بامیلو بلاگ / سبک زندگی / فرهنگ و هنر / پانزده شهر برتر جهان برای دوستداران هنر
پانزده شهر برتر جهان برای دوستداران هنر

پانزده شهر برتر جهان برای دوستداران هنر

این شهرها ایده‌آل‌ترین مقاصد برای هر عاشق خودآموخته‌ی هنر در سرتاسر جهان هستند. فرقی هم ندارد که این شهرها میزبان مجسمه‌های عمومی خیره‌کننده، یا محل گالری‌های هنری مشهور، یا صحنه‌ای برای هنرهای خیابانی تاثیربرانگیز باشند. ما در اینجا به برخی از سرزنده‌ترین صحنه‌های هنری جهان سفر می‌کنیم، چه یک مکان محوری همچون پاریس باشد چه کانون‌های هنری در مکزیکوسیتی و لاگوس. در این مقاله با پانزده شهر جهان آشنا خواهید شد که اگر شما هم یکی از دوستداران هنر باشید، علاقه بسیاری برای سفر به این شهر ها دارید.

معرفی بهترین شهرهای جهان برای دوستداران هنر

۱- پاریس – فرانسه

پاریس - فرانسه - پانزده شهر برتر جهان برای دوستداران هنر

پاریس با بیش از هزار گالری هنری در سرتاسر شهر آمال عاشقان هنر است. هر مسافری در این شهر نورانی می‌تواند با انواع‌‌ و اقسام مکان‌های جالب مواجه شود: از موزه‌های هنری شمایل‌گون مانند لور (میزبان مونا لیزا اثر مشهور داوینچی و بسیاری از آثار برگزیده‌ی هر هنردوست) و گالری‌های معاصر باسابقه‌ای مانند گالری دنیل تمپلون تا گالری‌های هنری تازه‌وارد و جالبی همچون مسون روژ و مودوس آرت و هنر خیابانی سرزنده در محله‌های بلویل.

۲- نیویورک – آمریکا

نیویورک - آمریکا - پانزده شهر برتر جهان برای دوستداران هنر

منهتن به‌تنهایی کفایت می‌کند تا چشم هر شیفته‌ی هنر را برای روزها با بنیادهای هنری مشهورش به خود مشغول کند. مکان‌هایی مانند موزه‌ی هنری متروپلیتن و فرانک لوید رایت که موزه‌ی گوگینهایم (در خودش یک اثر هنری) را در کنار خود دارد. اما نادیده‌گرفتن دیگر مناطق زیبای نیویورک مایه‌ی تاسف و شرمساری است. هنر خیابانی در محله‌ی بوشویک بروکلین و گالری‌های معاصر رادیکال در اطرافش استعدادهای نوظهور را میزبانی می‌کند. موزه‌ی کوئینز را هم به‌خاطر مجسمه جالب سقراط از دست ندهید.

۳- توکیو – ژاپن

توکیو - ژاپن - پانزده شهر برتر جهان برای دوستداران هنر

برخی شهرها مناطق هنری خاصی دارند اما توکیو از این نظر با باقی شهرها متفاوت است، چون گالری‌هایش در سرتاسر مناطق دور و نزدیک این کلان‌شهر پخش شده‌اند. با وجود فاصله‌ی بین گالری‌ها و پراکندگی‌شان در سطح شهر، ارزش این را دارند که به آن‌ها سر بزنید. یک مکان خوب برای شروع روپونگی است که از موزه‌ی هنری موری، مرکز هنری ملی، و مکان‌های کوچکتری مانند هنرهای زیبای اوتا میزبانی می‌کند. در سرتاسر ناحیه‌ی تایتو، گالری هنرهای معاصر باو‌هاوس وجود دارد که آثار دویست ساله را در خود گنجانده و یکی از سطح‌بالاترین مناطق هنری توکیو است.

۴- سائو پائولو – برزیل

سائو پائولو - برزیل - پانزده شهر برتر جهان برای دوستداران هنر

اغراق نیست بگوییم که پاریس و نیویورک اهمیت هنری بسیار زیادی دارند، اما کلان‌شهر حیرت‌انگیز برزیل، سائو پائولو هم پایتخت هنری آمریکای جنوبی است. در این شهر یک جشنواره سالیانه فوق‌العاده برگزار می‌شود که دومین جشنواره‌ی هنری بزرگ جهان پس از جشنواره‌ی ونیز است. این شهر میزبان موزه‌ی هنرهای مدرن است و بازدیدکنندگان می‌توانند هنر معاصر و مدرن برزیل را در آن ببینند. در ضمن یک باغ هنری زیبا هم در این شهر وجود دارد که بیست مجسمه‌ی شوکه‌کننده را در خود گنجانده است. گالری‌هایی همچون چوکه نیز استعدادهای نوظهور محلی را در زمینه‌های فرهنگی میزبانی می‌کند.

برای در کردن خستگیتان در میان این مطلب پیشنهاد می کنم مطلب زیبا و جالب چیدمان هنری با زباله؟ را مهمان بامیلو بلاگ باشید.

چیدمان هنری با زباله؟

۵- لندن – انگلستان

علاقه‌ی هنری خاص شما هر چه باشد، چه معاصر، مدرن، کلاسیک، و غیره، در هر صورت باید اذعان کرد که لندن گالری‌های مناسبی برای هر مورد دارد. حضور در گالری ملی لندن آثار برجسته‌ی عرصه‌ی هنر همچون گل‌های آفتابگردان ون‌گوگ را در معرض دیدتان خواهد گذاشت. برای مشاهده‌ی آثار هنرمندانی مانند پیکاسو، هاکنی، و وارهول نیز می‌توانید به موزه‌ی هنرهای مدرن تیت سری بزنید. گالری ساتچی هم به قدر کافی مناقشه‌ برانگیز هست، چراکه یکی از پربازدیدترین فضاها برای رویت آثار رادیکال معاصر به حساب می‌آید. علاقمندان به آثار فرمالیستی نیز باید به شهر شوردیچ سفری کنند تا بتوانند هنرهای خیابانی جالب‌توجه را در آنجا از نزدیک ببینند. این شهر آمال شیفتگان هنر است.

۶- مکزیکو سیتی – مکزیک

مکزیکو سیتی - مکزیک - پانزده شهر برتر جهان برای دوستداران هنر

شاید سائو پائولو را بتوان پایتخت آثار هنری آمریکای لاتین خواند، اما شهر معروفی مانند مکزیکو سیتی هم اعتبار و داعیه‌ی بین‌المللی در عرصه‌ی هنری دارند. این شهر از سال ۲۰۱۴ به این سو میزبان جشنواره‌های هنر معاصر بوده است. گالری‌های ویژه‌ای نیز برای هنر معاصر وجود دارند، از جمله‌ی خانه‌ی گاگا و منطقه‌ی کریمنزوتو که موج‌های هنری تازه را در سطح جهانی به راه انداختند. سری به پالاسیو ناسیونال بزنید و آثار برجسته دیگو ریورا را ببینید. همچنین سری به کاسا آزول بزنید تا آثار درخشان فریدا کالو را رویت کنید.

۷- فلورانس – ایتالیا

فلورانس - ایتالیا - پانزده شهر برتر جهان برای دوستداران هنر

برای هنر رنسانس، هیچ مقصدی بهتر از فلورانس نیست. این شهر میزبان آثار برتر میکلانجلو از جمله تندیس داوود است. گالری دل آکادیما را هم باید حتما دید، همینطور گالریا دگلی یوفیزی که بازدیدکنندگان از آن می‌توانند شاهکارهای هنری مانند تولد ونوس بوتیچلی و مدونای گولدفینچ رافائل را ببینند. شاید هنر رنسانس در این شهر برجسته‌تر باشد، اما علاقمندان هنر معاصر هم می‌توانند در مرکز فرهنگی استوزیا با آثار درخوری مواجه شوند.

۸- لاگوس – نیجریه

لاگوس - نیجریه - پانزده شهر برتر جهان برای دوستداران هنر

نیجریه صحنه‌ی فرهنگی مناقشه‌برانگیزی دارد. لاگوس بزرگترین شهر آن است که می‌تواند مقصد بی‌نظیری برای هنرهای آینده‌گرا محسوب شود. مرکز هنر معاصر و بنیاد هنرمندان آفریقایی هر دو در سال ۲۰۰۷ تاسیس شدند و جشنواره‌های عکس لاگوس و رقابت هنر ملی در آن برگزار می‌شوند. فضاهایی مانند گالری اومنکا هم بر هنرمندان معاصر نیجریه متمرکز شده است. همراه با پذیرش آثار استعدادهای بین‌المللی که روی هم رفته سبب شده‌اند صحنه‌ی هنری نیجریه اعتبار بالایی به خود بگیرد.

۹- سنگاپور

سنگاپور - پانزده شهر برتر جهان برای دوستداران هنر

دولت‌شهر سنگاپور احتمالا بیش از همه به خاطر مراکز مالی‌اش مشهور باشد، اما عرصه‌ی هنری‌اش بسیار تاثیربرانگیز است. از فضاهایی مانند نهاد هنرهای معاصر و موزه‌ی هنری سنگاپور تا گالری ملی سنگاپور لایق بازدید هستند، چراکه بزرگترین کلکسیون هنرمندان جنوب شرق آسیا را در خود گنجانده است. این شهر مقصد بسیاری از علاقمندان هنر معاصر است و کافی است در آن قدمی بزنید تا با مجسمه‌های شهری زیبا مواجه شوید. آثار سالوادور دالی و چونگ فاه چئونگ از نمونه‌های برجسته در این شهر هستند.

۱۰- برلین – آلمان

برلین - آلمان - پانزده شهر برتر جهان برای دوستداران هنر

برلین میزبان یکی از متنوع‌ترین عرصه‌های هنری در سرتاسر جهان است که بنیادهای هنری برجسته‌ای همچون آلته ناسیونال و گمالدگالری در آن شاهکارهای بزرگ کلاسیک از قرن سیزده تا نوزده را نگهداری می‌کنند. اخیرا موزه‌ی نئو ناسیونال هم احداث شده است که کلکسیون آثار مدرن قرن بیستم را در خود دارد. کافی‌ است قدمی در اطراف دیوار برلین بزنید تا آثاری از هنرمندان بین‌المللی بیش از صد کشور جهان را در آن ببینید یا با تندیس مرد مولکولی جاناتان بوروفسکی مواجه شوید.

۱۱- شیکاگو – آمریکا

شیکاگو - آمریکا - پانزده شهر برتر جهان برای دوستداران هنر

در حالی که ویندی سیتی میزبان بنیادهای درجه یک جهانی همچون موزه‌ی هنرهای معاصر و بنیاد هنری شیکاگو است، خود شهر هم پذیرای انبوهی از آثار خیره‌کننده است که از آن جمله می‌توان به آثار خوان میرو و آنیش کاپور در پارک هزاره اشاره کرد. منطقه‌ی نورس‌ریور هم یکی دیگر از مناطق مهم در عرصه‌ی هنر معاصر است که بیش از صد گالری هنری را میزبانی می‌کند. در محله‌های شیکاگو هم می‌توان گالری‌های مختلفی را به صورت متمرکز دید.

۱۲- بوگوتا – کلمبیا

بوگوتا - کلمبیا - پانزده شهر برتر جهان برای دوستداران هنر

بوگوتا پایتخت کلمبیاست و مانند مکزیکو سیتی خودش را به عنوان یکی از مراکز اصلی هنرهای آمریکای لاتین مطرح کرده است. در سال‌های اخیر به عنوان یکی از اصلی‌ترین مقصدهای هنر خیابانی شناخته می‌شود. کافی است در خیابان‌ها دوری بزنید و آثار جالب شهری را از هنرمندان شهری ببینید که هم در عرصه‌ی محلی و هم در حوزه‌ی بین‌المللی اعتبار زیادی دارند. از جمله می‌توان به دی‌جی لیو هنرمند اتریشی‌الاصل اشاره کرد که آثارش در موزه‌ی هنرهای معاصر بوگوتا و موزه‌ی بوترو نگهداری می‌شود. بیش از صد اثر برجسته از هنرمندان بزرگ کلمبیایی در این موزه‌ها در معرض دید همگانی است که واقعا ارزش بازدید دارند.

۱۳- بارسلونا – اسپانیا

بارسلونا - اسپانیا - پانزده شهر برتر جهان برای دوستداران هنر

سری به موزه‌ی پیکاسو بزنید و یکی از بزرگترین کلکسیون‌های آثار پیکاسو در جهان را از نزدیک ببینید. هر شیفته‌ی هنر باید سری به بارسلونا بزند اما موزه‌ی هنرهای مالی کاتالونیا میزبان برخی از آثار گوتیک، رومانسک، و باروک است. گالری‌های نوپا و معاصری مانند آرت‌ویستاس را هم نباید از دست داد. البته بارسلونا را بیشتر به هنر معماری می‌شناسند هرچند سفر به بارسلونا باعث می‌شود که با هنرهای دیگری هم مواجه شوید. آثار گائودی نیز در این شهر در معرض دید هستند. سری به ساگرادا فامیلیا و پارسی گوئلا بزنید تا برخی از برجسته‌ترین آثار هنری جهان را از نزدیک ببینید.

۱۴- ملبورن – استرالیا

ملبورن - استرالیا - پانزده شهر برتر جهان برای دوستداران هنر

از بنیادهای بزرگی مانند گالری ملی در موزه‌ی هنری استرالیا نمی‌توان غافل شد. مرکز هنرهای معاصر ملبورن هم لایق بازدید است. برخی از بهترین پیشنهاداتی که این شهر برای هر هنردوستی دارد گالری سیمون پری و پورسه بوروک است که در جنب پارک بیرائونگ قرار دارد. آثار هنرمندانی همچون دبورا هالپرن را می‌توان در آنجا یافت.

۱۵- سن فرانسیسکو – آمریکا

سن فرانسیسکو - آمریکا - پانزده شهر برتر جهان برای دوستداران هنر

موزه‌ی هنرهای مدرن سن فرانسیسکو در سال ۱۹۳۵ افتتاح شد و به هنرهای معاصر و مدرن اختصاص یافت. این موزه باعث شد نام سن فرانسیسکو در نقشه‌ی هنری جهان مطرح شود و به عنوان یکی از بهترین شهرهای هنری کالیفرنیا شناخته شود. اما علاقمندان هنرهای زیبا می‌توانند به موزه‌ی دو یونگ سری بزنند که میزبان کلکسیونی از برخی از بهترین آثار نقاشی آمریکایی است. برای تجربه‌های هنری متفاوت‌تر هم می‌توانید به سراغ منطقه‌ی میشن سان فرانسیسکو بروید.

نویسنده: نیما پارسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *