بامیلو بلاگ / سبک زندگی / شب امتحانی‌ها و کسانی که کار امروز را به فردا می‌افکنند، چه باید بکنند؟

شب امتحانی‌ها و کسانی که کار امروز را به فردا می‌افکنند، چه باید بکنند؟

آیا شما هم در بچگی شب امتحانی بودید؟ آیا اکنون هم که بزرگ شده اید دائم کار امروزتان را به آینده حواله می کنید؟ آیا اینطور نیست که در اغلب موارد کارتان در آینده هم انجام نمی شود؟ مدیریت زمانیِ ضعیفِ امروز، عاقبتش مدیریت زمانیِ ضعیفِ فرداست. ما به شما خواهیم گفت که چطور بر این مشکل فائق آیید.

اگر باعث خوشحالی تان می شود بدانید که تنها نیستید. از نظر روانشناسی اکثر افراد با نوعی خوش بینی مضاعف به آینده نگاه می کنند. اینطور فکر می کنند که فردا روزی متفاوت خواهد بود و فرصت های جدیدی برای تکمیل کارهای ناتمام وجود خواهد داشت.  با این حال سرمایه گذاری بر روی چنین آینده هایی معمولاً عواقب جالبی در پی ندارد. آخرش به اینجا ختم می شود که افراد دچار “خود-تخریبی ناخودآگاه” می شوند، زیرا زمان موعودشان هم که می رسد باز از پس انجام وظایفشان بر نمی آیند و دچار عذاب وجدان شده و خستگی ناشی از تلمبار شدن کار آن ها را به ستوه می آورد.

اغلب موارد اینگونه وارد این مخمصه می شوید که سرِ کار می خواهید به چند ایمیل پاسخ بدهید. با خود قول و قرار می گذارید که کارهای مانده را بعد از ساعت کاری هم می توان انجام داد. “صبر می کنم همکاران بروند بعد که دفتر خالی شد کارها را تمام می کنم. احتمالاً دفتر که خلوت بشود با تمرکز بیشتری می توانم کار کنم.” اما پس از اینکه همه ی همکاران کارتشان را کشیدند و رفتند تازه یادتان می افتد که به طرز فجیعی خسته و کوفته هستید و فقط دلتان می خواهد به خانه رفته و ولو شوید.

یا داستان اینطور شروع می شود که پروژه ای در دست اقدام دارید و در برنامه ی زمانی تان پنجره های کوچکی برای تکمیل کردن پروژه به صورت مقطعی در اختیار دارید. اما پیش خود فکر می کنید “چرا کار را ذره ذره انجام بدهم؟ بگذار یک وقت طولانی گیر بیاورم و کل کار را یک دفعه انجام دهم”. این وقت طولانی هیچوقت گیر نخواهد آمد و آخرش مجبور می شوید تا ثانیه ی آخر با استرس و بدبختی کار را به پایان برسانید.
یا اینکه از آن دسته ای هستید که حسابِ وقت خود را ندارید و با بله گفتن به همه ی قرارملاقات ها و دعوت ها زمانی برای کار کردن باقی نمی گذارید. انگار هیچ وقت هم واقعاً نمی دانید چرا دائماً کار می کنید، وقت استراحت ندارید و از فرط خستگی مثل جنازه هستید!

2 راه به شما معرفی می کنیم که عملکرد شما را در این زمینه بهبود بخشد :

مهم نیست که یک شیر درنده باشید، تنبل‌ها به موفقیت نمی‌رسند.
مهم نیست که یک شیر درنده باشید، تنبل‌ها به موفقیت نمی‌رسند.

گزینه های آینده ی خود را حذف کنید

اگر مثل خیلی های دیگر، کارهای مهم تان را به آینده موکول می کنید، آنگاه باید خود را برای سرسام گرفتن آماده کنید. پس از اینکه بر اثر فشار مداوم دچار خستگی مفرط شدید، هیچ وقت خالی ای ندارید تا بتوانید بدون احساس گناه در طی آن به زندگی شخصی خود بپردازید و این آزارتان خواهد داد. برای پاره کردن این زنجیره ی مازوخیسمی، باید گزینه های آینده ی خود را حذف کنید.

ابتدا، سعی کنید در حین زمان کار، فرصت های کوچکی را پیدا کنید تا بتوانید کار خود را در طی آن تکمیل کنید. برای این کار، به لیست پروژه های خود نگاه انداخته و تخمین بزنید چقدر طول می کشد تا بصورت تقریبی فلان کار را تمام کنید.

مثلاً اکنون در اواسط ماه هستیم و قرار است آخر ماه برای کارمندان بخش فروش، کنفرانسی درباره ی راه های جلب اعتماد مشتریان داشته باشید. بنشینید فکر کنید که جمع آوری مطالب کنفرانس قرار است چقدر طول بکشد، خود کنفرانس چند ساعت طول می کشد و چند ساعت وقت لازم دارید تا محتوای آن را با سایر اعضای تیم تان مرور کنید. تصور می کنیم 2 هفته به شروع کنفرانس مانده، تقویم را برداشته و برنامه ریزی کنید که چطور می تونید وقت خود را برای پوشش دادن به تمامی این آیتم ها تقسیم کنید. پس از اینکه خود را ملزم کردید روزها و ساعت های خاصی را برای پیشبرد کار اختصاص بدهید، آنوقت متوجه می شوید که از دست دادن هر یک از این پنجره های زمانی چه ترافیکی برای شما ایجاد خواهد کرد. آن وقت دیگر این گزینه که فلان کار را بجای امروز فردا انجام خواهم داد وجود ندارد، زیرا برنامه ی فردا از قبل پر است و جایی برای کار عقب افتاده وجود ندارد.

از اوقات شخصی تان نیز در این برنامه ریزی فاکتور بگیرید. اگر می بینید چند روزِ بعد تعطیل است، وسوسه نشوید که کارتان را عقب انداخته و روز قرمز تقویم را به جبرانِ کار عقب افتاده اختصاص بدهید. در عوض، روز تعطیل را با برنامه های شخصی پر کنید. یک بسته چُس فیل بخرید و بروید سینما فیلم شهر موش های 2 را ببینید، به دیدار رفیق معتادتان در کمپ ترک اعتیاد رفته و به او روحیه بدهید، بچه ها را ببرید باغ وحش تا با جانورها عکس سلفی بیندازند یا به دیدار مادر زن تان رفته و با هم پلی استیشن بازی کنید. با تعیین کردن اوقات فراغت بعنوان یک جایزه، این انگیزه را به خود خواهید بخشید تا در حین کار بهترین عملکرد خود را بروز دهید.


مقاله مرتبط:فیزیک بهره وری: قوانین نیوتون برای انجام کارها و مقاله چگونه بر زمان تسلط پیدا کنیم را حتما مطالعه کنید. و در صورتی که واقعا می‌خواهید خود را اصلاح کنید باگ مغزی چیست؟ چطور مغزمان را باگ زدایی کنیم؟ سر بزنید.


تنوع را در برنامه کاری تان پایین بیاورید

اگر بیشتر اوقات روز، بجای کار کردن، در اینترنت پلاس هستید و درعین حال با خودتان عهد می کنید که حتماً بعد از چند ساعت پرسه زنی در اینترنت، با جدیت بیشتر، کارها را به صورت قطاری پشت سر هم انجام بدهید، معنی اش این است که در تله ی خودتان گیر افتاده اید. موقع کار که برسد، یا به خاطر زمانی که بی خودی آن را از دست داده اید احساس گناه می کنید و این قضیه حواس شما را از انجام دادن کار پرت می کند، یا اینکه به خاطر جبران کمبود وقت انقدر به خود فشار می آورید که تُخم چشمتان برمی گردد.

جای شکرش باقی است، برای اینکه از خودتان گول نخورید، ضد-کلک هایی وجود دارد. بجای اینکه به خودتان بگویید : “اشکالی ندارد، نصف روز اینترنت گردی می کنم، نصف دیگر را هم به صورت فشرده کار می کنم و خدا بزرگ است تا آخر هفته یک جوری ردیفش می کنم”، از خودتان بپرسید: “آیا واقعاً قرآن غلط می افتد اگر این نصف روز را پای اینترنت تلف نکنم؟ “. مطمئناً جوابتان منفی خواهد بود. این کار هدر دادن وقت است. اگر چنین طرز فکری داشته باشید، به صورت اتوماتیک وقت تان را هم صرف کار مفیدتری می کنید.

استفاده ی عاقلانه از زمانِ حال، درعوضِ سرمایه گذاری بر روی آینده، به شما کمک می کند تا برای رسیدن به هدف تان متعهد تر باشید. اگر پروژه ای در دست اقدام دارید که از بس نگاهش نکرده اید عنکبوت روی آن تار بسته است و یا هنوز گزارشی روی دستتان مانده که می ترسید که موش آن را جویده باشد، بهتر است هم اکنون یکی از استراتژی های پیشنهادی ما را انتخاب کرده و دست بجنبانید. یالله یالله.

نوشته شده توسط: میثم


مقاله مرتبط: به کارهای خود نمی‌رسید؟ حتما مقاله اپلیکیشن‌‌هایی که عمر مفید شما را افزایش می‌دهد!را مطالعه کنید. همچنین برای اینکه بدانید چه کاری در چه زمانی بهتر است به مقاله راهنمای ساعت بیولوژیک بدن: چه کاری را، چه موقع، انجام دهیم؟ حتما سر بزنید.


نویسنده: آرمان والی

۴ دیدگاه ها

 1. سلام
  عالی بسیار عالی و آفرین
  شکا امروز به سایت هایی که هر روز می بینم اضافه شدید و واقعا مطالب جالبی دارید حتی آدرستون را هم حفظ کردم. واقعا مقاله های جالبی دارید.خواهشا هروز سعی کنید چندتا بگذارید.
  من واقعا امروز از سایت شما خوشم اومد. الان هم هشت تب دیگه تو مرورگرم بازه که بخونم.
  اگه کمکی از دستم بر می آید بگید. خوش حال می شم. خیلی عالی نوشتید رک و راست گفتید اینرنت قطع کن برو به کارات برس . همیشه این نوع حرف زدن ها تاثیر بیش تر دارند.

 2. خییییییییییییلی عالی و جذاب بود ، تشکر تشکر

 3. مرسی واقعا موثر بود
  بهتر میشد اگر از عکس های مرتبط استفاده میکردید که مطلب رو از اینی که هست جذاب تر کنید.
  بازهم ادامه بدید. قطعا در این زمینه خیلی موفق تر از این ها خواهید شد.

 4. بسیار عالی بود ممنون از مطالب خوبتون
  متاسفانه همینطوره و اون لحظه که آدم کار رو به تعوبق میندازه انگار یک هورمون شادی در مغز ترشح میشه که شدیدا ضد استرس هست و همراه با بیخیالی لذت مضاعفی به همراه میاره اما متاسفانه با فرا رسیدن ضیق وقت، دردسر ساز میشه
  در هر صورت پیشگیری بهتر از درمان هست…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *