بامیلو بلاگ / سبک زندگی / ترفندها / چگونه لکه جوهر را از لباس، فرش و چرم پاک کنیم؟

چگونه لکه جوهر را از لباس، فرش و چرم پاک کنیم؟

شاید تاکنون برای پاک کردن لکه جوهر به دردسر افتاده باشید. در بامیلوبلاگ شما را با روش‌های پاک کردن لکه جوهر از سطوح مختلف آشنا می‌کنیم.

لکه جوهر یکی از سمج‌ترین لکه‌هاست و خصوصاً اگر سر و کارتان با نوشتن و طراحی‌کردن باشد یا کودک بازیگوشی در خانه داشته باشید ممکن است گرفتارتان کند. یک لحظه غفلت و حواس‌پرتی کافی است تا لباس‌ها و وسایلتان به لکه جوهر مزین شوند. خیلی از آقایان عادت دارند که خودکار و روان‌نویس‌شان را در جیب پیراهن یا کت قرار دهند و خیلی وقت‌ها خودکار به لباس رنگ پس می‌دهد. آیا با راه‌های پاک کردن لکه جوهر آشنا هستید؟ در این مقاله قصد داریم به ترفندهای سادۀ لکه‌بری اشاره کنیم. پیش از هر چیز باید توجه کنید که جوهر حاوی رنگ‌دانه است و حلال رنگ نیز روغن یا الکل است. توصیه می‌شود که از دست‌کاری لکه، پخش کردن آن و به تعویق انداختن لکه‌بری خودداری کنید. پیش از لکه‌بری لباس را نشویید چون با این‌کار لکه‌های سخت‌تری ایجاد می‌کنید. استفاده از آب گرم هم قدغن است. این مقالۀ مختصر راه‌های ساده‌ای برای زدودن لک جوهر از سطوح مختلف در اختیارتان قرار می‌دهد و امیدواریم راهگشا باشد. لطفاً با بامیلو بلاگ همراه باشید.

وای نه، انگار جوهر خودکار به کیف یا جیبت نشت کرده. ببین، این لکۀ زمخت کار بچه‌هاست. داشتند رنگ‌آمیزی می‌کردند که از سر شیطنت، حواس‌پرتی یا بدشانسیِ من این‌جا، این شکلی شد. حتماً این عبارات به گوشتان خورده. هر لحظه ممکن است چنین اتفاقی بیفتد و باعث دردسر شود. همیشه لکه‌های جوهر به همین سادگی ایجاد می‌شوند و از بین بردنشان راحت به نظر نمی‌رسد. در این مقاله قصد داریم نحوۀ پاک کردن لکه‌های جوهر را از انواع پارچه توضیح دهیم. می‌خواهیم از موادی استفاده کنیم که در هر خانه‌ای یافت می‌شود. نترسید. جای نگرانی نیست. لازم نیست به روش‌های عجیب و غریب متوسل شوید. با این ترفندها به سادگی از شر لکه‌های لجوج خلاص خواهید شد.

قبل از هرچیز باید توجه کنید که

لکه‌های جوهر غالباً سرسختند و باید برای از بین بردنشان به لکه‌برهای قوی رجوع کنیم. شاید از این بترسید که با این کار رنگ پارچه تغییر کند. پس بهتر است در ابتدا این کار را روی یک تکه پارچۀ تمیز امتحان کنید و اگر رنگ پارچه تغییر کرد، از روش دیگری استفاده کنید.

پاک کردن لکه جوهر از لباس و پارچه‌های نازک

اگر لکۀ جوهر هنوز تازه و مرطوب است، فوراً کمی نمک روی آن بریزید و با حولۀ کاغذی با دقت به آن ضربه بزنید (نمالید فقط ضربه بزنید). نمک، جوهر را به خود جذب می‌کند و خاصیت لکه‌بری دارد. این کار را آن‌قدر تکرار کنید تا لکه کاملاً از بین برود. اما اگر لکه به خورد پارچه رفته باشد، آن قسمت را در لگنی پر از شیر قرار دهید و بگذارید چند ساعت خیس بخورد. روز بعد پارچه را با ماشین لباس‌شویی بشویید. قاعدتاً با خارج کردن پارچه از ماشین، لکۀ جوهر باید محو شده باشد. برای لکه‌های سخت‌تر می‌توانید از قدری لاک‌پاک‌کنِ بدون استون استفاده کنید. باید به کمک پد پنبه‌ایِ آغشته به لاک‌پاک‌کن، محل لکه را با دقت بمالید و پس از آن پارچه را در ماشین لباس‌شویی قرار دهید. لاک‌پاک‌کن به‌عنوان پاک‌کنندۀ جوهر در سطوح سخت‌تری مثل سطح میز هم می‌تواند کاربرد داشته باشد. می‌توانید به جای لاک‌پاک‌کن از الکل سفید هم استفاده کنید.

پاک کردن لکه جوهر از کت و کاپشن، الیاف ضخیم، فرش و رویۀ اثاثیۀ داخلی

در مواردی که امکان قرار دادن وسایل لکه‌شده در ماشین لباس‌شویی وجود ندارد، می‌توانید از اسپری مو استفاده کنید. برای این کار روی جوهر اسپری کنید و سپس با یک تکه پارچۀ نرم روی لکه فشار دهید. به کمک اسپری مو می‌توانید به راحتی لکۀ جوهر را از بین ببرید. اگر جوهر روی فرش ریخته شده، از اسپری WD-40 استفاده کنید که قدرت لکه‌بری فوق‌العاده‌ای دارد. محلول را روی جوهر اسپری کنید و سپس یک تکه پارچۀ کهنه یا حولۀ کاغذی روی آن بکشید تا تمیز شود. اگر به هیچ‌ یک از این‌ها دسترسی ندارید می‌توانید از شیشه‌پاک‌کن کمک بگیرید تا لکه به خوبی زدوده شود.

پاک کردن لکه جوهر از سطوح چرمی

تا به حال موفق به پاک کردن جوهر از سطوح چرمی شده‌اید؟ بعید می‌دانم. در بهترین حالت فقط قادر به تمیزکردن این سطوح شده‌اید و از شر لکه‌ها خلاص نشده‌اید. این بار کمی آب روی موضع چرمی بریزید. باید بدانید که اگر آب به چرم سرایت کند قادر به پاک کردن لک جوهر نخواهید بود. فقط وقتی که آب روی چرم باقی بماند و به آن نفوذ نکند، امکان لکه‌بری وجود دارد. حالا کافی است از اسپری مو، لاک‌پاک‌کنِ بدون استون یا الکل سفید برای زدودن جوهر استفاده کنید. در نهایت برای اجتناب از خشک شدن و مراقبت از سطح چرمی از روغن یا نرم‌کنندۀ چرم استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که هرگز نباید لکۀ جوهر را بمالید. فقط کافی است به آن ضربه بزنید. یادتان باشد که زمان لکه‌بری بسیار مهم است. لکۀ تازه همیشه راحت‌تر پاک می‌شود. جنس پارچه و سطحِ لکه‌شده نیز اهمیت دارد. برای سطوح مختلف باید از مواد متفاوتی استفاده کنید.

در این مقاله به اجمال پاک کردن لکه جوهر از لباس، فرش و چرم را توضیح دادیم. شما چه تجربه‌ای در این باره دارید؟ سخت‌ترین لکه‌ها را می‌شناسید؟ راهی برای از بین بردنشان یافته‌اید؟ چقدر با روش‌های لکه‌بری آشنایید؟ تاکنون از این روش‌ها استفاده کرده‌اید و فکر می‌کنید نتیجۀ کار رضایت‌بخش بوده؟ لطفاً نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

نویسنده: لیلا احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *