بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / کمپانی اپل بار دیگر به رشد اقتصادی خود بازگشت

کمپانی اپل بار دیگر به رشد اقتصادی خود بازگشت

کسب و کار کمپانی اپل سال‌ها است که با درآمدهای هنگفت خورد رکوردهای اقتصادی بازار را جا به جا می‌کند. شاید خیلی از افراد این کمپانی و موفقیت‌هایش را تنها مدیون استیو جابز فقید بدانند و بس. چرا که استیو جابز از ابتدا خواهان تفاوت بود و در آخر هم این تفاوت را ایجاد کرد. ساخت گوشی هوشمندی که تنها یک دکمه داشته باشد، آرزو و رؤیایی بود که با تلاش‌های این شخص به واقعیت تبدیل شد. اما پس از فوت استیو جابز (حداقل به نظر من) اپل دیگر آن کمپانی نوآور و فوق العادۀ گذشته نبود. تا اینکه در یک چهارم پایانی سال گذشته، سوددهی فوق العادۀ اپل افولی ناگهانی داشت و تقریباً به پایان رسید…

کمپانی اپل

نگران نباشید! اوضاع خیلی هم از کنترل خارج نشده است. کمپانی اپل به تازگی لیست درآمدهای خود را منتشر کرده است و دیگر خبری از آن افول غم انگیز نیست. با اینکه سال گذشته سوددهی و رشد اقتصادی اپل متوقف شده بود، اما مشخص است که مسئولین راهی برای بازگرداندن آن غرور و ثبات قبلی پیدا کرده‌اند. در این لیست، درآمد شرکت 6 درصد نسبت به سال گذشته رشد کرده و 12 درصد بالاتر از همین روزها در سال 2016 است.

کمپانی اپل

بالاترین میزان فروش محصولات کمپانی اپل، متعلق به آیپدها بوده است که تقریباً 15 درصد فروش بیشتری نسبت به سال گذشته داشته‌اند. البته نکتۀ جالب اینجاست که این میزان فروش، متعلق به مدل جدید آی پدها، یعنی iPad Pro نیست! کمپانی اپل توانسته با کمتر کردن قیمت آی پدهای مدل قدیمی خود، به این رکورد فروش دست پیدا کند. با این تصمیم که از سوی مدیران کمپانی گرفته شد، پس از سال‌ها میزان فروش سالیانۀ آی پدهای اپل از سال گذشته‌اش بیشتر شده است.

کمپانی اپل

میزان فروش سالیانۀ آیفون iPhone و مک Mac تقریباً هر سال مقداری بیشتر از سال گذشته است. در مجموع در لیستی که مدیران از میزان درآمدهای کمپانی اپل منتشر کرده‌اند، این کمپانی در سال گذشته 45.4 میلیارد دلار درآمد داشته که از این میزان 8.7 میلیارد سود خالص کمپانی است. البته درآمدهای حاصل از سرویس‌های خدماتی کمپانی اپل نیز بسیار قابل توجه هستند. سرویس‌هایی نظیر اپ استور (App Store)، اپل موزیک (Apple Music) و کلود استورِیج (Cloud Storage) درآمدی 20% بالاتر از سال گذشته داشته‌اند. همچنین گجت ها و ابزارهایی نظیر اپل واچ (Apple Watch)، اِیرپاد (AirPods) و هدفون‌های بیتز (Beats) هم از محصولاتی بوده‌اند که فروش خوبی از خود بر جای گذاشته‌اند.

کمپانی اپل

در نهایت بازار چین، منطقه‌ای که باعث اکثر رشد اقتصادی کمپانی اپل در چند سال اخیر بوده، در سال گذشته افول کرده است. علت این مشکل هم می‌تواند بالا گرفتن رقابت بین اپل و تولیدکننده‌های داخلی چینی باشد. فروش کمپانی اپل در چین نزدیک به 25% کاهش یافته است، به احتمال زیاد چینی‌ها منتظر یک مدل جدید آیفون از کمپانی اپل هستند. البته نیاز به صبر آن‌چنان زیادی هم نخواهند داشت. چرا که شاید در سپتامبر آینده شاهد معرفی جدیدترین آیفون از سخنگویان کمپانی اپل باشند.

نویسنده: ذوالفقار شوقی

دلم می‌خواست تو هاگوارتز درس بخونم اما رفتم میدون فلسطین انگلیسی خوندم. بعدشم تغییر رشته دادم و دانشجوی حقوق شدم. به جای گاندور هم تو شهرری به دنیا اومدم. حلقه و سطل جادویی هم ندارم اما با کلمات جادو می کنم. از زئوس این مردک از خودراضی هم خوشم نمیاد. خدای خودم همیشه کمکم کرده. ما که جغد نداریم برامون نامه بیاره اما با نظراتتون زیر مطالبم خوشحالم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *