بامیلو بلاگ / سبک زندگی / چطور جر و بحث خانوادگی را به لحظاتی آموزنده تبدیل کنیم؟

چطور جر و بحث خانوادگی را به لحظاتی آموزنده تبدیل کنیم؟

لابد درطول دوران کودکی خود چندین و چند بار شاهد جر و بحث والدین‌تان با یکدیگر بوده‌اید. جر و بحث بین اعضای خانواده اجتناب ناپذیر است. هنگامی که ما بیشتر عمرمان را با چند نفر می‌گذرانیم در طول زمان به ناچار با یکدیگر دچار اختلافاتی می‌شویم که به‌عنوان یک انسان قرن بیست و یکم باید از طریق بحث کردن این اختلافات را حل کنیم. با این حال خیلی از مردم هم هستند که تلاش می‌کنند تا با اجتناب از جر و بحث کردن همیشه صلح را برقرار کنند، اما صلح تو خالی هم فایده‌ای ندارد. در اصل بگذارید این‌طور بگوییم که جر و بحث کردن فقط هم منفی نیست و فوایدی هم دارد. جر و بحث کردن موقعیتی را در اختیارتان قرار می‌دهد که می‎توانید از آن برای آموختن درس زندگی به خانواده‌تان استفاده کنید. اما چطور؟ با ما باشید با ادامه‌ی مطلب.

روان‌شناس‌ها چه می‌گویند؟

chupa-chups-psychologist_0ef39074

روان‌شناس‌ها توصیه می‌کنند در مواقعی که مسئله‌ای از سوی اعضای خانواده شما را آزار می‌دهد، احساسات‌تان را برای‌شان بیان کنید تا بدانند که رفتارشان باعث ناراحتی شما شده است. بعضی مواقع همین کار باعث دامن زدن به جر و بحث می‌شود. البته این از اهمیت زیادی برخوردار است که درک کنید ممکن است طرف مقابل‌تان هم بابت یک قضیه‌ی خاص و یا یک مشکل خاطرش مکدر شده باشد و در اصل بتوانید از نگاه او نیز به قضیه بنگرید. بدون این‌که باعث تنش بیشتر شوید اجازه بدهید او هم چیزی که در ذهنش است را بیان کند و خوب به حرف‌هایش گوش کنید. بعد از شنیدن حرف‌های طرف‌تان، با حفظ خونسردی و با لحنی آرام احساس خودتان را هم بگویید.

اغلب اوقات این جر و بحث‌ها الکی به خاطر نحوه‌ی بد صحبت کردن طرفین بالا می‌گیرد. یک نفر صدایش را بالا می‌برد و طرف مقابلش را روی هوا محکوم می‌کند و پس از شنیدن هر جمله از طرف مقابل به او طعنه می‌زند و آن یکی وسط حرف او می‌پرد و به جای درست بحث کردن مغلطه می‌کند و گذشته‌ را پیش می‌کشد. حالا دعوا سر چه بوده؟ سر این‌که چرا وقتی بهت زنگ زدم نگفتی خونه چایی نداریم! نحوه‌ی گفتار در شدت گرفتن دعوا خیلی تأثیرگذار است.

این‌که چه می‌گویید یک طرف، این‌که چطور می‌گویید هم یک طرف.

مقالات مرتبط:
راه‌حل‌های ساده برای کنار آمدن همسران درون‌گرا و برون‌گرا
خراب‌کاری‌های هورمون‌ها در خرید زنان و مردان
یک جین هنری که هر مرد باید داشته باشد
پایِ ابر و باد و مه و خورشید؛ وسطِ خرید! چرا زنان و مردان متفاوت خرید می‌کنند؟

تأثیرات مثبت جر و بحث

Camels_braying_Pushkar_Camel_Festival_Pushkar_Rajasthan_India_20121118

بعضی وقت‌ها، پس از این‌که جر و بحث خاتمه می‎یابد، طرف مقابل‌تان بیشتر از قبل مایل است تا احساس واقعی‌اش را با شما در میان بگذارد و در مورد دلایل منطقی‌ای که برای کارهایش دارد خوش‌اخلاقانه‌تر با شما صحبت کند. جر و بحث خاتمه یافته و طرفین خودشان را از احساسات منفی خالی کرده‌اند و حالا هر دو به دنبال ریشه‌یابی مشکل هستند. اکنون وقتش رسیده که دو طرف منطقی‌تر با یکدیگر بحث کنند. البته کار به این‌جا که رسید بحث شاخ و برگ پیدا می‌کند و چیزی که مهم است این است که شما خونسردی خود را در حین صحبت کردن حفظ کنید. اگر بتوانید چنین خلق و خوئی از خود نشان دهید، حتی اگر طرف مقابل‌تان هم آدم زود جوشی باشد، کارتان به جر و بحث مجدد نمی‌کشد. سعی کنید طوری مسئله را رفع و رجوع کنید که دوباره از این سوراخ گزیده نشوید.

جارو کردن آشغال‌ها زیر فرش کار اساسی‌ای نیست.

دعوای بچه‌ها

Uyhutirnhghdf

وقتی که بچه‌های‌تان با همدیگر دعوای‌شان می‌شود سریع مثل کلانتر نپرید وسط و بگذارید مسائل را به شیو‌ه‌ی خودشان حل کنند. البته اگر کار به چک و لگد و فحاشی کشید می‌توانید مثل نیروهای ناتو وارد عمل شوید و قائله را بخوابانید. اما اگر در حالت کلی بگذارید خودشان با یکدیگر کنار بیایند، آن‌گاه این فرصت را برای آن‌ها فراهم کرده‌اید که یاد بگیرند چطور به شیوه‌ی خودشان گلیم‌شان را از آب بیرون بکشند. اگر شما به‌عنوان بزرگ‌تر دائم بپرید وسط مصداق بارز دوستی خاله خرسه هستید و مانع از آن می‌شوید که بچه‌ها توانایی‌های جر و بحث کردن‌شان را ارتقاء ببخشند.
بعد از این‌که جر و بحث بین بچه‌ها تمام شد و همه آرام شدند، یکی یکی با آن‌ها صحبت کنید و بعد همه را جمع کنید یک‌جا و به عنوان یک داور بی‌طرف کمک‌شان کنید تا مشکل‌شان را با یکدیگر حل کنند.
اکنون موقع آن است که به بچه‌ها بیاموزید که چطور می‌توانستند در حین بحث کردن واکنش‌های معقولانه‌تری نشان بدهند. برای مثال، می‌توانید بهشان گوشزد کنید که برای بیان کردن منظورشان، مجبور نیستند که به همدیگر حرف نامربوط بزنند یا این‌که یقه‌ی یکدیگر را پاره کنند. در جامعه‌ی فعلی ما که خشونت کلامی و بدنی یکی از اجزاء لاینفکش شده، نیاز شدیدی به تربیت چنین نسلی احساس می‌شود. بچه‌ها هر چه زودتر توانایی‌های بحث کردن متمدنانه را یاد بگیرند سریع‌تر رفتارشان بالغانه می‌شود و دیگر بعد از 20 سالگی‌شان نباید بترسیم که سر هیچ و پوچ قمه روی مردم بکشند یا به خاطر محکم بستن در تاکسی با راننده دچار درگیری لفظی شوند و اعصاب خودشان و مردم را خُرد کنند.
به لطف نسل فعلی که یک مسابقه فوتبال را در ورزشگاه که هیچ … در خانه و از پای تلویزیون هم نمی‌توان با خیال راحت دید و دائم باید دستمان روی تنظیم صدای کنترل تلویزیون باشد که مبادا الفاظ کمر به پایین در خانه‌مان طنین انداز شود. چون یک مُشت یک سر دو گوش در استادیوم جمع شده‌اند که جنبه‌ی دیدن یک مسابقه‌ی فوتبال را ندارند.
آموزش دادن شیوه‌ی بحث کردن مانند واکسنی است که باید به بچه‌های‌تان بزنید تا موقع ورود به این جامعه‌ی بیمار و مواجهه با فرهنگ غارنشینی بتوانند مسیر خودشان را بروند و مانند یک انسان متمدن زندگی کنند.

 

اگر بچه‌ای چیزی را در خانواده‌اش یاد نگرفت، آن‌را بعداً به بدترین نحو در جامعه یاد می‌گیرد.

 

وقتی زن و شوهر بحث‌شان می‌شود

arno_ugly_parents_beautiful_kids_2_aotw

یکی از مسائلی که دراین‌جور مواقع مطرح می‌شود این است که آیا درست است والدین جلوی بچه‌های‌شان با یکدیگر دعوا کنند یا خیر؟ جواب هم منفی است هم مثبت. در واقع نحوه‌ی پیش بردن بحث است که تعیین کننده است. اگر می‌دانید که بحث کردن با همسرتان منجر به از کوره در رفتن می‌شود که اصلاً جلوی بچه‌ها قید چنین کاری را از بیخ بزنید. اگر قرار است بعد از جمله‌ی سوم و چهارم جوش بیاورید و حرمت همسرتان را جلوی بچه‌ها از بین ببرید بهتر است این کار را در خلوت و دور از چشم و گوش بچه‌ها انجام دهید. اما اگر توانایی این را دارید تا با شیوه‌ی متمدنانه مشکل‌تان را با یکدیگر حل کنید، چرا که نه! چه بهتر است که اجازه دهید فرزندان‌تان تجربه‌ی مفیدی از یک برخورد متمدنانه را بیاموزند و در پیش زمینه‌ی ذهنی‌شان از شما به یادگار ببرند. یعنی اگر می‌خواهید فرزندانی داشته باشید که خروس جنگی نباشند و آبروی شما را نبرند، هنگامی که جلوی آن‌ها با همسرتان بحث می‌کنید نه داد و هوار بکشید، نه بد دهنی کنید، نه مغلطه بافی کنید، نه مظلوم نمایی کنید و از همه مهمتر این‌که دست به خشونت فیزیکی نبرید.

 

تشکیل خانواده فقط در آوردن خرج زندگی و بشور و بساب نیست. وقتی خانواده‌ای تشکیل می‌دهید یعنی آماده‌اید مسئولیت‌هایی را در قبال جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید برعهده بگیرید و اگر جامعه‌ی فعلی ما شایستگی‌های کمی دارد این ناشی از جدی نگرفتن همین مسئولیت‌هاست.

نویسنده: میثم

میثم عقیلی‌ هستم. متولد دهه‌ی پر زاد و ولد ۶۰. در اوج دلاوری خود در ۱۹ سالگی از ترس محاسبه سرعت بوق قطار در تونل تنگه‌زاغ و کله‌معلق زدن روی تپه‌های پادگان عجب‌شیر به سمت رشته مترجمی زبان انگلیسی خزیدم ولی دریغ از این‌که مترجمی نه اصلا علم است و نه جای آرامش. مثل تونلی است که علوم دیگر بوق بوق کُنان از توی دلش رد می‌شوند. عاشقِ خیال‌پردازهایی مثل هایائو میازاکی هستم و تن‌ماهی را نجوشانده می‌خورم. من اولین نویسنده‌ی بامیلوبلاگ هستم.

۴ دیدگاه ها

  1. همه نویسنده ها یه طرف میثم خودش تنها یه طرف…ممنون از زحمتتون…
    تشکیل خانواده فقط در آوردن خرج زندگی و بشور و بساب نیست. وقتی خانواده‌ای تشکیل می‌دهید یعنی آماده‌اید مسئولیت‌هایی را در قبال جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید برعهده بگیرید و اگر جامعه‌ی فعلی ما شایستگی‌های کمی دارد این ناشی از جدی نگرفتن همین مسئولیت‌هاست.

  2. من چطور تو سایتتون ثبت نام کنم…

    • ما در حال طراحی و توسعه یک سیستم عضویت برای وب سایت هستیم که از طریق اون بتونید سرویسهای مختلفی دریافت کنید. فعلا امکان عضویت نیست. ممنون از نظرتون و منتظر سیستم عضویت ما باشید.

  3. درود بر میثم عزیز.واقعا واقعا واقعا این پاراگرافو باید با طلا نوشت:(تشکیل خانواده فقط در آوردن خرج زندگی و بشور و بساب نیست. وقتی خانواده‌ای تشکیل می‌دهید یعنی آماده‌اید مسئولیت‌هایی را در قبال جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید برعهده بگیرید و اگر جامعه‌ی فعلی ما شایستگی‌های کمی دارد این ناشی از جدی نگرفتن همین مسئولیت‌هاست.)اصن مو به تن آدم سیخ میکنه من خودم شدید باهاش موافقم ولی میون این همه آدم که الکی روهوا تشکیل خانواده میدن و بی برنامه و باری به هرجهت بچه پس میندازن کیه که به معنی واقعی کلمه متوجهش بشه؟واقعا تاسف برانگیزه 🙁

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *