بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / رفع مشکل «کند شدن کامپیوتر» با ۱۰ راه حل کاربردی
کند شدن کامپیوتر : رفع مشکل کند شدن کامپیوتر

رفع مشکل «کند شدن کامپیوتر» با ۱۰ راه حل کاربردی

مشکل بزرگی به نام کند شدن کامپیوتر وجود دارد که احتمالا هر کدام از ما از آن رنج برده ایم. راهکارهای افزایش سرعت کامیپوتر و رفع مشکل کند شدن کامپیوتر در این مواقع به کارتان می آید. می دانید این مشکل همینجوری الکی پیش نمی آید و حتماً دلیلی دارد. دلیلش این است که ما پدرصاحب کامپیوترمان را در می آوریم و انتظار داریم مثل روز اول کار کند. در این مطلب در بامیلو بلاگ با ما همراه باشید تا این راهکار های کاربردی را به شما معرفی کنیم.

راه های جلوگیری از کند شدن کامپیوتر

راه های جلوگیری از کند شدن کامپیوتر

فرقی هم نمی کند که چه قدر هزینه سیستم تان کرده باشید. گاهی این مشکل کند شدن کامپیوتر در سیستم های غول و خفن چند میلیونی هم پیش می آید. قبل اینکه کیبرد را به در و دیوار بکوبانید کمی درنگ کنید. شاید بتوان با مذاکره و کمی کارهای کامپیپوتری که دانش خاصی هم نمی خواهد این مشکل را حل کرد. حتما هم لازم نیست فوری سیستم را بردارید و پیش ممدآقا تعمیرکار ببرید. خودتان آستین بالا بزنید و به جون کامپیوترتان بیفتید. شاید فرجی شد. اینجا به برخی از این روش ها اشاره خواهیم کرد.

1- Restart یا به قول حداد عادل «راه اندازی دوباره»

رفع مشکل کند شدن کامپیوتر : 1- Restart یا به قول حداد عادل راه اندازی دوباره

بعضی از شما دوستان زیاد دانلود دارید و سیستم را دائم روشن می گذارید. حتی وقتی در طول روز بیرون می روید و یا زمانی که رهسپار سفر می شوید. عزیزان من قطعاً سیستم بوی لنتش در می آید.

در ویندوز جدید 10، راه اندازی مجدد (Restart) با خاموش کردن (Shutdown) تفاوت بسیاری دارد. صرف اینکه رایانۀ خود را هر از گاهی خاموش کنید، کافی نیست. سعی کنید دست کم دو روز درمیان از طریق نرم افزاری و نه دکمۀ سخت افزاری (که بسیاری در لحظۀ عصبانیت خاطره ها با آن دارند) راه اندازی مجدد انجام دهید. و.

حتما اگر بعد از مدتی که کامپیوتر شما خاموش روشن نشده باشد با افت سرعت مواجه می شوید. دراین صورت قبل از انجام هر کاری کنید آن را Restart یا اگر زبان پارسی را خیلی دوست دارید راه اندازی دوباره نمایید. البته این راه حل برای مواقعی که مثلا کاری دارید و وسط آن هستید و سیستم گند زده به اعصابتان توصیه نمی شود و اینکه احتمالا مادربزرگتان هم می دانست که می توانستید این کار را بکنید و با خودتان می گویید عجب راهکارهای چرتی، ولی صبر کنید.

2- برنامه های پس زمینه

2- برنامه های پس زمینه

یکی از مهم ترین دلایل کند شدن سرعت کامپیوتر این است که برنامه ای در پس زمینه کامپیوتر در حال اجرا می باشد. برای اطلاع و مشاهده برنامه هایی که  در حال اجرا هستند و مقدار مصرفی پردازنده و حافظه برنامه های در حال اجرا باید به قسمت Task Manager بروید و برنامه هایی را که ممکن است مقدار حافظه زیادی را اشغال کنند را End Task بکنید. در ضمن یک سری آنتی ویروس که گاهی از خود ویروس بدتر هستند همیشه در حال اسکن کردن کامپیوتر شما می باشند. مثلا انگار اگر دو دقیقه دست بکشند، سیستم شما الله اکبر گویان منفجر می شود و یا تمام عوامل سیا می ریزند توی اتاقتان. سعی کنید آنتی ویروس ها را نیز از اسکن کردن دائمی بازدارید. باور بفرمایید نه سیا نه کس دیگری (بدون شرح) با من و شما کاری ندارند.

3- فایل های موقت

رفع مشکل کند شدن کامپیوتر : 3- فایل های موقت 

بیشتر برنامه هایی که در کامپیوتر شما در حال اجرا هستند دارای فایل های موقت می باشند که در حافظه داخلی سیستم ذخیره می شود. اگر کمی واردتر باشید به این فولدر temp files می گویند. این فولدر لعنتی گاهی مواقع وقتی چند مدت خالی نشود به طرز شگفتی فضای زیادی را اشغال می کند که باعث کندی سیستم می شود .با پاک کردن این نوع فایل ها به سیستمتان انگار تنفس دهان به دهان دادید. پیدا کردن این فولدر هم راه دارد که آسان ترین آن سرچ کردن کلمه temp در درایو C (همان درایوی که ویندوز درون آن شنا می کند) است.

4- جاده خدا برای درایوها

رفع مشکل کند شدن کامپیوتر : 4- جاده خدا برای درایوها

درایوهایتان را تا فیها خالدون پر ننمایید. بگذارید حداقل یکی دو گیگی فضای خالی داشته باشند (البته حالت استاندارد می گوید ۵۰۰ مگ هم بسه ولی حالت استاندارد نشستن پشت میز کامپیوتر هم چیزی نیست که شما الان نشستید و این مطلب را می خوانید گل من) این فضا برای ران کردن و اجرا کردن برنامه های جانبی نیازمند است.

در این میان مقاله راهنمای انتخاب و خرید لپ تاپ را به کسانی که قصد خرید کامپیوتر جدید دارند پیشنهاد می کنیم. ممکن است سرعت کم کامپیوتر شما ناشی از قدیمی بودن آن باشد. اگر قصد دارید یک کامپیوتر جدید بخرید این مقاله را از دست ندهید.

راهنمای انتخاب و خرید لپ تاپ

5- اهمیت آنتی ویروس

5- اهمیت آنتی ویروس 

یکی از دلایل مهم کند شدن سرعت کامپیوتر شما ویروس گرفتن آن است .این ویروس ها در سوراخ سمبه های فضای نت ریخته اند و دوست دارند وارد سیستم شما شوند. اگر یک آنتی ویروس مجهز داشته باشید خیالتان راحت می شود. هزینه اورجینال این آنتی ویروس ها در ایران هم واقعا چیز زیادی نیست و بیشتر از یک ماه یارانه تان را در بر نمی گیرد.

6- اهمیت به روز رسانی

6- اهمیت به روز رسانی

اطمینان داشته باشید که آخرین نسخه ویندوز و درایور را نصب کرده اید. حالا حتما تا ثانیه آخر هم به روز نبودید اشکالی ندارد. ولی مثلا ویندوز ایکس پی را که در این دوره و زمانه ریختید اشکال دارد.

7- عمر دستگاه

رفع مشکل کند شدن کامپیوتر : 7- عمر دستگاه

همانطور که در بالا گفته شد یکی از دلایل کند شدن سرعت کامپیوتر پردازش برنامه های زیاد در پس زمینه می باشد که اگر شما رم پایین داشته باشید باعث کندی سیستم می شود. معمولا بعد از دو سال که از سیستم استفاده می کنید احتمالا به رم بیشتری نیاز خواهید داشت. البته این مورد را با یک متخصص تر مشورت کنید. پانشید تا سیستم کند شد بروید ۴تا رم بخرید وبال گردن سیستم بندازید. جدا از اینکه رم خریدن خودش اصولی دارد شاید اصلا این راهکار مناسب حال کامیپوتر شما نباشد.

8- رسیدگی به حافظۀ سخت (Hard disk)

8- رسیدگی به حافظۀ سخت (Hard disk)

هاردهای SSD در عملکرد بهتر سرعت سیستم شما تاثیر بسیاری دارند. یعنی کامیپوترتان دیوانه و شیفته این هاردها خواهد شد. هاردهای اینچنینی هم گران هستند و هم ظرفیت کمی دارند. می توانید در طی یک اقدام اقتصاد مقاومت طوری یک هارد کم ظریفیت SSD بخرید و سیستم عامل اصلی و برنامه های اصلی که با ان کار می کنید را روی آن نصب نمایید و هاردهای دیگر را به طور جانبی به سیستم خود وصل کنید.

9- تهویۀ مناسب

9- تهویۀ مناسب

اطمینان داشته باشید که سیستم و پردازنده شما زیاد داغ نمی کند. چرا که گرمای زیاد آسیب های جدی و قابل توجهی به سیستم تان وارد می کند. گاهی حتی این داغی بسیار باعث ریستارت شدن یا خاموش شدن سیستمتان می شود و به اصطلاح سیستم دیگر نمی کشد که کار کند. می توانید از فن ها و خنک کننده های مناسب برای کم کردن دمای سیستم تان استفاده کنید. فن هایی با قیمت همان یارانه مبارکی که عرض شد در بازار موجود هست که داخل سیستم را مثل یخچال خنک و جادار و مطمین می کند و نصب کردن آن ها هم توسط شخص خودتان کار چندان سختی نیست.

رفع مشکل کند شدن کامپیوتر :

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که خاک درون سیستم می تواند مسیر چرخش هوا را مسدود کرده و باعث داغ کردن کامپیوتر شود. پس از تمیز بودن داخل سیستم تان اطمینان حاصل کنید. جاروبرقی های کامپیوتری داریم که خب خیلی چیز لاکچری هست (منظور اینست که لزوما در خانه هر کسی یافت نمی شود وگرنه شما که ته لاکچری هستی عزیز دل) و می توانید با یک سشوار نیز این کار را بکنید.

10- فن استاد

رفع مشکل کند شدن کامپیوتر : 10- فن استاد 

در آخر اگر هیچ کدام از مراحلی که دربالا گفته شد کمکی به بالا رفتن سرعت کامپیوتر شما نکرد و کماکان از مرض کند شدن سرعت کامپیوتر رنج می بردید یک راه بیشتر ندارید. یا بیایید خانۀ بنده و بزنید توی سر اینجانب و بگویید مطلبت به درد لای جرز می خورد. یا اینکه می توانید با پاکسازی هارد درایو و راه اندازی مجدد سیستم تان باعث افزایش بازدهی آن شوید.

یکی از عوامل کندی سیستم نرم افزار ها و درایور های قدیمی هستند. بهتر است از اطلاعات ضروری تان یک کپی بگیرید. یادتان باشد با عوض کردن ویندوز تمامی فایل های داخل درایور C و دسکتاپ هوتوتو می شود. گرچه وقتی به اینجا یعنی آخر خط رسیدید بهتر است کل هارد را یک دستی بهش بکشید و فرمت کنید. خلاصه حواستان به اطلاعاتتان باشد و آن ها را از دست ندهید.

بنده هیچ گونه مسئولیتی نسبت به از دست رفتن اطلاعات شما قبول نخواهم کرد 🙂

نویسنده: آرش پارساپور

آرش روزنامه نگار این مملکت است. البته این رشته را در دانشگاه خوانده و بعدا فهمیده که میتوانست هرچیزی بخواند ولی روزنامه نگار شود. به نوعی گیک محسوب می شود و عاشق کتاب و بازی و فیلم و تکنولوژی و امثالهم می باشد. داشتن کتابخونه قدر فیل و همه کنسول‌های بازی و 30ترابایت فیلم گواه این سخنان است. در همین زمینه‌ها نیز می نویسد و البته با همه چیز و همه کس شوخی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *