بامیلو بلاگ / سبک زندگی / چطور قدرت ذهن خود را در تحمل مشکلات و چیره شدن برآن‌ها بهبود دهیم؟

چطور قدرت ذهن خود را در تحمل مشکلات و چیره شدن برآن‌ها بهبود دهیم؟

داشتن ذهن و فکری قوی به شما کمک می کند که از لحاظ احساسی انعطاف پذیر‌تر شوید و سبب می شود تا در مسیر گلوله‌هایی که زندگی به سوی شما روانه می کند زرهی مقاوم بر تن داشته باشید.گرچه داشتن ذهن و روانی مقاوم چندان آسان نیست . در این مقاله به ذکر چند تاکتیک برای آماده سازی و مقاوم کردن ذهن شما در برابر ضربه‌های سخت زندگی می پردازیم .

سال‌ها پیش، ژان‌پل‌ سارتر فیلسوف معروف فرانسوی گفت:

اگر یک فلج مادرزاد نتواند قهرمان المپیک شود فقط و فقط تقصیر خودش است


brain-power

قدرت ذهن چیست؟

ذهن قوی به معنای استقامت داشتن در مواجهه با مصیبت و سختی‌ها است .در واقع توانایی حفظ تمرکز و عزم و اراده خود با وجود تمام مشکلات پیش رو است . حوادث زندگی به ندرت آنچنان که انتظار داریم پیش می روند ولی این مسئله به آن معنی نیست که شما اجازه پیدا کنید از هدف خود دور شوید . قدرت ذهن سبب سرسختی شما در حین بروز مشکلات میشود و باعث می شود بدون شکست ویران کننده شما از اشتباهات خود درس بگیرید .این انعطاف و شکیبایی  در ذهن قوی قدرت این را می دهد که در مواقعی که لازم است احساسات خود را کنترل نموده و محکم باشید . در واقع قدرت ذهن صدایی در اعماق مغز است که شما را حتی زمانی که مسیر دشوار می شود به ادامه ی تلاش و حرکت تشویق می نماید.شنیده ایم که می گویند زندگی سخت است تاکتیک های زیر بر سر شما کلاه ایمنی در برابر این سختی ها می پوشاند .


 

manage-your-expectations

انتظارات خود را مدیریت کنید

بهترین حمله دفاع خوب است . یکی از بهترین راهها برای منعطف بودن در برابر مسائلی که سر راه شما قرار می گیرند مدیریت انتظارات می باشد . اگر انتظارات خود را به درستی مدیریت نکنید هرچه بیشتر در طول مسیر غافلگیر می‌شوید که باعث می شود کنترل شرایط را از دست بدهید . از دست دادن کنترل سبب از دست دادن روحیه و ثبات فکریتان می شود .انعطاف‌پذیری و توانایی تطابق با شرایط اجزای کلیدی هستند برای اساس ذهنی قوی و مصمم .  کریستین ریردان توضیح می دهد که چگونه یک مدیر منعطف می تواند ذهنی قوی داشته باشد که البته گفته ی او برای همه صدق می کند :

رهبران همیشه آماده ، توانایی تحمل وقایع غیرمنتظره را دارند و همچنان منعطف و غیردفاعی می مانند . آن ها اخلاق خوب خود را حتی زمانی که شرایط سخت می شود حفظ می کنند . اگر چیزی به درستی پیش نرفت یا نتیجه ی مورد نظر را نداشت رویکرد منعطف خود را خفظ کرده و راه های جدیدی را برای حل مشکل پیدا می کنند . آن ها به سرعت تصمیم دیگری را برای دستیابی به هدف مورد نظر اتخاذ می کنند . درست مانند مربی که با دیدن بازی بد تیمش در نیمه اول ، با یک تاکتیک متفاوت تیم خود را از باخت نجات می دهد .

نمی توان جلوی بروز همه ی مشکلات را گرفت ، ولی می توان مشکلات را دور زد .

شما نمی توانید بر همه ی مسائلی که سر راهتان قرار می گیرد کنترل داشته باشید ، ولی در کنترل مطلق واکنش خود به آن ها هستید .

به شرایط از بیرون بنگرید و سعی کنید از دیدگاه دیگری آن را بررسی نمایید .هنگامی که دید شما توسط واکنش های آنی احساسی مختل شده تشخیص درست  علل واقعی حوادث  دشوار می شود . اگر وقت دارید 5 دقیقه برای واکنش نشان دادن صبر کنید ، یا وانمود به مشاوره دادن به خود حین جست وجو برای راه حل کنید . ما تمایل به واکنش شدید به مسائل را داریم ، حتی اگر آن ها را به طور کامل درک و بررسی نکرده باشیم . بهتر است که در ابتدا قطعات مسئله را به صورت مجزا بررسی نموده بعد از کنار هم قرار دادن آن ها واکنش مقتضی را نشان دهید ، انجام این کار به مرور زمان به شما در تنظیم انتظارات خود در سطح واقع بینانه کمک خواهد کرد .

می توانید برای داشتن انتظارات واقع گرایانه تعریف مشخصی از آن ها بکنید . ممکن است بیشتر از آنچه بخواهیم در زندگی غافلگیر شویم ، ولی با تعریف و پیش بینی آنچه که ممکن است رخ دهد می توانید خود را بهتر برای مواجهه با آن آماده کنید. داشتن توقع بالا یا حساب باز کردن بیش از حد روی احتمالات خاص ، شما را در مواجهه با اتفاقات ناگوار و غافلگیرکننده آسیب پذیر خواهد نمود. هنگامی که مشکلی پیش رو دارید از خود بپرسید چه نتایجی امکان پذیر است و آن ها را یادداشت کنید . اینکار را حتی قبل از اینکه دنبال راه حل باشید انجام دهید . اگر احتمالات ممکن را تشخیص داده و قبول کردید که امکان به وقوع پیوستن آنها وجود دارد راحت تر می توانید خود را یرای مواجهه با آن ها آماده کنید . در نهایت شما می توانید با آرامش با آنچه برای شما پیش می آید مقابله کنید زیرا از قبل پیش بینی واقع بینانه ای داشته اید .


مقاله مرتبط: مقاله پس از طلاق: ۸ نکته برای بازسازی خود و مقاله ۷ سرگرمی که هوش شما را افزایش می‌دهند و مقاله بازی های ویدئویی برای مغزتان خوب است؛ بخوانید چرا! را حتما مطالعه کنید تا قدرت ذهن خود را باز هم بیشتر کنید.

balance-brain-emotions

نگذارید احساساتتان جلوی پاسخ درست را بگیرد.

احساساتی بودن چیز خوبی است ، ولی همچنین می تواند روی قضاوت شما در لحظه تاثیر گذارد . انسان های قوی می دانند که چگونه خونسردی خود را در شرایط بد حفظ کنند . احساسات می تواند مانع واکنش درست در شرایط سخت شود ، اما انعطاث پذیری عاطفی می تواند توانایی شما را در کنترل شرایط سخت بیشتر کند .

یک راه برای دست پیدا کردن به انعطاف پذیری عاطفی این است که به جای فرار کردن  به مکانی امن و مخفی کردن خود ، باید با آنچه که برای شما پیش آمده مواجه شوید . مانند جمله ی “با ناراحتی به راحتی برخورد کنید” . اگر همیشه در منطقه ی امن بمانید، قوی نمی شوید . به جای فرار کردن از شرایط مشکل و ناراحت ، یاد گرفتن راحت برخورد کردن با آن ، شما را مجبور به درس گرفتن ازآن شرایط می کند .ماریا بگدانوس در مرکز سایکوسنترال کارهای مثبتی  را که می توانید در قرار گرفتن در شرایط ناراحت انجام دهید توضیح می دهد :

از تفکر انتقادی استدلال ها و تکنیک های حل مسئله برای خود استفاده کنید ، در نتیجه به غرایز خود اعتماد و اطمینان بیشتری پیدا می کنید . در برابر اصرار خود در سرزنش دیگران مقاومت کنید ، همچنین در برابر اصرار خود از توقع داشتن از دیگران بایستید .  ما اغلب باور بیش از حد به کارشناسان داریم (در حالی که خود آن ها نیز نیازمند کمک هستند) واضح است خود ما بهتر از هر شخص دیگری انگیزه های خود را می شناسیم . شما خود به اندازه کافی خلاق و مبتکر هستید که بهترین راه که مناسب خودتان باشد را پیدا کنید.

هیچ کس به اندازه خودتان شما را نمی شناسد ، ولی وقتی از روبرو شدن با شرایط و اتفاقات سخت می گریزید به خود حتی شانس امتحان اینکه آیا می توانید بر آن غلبه کنید را نمی دهید . این مسئله دقیقا مثل تطبیق دادن خود با آب و هوا است ، برای مثال اگر می خواهید به آب و هوای گرم عادت کنید به کویر و برای عادت به آب و هوای سرد به کوهستان می روید . پس برای اینکه راحت تر بتوانید با شرایط پر استرس سر وکار داشته باشید باید خود را در معرض این شرایط قرار دهید .

اگر از شرایط سخت فرار نکنید ، اعتماد به نفس لازم برای حفظ آرامش خود این شرایط را به دست می آورید . همانطور که گفته شد اندکی احساساتی بودن بد نیست ولی کنترل آن می تواند بسیار مفید باشد . به جای نشان دادن پاسخ عاطفی که از ناراحتی و ترستان نشات می گیرد می توانید احساسات خود را کنترل نموده و با آرامش به کار خود رسیدگی کنید .


 

motivation2

منبع انگیزه های خود را پیدا کنید

حتی اگر موفق به داشتن انتظارات واقع گرایانه و کنترل احساس خود شدید شما به انگیزه برای ادامه مسیرنیاز دارید . چه در حال دست و پنجه نرم کردن با یک مشکل باشید چه در حال کنار آمدن با اتفاقات سخت زندگی ، شما به انگیزه برای ادامه دادن نیاز دارید . کجا می توان این انگیزه را پیدا کرد؟ پاسخ ساده به این سوال این است ، از خودتان بپرسید چرا؟

چرا من باید این مشکل را حل کنم ؟

چرا من باید بر این مشکل فائق آیم؟

چرا من باید قوی تر ،سریع تر و سالم تر باشم؟

پرسیدن اینگونه سوالات موجب می شود دلیل واقعی نیاز شما به حل آن مشکل یا رسیدن به آن هدف خاص را مشخص نمایید . پاسخ هایی مانند “چون مجبور هستم” به شما کمکی نمی کند . درست است وقتی مشکلی در زندگی برای شما پیش می آید همیشه چاره ای جز حل آن ندارید ولی می توانید دلیل های دیگری را به غیر از “چون مجبور هستم” پیدا کنید . یک هدف مشخص انتخاب کنید ، و پاسخ های ممکن به عملکرد خود را بررسی کنید . به شخص یا چیزی فکر کنید که به شما وابسته است ، و خود را همچون سربازی که در مقابل خود و دیگران وظیفه دارد بدانید . دلایل شما برای اقدام به عملی می تواند چیزی باشد شبیه :

به دلیل اینکه می خواهم در کار خود پیشرفت کنم .

به دلیل اینکه این شخص به من نیاز دارد .

به دلیل اینکه می خواهم زندگی طولانی داشته باشم/اینگونه به نظر بیایم/اینگونه حس کنم .

هنگامی که شما دلیل کاری را که باید انجام دهید بدانید ، می توانید راحت تر به انجام آن مشغول شوید . اما شما همچنان به اراده قوی برای عبور از موانع پیش روی نیاز دارید . ایجاد اراده قوی زمان می برد ، ولی می توانید با انجام کارها و عادت های ساده اراده خود را رشد دهید . برای مثال اگر در استفاده از نخ دندان تنبلی می کنید ، خود را مجبور به انجام این کار وقتی به حمام می روید بکنید . در ابتدا ممکن است انجام آن را فراموش کنید یا در انجام آن تنبلی کنید ، ولی به مرور زمان بدون اینکه به آن فکر کنید انجام آن به یک عادت برای شما  تبدیل می شود .

افزایش اراده حتی به مقدار کم سبب بالا رفتن اعتماد به نفستان می شود ، و وقتی شما موفقیت های کوچک کسب می کنید ، کم کم متوجه آن می شوید که می توانید کنترل لازم را بر خود داشته باشید . شاید اراده را یک منبع محدود در نظر بگیرید ، ولی شما به اندازه ای اراده خواهید داشت که به آن باور دارید . خود را به چالش بکشید ، متوجه خواهید شد وقتی انگیزه  و اراده داشته باشید ، توانایی غلبه بر هر کاری را خواهید داشت .


 

success-path

شکست مسیر پیروزی و شادکامی است

درباره ی شکست و اینکه چگونه می تواند مفید باشد زیاد پرداخته شد ، ولی اینکه یاد بگیریم چگونه از هر شکست به نفع خود استفاده نماییم فاکتور مهمی برای داشتن ذهنی قوی است . دکتر ریچاردسون درباره ی ارتباط شکست و قدرت ذهن می گوید : توسعه ی قدرت ذهن زمانی رخ می دهد که شکست را تنها به عنوان تاخیری برای شادکامی بنگریم .

… پذیرش شکست، کنار آمدن با نرسیدن آنی به آنچه که می خواهیم، یکی از بهترین استراتژی های موفقیت است، اما این امر نیازمند داشتن ذهنی قوی است .

توانایی تعویق انداختن خشنودی ( نه گفتن به راه آسان فقط برای خشنود کردن خود ) تمام چیزی است که قدرت ذهن از آن سرچشمه می گیرد . چیزهای بزرگ هیچ وقت راحت به دست نمی آیند ، و اگر شما سخت تلاش کنید و صبور باشید  معنای داشتن قدرت ذهن را متوجه خواهید شد . اگر اوضاع بر وفق مراد نبود  باید از اشتباهات خود زود صرف نظر کنید . باید بدانید برای انجام هر کاری نیاز به زمان و صبر دارید . قدرت ذهن به شما استقامت کافی در امور را می دهد .

بعضی چیزها ارزش وقت گذاشتن را ندارند ، درست است که شما توانایی انجام هر کاری را دارید ولی شما نمی توانید روی همه چیز تاثیر گذارید . باید قبول کنید نمی توانید کنترل تمام مسائل اطرافتان را داشته باشید .  جف هیدن پیشنهاد می کند با کنار گذاشتن چیزهایی که کنترلی بر آن ها ندارید انرژی خود را برای مسائل قابل انجام ذخیره کنید

قدرت ذهن مانند قدرت عضلات است ( هیچ شخصی دارای ماهیچه با قدرت نامحدود نیست ) .

پس برای چه قدرت و انرژی خود را روی چیزهایی که کنترلی بر آن ها نداریم تلف کنیم ؟ آن چیزها برای هر کس متفاوت است برای بعضی سیاست و بعضی دیگر خانواده و برخی گرم شدن کره ی زمین است ، هرچه که برای شما مهم باشد و بخواهید دیگران هم به آن اهمیت دهند اشکالی ندارد . خود هرچه از دستتان بر می آید انجام دهید مثلا به حذب مورد دلخواه خود رای دهید ، گوش شنوایی برای خانواده ی خود باشید ، زباله های خود را بازیافت کنید ، هرچه می خواهید انجام دهید ، تغییر را از خود شروع کنید ولی تلاش برای تغییر تمام آدم ها نکنید .

به یاد داشته باشید ، ذهن قوی به معنای داشتن انعطاف و قدرت در برابر چیزهایی است که می خواهید انجام دهید . شرایط را برای خود با تلاش برای چیزهایی که سودی برای شما و هدفتان ندارد سخت نکنید . بعضی چیزها را باید رها کرد .

توسعه ی قدرت ذهن یک فرآیند است و چیزی نیست که یک شبه به دست آید . نمود آن نیازمند صبوری و تلاش آگاهانه ی بسیاری است . بعضی چیزها از تحمل ما بسیار بزرگترند ، ولی قدرت ذهن زرهی در مقابل چیزهایی که توانایی تحمل آن ها راداریم بر ما می پوشاند . اگر شما توقعات معقول ، احساسات کنترل شده ، انگیزه ی قوی و صبر کافی داشته باشید در برابر مسائل کوچک زندگی حتی عرق روی پیشانیتان نمی شیند و در برابر مسائل بزرگ نیز تجهیزات کافی برای مقابله با آن ها را دارید .

 

نوشته شده توسط: نیلوفر .ن . والی

نویسنده: آرمان والی

۲۵ دیدگاه ها

 1. مطالب فوق العاده جالب، کاربردی، با طبفه بندی و رعایت به جزییات و نکات ظریف با حفظ اختصار بودن،
  بسیار ممنون،
  من که خیلی خوشم اومد مخصوصا از اون جمله ”بهترین حمله دفاعه” و توضیحات مربوط به مدیریت انتظارات…
  امیدوارم بقیه هم بخونن و ازش حداکثر استفاده رو ببرن

  باتشکر از نویسنده مطلب

 2. خیلی خوب و مفید بود
  همیشه موفق باشی عزیزم

 3. سلام
  خسته نباشید بابت مطالبی که تهیه میکنید.
  در متن بالا از کلمه فلج استفاده شده است. از شما و همکارانتون تقاضا میکنم که به جای این کلمه از کلمه معلول یا فرد دارای معلولیت استفاده کنید.
  سپاسگزار.
  موفق باشید.

  • با سلام
   از آنجا که جمله نقل قول از یک شخص حقیقی است تغییر لفظ کار چندان درستی نیست به خصوص که معنای کلمات پیشنهادی شما مساوی کلمه ی اصلی نیست.
   از ظرفی لمس یا فلج بودن بدن خود نوعی معلولیت است و به کار بردن آن اصلا به معنی توهین به معلولین محترم نیست.

 4. آقا فوق العاده بود،واقعا ممنونم ازتون

 5. خیلی ممنونم از مطالبتون. دمتون گرم.

 6. سلام
  بابت تمامی مطالب پر بارتون بهتون تبریک می گم.
  موفق باشید.

 7. بسیار عالی بود موفق باشید

 8. من یه دخترم بلد نیستم برم سر کار نمی دونم چطوری خودم رو با کار بدرد نخور تطبیق بدم لطفا راهنماییم کنید[email protected]

 9. ممنونم از مطالب بسیار مفید و سازنده شما

 10. ممنونم از مطالب عالیتون

 11. مهدی محققیان

  سلام
  واقعا عالی بود من نزدیک ۶ ماهه که نمیتونم با مشکلاتم کنار بیام و ۶ ماهه که از خدمت سربازی امدم ولی هنوز کاری پیدا نکردم واین عرصه را برا ی من تنگ تر کرده است
  این مطالب واقعا برای من مفید واقع شدند عالی بود واقعا عالی بود
  با تشکر از نویسنده ی این مطلب

 12. جالب بود مرسی ازسایت خوبتون

 13. مطلب بسیار مفید و زیبایی بود. با تشکر و خسته نباشید

 14. آموزش طراحی سایت

  من به تازگی با سایت شما آشنا شدم.کارتون ۲۰ واقعا عالیه .ممنووون

 15. پیشنهادمیکنم موضوعات کمی ساده تر وقابل لمس تر به همراه مثال بیان شوند

  باتشکراز مطالب خوبتون

 16. آموزش برنامه نویسی آندروید

  من که به شدت به سایتتون علاقه مند شدم.هرچند تازه با سایت شما آشنا شدم اما کار شما بی نظیره واقعا.مرسی از سایت عالیتون.
  سایت شما رو به همه دوستانم معرفی می کنم.

 17. از حرفهای منطقی و واقعگراتون استفاده کردم.کمک قابل توجهی بود.پایدار باشید

 18. خیلی عالی و مفید بود…ممنون

 19. ممنون از سایت خوبتون
  موفق و سربلند باشید

 20. جالب بود مرسی از سایت خوبتون

 21. متاسفانه من نتونستم متن مربوط به موضوع رو پیدا کنم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 22. ممنونم بسیار مفید بود

 23. مطلب عالی بود مشکلات همیشه و هر زمان هست اما دور زدن بعضی مشکلات واقعا سخته اما نشدنی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *