۱

طرح رجیستری موبایل ایران

گجت‌های جدید گوگل معرفی شدند

ویژگی های آیفون ۱۰ از دیدگاه یک کاربر اندرویدی چگونه است؟

این حمله به نوعی آخرین ضربه رد و بدل شده بین دوشرکت در جنگ قانونی ای محسوب می شود که از آمریکا شروع شده و سپس در تمام دنیا گسترش یافته است. در این شکایت نامه که بر علیه شرکت اپل تنظیم شده است، کوالکام به طور مرتب این دعا را مطرح می کند که اپل درحال استفاده از سه طرح و اختراع به ثبت رسیده توسط این شرکت است و بااین حال آنها پولی بابت استفاده از این طرح ها به شرکت کوالکام نمی پردازند. سخنگوی شرکت کوالکام در مصاحبه با بلومبرگ چنین گفت :” شرکت اپل در حال بهره برداری و استفاده از اختراعاتی است که توسط شرکت کوالکام به ثبت رسمی رسیده است و آنها موظفند که در قبال آنها به ما مبلغی را پرداخت کنند. این قابلیت ها در زمینه ذخیره انرژی در باتری ها و همچنین قابلیت صفحه لمسی Force Touch در گوشی های آیفون می باشد.”

ممنوع کردن فروش آیفون

اپل در سوی دیگر این مجادله حقوقی این ادعای کوالکام برای ممنوع کردن فروش آیفون را به طور کلی بی اساس خواند و اشاره کرد کوشش های آنها با شکست مواجه خواهد شد. سخنگوی شرکت اپل موضع این شرکت را در این پرونده چنین اعلام کرد :” تلاش های شرکت کوالکام در این پرونده بسیار فرصت طلبانه بوده و قصدی بجز اخاذی از شرکت اپل را ندارند. مسئولین شرکت کوالکام در طول مدت مذاکرات بین دو شرکت هیچ صحبتی از ثبت اختراع و طرح های مربوطه و همچنین پرداخت پول در ازای استفاده از آنها نداشته است و مطرح کردن این موضوعات پس از انجام مذاکرات تنها برای ضربه زدن به اپل و سود جویی طرف مقابل است.”

ممنوع کردن فروش آیفون

وی افزود :” اپل همواره و عمیقا از ایده های جدید و نوآورانه استقبال کرده و همچنین همیشه مایل به پرداخت قیمتی منصفانه برای استفاده از این طرح ها بوده است. در طول سالیان گذشته و در طول مذاکرات انجام شده ی متعدد بین شرکت اپل و کوالکام، تا کنون حرف از چنین طرح هایی به میان نیامده و در واقع در چند وقت اخیر این ادعا مطرح شده است”. بنابر صحبت های سخنگوی اپل این شرکت اعتنایی به این ادعای مطرح شده نخواهد داشت وآنها بر این باورند که این مانور حقوقی آنها برای ممنوع کردن فروش آیفون نیز همانند مورد های مشابه انجام گرفته در سال های اخیر با شکست روبرو خواهد شد.

ممنوع کردن فروش آیفون

این دومین تلاش شرکت کوالکام برای ممنوع کردن فروش آیفون در سال جاری میلادی می باشد و اولین بار در ماه جولای و در آمریکا این ادعا مطرح شد که اپل درحال نقض حقوق استفاده از اختراعات ثبت شده شرکت کوالکام است. اما در مورد سرانجام این پرونده حقوقی چیزی که مشخص و قابل بیان خواهد بود این است که به طور حتم هیچ محدودیتی برسر راه اپل برای فروش محصولات خود در هیچ کجای جهان وجود نخواهد داشت و میتوان تلاش های شرکت کوالکام برای شکایت های پیاپی علیه اپل را به نوعی تلافی آنها بخاطر شکایت نامه هایی که اپل بر علیه آنها در دادگاه به جریان انداخته و دنبال می کند دانست.

شروع این جریانات قضایی به ماه ژانویه برمی گردد؛ جایی که اپل برای اولین بار شکایتی را علیه کوالکام تنظیم کرده و عنوان داشت کوالکام از پرداخت پول خسارت به این شرکت خودداری می کند. این شکایت نامه به سرعت به جریان افتاده و توسط کمیسیون تجارت بین المللی بررسی دقیقی برروی آن صورت گرفت و سپس کوالکام به دلیل فروش گران تر از حد استاندارد مودم های تلفن های همراه هوشمند خود، به سوء استفاده از موقعیت تجاری خود متهم شد. اپل پرونده هایی که ادعاهای مشابه توسط آنها مطرح می شد را در سرتاسر جهان به جریان انداخت و کوالکام را مجبور به عقب نشینی در بسیاری از این مناطق کرد.

ممنوع کردن فروش آیفون

اوضاع برای کوالکام به خوبی سپری نمی شود و این شرکت اخیرا به طور مکرر با جریمه هایی از سوی کمیسیون های مربوطه در کشورهای مختلف دست و پنجه نرم می کند، چنانچه طی آخرین حکم صادره توسط کمیسیون تجارت عادلانه در کشور تایوان، این شرکت موظف به پرداخت 774 میلیون دلار شده است.

منبع : Theverge

نویسنده: علیرضا اصغری

علیرضا ۲۰ و خورده ای سال پیش در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود. سینمای هالیوود، بازیهای کامپیوتری و موسیقی پیکره اصلی و حدود ۹۹.۹% محتویات ذهن این فرد را تشکیل داده است اما او همیشه خودرا آماده یادگیری و تجربه موضوعات جدید می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *