بامیلو بلاگ / دنیای مد و زیبایی / مراقبت از پوست و مو / چگونه از شر ترک های پوستی خلاص شویم (حداقل موقتی)

چگونه از شر ترک های پوستی خلاص شویم (حداقل موقتی)

احساس ببری که تازه خط‌هایش رشد کرده را ندارید؟ تنها نیستید.

طبق گزارشات، پوست 90 درصد زنان در طول عمرشان دچار ترک پوستی (خط های باریک سفید سمج روی شکم، سینه و ران ها) می‌شوند. اگر می خواهید از شر این ترکهای آزاردهنده خلاص شوید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

عامل ایجاد این ترک های مزاحم فقط به بارداری محدود نمی شود. این ترک ها ممکن است به واسطه ی کاهش سریع وزن، ورزش بیش از اندازه، بلوغ و یا هر عامل کش آمدن بافت رابط زیر پوست، به وجود بیاید. به بیان دیگر، نشانه ی این است که پوست نتوانسته به حالت اولیه بازگردد.

پزشکان معتقدند که دلایل عمده ی ایجاد ترک های پوستی شامل بلوغ، نوسان وزن و بارداری در زنان می باشد. دلایل مبهم دیگری نیز، مانند استفاده طولانی مدت از استروئیدهای سیستمی  و بیماری های خاص مانند سندروم کوشینگ، برای ایجاد ترک پوستی وجود دارند.

آیا می دانستید که هر کسی، صرف نظر از سن، می تواند دچار این ترک های درخشان شود؟ تحقیقات نشان داده که عوامل ژنتیکی، مانند ضعف بافت های رابط، نقش عمده ای در زمان ظهور این ترک ها بازی می کنند. بعضی ها برای مخفی نمودن این ترک های دردسر ساز، از کره کاکائو استفاده یا آن ها را زیر لباس مخفی نموده اند، اما آیا ممکن است صرف نظر از برنامه ی بدن مان، از ایجاد این ترک ها جلوگیری کرد؟

هشدار: قبل از خواندن ادامه ی مطلب بنشینید!

طبق نظر پزشکان، برای جلوگیری از ایجاد این ترک ها، هیچ کاری از دستمان بر نمی آید. هنگامی که پوست به سرعت کش می آید، تغییرات پوست فیبرهای کشسان را پاره می کند، و هنگامی که این فیبر ها پاره شوند، متصل کردن دوباره ی آن ها بسیار دشوار است. عموما از بین بردن ترک های قرمز یا بنفش بسیار ساده تر از ترک های سفید-نقره ای (که ترک های بالغ محسوب می شوند) می باشند.

خوشبختانه همه ی امید ها نقش بر آب نشده اند. درمان ترک های پوستی ممکن است، اما تنها با لوسیون و کرم (که متخصصان معتقدند بی تاثیر است) میسر نیست. ترک هایی در مراحل اولیه و قرمز رنگ کشف می شوند را می توان با انواع خاصی از لیزر، به طور موثر برطرف نمود. ترک هایی که در مراحل پیشرفته تر و سفید رنگ کشف می شوند، سخت تر برطرف می شوند. با این وجود روش هایی برای بهبود ظاهر این ترک های بالغ با لیزر نیز وجود دارد. تقریبا همیشه، از روش های درمانی متفاوتی استفاده می شوند. برای این نوع درمان مراجعه به یک متخصص پوست یا سابقه ی انجام عمل جراحی با لیزر توصیه می شود. متاسفانه درمان های موضعی (در صورت موثر بودن) تاثیر درمانی بسیار کمی در مواجهه با ترک های پوستی دارند.

متخصصان می گویند: “ترمیم فیبر های کشسانی دشوار است، که همین امر دلیل عدم تاثیر فرمول های پشت پیشخوانی می باشد.” حرف آخر این است که هیچ اثبات علمی ای مبنی بر موثر بودن محصولات موضعی وجود ندارد.

متاسفانه عمل های جراحی نیز به قیمت های گزافی برای هر جلسه انجام می شوند و هیچ تضمینی مبنی بر عدم بازگشت این ترک ها وجود ندارد.

اما یک راه حل ساده تر (اما موقتی) وجود دارد. یک مقدار رنگ اضافه کنید! خانم ها می توانند از اسپری های برنزه و یا کرم های پودر نیز برای استتار این ترک ها استفاده نمایند.

نویسنده: آرمان والی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *