بامیلو بلاگ / سبک زندگی / فرهنگ و هنر / کتاب / پنج رمان ایرانی به پیشنهاد بامیلو

پنج رمان ایرانی به پیشنهاد بامیلو

در انتخاب رمان‌های خوب برای خواندن، موارد زیادی را باید در نظر گرفت، از ژانری که نویسنده در آن می‌نویسد تا زبانی که خواننده با خواندن آن آشناتر است. در این میان رمان‌های ایرانی به دلیل داشتن فضا و سبک آشنا برای خوانندگان می‌توانند انتخاب‌های خوبی برای خواندن و هدیه‌دادن باشند.

بامیلو از میان هزاران کتابی که برروی وب‌سایت فروشگاه وجود دارد، پنج رمان را برای سلیقه‌های مختلف انتخاب کرده است. اگر به‌دنبال خرید هدیه‌ای برای دوستان و نزدیکان خود هستید، یک کتاب خوب بهترین هدیه برای کسی است که ویژگی‌های شخصیتی او را می‌شناسید و از علاقه‌مندی‌هایش با خبر هستید.

من ریموند کارور هستم

goodbooks-reymond

مجموعه‌ای از هفت داستان کوتاه است؛ قصه‌ی مردی که در یک حادثه همسرش را از دست می‌دهد و از آن پس فکر می‌کند که «ریموند کارور»، یک نویسنده و شاعر آمریکایی، است. نویسنده، آشفتگی روانی قهرمان داستانش را دست‌مایه‌ی خوبی برای روایت داستان و کش‌وقوس‌های آن قرار می‌دهد. داستان‌های «مصطفی عزیزی» در واقع تک‌گویی‌هایی درونی هستند که به دلیل برخورداری از شخصیت‌های متعدد، فرصت پرداختن به عمق آنها را پیدا نمی‌کند.

به اعتقاد منتقدان نویسنده می‌توانسته است از فرصت دیالوگ‌ها برای عرض اندام و معرفی شخصیت‌های متعدد خود استفاده کند ولی این فرصت را از دست داده است.

پیشنهاد می‌کنیم این مجموعه داستان را که در واقع بازخوانی دلمشغولی‌های نسلی از روشنفکران امروز است به کسانی هدیه بدهید که به خواندن نقدهای اجتماعی و تبادل نظر درباره‌ی فضای روشنفکری امروز علاقه‌مند هستند.


 اگر به کتاب علاقه‌مند هستید، این مقاله‌ها را نیز بخوانید
چطور کتاب بخوانیم؟
رازهایی برای زیاد کتاب خواندن
5 کتاب خوب برای زمستان برفی

 

پیش از آب‌شدن برف‌ها

goodbooks- snow

«محمد میرقاسمی» نویسنده‌ی این کتاب از شاگردان محمد محمدعلی، از نویسندگان نامی کشور، است. پیش از آب‌شدن برف‌ها نخستین رمان بلند اوست که زمستان سال گذشته از سوی نشر نگاه روانه‌ی بازار کتاب شد. کتابی که فضای درام‌های خانوادگی و ژانر اجتماعی را توأمان دارد، براساس تجربه‌هایی کاملاً شخصی نگاشته شده و شخصیت اصلی داستان او به قول امروزی‌ها یک دهه‌شصتی است.

راوی داستان تنهایی را بهانه‌ی روایت می‌کند و به مرور خرده‌داستانک‌هایی از دوران خود و گذشته‌اش می‌پردازد. به اعتقاد برخی منتقدان، نویسنده‌ی این اثر در نگارش این رمان توانسته است به‌خوبی رابطه‌ی خانواده و جامعه را از نگاه قهرمان خود به تصویر بکشد.

ما خواندن این کتاب را به پژوهشگران که درباره‌ی کنش‌های خانواده در مقابل جامعه مطالعه می‌کنند، توصیه می‌کنیم. همینطور اگر قصد دارید برای علاقه‌مندان به موضوعات اجتماعی کتابی بخرید، پیش از آب‌شدن برف‌ها می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. برای آنهایی که روایت‌های تنهایی را دوست دارند و با آن هم‌ذات‌پنداری می‌کنند نیز این کتاب یکی از بهترین پیشنهادهاست.

سگ سالی

goodbooks- sagsali

یک داستان تخیلی بر اساس یک زندگی واقعی است؛ داستان زندگی یک عضو سازمان مجاهدین خلق که در دستگیری‌های هولناک دهه‌ی شصت از وضعیت ناامن تهران می‌گریزد و به روستای خود پناه می‌برد. تراژدی دردآوری از فردی که 24 سال، از ترس دستگیری، خود را در طویله‌ای در روستا پنهان می‌کند.

به اعتقاد بسیاری از منتقدان، ششمین کتاب «بلقیس سلیمانی» به دلیل سوژه‌ی خاص خود مورد اقبال عموم قرار گرفته است هرچند که با وجود انتخاب یک سوژه‌ی اجتماعی- سیاسی خاص، آنچنان که باید به توصیف و تحلیل اوضاع اجتماعی زمان داستان نمی‌پردازد.

سلیمانی از داستان این فرد الهام گرفته و رمان خود را به رشته‌ی تحریر درآورده است و درحالی‌که می‌توانسته است، داستان‌های زندگی شخصیت واقعی را بشنود، از تخیلات ذهن خود برای به تصویر کشیدن این 24 سال استفاده کرده است.

برخی معتقدند که موضوع این کتاب یک خودسانسوری مطلق بوده است! اما نویسنده در سخنانی گفته است که با اینکه روند اخذ مجوز آن هفت ماه طول کشید اما وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی مطالب زیادی از آن را تغییر نداده و یا حذف نکرده است.

اگر به مسائل سیاسی- اجتماعی علاقه‌مند هستید، کتاب خوبی را در اختیار خواهید داشت. همچنین هدیه دادن این کتاب به کسانی که به داستان‌ها و رفتارهای اعضای گروه‌های سیاسی دهه‌ی شصت علاقه‌مند هستند، انتخاب مناسبی است.

مرد تشویش همیشه

goodbooks- maredetashvish

این کتاب یک تلاش قابل تقدیر برای شناساندن شاعر بزرگ، فردوسی، به جوانان امروز است. کتابی از «محمد ایوبی» نویسنده‌نامدار کشور که پس از مرگ او منتشر شده است.

کتاب سعی می‌کند مشکلات فردوسی را با حکمرانان روزگار خود به عنوان نمونه‌ای از سختی‌هایی که همواره نوابغ در ارتباط با اطرافیان و حکمرانان با آن دست به گریبان بوده‌اند، بیان کند.

از نظر محمد ایوبی که این کتاب را در قالب ده نامه‌ی کوتاه و با ترکیب زبان آرکائیک و امروزی نگاشته است، فردوسی برای نگارش شاهنامه تنها از شاهنامه‌ی ابومنصوری استفاده نکرده است بلکه پیش‌‌زمینه‌هایی نیز داشته و به دنبال مسائل تاریخی نیز بوده است.

این کتاب برای دوستداران متون باستان‌گرایانه و علاقه‌مندان به ادبیات کهن ایران، جزو بهترین انتخاب‌هاست.

تاول

goodbooks- taval

نخستین اثر «مهدی افروزمنش» که از سوی نشر چشمه روانه‌ی بازار کتاب شده است. این داستان، روایت بخشی از زندگی مردی است که در یک دعوای خیابانی، در محله‌ی فلاح در جنوب شهر تهران، تعادل روانی‌اش را از دست می‌دهد و یک سرهنگ سرشناس را به قتل می‌رساند.

نویسنده‌ی این کتاب یک روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر مسائل اجتماعی است که برای نگارش کتاب خود 9 ماه وقت گذاشته است. افروزمنش درباره‌ی قصد خود از نگارش چنین رمانی گفته است که هدف اصلی به‌تصویرکشیدن مردمی است که با تمام گرفتاری‌های‌شان در حاشیه مانده‌اند درحالی‌که فراز و نشیب زندگی آنها دست کمی از زندگی متوسط شهری ندارد.

خواندن کتاب تاول به کسانی که به مسائل آسیب‌های اجتماعی علاقه‌مند هستند و یا در آن پژوهش می‌کنند و به دوستداران رمان‌هایی با ادبیات عامه پیشنهاد می‌شود.

نویسنده: شکوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *