بامیلو بلاگ / سبک زندگی / سفر و گردشگری / چرا کشورهای اسکاندیناوی با بقیه دنیا فرق دارند؟

چرا کشورهای اسکاندیناوی با بقیه دنیا فرق دارند؟

در شمال اروپا منطقه‌ای وجود دارد به نام اسکاندیناوی. کشورهای این منطقه عبارتند از سوئد، نروژ، دانمارک، فنلاند، ایسلند و جزایر فارو. زبان مردم این سرزمین‌ها از ریشه زبان آلمانی است. مردم اسکاندیناوی از نسل جنگجویان وایکینگ‌ هستند که در زمان‌های قدیم، با کشتی به سرزمین‌های مختلف حمله می‌کردند و مایملک آن‌ها را غارت می‌کردند. گنده بک‌های شمال اروپا بسیار خرافاتی بودند و خدایان وایکینگی نظیر ثور، اودین و گرگ غول آسا فنریر را ستایش می‌کردند. وایکینگ‌ها اعتقاد داشتند که اگر در جنگ کشته می‌شدند روح‌شان به والهالا (بهشت وایکینگ‌ها) وارد می‌شد و همراه با سایر جنگجویان افسانه‌ای بر سر یک میز بزرگ چوبی می‌نشستند و شراب ناب والهالایی می‌نوشیدند و می‌خندیدند.


تبلیغات

15346bf7d9acd07806550bee0c739b4f_135b3b3bbb1b0babcca5400549a3928a5efc64a7


Viking

نوادگان‌شان اما، تفاوت‌های فاحشی با آن‌ها دارند. مردم اسکاندیناوی که به نوردیک‌ها معروف هستند به عنوان آدم‌هایی آرام و صلح طلب و در عین حال متفکر شناخته می‌شوند که نه تنها مثل وایکینگ‌‌ها نان کسی را از چنگش در نمی‌آورند، بلکه با تکیه بر نظام اقتصادی منحصر به فردشان کاری کرده‌اند که تمام اتباع آن‌ها بدون چشمداشت به مال بقیه، در رفاه کامل زندگی کنند.

مؤسسه لگاتوم هر ساله با بررسی فاکتورهایی نظیر اقتصاد، کارآفرینی، سیستم حکومتی، تحصیلات، بهداشت و سلامت، امنیت فردی و اجتماعی، آزادی‌های فردی و سرمایه‌ اجتماعی در بین تمام کشورهای دنیا، لیستی منتشر می‌کند که خوشحال‌ترین کشورهای دنیا را به ترتیب معرفی می‌کند. با نگاه مختصری به این لیست متوجه می‌شویم از 6 کشور نوردیک که نام بردیم، در سال 2014، نروژ عنوان اول را دارد، دانمارک چهارم است، سوئد ششم، فنلاند هشتم و ایسلند یازدهم است.

خب… حالا به نظر شما چگونه است مردمی که فقط بلد بودند با گرز و شمشیر نان زن و بچه در بیاورند به جایی رسیده‌اند که می‌توانند کشورهای سردسیرشان را به این خوبی اداره کنند؟


 

مقالات پیشنهادی :
۴۰ دام محلی‌ها برای توریست ها
یک مُشت اطلاعات جالب از کشور سوئد
همه چیز درباره ی کره شمالی
۲۰ نمونه خارق‌العاده از معماری اسلامی در مسجد: ایران خالق هنر اسلامی

 

Scandinavia1

اگر بخواهید کشوری داشته باشید که فقر، تبعیض و جهل باعث نشود مردمش دائم به جان هم بیفتند، باید در تمام سطوح اجتماعی، اقتصادی و سیاسی عدالت برقرار کنید، اگر می‌خواهید اندیشه‌های پوسیده از سر مردم کشورتان بپرد باید به تقویت علم روز و دانشگاه‌ها بپردازید، اگر می‌خواهید شیوع یک بیماری مردم را به وحشت نیندازد باید زیر ساخت‌های نظام سلامت و بهداشت را به خوبی در کشور پیاده کنید، اگر می‌خواهید مردم کشورتان رفتار بالغانه‌ای داشته باشند باید به آزادی‌های فردی بها بدهید و در نهایت اداره تمام این امور نیازمند دولتی با ثبات است که بدون شعار دادن، به مردم کشورش خدمت کند.

سیستمی که دولت‌های اسکاندیناوی برای اداره کشورهای‌شان به کار می‌برند چیزی است که به “مدل نوردیک” معروف است که خودشان از آن به عنوان ” سیستم رفاقتی ” نام می‌برند. بارزترین خصوصیتی که در این سیستم وجود دارد این است که نفع عمومی بر نفع فردی ترجیح داده می‌شود.

Nordic-Society

بگذارید سیستم نوردیک را با سیستم سرمایه داری آمریکایی مقایسه کنیم. در امریکا شما چه بیل گیتس باشید که مثلاً برجی 10 میلیون دلار درآمد دارد و چه یکی از کارمندان بیل گیتس باشید که حقوقش 10 هزار دلار است، اداره مالیات 13 درصد از حقوق شما را به عنوان مالیات اخذ خواهد کرد تا برای منافع عمومی مورد استفاده قرار دهد. مطمئناً در چنین نظامی قشر ثروتمند روز به روز پولدارتر می‌شوند و قشر متوسط باید دائم دنبال پول بدوند. بعد از مدتی جامعه به دو قشر کم درآمد و غنی تقسیم می‌شوند و کم در آمدها که قسمت عمده‌ی جمعیت را تشکیل می‌دهند تحت فشار قرار گرفته و برای کسب رفاه بیشتر رو به کارهای خلاف قانون می‌آورند؛ بعد از مدتی اتحاد اجتماعی از هم فرو می‌پاشد و جنبش‌هایی نظیر جنبش 99 درصدی در آمریکا تشکیل می‌شود که نسبت به این بی‌عدالتی‌ها اعتراض می‌کنند. حالا شما بیاید و میکروفن دست‌تان بگیرید که به پیر به پیغمبر این پول‌ها را با زحمت در آوردم مگر به خرج کسی که به سختی زندگی می‌کند می‌رود؟

US-Social-Class

اما در کشورهایی مثل نروژ و سوئد و دانمارک، دولت 40 درصد تا 60 درصد از درآمد شما را مشمول مالیات می‌کند که البته مردم این کشورها بدون هیچ گونه کارشکنی و اعتراضی این مبلغ را دو دستی به دولت تقدیم می‌کنند، چون می‌دانند که اگر کارشان به بیمارستان کشید یا به دانشگاه رفتند نیازی نیست پول پرداخت کنند. اگر شما پول بیشتری در بیاورید باید مالیات بیشتری هم بدهید، بنابراین در این نظام فاصله طبقاتی ایجاد نمی‌شود و اگر امشب شام مرغ دارید، خیال‌تان راحت است که بقیه هموطنان‌تان مثل گربه تا کمر در سطل آشغال فرو نرفته‌اند. فقر که نباشد و هر کسی دستش در جیب خودش باشد، بخش بسیار زیادی از جرم و جنایت هم خود به خود محو می‌شود و جامعه به امنیت می‌رسد و مردم فرصت می‌کنند وقت‌شان را صرف کارهای مهم‌تری کنند. مثلاً می‌توانند وقت‌شان را به کارهای مفیدی مثل کسب علم برای خود علم ( و نه درس خواندن برای مدرک گرفتن و پشت میز نشستن و انجام دادن کار راحت‌تر و دریافت پول بیشتر)، اختصاص دهند که این خودش باعث پیشرفت‌های بعدی می‌شود. شما اگر با فرهنگ حاکم بر اسکاندیناوی بزرگ شوید حرص و طمع نخواهید داشت و نیاز ندارید زیرآب کسی را بزنید چون جدا از برقراری نظام شایسته سالاری، از امنیت شغلی بسیار خوبی برخوردار هستید تا حدی که مثلاً دولت سوئد تضمین می‌کند اگر شغل‌تان را به هر دلیلی از دست دادید تا 200 روز بعد 80 درصد از چیزی که حقوق می‌گرفتید را به‌عنوان بیمه بیکاری به شما پرداخت کنند، اگر 100 روز دیگر هم ادامه یافت این رقم به 70 درصد کاهش می‌یابد و اگر باز هم ادامه داشت 60 درصد می‌شود (هرچند در چنین جامعه‌ای فرهنگ حاکم به گونه‌ای است که مردمش نخواهند با موذی‌گری در خانه بخوابند و پول مفت دولت را بخورند).

North-of-europe

به عبارت ساده‌تر، اگر کودکی در این کشورها بدنیا بیاید قبل از ترخیص شدن از بیمارستان، خود به خود 2 مرحله از مراحل هرم مازلو (معروف به هرم سعادت) را پشت سر گذاشته است.

MaslowsHierarchyOfNeeds

این را مقایسه کنید با کشورهایی که قدرت و ثروت در انحصار عده کمی قرار دارد و بقیه مردم از بخش زیادی از منافع ملی محروم هستند و هر چقدر هم که سخت کار کنند تا وارد چرخه قدرت و ثروت نشوند به رفاه و آرامش خاطر دست پیدا نمی‌کنند.

Happy-children

جالب این‌جاست که در جریان اوج بحران مالی اروپا خیلی‌از کارشناسان اقتصادی فکر می‌کردند که کشورهای اسکاندیناوی که اقتصادشان به شدت به پرداخت مالیات بسته است، نابود خواهند شد. اما دقیقاً برعکس این امر اتفاق افتاد. کشورهایی نظیر انگلستان و فرانسه و اسپانیا برای کشیدن ترمز بحران، مجبور شدند فشار را به قشر متوسط و کارگری خود وارد کنند و مالیات‌ها را افزایش دهند و عده‌ای از حقوق‌ بگیران را از کار برکنار کنند. این امر به شدت باعث نارضایتی مردم این کشورها شد و حتی دامنه این مشکلات اقتصادی به مشکلات اجتماعی هم کشید تا حدی که در انگلستان حرکات رنگ و بوی نژاد پرستی به خود گرفت و کارگرها در خیابان‌ها داد می‌زدند که چرا به خارجی‌ها کار می‌دهید؟ و در فرانسه هم در چندین مورد کارگران صاحب‌کارهای خود را به گروگان گرفتند تا حق‌شان را پس بگیرند. اگر نخست وزیر و رئیس جمهور این کشورها را با گوجه گندیده مورد هدف قرار می‌دادی تبدیل به قهرمان ملی می‌شدی. از آن طرف در امریکا برای تصویب بیمه بهداشت و سلامت بهتر برای عموم مردم، کم مانده بود موافقین و مخالفین کمربندهای‌شان را در بیاورند و در مجلس سنا به جان همدیگر بیفتند.

Riot-in-France

فکر می‌کنید مثلاً در نروژ چه خبر است؟ نخست وزیر کشور خیلی عادی، صبح با دوچرخه به دفتر کارش می‌رود و بقیه مقامات ارشد مملکت هم که در واقع “کارمند” محسوب می‌شوند با پیراهن آستین کوتاه در میادین اصلی کشور برای خودشان می‌چرخند و از بقالی خرید می‌کنند (بدون این‌که 100 نفر عین گداهای سامرا دورشان حلقه بزنند و درخواست‌های نامعقول خودشان را به آن‌ها ارائه کنند). نه آن‌ها از مردم می‌ترسند و نه مردم از آن‌ها. این وسط نه کسی برای بقیه کلاس می‌گذارد و نه کسی برای ابراز علاقه به مردم برای‌شان فیلم هندی بازی می‌کند. واقعاً کار کردن در دولت باعث نمی‌شود که افراد پیش خود فکر کنند از مزایای ویژه‌ای بهره‌مند هستند که باعث شود خود را فراتر از قانون تصور کنند و هر از گاهی به سرشان بزند می‌توانند دست به قهرمان بازی بزنند. یکدست بودن مداوم مردم این کشورها عامل پدید آمدن چنین رفاهی است.

Norwic

شاید فکر کنید کشوری مثل نروژ که شبیه دهات می‌ماند و انقدر سرزمین یخ‌زده‌ای است که هیچ میوه‌ای در آن‌جا رشد نمی‌کند در حد این حرف‌ها نیست که بخواهد چیزی به بقیه دنیا یاد بدهد. اما جالب است بدانید که همین نروژی‌ها تا به حال 2 بار رأی داده‌اند که نمی‌خواهند به اتحادیه اروپا بپیوندند. همین نروژی‌ها روز ملی‌شان را بدون رژه ارتش برگزار می‌کنند، هر چند که عضو ناتو هستند. بجای این‌که مثل خیلی از کشورهای دیگر نظامیان‌شان را به رخ بقیه بکشند و پز جنگاور بودن اجدادشان را بدهند، در 17 می، خیابان‌های‌شان پر می‌شود از آدم‌های شاد و بچه‌های خندان که لباس‌های سنتی نروژی پوشیده‌اند.

Oslo_17_may

نکاتی که کم کم شروع به عجیب بودن می‌کنند این است که پلیس‌شان در حال عادی سلاح گرم حمل نمی‌کنند و مجازات اعدام هم برای هیچ کاری ندارند. کما این‌که چند سال پیش فردی در صحت کامل عقل 70-80 نفر جوان را کُشت و دادگاه او را به تحمل اشد مجازات که 21 سال حبس بود محکوم کرد. ماجرا این‌جاست که نروژی‌ها اصلاً به “مجازات” اعتقاد ندارند و این دوره را دوره “احیاء” می‌نامند که در طی آن سعی می‌کنند فرد مشکل دار را برای بازگشت به جامعه آماده کنند. برای این‌که بیشتر شاخ در بیاورید کافی است بدانید که برای اصلاح شدن فرد گذراندن کل دوره نیز اجباری نیست و اگر رفتار خوبی از خود نشان دهد بعد از 10 سال می‌توانند به صورت مشروط او را از زندان آزاد کنند. در واقع آن‌ها با همین‌ کار توانسته‌اند میزان جرم و جنایت را در کشورشان چنان پایین بیاورند که بر طبق آمار سر دستی (به جز موارد خاصی نظیر این‌که گفتیم) شاید هر سه سال یک‌بار هم هیچ قتلی در این کشورها رخ ندهد.

Christmas-scandinavia

مجموعه این عوامل باعث شده است تا مردم اسکاندیناوی از نوع اداره کشورشان راضی باشند و سعادت‌مندترین مردم روی کره زمین لقب بگیرند. البته هم اکنون و با ورود مهاجران از کشورهای گوناگون به کشورهای حوزه اسکاندیناوی اندکی شرایط برای نوردیک‌ها تغییر کرده است. خیلی‌ها که برای کار یا تحصیلات وارد اسکاندیناوی شده‌اند، هنوز خودشان را با فرهنگ شمال اروپا وفق نداده‌اند و مشکلاتی را برای این کشورها به وجود آورده‌اند. این باعث شده تا کشورهای این حوزه کمی در پذیرش اتباع خارجی محتاط آمیزتر برخورد کنند اما از آن‌جا که میانگین کتاب‎خوانی در اسکاندیناوی بالاتر از سایر نقاط جهان است، عموم مردم این کشورها آموخته‌اند که چطور هیجانات را در تفکرات خود دخیل نکنند و بر اساس منطق زندگی کنند.

viking-helmet-drink-hat

هدف از ارائه این مقاله این نیست که شما را تشویق کنیم به این کشورها مهاجرت کنید یا این‌که قصد داشته باشیم بگوییم اسکاندیناوی‌ها بهتر از بقیه مردم دنیا هستند. به هیچ وجه. آن‌ها هم آدم‌هایی هستند مثل بقیه ما. هدف این بود که ضمن اطلاع رسانی درباره مسائل اجتماعی کشورهای خوشحال اسکاندیناوی، بگوییم تغییرات مثبت وقتی در مقیاس عمومی پیاده می‌شوند که تک تک افراد جامعه دارای طرز فکری مثبت باشند و این طرز فکر مثبت را درعمل هم پیاده کنند. به امید روزی که مردم کل جهان دست به دست هم دهند و ریشه  جهل و بی‌عدالتی و فقر را بخشکانند.

Norse-Viking-Logo


تبلیغات

42812351b372ff41888b85006784df49_0edc5ebd5a7b515faf1865392cd41f9d9cd266288


نویسنده: میثم

میثم عقیلی‌ هستم. متولد دهه‌ی پر زاد و ولد ۶۰. در اوج دلاوری خود در ۱۹ سالگی از ترس محاسبه سرعت بوق قطار در تونل تنگه‌زاغ و کله‌معلق زدن روی تپه‌های پادگان عجب‌شیر به سمت رشته مترجمی زبان انگلیسی خزیدم ولی دریغ از این‌که مترجمی نه اصلا علم است و نه جای آرامش. مثل تونلی است که علوم دیگر بوق بوق کُنان از توی دلش رد می‌شوند. عاشقِ خیال‌پردازهایی مثل هایائو میازاکی هستم و تن‌ماهی را نجوشانده می‌خورم. من اولین نویسنده‌ی بامیلوبلاگ هستم.

۹۲ دیدگاه ها

 1. عاشقه سوئدیا. ؛)

 2. بسیار بسیار عالی بود.اجرتون با کلید اسرار.

 3. مقالاتان بسیار عالی انتخاب و نوشته می شوند

 4. من عاشق نوکیا،کارتون ویکی،حنا دختری در مزرعه……
  که بی ارتباط با اسکاندیناوی نیست

 5. زنده باد وایکینگ.از صدقه سر اجدادشان وایکینگهای قهرمان است که در رفاهند.

  • نه عزیزم از صدقه سر بکارگیری عقل خودشونه که شادترین کشور های دنیا هستند

  • تمام این مقاله میخواست بگه مردم شمال اروپا اینکه اجدادشون ادم کش و خونریز بودن رو کنار گذاشتن و سنت های پوسیده و بدوی رو دور ریختن حالا تو میگی صدقه سری اجداد وحشی شون پیشرفت کردن ؟ انقد مطالعه تو ایران کمه قدرت تحلیل مردم کم شده چسبیدن به افکار پوسیدشون

 6. معرکه‌ بود! بلاگتون رو دوست دارم وبه بقیه هم معرفی می‌کنم

 7. مرسی از نوشته های خیلی خوبتون. طنزی که استفاده می کنین هم خیلی خوبه و باعث میشه مطلب جذاب ترم بشه.
  همیشه شاد و موفق باشین و بیشتر برامون بنویسین.

  • ممنون از نظر شما، هدف ما هم اینه که شما وقتی مطلب رو مطالعه میکنید لبخندی هم روی لبتون بیاد تا از خوندن مطلب خسته نشید.
   پیشنهاد یا انتفادی هم داشتید حتما با ما مطرح کنید

 8. مرسي
  خوشحالم كرديد
  ۲ ماه ديگه دارم برا زندگي مي رم دانمارك
  مرسي

 9. خیلی مقاله جالب و آموزنده ای بود،
  سپاس بزگوار.

 10. خوشا به حالشون ما که فقط باید مقایسه کنیم.

 11. این اسکاندیناوی که میگید احتمالا ایران رو به عنوان الگو قرار داده….

 12. انسان های واقعی مردمان اسکاندیناوی هستند چون توانسته اند عدالتی که خداوند از انسان ها خواسته آن را برقرار کنند را به خوبی اجرا کنند و در صلح و صفا و آرامش کنار یکدیگر زندگی کنند.ای کاش بقیه مردم جهان هم عمل گرا باشند و فقط حرف نزنند.ممنون از سایت خوبتان

 13. سلام
  خیلی جالب بود، خوش بحالشون کاش ماهم مثل اونا بودیم، شاد بودیم، خنده هامون از ته دل بود
  حییییییف حیییییف

 14. سلام از اطلاعاتی که دادی متشکریم امیدوارم تک تک ما ایرانیها همب ا تغییر در رفتار شخصی ودولتها نیز با پذیرش مسءولیت متکی بر احترام به حقوق انسانها نه بر پایه ایدءولوژی ایرا ن و ایرانی را به جایگاهی برسانیم که شاییته آنیم

  • سلام
   البته ایدئولوژی های اصیل(نه بشری و ساختگی) همه بر احترام به حقوق انسان ها تاکید و سفارش دارند.

 15. سلام مطالبی بسیار جالب و مفیدی بودن، تشکر. فقط میخاستم بگم که زبان همه این کشورها ریشه در زبان آلمانی نداره{تو متن گفتید که “زبان مردم این سرزمین‌ها از ریشه زبان آلمانی است”} مثلا زبان فنلاندی جزو زبان های اورالی است .

 16. ممنونم از متن فوق العاده زیباتون .
  فرهنگ کشور های اسکاندیناوی از کشوری مثل بریتانیا یا فرانسه یا آمریکا هم خیلی بیشتره , واقعا انسان های صلح دوست و خیرخواهی هستند . هم خودشون و هم دولتشون ؛)

 17. اشتباه همين جاست كه فكر ميكنيد اسكانديناوي از وايكينگ ها هستند. اشكان دين اور اسمي است كه به سكاهايي كه از جنوب درياي خزر و سيستان (سگزي) به انجا مهاجرت كردند به اين كشور داده است. اشك ها يا سكاها يا سقدي ها يا سگزي ها همه يك مردمند كه از دانوب گذشتند و به اروپا مهاجرت كردند.

 18. من معتاد نوشته هاتم آقا میثم قصد کردم همشو بخونم

 19. من که رفتم تو عالم هپروت … هرکاری می کنم این همه خوشبختی و خوبی در تصورم نمی گنجه ^_^
  تازه یه جا خوندم ۸۵ % مردم سوئد به خدا اعتقاد ندارن. البته از روی کردار واعمال ملت ایران می شه فهمید که اونا هم اعتقادی ندارن ولی به دلایلی !!بشدت سعی دارن عکسشو ثابت کنن! اگه اون بیمه بیکاری رو اینجا بدن دیگه احدی از رختخوابش کنده نمی شه 😐

 20. سلام مرسی از مطالب جالبتون،اسکاندیناوی فوقع العادست فقط یکم سرده اگه اونجا ایران بخاطر برف هشت روز در هفتش تعطیل بود

 21. امیدوارم این نسل نو و جدید ما به جای درگیری های جنسی روحی واخلاقی و مشکلات جهان سومی اندیشه و فکرش رو اصلاح کنه و در دنیا بهتری زندگی کنه . جوانها به خودشون بیان و هر کسی به قدر خودش قدمی برای تعالی کشورمون برداره زمان میبره ولی شدنیه. به امید رسیدن به مرز کشورهای پیشرفته.از همین امروز.

 22. خوب این مطالب رو تایید میکنم ولی بهتره در کنار توجهی هم به مشکلاتشون داشته باشیم.مشکلاتی مثل ع م تمایل به اولاد .تنهایی و عدم برقراری ارتباط و….من چند مدت سوئد زندگی کردم اینها رو به چشم دیدم

 23. ممنون بسیار عالی بود

 24. واقعا این چیزایی که میگی برام مثل یک داستان قشنگ می مونه و اصلا فکر نمی کنم تو واقعیت همچین چیزی باشه! (هر چند میدونم واقعیه)
  ولی واقعا خوش به حال مردمشون که زندگی میکنن به معنای واقعی.
  از آرزوهامه یک روزی برم اونجاو از دست مردمم راحت بشم

 25. عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بووووووووود

 26. زیباترین وصفی بود که از یک زندگی ارامبخش در جهان شنیدم. واقعا باور نکردنیست.. . انقدر این چنین حکومت و مردمی دست نیافتنی هستند که فکر میکنم محال است که کشور ما به نزدیکی های انها برسد…
  غرق شدیم در رنجهای بیهوده تلاشهای روزمرگی عروسک خیمه شب بازی دعواهای جناحهای سیاسی و منتظر فرجی توسط دولت با یارانه و وام خودرو و هزار دوز و کلک دیگر… به کجا میروم اخر ننمایی وطنم…

 27. اعدام نکردن قاتل هفتاد هشتاد نفر شده امتیاز برای خوشبخت دانستن یک ملت یعنی قصاص چیز غلطیه که خدا تو قرآن گفته متأسفم که ایران را با اسکاندیناوی مقایسه می کنید و از نبود مجازات اعدام در آنجا ابراز خوشحالی می کنید زمانی که ایران در اوج بود آنها در بربریت زندگی می کردند دین و مذهب ما الگوی ماست نه یک کشور مادی گرا و دین گریز اگر به قرآن و دینمان عمل کنیم به دنیا پرستان غبطه نخواهیم خورد

 28. نروژ حدود ده میلیون نفر جمعیت داره با ذخایر بزرگ نفت و گاز خوب معلومه کشوری با این جمعیت کم باید مردمش در رفاه اقتصادی باشن اگر ایران هم کم جمعیت بود بجای یارانه ۴۵ تومنی ۲۰۰ تومن شاید می دادن قطر و امارات هم همینطورین جمعیت کم و پول زیاد

  • اگه اونا فقط نقت دارن ماهم نفت و گاز و میوه های چهار فصل و دریا و کوه و انواع معادن و محصولات کشاورزی و فرش و ماهی و خیلی چیزای دیگه داریم ولی فرق ما با اونا اینه که کلی دزد و …. داریم که اونا ندارن

  • حسین آقا، تا افرادی با تفکرات شما وجود دارن کشور ما فرسنگها با ایده آل ها فاصله داره، شمایی که فک میکنی با ۲۰۰ تومن یارانه همه چی حل بود و مردم ایران خوشبخت ترین مردم دنیا میشن
   التماس تفکر

  • ۱۰ نه ۵ میلیون در ضمن نروژ حتی ۱ سکه از در آمد نفتی خودشو خرج نمیکنه چون میدونه یه روزی تموم میشه و به خاطرش یه صندوق پس انداز بین المللی زده و اقتصادش بدون نفت هم خیلی عالیه سوئد چی؟ اون که نفت نداره که ۵۰ درصد کل صادراتش از علم مهندسیشون هست

  • اگر اين خراب شده هزار برابر ميزان فعلى هم ثروت داشت، با وجود تو و امثال تو باز هم به همين نكبت و ذلتى مى‌افتاد كه الان افتاده. رمز موفقيت مردم اون كشورها نه در ثروته و نه در جمعيت بلكه در يك كلمه خلاصه ميشه: شعور

 29. دوست دارم حتی شده یه روز اینطور ک اونجا هست زندگی کنم

 30. بسیار عالی نوشته شده بود و مطلب هم جالب و آموزنده بود و در عین حال برای ما ایرانی ها رویایی!
  زمانهای مابین کارهام توی اداره مطالب رو می خونم ولی طرز نوشتن جوریه که خسته نمی شم
  موفق باشید

 31. من حرفی ندارم???????????????????? فقط میتونم بگم خوش به حالشون

 32. سوال بیطرفانه:
  چرا آمار خودکشی و تجاوز در کشورهای اسکاندیناوی بسیار بالاست؟

  • خودکشی بالا نیست در کشور های اسکاندیناوی,, تجاوز هم نیست بلکه تعداد فرزندان نامشروع سی درصده چرا که بیش از چهل درصد مردم سوعد به دینی باور ندارن و از لحاظ مسیحیت و اسلام بچهای انها حرامزاده است,, تجاوز معنیش با فرزند نامشروع اوردن فرق داره

 33. حالا چشمشون نزنين بيفتن بجون همديگه

 34. باسلام.من دانشجوهستم و باصحبت های استاد سرپرستی سازمانومون ازکشور اسکاندیناوی منو کنجکاو کرد که چی هس ک بیام باسرچ توگوگل جواب سوالمو بگیرم ک باسایت شما برخورد کردم که نمونه صحبتای استادمون بود ک انگار الگوبرداری ازسایت شما بودمطالبتونم خوندم و خیلی عالی و مفید وبی نظیرفقط تنها سوالی ک داشتم ازتون اینه که ما از کجا بدونیم مطالبی ک نوشتید راسته و منابعش ازکجاس ممنون میشم منو قانع کنید و جواب سوالمو بدین.یاعلی

 35. سلام. مقالع تون بیسار دلنشین بود. خسته نباشید میگم. و یه سوال داشتم، ایا هنوز توی اسکاندیناوی تحصیلات دانشگاهی رایگان هست؟ممنون میشم جواب بدید.

 36. سلام. مقاله تون بسیار دلنشین بود. خسته نباشید میگم. و یه سوال داشتم، ایا هنوز توی اسکاندیناوی تحصیلات دانشگاهی رایگان هست؟ممنون میشم جواب بدید.

 37. ممنون مقاله ی خوبی بود

 38. بسيار عالي من دارم آماده ميشم برم نروژ

 39. سلام بین سوئد و نروژ موندم کدومو برا تحصیل و زندگی انتخاب کنم. لطفا هر کسی هر چی میدونه بگه

 40. اطلاعات خيلى خوبى بود و استفاده كردم، مرسى
  به بدبخت بودن و امل و عقب افتاده بودن خودمون بيشتر پى بردم.

 41. زندگی بدون دغدغه شده حسرت عجب زندگی قشنگی میتونه باشه

 42. اگر یک همسایه مثل افغانستان و پاکستان داشتن اونوقت مشخص می شد می تونن آزادی بدن یا نه

 43. من خیلی از مطلب خوشم آمد واقا عالی بود ،وای تا انجا که من میدانم کشور های اسکاندیناوی ۳تا هستند.

 44. باید بگم متاسفانه در کشوری بزرگ با منابع و ذخایر غنی ،فقط با سوء مدیریت و اختلاس و فساد اداری که به هم تنیده شده و فکر نمیکنم تا ظهور حضرت درست بشه ما که به حمد الهی کاملترین دین و مذهب رو در اختیار داریم نتونستیم شیعه امامی که سرچشمه و میزان حق و عدالت هست باشیم و فقط ظواهر رو حفظ کردیم و باطن دین رو پشت سر گذاشتیم.اما باید بگم خدارو شاکرم که در این کشور زندگی میکنم تا خیلی خوشحال نباشم.و ما الحیوه الدنیا الا لعب و لهو و للدار الخره خیر للذین یتقون افلا تعقلون.همانا زندگی دنیا بازی و سرگرمی است و یقیقنا سرای آخرت برای آنان که همواره پرهیزگاری میکنند بهتر است آیا نمی اندیشید.
  ضمن اینکه مقاله زیبایی بود باید بگم شما فرمودید کسی که ۸۰ نفر رو کشته به ۲۱سال حبس محکوم شده آیا این عادلانه است.کسی بیاد زن و بچه و یا جوان ۷۰ خانواده رو به قتل برسونه و بعد بیایم۲۱سال روش کار کنیم تا شاید آدم بشه.از کجا معلوم که نیاد و مجددا ۷۰ نفر دیگر رو نکشه.در قران که عادلتیرن منبع و مرجع هست اومده و لکم فی القصاص حیوه یا اولی الاباب لعلکم تتقون.برای شما در قصاص مایه زندگی است باشد که از ریختن خون مردم بدون دلیل شرعی بپرهیزید.ولی نکات مثبت زیادی در مقاله قابل استفاده بود.ممنون

 45. بسیار عالی ممنون ازسایت خوبتون من یک افغان هستم واز افغانستان هم قاچاقی وارد ایران شدم وقسد سفر به اروپا روداشتم
  یکی از بزرگترین رویاهام بود که
  یه روزی برم نروژ
  یک زندگی خوب وباامنیت داشته باشم
  که سال ۲۰۱۵بود
  وموفق نشدم
  پول نداشتم دوستام بقیه همه رفتند ولی من
  تنها تنها ایران موندم
  هرشب سایت های کشورارو
  دارم مبینم ومیخونم
  وتمام راه اروپا هم بسته شد
  رویاهام به باد رفت هیچی
  دیگه خواستم یکمی درد. دل کنم باتشکر

 46. واقعا همینه که شما گفتید.
  من خودم نروژ زندگی میکنم و حرفهاتون رو تصدیق میکنم
  کشوریه که تا خودتون زندگی نکنید درک بعضی چیزاش سخته.
  واقعا همه چیزشون عالیه

 47. نروژ حدودا پنج میلیون و خورده ای جمعیت داره
  اشتباه نکنید.
  یکی از کاربران گفتند که جمعیت کم و پول زیاد
  نروژ با اینکه ذخایر نفت و گاز داره ولی پولی رو که از فروش ذخایر به دست میاره رو اصلا دست نمیزنه
  و تمام این پول در بانکهای سوئیس پس انداز میشه
  پس کشوری نیست که اقتصادش بر پایه نفت و گازش باشه
  اینجا بابت حقوق بسیار خوبی که میگیری به همون مقدار مالیات میدی
  پس فرقی نمیکنه که پنج میلیون باشی یا پنجاه میلیون.

 48. سلام.کاش ما ایرانیها هم چندصد سال قتل و غارت می کردیم،بعد با پول مفتی که بدست آوردیم،یه زندگی اسکاندیناوی مابانه برای خودمون درست میکردیم.حیف که دست و پای ما بسته است،حیف!

  • متاسفانه امثال مثل شما اولویت رو دین و مذهب قرار میدن در حالی که طبق گفته خود دین در پذیرفتن و اجرای دین هیچ اجباری وجود نداره. تفکر پوشیده و زندگی در گذشته از خصوصیات امثال شماست که وضع مملکت اینطوریه. مگه ما قبلا حمله نمیکردیم برای کشور گشایی؟ مگه الان نیرو نمیفرستیم سوریه و لبنان؟ پس چرا مثل اونا نیستیم. ادمی که خودشو به خواب بزنه نمیشه بیدار کرد.

 49. سلام دوستان بخش بزرگی از گفته هارو قبول دارم و درسته اما هیچ اشاره ای به نژاد پرستی این قوم نشده پسر من دندانپزشگ و تحصیلکرده اروپاست حدود یکسال است که به نروژ رفته و در این مدت فقط یکهفته کار کرده ومالیات سنگینی از او خواسته اند و بواسطه بیماری من به ایران امد و دوهفته پیش بر گشت در ای فاصله جریمه مالیات حدود سه براب اصل مالیات شد چون بیکار است ناگزیر شدیم مالیات کار نکرده را از ایران ارسال کنیم چون موی سیاه دارد بیماران حاظر نیستند به او مراجعه کنند لازم به ذکر است ایشان با معدل ۴.۴۵ و بعوان شاگرد دوم فارغ التحصیل شده هنوز بیکار است حتی حاظر شده در حد خودر و خورا وکرایه اطاق نه منزل حقوق بگیرد که نشده و از روی ناچاری هفته از سه روز از ساعت چهار تا یازده شب در یک پیتزا فروشی کاری بگیرد شماره نظام پزشگی و اجاه طبابت و اقامت هم از کشور نروژ دارد اگر از من پیر مرد که سال ۵۵از دانشکده نفت ابادان فارغ التحصزل شده ام بشنوید که اواز دهل از دور خوش است اما برای خود نروژیها بسیار عالیست که گویا در بهشت زندگی میکنند همتون موفق باشد

  • سلام.ممنون بابت راهنماییتون

  • با سلام من فکر نمیکنم هر فرد در کشور های اسکاندیناوی به نسبت درامدش مالیات پرداخت میکند و اگر درامد کمتر از حداقل تععین شده بر هر شغل باشد معافیت مالیاتی دارد الان در المان که دقیقا به این صورت است البته من در مورد نزاد پرستی نروژی قبلا مطلبی خونده بودم ولی وقتی طبق قانون مالیات پرداخت میشود دیگه بحث نژاد پرستی مطرح نیست که جالب بود این مطلب رو یه ایرانی تو یه روزنامه سوئدی به چاپ رسونده بود با این وجود پسر شما به راحتی میتنه با پاسپورت نروژ به سوئد یا کشور دیگری در اروپا برورد مشکلا زبان هم که ندارد

 50. در ضمن ایشان به زبانهای فارسی انگلزسی المانی و کوردی تسلط کامل دارند و زبانهای مجاری ولهستانی هم در حد ارتباط با بیمار میدان

 51. در ضمن ایشان به زبانهای فارسی انگلیسی المانی و کوردی تسلط کامل دارند و زبانهای مجاری ولهستانی هم در حد ارتباط با بیمار میدان

 52. حتما برای یه سفر یک هفته ای هم که بشه با خانوادم به این کشورا سفر میکنم

 53. چقدر قلم شیوا و دلنشینی
  از خواندن مطالب شما استفاده و لذت بردم.
  شاد باشید

 54. بی نظیر بود اصلا فکر نمیکردم کشوری گه گذشته درنده ای داشته الان به همچین چیزی تبدیل شده باشه
  عالی بود

 55. همیشه فکر میکردم اینجور کشور و زندگی ای فقط تو رویاهاست
  خیلی ممنون از متن زیباتون
  به امید دنیایی اینگونه برای همگان

 56. خیلی مقاله پرفکتی بود. جدا فک نمی کردم مطلبی تو این سطح تو سایتای فارسی پیدا کنم. امیدوارم کردین. من با اجازه این مطلبو با ذکر لینک در جایی استفاده می کنم. سپاس.

 57. احسنت
  دقیقا کشور ما ب این فرهنگ سازی نیاز مبهم داره
  درودتان باد

 58. من که دارم میرم دانمارک ببینیم چطوریه

 59. ممنون جالب بود کاش قابل تبدیل به pdf بود

 60. با سلام کشور های اسکاندیناوی شامل سه کشور نروز و دانمارک و سوئد هستند فنلاند و ایسلند جزو اسکاندیناوی محسوب نمیشوند از لحاظ فرهنگی هم شاید زیاد مشابه سه کشور اسکاندیناوی نباشند اما شیوه اداره دولت براساس اخذ مالیات در این دوکشور همانند سه کشور اسکاندیناویست مثلا زبان رسمی فنلاند فنلاندی است که از شاخه زبان های اورالی است در صورتی که زبان هر سه کشور اسکاندیناوی از زیر خانواده ژرمنی و خانواده هندو اروپایی است

 61. تشکر از توضیح بسیار خوبتون

 62. درووود،مقاله درددل من جوانی است که ۷سال تولید و۱۰سال خدمات دادم وهیچوقت سربار مملکت نبوده وفقط وبا کارآفرینی بخاطر سومدیریت الان بخاک سیاه نشستم وقصد رفتن دارم ای کاش…

 63. بسیار ممنون عالی بود و تاثیر گذار

 64. با سلام و عرض ادب کشورهای شبه جزیره اسکاندیناوی با روحیه ایرانیها سازگار نیستن و بخاطر برخوردهای سرد مردم شون ممکنه دجار شوکهای مختلف بشید ایتالیا انگلیس و اسپانیا بهترین گزینه برای ایرانیا هستن( پیر نوردیک )

 65. کاملا حرفاتون درسته همسرم سوئدی هستن وخیلی انسان آروم وبادرک وشعورومنطقیه وهمیشه بهشون افتخارمیکنم سوئدیهاهیچ وقت بلندبلندحرف نمیزنن وکسی رومسخره نمیکنن درکل خیلی صبور ودلسوز ومهربونن …من از کشور سوئدونروژخیلی راضیم

  • سلام خسته نباشید از نظر من هم مردم کشورهای اسکاندیناوی دلسوز و عاطفی هستند – فضول نیستند – در حریم شخصی کسی دخالت نمی‌کنند – صداقت و روراستی را در زندگی پیشه میکنند هر رنگی دوست داشته باشند می‌پوشند با صلح و دوستی کنار هم زندگی می‌کنند. تازه نژاد روشن و زیبا و طبیعی با قدهای بلند دارند و باطن و درونشان هم مثل چهره‌شان پاک و معصوم هستش و همه چی به دین نیست انسانیت و محبتشان خیلی بهتر از ما ایرانیهاست و کارهای خیری که اونا انجام میدهند ما مسلمانان این کار را انجام نمیدهیم فقط ادعای مومنیت داریم ولی در عمل هیچ

 66. ولی همسرم ۳۳٪ازحقوقش رومالیات میده…بابدنیااومدن بچه به مادر حقوق میدن ودندانپزشکی هم تا۲۰سالگی رایگانه واگه از نظرمالی مشکلی پیداکنیم دولت سریع وام میده وخونه وماشین وحتی گوشی مبایل رو میتونی قسطی بخری

 67. باتوجه ب تاریخ و مستندات اجداد اسکاندیناویها در دوران وایکینگی خود از جاییکه خاکشان غیر قابل کشاورزی بود با توجه ب امکانات دوران خودشون ب جنگ آوری روی آوردن ؛ و با استفاده از کشف راههای دریانوردی با کشتیهای کوچک بادبانی و پارویی فرانسه و انگلستان و قسمتهای زیادی از اروپا رو سالهای خیلی زیاد مورد چپاول و غارت قرار دادند و میشه گفت که صاحبه بیشترین منابع طلا و نقره از همین غارت ها و کشتارها شدند
  غارت کردنه کلیساهایی که محله جمع آوری ثروت و صاحبانه اصلیه طلا و ثروت مردم بودن باعثه غنی شدن و ثروتمند شدنه بیش از حد نیاز نسلها و آینده شون شده و بیشترین ثروته جهانی رو در اختیار دارن

 68. اینطوری که توی این مقاله نوشته آدم رو یاد این جلسات فامیلی میندازه! بعضی فامیل ها (شاید بیشتر توی شهرستان ها تا توی تهران) از وقتی دیدن بانک و دولت به دادشون نمی رسن، توی زندگی پر گرفتاری و مشغله امروزه همدیگر رو هم نمی تونن به اندازه کافی ببینن (صله رحم) دید و بازدید های دوره ایی منظمی گذاشتن بین خودشون. به تدریج تو این جلسات علاوه بر دید و بازدید سهم مالی گذاشتن برا هر خانواده . در واقع صندوقی درست شد که در هر جلسه (مثلا ماهیانه) پولی جمع می شه که باهاش به اعضا وام می دن، برنج عمده می خرن که ارزون تره و برنج سالیانشون رو تامین می کنن، تور های خانوادگی سالیانه می رن و خلاصه خیلی کارای دیگه. البته شرطی داره: حسن ظن، حساب و کتاب دقیق. واما این کشور های اسکاندیناوی لابد وقتی اجدادشون دیدن از زمین این کشور ها نفت که در نمیاد از جنگ و خونریزی هم خسته شدن سعی کردن با اشتراک مساعی رو پای خودشون وایسن!

 69. بسیار ممنونم از توضیح واضحی که در مورد کشور های اسکاندیناوی داشتید. خیلی تعریفشونو شنیدم.

 70. بسیار مقاله اموزنده ای بود.ممنون از شما.
  مساله اینه که جامعه تشکیل شده از افرادو تک تک افراد باید خواهانه این باشند که جامعه رو .رو به پیشرفت ببرن!!!
  به امیدی که رسد روزی که در سایه ای عدل گرگ گوید ندریمو بره گوید بچریم..!!!
  ممنون از شما دوست عزیز…

 71. عااالی بود ممنونم از توضیحات

 72. سلام من دانشجوی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی هستم میخوام یه بررسی تطبیقی بین حقوق ایران و کشور های اسکاندیناوی داشته باشم اما به منابعش دسترسی ندارم چیکار میتونم بکنم؟ کسی میتونه کمک کنه؟ ایمیل بنده:
  [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *