بامیلو بلاگ / دنیای مد و زیبایی / معرفی چهار پایتخت مد جهان : میلان، پاریس، نیویورک و لندن

معرفی چهار پایتخت مد جهان : میلان، پاریس، نیویورک و لندن

چهار پایتخت مد کدامند؟ همان شلوار جین به ظاهر تنگی که به تن دارید. آن پولوشرت راحت، کفش اسپرت و نرمی که برای محیط کار آن را به کفش پاشنه بلند ترجیح داده‌اید. از مدل مو و ریش و سبیل آقایان گرفته تا انواع روش‌های بافت مو و سبک‌های متنوع آرایش و پیرایش، و هرچه که در فروشگاه‌های آنلاین و حقیقی می‌بینید؛ همگی تحت تأثیر سبک چهار پایتخت بزرگ مد جهان‌اند.

به چه شهری پایتخت مد می‌گویند؟

پایتخت مد در اصطلاح به شهری گفته می‌شود که بیشترین تأثیر را بر گرایش و سبک مد بین الملل می‌گذارد. در کنار تأثیرگذاری، هفته مدی که در این شهر برگزار می‌شود، بیشترین توجه و مخاطب را به سمت خود جلب می‌کند. در طول تاریخ مد جهان، شهرهای بسیاری پایتخت مد بودند. اما در حال حاضر تنها چهار شهر به عنوان پایتخت‌های بزرگ جهان شناخته می‌شوند.

چهار پایتخت مد در کجا قرار دارند؟

 

چهار پایتخت مد دنیادر قرن بیستم، شهرهایی که لقب چهار {پایتخت} بزرگ (The Big Four) را با خود یدک می‌کشند، عبارت‌اند از : پاریس، میلان، نیویورک و لندن. هفته‌های مد بزرگ‌تر و ارزشمندتری در این چهار شهر برگزار می‌شوند. از دیگر شهرهای مهمی که به عنوان پایتخت مد به شمار نیامده اما از اهمیت خاص خود برخوردارند، می‌توان به توکیو، برلین، لس‌آنجلس و فلورانس اشاره کرد.

تأثیر پایتخت‌های مد بر زندگی من

%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1-%d9%be%d8%a7%db%8c%d8%aa%d8%ae%d8%aa-%d9%85%d8%af-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86-4در اصل، هر نوع لباس یا لوازم جانبی مد (اکسسوری) و لوازم‌آرایشی بهداشتی که امروزه در کمد لباس خود می‌بینیم و به تن می‌کنیم، به نوعی از پایتخت‌های مد آغاز شده‌اند. کارگاه‌های صنعتگری و لباس دوزی برندهای معتبر که در همین پایتخت‌ها قرار دارند، لباس‌ها را می‌سازند. طراح‌های مد و لباس مطرح جهان، حاصل چند ماه خلاقیتِ بکر خود را در هفته‌های مد پایتخت‌ها به نمایش می‌گذارند. مدل‌ها بر روی صحنه مد خرامان‌خرامان راه می‌روند و این لباس‌ها را می‌پوشند. خرده‌فروش‌ها با خانه های مطرح مد قرارداد امضا می‌کنند. در نهایت برای سال بعد از نمایش لباس‌ها در همین هفته‌های مد، لباس‌ها تهیه شده و به دست من و شما می‌رسند.

هر چه به تن داریم…

تمامی لباس‌های تقلبی و حتی تکراری، همگی برگرفته از نبوغِ بکر یک طراح نامدار بوده‌اند. امروزه ورزشکاران زن و مرد به خصوص تنیس و گلف بازها به واسطه ابتکار رنه لاکست (René Lacoste) از پولوشرت استفاده می‌کنند. برندهای آمریکایی با تأکید بر راحت بودن لباس، پوشیدن پولوشرت را گسترش دادند و امروزه ما نه تنها در زمین ورزش، بلکه برای بیرون رفتن و حتی محل کار هم از پولوشرت استفاده می‌کنیم. کت و شلوار زنانه نیز به لطف نابغه بزرگ مد پاریس، ایو سن لوران (Yves Saint Laurent) طراحی شد. امروزه بانوان با دستی بازتر می‌توانند برای مهمانی‌های خود در مد شیک پاریسی غرق شوند. اما شاید جالب‌ترین این طراحی‌ها، طرح شلوار برای بانوان باشد.

با وجود اینکه زنان در فرهنگ غنی ایران باستان از شش قرن پیش از میلاد مسیح شلوار به پا می‌کردند. پس از گسترش مسیحیت در جهان غرب، پوشیدن شلوار برای بانوان غدغن اعلام شد. با گذشت قرن‌ها، دامن‌های متنوع پوشش ثابت و بین‌المللی بانوان جهان در تمام رده‌های سنی به حساب می‌آمدند. در سال 1913، طراح فرانسوی پل پوآرِه (Paul Poiret) یکی از اولین طراحانی بود که شلوار را برای بانوان احیا و طراحی کرد. وی در این راه، از شخصیت‌های داستان‌های هزار و یک شب همچون شهرزاد قصه گو الهام گرفت.

سبک و خصوصیات پایتخت‌ها

 

چهار پایتخت مدعوامل متعددی سبک هر پایتخت را ایجاد می‌کنند. خانه‌های مد و طراح‌های فعال در آن شهر، کارگاه‌های دوخت و طراحی لباس، تاریخ شهر، صنعت تجارت و گردشگری از جمله مهم‌ترین این عوامل در نظر گرفته می‌شوند. گرچه پرداختن به خصوصیات تک‌تک این پایتخت‌ها بحث ساده‌ای نیست، اما در ادامه برخی از این ویژگی‌ها را باهم مرور می‌کنیم:

چهار پایتخت مد جهان : میلان زیبا

میلان ایتالیا، پایتخت مد دنیا

شهر میلان که در سال‌های اخیر دچار فراز و نشیب‌هایی شده، در سال 2009 از تمامی شهرهای رقیب جلو زد و به عنوان پایتخت برتر مد و لباس شناخته شد. به لطف خانه های مد گوچی (Gucci)، ورساچی (Versace)، دولچه گابانا (Dolce & Gabbana) و آرمانی (Armani)، مد میلانی عنصر ظرافت و زیبایی را در لباس‌های خود توسعه می دهد. بانوانی که پیرو سبک میلانی هستند، از پوشیدن لباس‌های زنانه‌ای که از لباس‌های مردانه الهام گرفته‌اند نیز ابایی ندارند. مونیکا بلوچی (Monica Bellucci)، سوفیا لورن (Sophia Loren) و آنا دلو روسو (Anna Dello Russo) از جمله نمادهای حال حاضر مد میلانی هستند. هفته‌های مد میلان، توسط اتاق بازرگانی ایتالیا در سال 1958 افتتاح شد.

چهار پایتخت مد جهان : پاریس شیک

چهار پایتخت مدشهر پاریس، چه درگذشته و چه در سال‌های اخیر همچنان به ابهت و تأثیر خود ادامه می‌دهد. با برخورداری از خانه‌های مد دیور (Dior)، ایو سن لوران و شنل (Channel)، مد پاریسی به انتشار سبک مجلل گرایی و شیک بودن معروف است. کسانی که از سبک پاریسی پیروی می‌کنند، رسمی بودن و شیک بودن را سرلوحه تمام جنبه های زندگی خود قرار می‌دهند. آدری تَتو (Audrey Tautou) بازیگر نقش کوکو شنل(Coco Channel)، کارلا برونی (Carla Bruni) و اِوا گرین (Eva Green) از جمله نمادهای مد پاریسی به شمار می‌آیند. هفته‌های مد پاریس، از سال 1945 آغاز و از سال 1973 توسط انجمن مد فرانسه برگزار می‌شوند. مد سطح بالا یا اوت کوتور (Haute couture) از مهم‌ترین دست آورد های منحصر بفرد مد پاریسی است.

چهار پایتخت مد جهان : نیویورک راحت طلب

fashion-capitals-1مد نیویورکی، در گیر و دار جنگ جهانی دوم و برای بر هم زدن سلطنت مد پاریسی اوج گرفت. قطب مقابل مد مجلل و شیک پاریس، با گرایشی متضاد مردم را به استفاده از پوشاک ورزشی به عنوان لباس روزمره تشویق کرد. خانه‌های مد رالف لورن (Ralph Lauren)، کلوین کلاین (Calvin Klein) و دانا کَرِن (Donna Karan) مدام در حال تبلیغ و تحول سبک راحت پوشیدن و غیررسمی بودن به سر می‌برند. سارا جسیکا پارکر (Sarah Jessica Parker)، دوقلوهای اولسن (Olsen) و بلیک لایولی(Blake Lively) از جمله نمادهای زن مد نیویورکی هستند. هفته مد نیویورک که در سال 1943 و با هدف مقابله با مد پاریس برگزار شد، اولین هفته مد تاریخ به شمار می‌رود.

چهار پایتخت مد جهان : لندن افراطی

fashion-capitals-3مد از نوع کلاسیک و افراطی لندنی، لندن قدیمی از قرن شانزدهم طعم پایتخت بودن را چشید. با گذر از پستی و بلندی‌های بسیار، سرانجام باری دیگر در سال‌های اخیر کنار سه برادر دیگر خود جای ثابتی به دست آورده. از طراح‌ها و خانه‌های مد لندنی می‌توان به توماس بربری (Thomas Burberry)، ویکتوریا بکهام (Victoria Beckham) و الکساندر مک کوئین (Alexander McQueen) اشاره کرد. مدل بزرگ جهان کیت ماس (Kate Moss) و بازیگرانی مثل کیرا نایتلی (Keira Knightley) به عنوان نماد مد لندنی شناخته می‌شوند. هفته‌های مد لندن در سال 1984 توسط انجمن مد بریتانیا تأسیس شد.

شما پیرو کدام پایتخت مد هستید؟

ظرافت و زیبایی میلانی، شیک و مجلل بودن پاریسی، کلاسیک و خاص بودن لندنی یا راحت و کاربردی بودن نیویورکی؟

در هر شهر و هر کشور، هر فرد مجاز به انتخاب سبک خود است. شاید برای هر منظور یا مناسبت هرکسی از مدی مشخص پیروی کند و یا حتی با دانش مد خود سبک‌ها را باهم ترکیب کند. به نظر شما در کشور ما از کدام یک از این چهار پایتخت مد بیشتر تبعیت می شود؟

نویسنده: سپندار معینی

سپندار فعالیتش در زمینه مد و لباس را از سال 1388 شروع کرد. هدف همکار آرام و خون گرم ما، انتقال دانش و آشناسازی تمامی علاقه مندان، با مد روز و سبک چهار پایتخت بزرگ مد جهان است. در کنار مباحث کاهش وزن و سبک زندگی سالم، سپندار به فراگیری زبان های مختلف، ترجمه همزمان، داستان نویسی، سریال و فیلم، بازی های رایانه ای، آشپزی ( به قول خودش در حد فست فود بلده!) و پیاده روی علاقه دارد.

۶ دیدگاه ها

  1. خیلی مطلب جالبی بود

  2. خیلی خوب و کامل بود

  3. مریم رحیم بیگی

    بسیار عالی بود ممنون

  4. فروغ نعیمایی

    خیلی آموزنده و جالب و البته تاثر گذار بود.

  5. بسیار عالی

  6. چه خوب بود. من خودم رشته م طراحی لباسه. کمتر کسی رو دیده بودم راجع به چهار پایتخت مد بدونه. ممنون از مطلب تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *