بامیلو بلاگ / راهنمای خرید / پیشنهاد کتاب بامیلو برای تابستانی گرم

پیشنهاد کتاب بامیلو برای تابستانی گرم

قهوه . کتاب و روزهای بهاری

یک صندلی توی بالکن یا گوشه خنک خانه،یه لیوان چایی و یه کتاب. این صحنه در بهار و تابستان برای کتابخوان ها اوج زیبایی یک رویای کتابخوانی است. فصل بهار و تابستان به خاطر روزهای طولانی که دارند؛ زمان مناسبی برای خواندن کتاب است. همان طور که هر مادری دغدغه چی بپزم را دارد و هر بانویی دغدغه چی بپوشم؟ کتاب بازها هم در این بازار شلوغ کتاب و ترجمه دغدغه چی بخوانم؟را دارند. فروشگاه اینترنتی بامیلو این دوستان اهل فرهنگ را فراموش نکرده و برایتان فهرستی تدارک دیدیم که امیدواریم در این ایام به دردتان بخورد. در فهرست زمستانی کتابمان سعی کردیم  تمام سلیقه ها را در نظر بگیریم و به یک ژانر و توده خاصی از کتابخوان ها بسنده نکنیم. این شما و این دوستان گرم و مهربان این روزها.

 

پیشنهاد کتابمجموعه رولد دال

می گویند کتاب خواندن را از بچگی باید به کودکان عادت داد. و همچنین کتابهایی که بچه ها میخوانند قطعا در شخصیتشان در آینده تاثیر خواهد گذاشت. از طرفی به قول نیشتین فانتزی برای ذهن انسان و کودکان یک نیاز اساسی است. کودکان معمولا از خوندن رمان ها فراری هستند و حوصله خواندن کتاب را ندارند. یک نویسنده نروژی تبار اما چند سالیست که آثارش کودکان و نوجوانان را با خواندن کتاب و لذت بردن از آن آشتی داده است. رولد دال بزرگترین نویسنده کودک سال های معاصر هست. کسی که خالق رمان های شاهکاری برای کودکان بوده که اکثر آن ها به صورت تئاتر انیمیشن و فیلم سینمایی در آمدند. به طور قریب به یقین اسم لا اقل یکی دو تا از آثار رولد دال به گوشتان خورده.

پیشنهاد کتاب
آقای استاد رولد دال ایشون هستن

این نویسنده با لحن طنز و ذهن خلاقش چند سال پیش در گذشت و از همان سالها به احترامش جایزه ادبی رولد دال بنیانگذاری شد که هر ساله به بهترین کتاب کودک و کمدی سال داده می شود. تصویرگر آثار رولد دال یعنی کوئنتین بلیک هم کار خود را به بهترین نحو در لا به لای داستان های ایشان انجام داده. سبک خاص نقاشی بلیک با ماهیت عجیب و غریب داستان های رول دال کملا همخوانی دارند. مجموعه داستان رولد دال که شامل 4 جلد کتاب از این نویسنده می باشد بهترین مجموعه ی است برای آشنا شدن با دنیای شگفت انگیز او و آشتی کودکان و نوجوانان با کتابخوانی و تجدید خاطره و نوستالژیک بازی برای بزرگ ترها.

پیشنهاد کتابنبرد من

داستان جنگ جهانی دوم را اکثرا می دانیم. فیلم های آن را در مستندهای گوناگون دیدم. در کتب درسی مان راجع بهش خواندیم و از اینور و آنور هم راجع به آن زیاد شنیدیم. جنگی که میلیون ها کشته بر جای گذاشت و بسیاری از کشتار جمعی ها و فاجعه های بشری در طی همین جنگ رخ داد. سرآغاز این جنگ به خیلی ها بر می گردد .که در صد این افراد آدولف هیتلر رهبر حزب نازی آلمان قرار دارد. حال چه بهتر که داستان جنگ جهانی را از زبان او بخوانیم؟ هیتلر روحیه هنری داشته. قبل از جنگ میخواسته نقاش شود و گالری و استادان ثار او را رد کردند(که کاش نمی کردند!) او مثل کثر هنردوستان گیاهخوار بوده.دستی به فلم هم داشته و شعر مینوشته. و حالا هیتلر در این کتاب قدرت قلمش را نشان می دهد.

پیشنهاد کتابقلمی که انصافا برای یک دیکتاتور مستبد خوب است. هیتلر این کتاب را زمانی که او در سال 1925در زندان “لندسبزگ” در آلمان بود نوشته است.موضوع کتاب هم راجع به   ایدئولوژی و اصول اولیه نازیسم و حزب نازی، اعم از ناسیونال سوسیالیسم، مبارزه با یهود و صهونیسم جهانی، شیوه های مدیریت و اداره کشور، آلمان و دلایل شکست آن در جنگ جهانی اول، اصول پرورشی و آموزشی برای جوانان کشور، مفاهیم راسیست و تدافع نژادی، برتری نژاد آریا، تاریخچه حزب نازی، افشای سیاستهای استعمارگرایانه دول غربی و …هست. نبرد من سالهاست که ترجمه شده  و جزو کتابهای پرفروش کشورمان می باشد. یک کتاب تاریخی اورجینال که به شدت خواندنش توصیه می شود.

پیشنهاد کتاببگذارید میترا بخوابد

کتاب بگذارید میترا بخوابد یک داستان بلند مدرن فارسی است. داستانی که با تکنیک های خاص و امروزی منحصر به فرد نوشته شده است. از زاویه دید داستان بگیر که دانای کل هست تا تکنیک های فلش بک و موضوعات روانشناختی . داستان کتاب مرز خطوط قرمز را رد می کند و به مساله خیانت می پردازد. ماجرای رابطه همزمان ایوب با سه زن و روباط عشقی ماری و هیوا که همه این شش شخصیت پیچیدگی ها و لایه های شخصیتی خاصی دارند که در این رمان کم حجم بدانها به خوبی پرداخته شده است.

پیشنهاد کتاب
در سینمای ایران معمولا آثار اقتباسی کم داریم. بگذارید میترا بخوابد جزو معدود کتبی است که تبدیل به اثر سینمایی هم شده است

کامران محمدی هفت اثر چاپ شده تا به الان دارد که این اثر دومین رمان او در زمینه ی ادبیات داستانی بزرگسال است و اولین اثرش کاندیدای جایزه ی گلشیری در سال 89 بوده است. کتاب بگذارید میترا بخوابد یک داستان سرراست و بدون معمای خاصی دارد اماهمان طور که گفته شد با موضوع روانشناختی زنان و خواندن آن در این شبهاحس خوبی دارد.

پیشنهاد کتابجنس ضعیف

اوریانا فالاچی خبرنگار ایتالیایی بود که چاپ هر کداماز کتابهایش جنجال خاصی به پا می کرد. موضوعات و سوژه های داغ فالاچی چالش برنگیز بود و جرات و شجاعت ایشان در نوشته هایش مشهود است. همان جراتی که در مصاحبه هایش با افراد بزرگ و تاریخ سازان دارد. در ایران فالاچی برا کثر ب دو عنوان  کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد و مصاحبه با تاریخ سازان می شناسند. این بار اما تصمیم به معرفی ثر کمتر دیده شده ای از این نویسنده داریم. جنس ضعیف فالاچی با ترجمه روان شاعر و ترانه سرای کشورمان یعنی یغما گلرویی به بررسی مشکلات زنان در دنیا علی الخصوص قاره آفریقا می پردازد.

پیشنهاد کتاب
مریم معصومی بازیگر و فعال حقوق زنان هم کتاب را به سبک خود معرفی و پیشنهاد میکند

کتاب شاید لحن فمنیسیتی داشته باشد اما این لحن اصلا و بدا افراطی نیست و برای همه خوانندگان جذاب است. مشکلات و دشواری هایی که فالاچی از آن ها دم می زند  آنقدر فجیع هستند که گاها باور آن ها مشکل است.لحن گزارش گونه کتاب جذاب و روان است و خواننده را دنبال خود می کشاند. جذاب نوشتن و داستانی نوشتن گزارشات اجتماعی هنریست که معدود افراد خبرنگار در تاریخ مثل فالاچی آن را داشتند.

پیشنهاد کتابآوای فاخته

بعد از تمام شدن سری کتاب هری پاتر جی کی رولینگ، خالق این آثار, ماند و کلی طرفدار در دنیا. طرفدارانی که همگی به اثر دیگر او چشم دوخته بودند و منتقدانی که همگی میخواستند ببینید آیا رولینگ وقع یک نویسنده حرفه ای هست و یا شانسی و اتفاقی توانسته یک بار دنیای جادویی خلق کند . برای تمام هنرمندان از جمله خوانندگان و بازیگران و نویسندگان و… این اتفاق زمانی رخ می دهد. یعنی وقتی که در اوج هستند و باید در همین اوج بودن کار بعدی و اثر هنری بعدی خود را انجام دهند. رولینگ اما با تغییر 180 درجه ای از سبک فانتزی نوجوانان به رمان کارآگاهی جنایی بزرگسالان همه را شگفت زده کرد. و بعد از چاپ کتابش (ککه اول از ترسش با نام دیگری آن را چاپ کرد تا بازخوردها را ببیند) منتقدین و خوانندگان همگی کتاب را خواندنی و جذاب توصیف کردند. رولینگ نشان داد که ذاتا نویسنده هست . کمتر نویسنده ای در دنیا داریم که هم رمان کارآگاهی خوب بنویسید و هم دنیای فانتزی بزرگی را خلق کند! شخصیت کارآگاه آوای فاخته قرار است طبق گفته رولینگ در 6 یا 7 کتاب دیگر هم ظاهر شود. جلد اول کتاب را نشر تندیس روانه بازار کرده و جلد دوم را هم به زودی چاپ می کند. بهتر است اگر به خاطر اسم رولینگ روی کتاب تردید به خرید و خواندن آن دارید,این تردید را کنار بگذارید. آوای فاخته آغازگر یک سری کاراگاهی عالی در دنیای ادبیات هست.

پیشنهاد کتابوسوسه های خانه مادربزرگ

رمان های به اصطلاح سرراست همیشه از پرطرفدارترین سبک های داستان نویسی و پرفروش ترین ها هستند. مخاطبین این آثار معمولا خانم های خانه دار و دختران جوان تر هست. اکثر قریب به اتفاق این رمان ها از فرط بی محتوا بودن به زردی کشیده می شوند. طوری که این ادبیات را کاملا زیر سوال می برند. حسن کریم پور از معدود نویسندگانی هست که هم قلم خوب و روانی دارد و هم داستان هایش پیچیدگی خاصی ندارند و کاملا سرراست هستند و البته کاملا از زرد شدن و جلف شدن در مصونیت به سر می برند! داستان وسوسه های خانه مادربزرگ مثل اکثر کارهای این نویسنده از کودکی شخصیت اول داستان آغاز می شود و تا به میانسای او پیش می رود. روند گذر زمان در کتاب به خوبی درآمده و حوصله سر بر نیست. کریم پور مخاطبش را احمق فرض نمی کند و با پیش رو کشیدن مسائل اجتماعی در جای جای کتاب سطح ادبیات عامه پسند خود را بالا نگه می دارد. کتاب وسوسه های خانه مادربزرگ تا کنون چندین بار تجدید مجدد چاپ شده و از پرفروشهای بازار نشر است.

پیشنهاد کتابصد جنگ بزرگ تاریخ

بشر از وقتی به وجود آمده با همنوع خودش جنگ دارد. (هنوز به دوران سیاره میمون ها نرسیدیم تا با میمون ها بجنگد). تاریخ انسان را متاسفانه خون و خونریزی و کشتارهای دسته جمعی و جنگ های مهلک پر کرده است. طالعه پیرامون این جنگ ها برای هر نسلی لازم است چرا که تجربه های تلخ گذشته را می توان آموخت و از آنها دوری کرد تا به دنیای با صفاتر و سرشار از صلح برسیم. صدجنگ بزرگ تاریخ کتاب قطوری است که خط به خط آن حاوی نکات تاریخی و جالب و آموزنده ای است تا خواننده را با چرایی آغاز این جنگ ها و طرفین جنگ و روند و نتیجه و حواشی آن آشنا سازد. این کتاب برای کسانی که علاقه مند به تاریخ هستند و نیستند نوشته شده و میتواند اطلاعات عمومی شما را به نحو احسنتی بالا ببرد.

پیشنهاد کتاب

نویسنده: آرش پارساپور

آرش روزنامه نگار این مملکت است. البته این رشته را در دانشگاه خوانده و بعدا فهمیده که میتوانست هرچیزی بخواند ولی روزنامه نگار شود. به نوعی گیک محسوب می شود و عاشق کتاب و بازی و فیلم و تکنولوژی و امثالهم می باشد. داشتن کتابخونه قدر فیل و همه کنسول‌های بازی و 30ترابایت فیلم گواه این سخنان است. در همین زمینه‌ها نیز می نویسد و البته با همه چیز و همه کس شوخی دارد.

یک دیدگاه

  1. بسیار عالی. ممنون از پیشنهادات خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *