راهنمای خرید پارچه های خنک برای تابستان
بامیلو بلاگ / دنیای مد و زیبایی / مد بانوان / راهنمای خرید پارچه های خنک برای تابستان

راهنمای خرید پارچه های خنک برای تابستان

هر روزی از تابستان که گرما بیداد می‌کند، تنها راه فرار از عرق ریختن مداوم، استفاده از پارچه های خنک است که به شما کمک می‌کنند تابستان گرم را کمی خنک تر بگذرانید. برای خرید لباس های مناسب این فصل، راهنمای ما به شما در خرید 5 نوع پارچه خنک کمک می کند. با بامیلو بلاگ همراه باشید.

پارچه های خنک : پارچه پنبه ای

پارچه های خنک - پارچه پنبه ای

پارچه پنبه ای، پارچه ای نرم و سبک است که به راحتی مشهور است. پارچه پنبه ای که به حالت کشبافت باشد، متشکل از گره های ریز به هم پیوسته است که بافتی سبک و خنک را پدید می‌آورند.

کجا بپوشیم؟

این نوع پارچه مناسب برای تمامی آب و هواهاست و به همین خاطر بسیار پرطرفدار و محبوب است. فرقی نمی‍ کند هوا شرجی باشد یا خشک، پارچه پنبه ای می‌تواند بهترین گزینه برای خنک ماندن شما باشد.

چرا؟

این پارچه که الیافی طبیعی دارد، امکان گردش هوا را فراهم می‌کند، در نتیجه با حرکت آزادانه هوا در تار و پود آن، گرما قابل تحم لتر خواهد شد؛ انگار که لباستان یک تهویه مطبوع داخلی داشته باشد.

نکته: به خاطر داشته باشید که پارچه پنبه ای در خشک کن ماشین لباسشویی به شدت چروک خواهد شد. در نتیجه بهتر است کمی بیشتر وقت گذاشته و آن را آویزان کنید تا خشک شود.

پارچه های خنک : پارچه کتان راه راه

پارچه های خنک : کتان راه راه

کتان راه راه، نوعی پارچه کتانی بافته شده است که تار رنگی و پود سفید دارد. تفاوت بین پارچه پنبه ای و کتان بافته شده، نحوه قرارگیری تار و پود در کنار هم است.

کجا بپوشیم؟

از نظر کاربرد، کتان راه راه تفاوتی با پارچه نخی ندارد، در نتیجه هم در هوای شرجی و هم در هوای خشک می‌توان از آن استفاده کرد.

چرا؟

معمولاً تعداد تار و پود در کتان های راه راه بیشتر است و این باعث می‌شود پارچه بافت ریزتر و میزان تنفس آن بیشتر باشد.

نکته: ظاهر کتان راه راه بسیار شبیه جین است، در نتیجه می‌توانید با وزنی بسیار سبکتر، لباسی شبیه به جین بر تن داشته باشید.

پارچه های خنک : پارچه ریون

پارچه های خنک : ریون

ریون الیافی مصنوعی است که در اصل از سلولز استخراج شده از درختان ساخته شده و با اندکی دستکاری می‌توان آن را شبیه به بافت ابریشم، پشم، کتان و لینن نمود.

کجا بپوشیم؟

بهترین گزینه برای مناطقی که هوای گرم و خشک دارند، ریون است. چرا که به سبب نداشتن بافت طبیعی، مثل پارچه کتانی قادر به جذب رطوبت نیست.

چرا؟

ریون نسبت به کتان ضخامت کمتری دارد، در نتیجه بسیار ظریف و سبک بوده و برای لباس هایی که خوش دوخت و ظریف هستند، فوق العاده است.

نکته: لباس های جنس ریون که به رنگ روشن هستند، مثل سفید، کرم و رنگ های پاستلی، به اندازه رنگ های تیره نور خورشید را جذب نمی‌کنند. در نتیجه برای خنک ماندن عالی هستند.

پارچه های خنک : پارچه لینن

پارچه های خنک : پارچه لینن

پارچه لینن از الیاف درخت کتان ساخته می‌شود و به سبب خنکی و سبکی اش در هوای گرم بسیار مشهور است.

کجا بپوشیم؟

همه جا! پارچه لینن ساخته شده تا در همه انواع آب و هواهای گرم پوشیده شود.

چرا؟

لینن یکی از قدیمی ترین انواع پارچه در دنیاست که مردم طی قرنهای متمادی از آن استفاده می‌کرده اند و البته دلایل بسیار خوبی برای این کار داشته اند. بافت طبیعی پارچه و سبکی آن بیشترین میزان تنفس را برای این پارچه به ارمغان می‌آورد. در نتیجه خنک ترین نوع پارچه های خنک است که استفاده از آن در تابستان به شدت توصیه می‌شود.

نکته: چروک جزء لاینفک دنیای راحت و خنک پارچه های لینن است. از اتو کردن متنفرید؟ اشکالی ندارد! کمی آب روی لباس چروک لینن اسپری کرده و چروک ها را با دست صاف کنید.

پارچه های خنک : پارچه های ترکیبی

پارچه های خنک : پارچه های ترکیبی

پارچه های ترکیبی مخصوص تابستان، آمیزه ای از نخ، پلی استر، اسپندکس، نایلون و ریون هستند.

کجا بپوشیم؟

یکی از ویژگی های خوب پارچه های ترکیبی، جذب رطوبت بوده و به همین سبب است که از آنها در تهیه لباس های ورزشی استفاده می‌شود. در نتیجه این پارچه ها برای آب و هوای شرجی بسیار مناسبند.

چرا؟

پارچه های ترکیبی ظاهر و شکل اصلی خود را حفظ می‌کنند و به همین سبب نیازی به کارهای طاقت فرسایی مثل اتوکشی ندارند.

نکته: معمولاً مقاومت پارچه های ترکیبی در برابر حرارت زیاد است. بنابراین می‌توانید آنها را در حرارت بالا شسته و خشک کنید، بی آنکه نگران آسیب به آنها یا چروک شدنشان باشید. در نتیجه از ماشین لباسشویی استفاده کنید که صرفه جوی بزرگ زمان است.

منبع: Stitchfix

نویسنده: کاملیا کوثری

کاملیا فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان فرانسه در مقطع كارشناسي ارشد از دانشگاه شهيد بهشتي است. به یادگیری زبان های مختلف علاقه زیادی دارد، از همین رو زبان انگلیسی را از 5 سالگی شروع کرد و ايتاليايي را هم در مدرسه ايتاليايي تهران آموخت. ادبیات، موسیقی و عکاسی بزرگترین و جدی ترین علایق او هستند و از هر فرصتی برای پرداختن به آنها استفاده می کند. علاوه بر این، طرفدار جدي ماجراجويي و كشف موضوعات تازه است. این علاقه از ترجمه هايش در زمينه هاي گوناگون به چشم می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *