بامیلو بلاگ / سبک زندگی / فرهنگ و هنر / فیلم / پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینما واقعا کدام ها هستند؟

پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینما واقعا کدام ها هستند؟

پرفروش ترین فیلم های تاریخ را می شناسید؟ منظورم جدول همیشگی که در اکثر سایت ها و مجلات میبینیم نیست؛با احتساب نوسانات قیمت در طول تاریخ “واقعا” کدام ها پرفروش ترین هستند؟ همیشه دانستن ترین ها در هر صنعتی برای ما جذابیت دارد. در سینما هم همین طور. فروش بالای فیلم ها نشان می دهد که حتما آن اثر سینمایی چیزی در چنته دارد که انقدر فروش کرده است. (البته از آنجا که در ایران کلا همه چیز برعکس است،گاهی پرفروش ترین فیلم های تاریخ ما مثل اخراجی ها و سالوادور نیستم و…. این ماجرا تو زرد در می آید) باکس آفیس فیلم های پرفروش امروزی را اکثر سینما دوستان می دانند. ده تای اول این لیست به ترتیب عبارتند از: آواتار و تایتانیک (خاک به سرم) و جنگ ستارگان:نیرو برمیخیزد و دنیای ژوراسیک و اونجرز 1 و سریع و خشن 7 (مرگ پل واکر هم همچین برای سازندگان بد نبود) و اونجرز 2 و آخرین هری پاتر و انیمیشن فروزن و فیلم سینمایی جدید دیو و دلبر که این آخری تازه وارد این لیست پرفروش ترین فیلم های تاریخ  می باشد.5 تا از این عناوین برای استودیو دیزنی می باشند که بالطبع باید اندکی مکث کنیم و کف و خون قاطی کنیم و بگیم بابا ایول.

پرفروش ترین فیلم های تاریخ
دیزنی این روزها هالیوود را لوله کرده است و سلطان پرفروش ترین فیلم های تاریخ جدول کنونی است

اما ما میخواهیم نگاهی موشکافانه و دقیق تر به پرفروش های سینما در تاریخ سینما بیندازیم. از آنجا که قیمت دلار در طول زمان نوسان داشته است میخواهیم با توجه به این نوسانات درصد بگیریم و خلاصه با علم ریاضی و آمار بیفتیم به جان این رقم ها و 10 فیلمی که با احتساب فروششان به قیمت دلار امروزی “واقعا” پرفروش ترین فیلم های تاریخ در جهان هستند را نگاهی کوتاه بدان ها داشته باشیم. این نگاه کوتاه هم تقصیر سردبیر مجموعه مان است که بهم گیر داده کوتاه باشد مطالبم بروید در کامنت ها به او گیر بدهید وگرنه به من بود به جای بامیلو سایتی به نام سینمالو میزدم برای ملت حاضر در صحنه ای که انقدر هنر سینما را درک می کند و میفهمد که مثلا فیلم شاهکار و وزین گشت ارشاد 2 و نهنگ عنبر (این نهنگ این نوع مواد را  می برد دیگر! ) تا کنون پرفروش ترین فیلم های تاریخ ایران هستند (و احتمالا تا زمان انتشار این مطلب به زودی فیلم ساعت 5 عصر جایگزین آن می شود). عدد پرانتز داخل عناوین سال اکران آن هاست.

پرفروش ترین فیلم های تاریخ
این دو مشغول درس خواندن هستند و بعدش هم قراره برن خونه های خودشون و کاملا مجزا بخوابند!همین و بس!

بر باد رفته  (1939)

اولین و بالای لیست فیلم اقتباسی برباد رفته از رمانی به همین نام به قلم مارگارت میچل است. زنی که دو سه تا کتاب معمولی نوشته بود و به یکباره با زحمتی 10 ساله کتابی نوشت که در زمان خود پرفروش ترین کتاب تاریخ شد.فیلم بربادرفته نیز دو سه سال پس از انتشار کتاب ساخته شد و بازیگر گمنامی به نام ویوین لی نقش شخصیت اصلی را بازی کرد و کلارگ گیبل مشهور (مثلا فرض کنید یه فردی مثل جورج کلونی امروزی) نقش مقابل وی را. فیلمی با مدت زمان بیش از 4 ساعت که در دو سانس اکران می شد .شما فکر کن ملت انقدر بیکار بودن که 4 ساعت میرفتن سینما! فیلم شانس آورد به جنگ جهانی دوم نخورد و فروش هنگفتی داشت. فیلم معادل 3,861,930,040 دلار خالص به واحد پولی الان حساب کنیم فروخته است. (یاد دوستی افتادم که به من گفت هه! زرشک بابا. نهنگ عنبر 17 میلیارد فروخته این 3 میلیارد؟ و من هیچ و من نگاه از این ربط مساله آقای گودرزی به خانم شقایقی)

پرفروش ترین فیلم های تاریخ
نه پس انتظار داشتید پوستر جک و رز بگذاریم اینجا؟شانس آوردید عکس خودم را نگذاشتم

تایتانیک (1997)

فیلم خوبی است دیگر. قشنگه. راجع به آن اگر نمی دانید دوران بلوغ تباهی داشته اید.به خصوص اگر دهه شصتی باشید. دهه های جدیدتر نیز آوازه نقاشی و اتوموبیل و بله و این ها به گوششان رسیده و با وجود فیلم هایی مثل جیا و فیفتی شید دارکر به ریش دوران بلوغ ما می خندند که چقدر بدبخت بودیم و اندرون کف. بگذریم آقا جان. فیلم خوبی است. همه دنیا هم با آن گریستند و ما ایرانی ها هم در خفا کارهایی کردیم که امروزه بدان فکر میکنم ناراحت کننده به شمار می رود. کل فیلم به این عظمت در یک استخر فیلمبرداری شده و جیمز کامرون کارگردان به قولی ترکانده!حتی در جدول پرفروش های الان هم جایگاه دوم را دارد و 11 اسکار را به خانه برده است. اما با احتساب فروش امروزی فیلم 2,805,989,777 دلار فروش کرده است.

پرفروش ترین فیلم های تاریخآواتار (2009)

جیمز کامرون دو فیلم از سه فیلم اول را در اختیار دارد. من جایش بودم جواب سلام زن و بچه ام را دیگر نمی دادم! فیلم آواتار پلی جدید به سوی تکنولوژی و جلوه های ویژه در تاریخ سینما و سینمای سه بعدی بود. داستانی پوکوهانتس مانند داشت و مدت زمان زیادیست که رتبه اول را در باکس آفیس فعلی با اختلاف فاحشی نسبت به پایین رده هایش دارد. اما فروش فیلم با احتساب امروزی 2,799,266,304 دلار است که باعث شده در این لیست در جایگاه سوم جلوس فرمایند

پرفروش ترین فیلم های تاریخجنگ ستارگان  (1977)

اینکه جنگ ستارگان ها را باید برعکس دید و این قسمت از فیلمی که نخست ساخته شده در حقیقت اپیزود چهارم در کل سری می باشد و… را به مغز مریض خالقش یعنی جرج لوکاس کبیر واگذار کنید! نخستین فیلم از این سری که انقلابی در صنعت سینما به شمار می رود و جهانی با جنگی بین کهکشانی را به ما نشان داد که تا به امروز طرفداران دو آتیشه فراوانی در ینگه دنیا دارد. فیلم با احتساب فروش امروزی چیزی حدود 2,200,588,551دلار فروش کرده است.

پرفروش ترین فیلم های تاریخ
خرگوش هم نشدیم بدبختی!

سفید برفی و هفت کوتوله (1937)

اولین انیمیشن دو بعدی بلند سینما که توسط استودیو والت دیزنی به اکران در آمد و وارد لیست پرفروش ترین فیلم های تاریخ شد. انیمیشنی که هنوز بعد از گذشت بیش از 80 سال جذابیت دارد و دیدن آن برای همه کودکان خالی از لطف نیست. در زمان اکران خود پدیده جدیدی بود و بسیاری از بچه ها از ترس جادوگر داخل کارتون صندلی های سینما را خیس می کردند. احتمالا همه از فروش و استقبال ازفیلم راضی بودند به جز تمیزکاران سالن سینما با کلی بوی ….!فیلم با محاسبه امروزی 2,116,034,366 دلار فروخته است.

پرفروش ترین فیلم های تاریخ
خانم بازیگر در این سکانس مشغول دعاکردن خداوند متعال و نعمت های اوست و به همین سبب این فیگور را گرفته نه چیز دیگر.

اشک ها و لبخندها (1965)

با نام اصلی نوای موسیقی ولی در ایران با نامی که در بالا گفته شد به اکران در آمد. دوبله شاهکار این اثر موزیکال از بهترین و قدرتمندترین دوبله های تاریخ گویندگی ایران ماست. اشک ها و لبخندها فیلمی سرخوش و شاد با آوازهایی بی نظیر که امروزه نیز دیدن نسخه HD و دوباره رنگ آمیزی شده آن به دل می نشیند.این اثر نیز با فروش بسیار بالایی در زمان خود همراه بود که با احتساب بلیت به قیمت امروزی 1,955,702,430دلار فروخته است.

فیلم اقتباسی
پوستر مشهور فیلم را خودتان سرچ کنید ثواب کردید و ما را نجات از فیلتر!

آرواره ها (1975)

فیلمی در ژانر وحشت که اسم استیون اسپیلبرگ را جهانی کرد. یک اثر اقتباسی موفق از کتابی به همین نام که روایتگر شهر ساحلی کوچکی با توریست ها و ساکنین مختلف که کوسه ای بزرگ و سفید دایم آن ها را شکار می کند. فیلم در زمان خود صحنه های وحشتناک بسیار خوبی داشت و شاید امروزه با وجود جلوه های ویژه فراوان کمی مسخره به نظر بیاید. اما تا مدت ها رتبه نخست جدول را به خود اختصاص داده بود با احتساب فروش امروزی رقمی معادل 1,913,326,919 دلار فروش کرده است.

پرفروش ترین فیلم های تاریخجنگ ستارگان نیرو برمیخیزد (2015)

احیای سری جنگ ستارگان بعد از مهر اتمامی که خالق آن بر روی این فرنچایز زده بود توسط استودیوی دیزنی انجام شد.کلا آن جا هر اتفاقی میفتد که توش پول در جریان میفتد میگویند کار این دیزنی هاست.مثل ایران که می گویند کار….خب اشاره کردند که ببر زبانت را. فیلم جدید این سری را جی جی آبرامز همان فردی که چندین سال با سریال لاست ما را علاف خویش کرد ساخت و با احتساب فروش الان 1,900,347,427 دلار در گیشه فروخته است.

پرفروش ترین فیلم های تاریخ
صحنه ماندگار ئی تی در تاریخ سینما

ئی تی (1982)

استیون اسپیلبرگ هم مثل جیمز کامرون دو فیلم در این لیست کوتاه دارد. فیلم ئی تی یکی از دلنوازترین علمی تخیلی های تاریخ سینماست به طوری که هرکس که این ژانر را هم دوست نداشته باشد از دیدن این فیلم لذت می برد. اینکه اسپیلبرگ آقایی کرد و هیچ دنباله ای نه خود ساخت و نه گذاشت دیگران بسازند این اثر را به همان شکل بی نظیر کلاسیکش جاودان کرده است. ئی تی موجود فضایی دوست داشتنیست که از سفینه اش جا مانده و پیش یک پسربچه قایم می شود تا دور بعدی که دوستانش بیایند و او را برگردانند.فیلم با حساب سرانگشتی به قیمت الان 1,711,251,022 دلار ناقابل فروخته است که آقا نوش جانش!

پرفروش ترین فیلم های تاریخجن گیر (1973)

آخرین این لیست زا پرفروش ترین فیلم های تاریخ؛ اثر ترسناکیست به اسم جن گیر. فیلمی که اکثرا لااقل اسمش را شنیده ایم و خیلی هایمان از ترس هیچ وقت آن را ندیدیم. جن گیر امروزه زیاد ترسناک نیست و دیدن حرکات دختر جن زده فیلم تا حدودی مسخره به نظر می رسد ولی باور کنید چند سال پیش جن گیر را اگر می دیدید قطعا باید حین خواب پوشک به خود می بستید.کلاسی داشت که کسی بگوید فیلم را دیده و به نظرش لوس بوده است. بازسازی ها و دنباله هایی که برای جن گیر ساخته شده و هنوز هم ادامه دارد (سریال آن را هم میخواهند بسازند) هم هیچ کدام نتوانستند ارزش فیلم اول را تکرار کنند.فیلمی با این حجم از اسانس وحشت و عنصر ترس در زمان خود و این همه فروش کمی جای تعجب دارد!فیلم با حساب دلار امروزی 1,601,950,175 دلار فروخته است

تیتروار به ده عنوان دیگر این فهرست پرفروش ترین فیلم های تاریخ اشاره می کنم که حوصله تان سرنرود و دست پر هم صفحه را ببندید و بروید اتم هایتان را بشکافید.

 • دکتر ژیواگو
 • دنیای ژوراسیک
 • پارک ژوراسیک
 • اونجرز 1
 • سریع و خشن 7
 • انیمیشن کلاسیک پینوکیو
 • ارباب حلقه ها 3
 • انیمیشن شیر شاه
 • جنگ ستارگان 4 (همان اپیزود اول!دیوانه کرده جرج لوکاس با این شماره گذاری اش همه ما را)
 • اونجرز 2

اگر خیلی دنبال پدرخوانده و بن هور گشتید باید بگویم که این دو شاهکار به ترتیب رتبه های 22 و 33 را در این لیست دارند.

نویسنده: آرش پارساپور

آرش روزنامه نگار این مملکت است. البته این رشته را در دانشگاه خوانده و بعدا فهمیده که میتوانست هرچیزی بخواند ولی روزنامه نگار شود. به نوعی گیک محسوب می شود و عاشق کتاب و بازی و فیلم و تکنولوژی و امثالهم می باشد. داشتن کتابخونه قدر فیل و همه کنسول‌های بازی و 30ترابایت فیلم گواه این سخنان است. در همین زمینه‌ها نیز می نویسد و البته با همه چیز و همه کس شوخی دارد.

۲ دیدگاه ها

 1. عالی بود. کاش لیست دوم هم بنویسی

 2. اگه محبوب ترین و قوی ترین فیلم ها رو هم عنوان کنید می شه گفت منطقی میشه. همیشه فروش بالا به معنی کیفیت بالای فیلم نیست. فیلم های انیگما برگمن رو بررسی کنید تا معنی واقعی فیلم رو درک کنید.
  ممنون بابت مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *