بامیلو بلاگ / دنیای مد و زیبایی / مد آقایان / آشنایی با پارچه گینگام و لباس های چهارخانه همه کاره آقایان (بخش اول)
گینگام

آشنایی با پارچه گینگام و لباس های چهارخانه همه کاره آقایان (بخش اول)

گینگام (Gingham) یک پارچه ی چهارخانه عمدتاً ساخته شده از پنبه است. وقتی لباس شما بافته شده از گینگام باشد دیگر خبری از پشت و رو نیست. نخی که این پارچه از آن بافته شده است رنگی بوده و هر دو طرف پارچه کاملاً به یک رنگ است. سابقه ی استفاده از آن برای اولین بار به کشورهای فرانسه یا انگلستان نسبت داده می شود. اما همان طور که «هر گردی گردو نیست»، هر چهارخانه ای هم گینگام نیست. با بامیلو بلاگ همراه باشید.

تفاوت گینگام با چهارخانه عادی

شاید پیش خودتان بگویید هر پارچه ای که یک سری خطوط عمودی و افقی از روی هم رد شده باشند چهارخانه است. البته از طرفی شما درست می گویید اما به این صورت نمی توان تفاوت گینگام و چهارخانه را مشخص کرد.

همان طور که اشاره شد گینگام پارچه ای است که اولاً از جنس پنبه ساخته شده باشد. ثانیاً تمام خطوط آن (بر خلاف چهارخانه) باید به یک اندازه و متقارن باشند. خصوصیت سوم آن رنگ است. خطوط گینگام معمولاً از دو رنگ ساخته شده است. بیشتر اوقات شاهد ترکیب سفید و یک رنگ اصلی (قرمز، آبی و سبز) هستیم. ویژگی چهارم و آخر گینگام این است که پشت و روی آن به یک رنگ است. پنبه ای که این پارچه با آن بافته می شود رنگی است و به همین دلیل دو طرف آن رنگ مشابهی دارد.

تنوع و انعطاف پذیری گینگام در سبک پوشش های متفاوت آن را به یک طرح ایده آل برای همه ی سلیقه ها تبدیل کرده است.

گستردگی و تنوع

گینگام پس از محبوبیت فراوان طی دهه ی 60 میلادی، برای مدتی در آمریکا و اروپا مورد بی مهری قرار گرفت. اکنون دوباره به انتخاب بسیاری از طراحان مد تبدیل شده است. شرکت هایی همچون رالف لورن (Ralph Lauren)، گنت (Gant)، تامی هیلفیگر (Tommy Hilfiger)، بن شرمن (Ben Sherman)، فرد پری (Fred Perry) و پرتی گرین (Pretty Green) علاقه ی فراوانی به این پارچه ی خاص و زیبا دارند.

به دلیل این تنوع فراوان انتخاب لباس دوخته شده با آن کار دشواری نخواهد بود. اما چرا باید در میان این همه پارچه ی چهارخانه به دنبال گینگام باشیم؟ به خاطر اینکه این طرح با بیشتر سبک های پوشش هم خوانی دارد. یک پارچه ی کلاسیک و پرکاربرد بشمار می رود. مهم تر از همه این که اگر به دنیای مد علاقه دارید و می خواهید بروز باشید، وقت پوشیدن این طرح است.

در بخش بعدی به الگوی ترکیب و سبک پوشش این پارچه می پردازیم.

 

منبع: fashionbeans

نویسنده: هادی ملکی

هادی فعالیت حرفه‌ای خود را در سطح وب از سال 1390شروع کرد. در زمینه‌ سبک زندگی، دیجیتال مارکتینگ، سخنوری، آی‌تی، زبان انگلیسی و کروماکی تخصص داشته و تناسب اندام جزو علایق اصلی وی بشمار می‌رود. در این راستا کاهش وزن 35 کیلوگرم در یک سال از افتخارات او محسوب می‌شود. هادی معتقد است زبان طنز مؤثرترین زبان انتقال اطلاعات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *