ویژگی های ظاهری
بامیلو بلاگ / گوناگون / ویژگی های ظاهری ناخوشایند برای مردم در گوشه و کنار جهان

ویژگی های ظاهری ناخوشایند برای مردم در گوشه و کنار جهان

در هر نقطه ای از دنیا، معیارهای گوناگونی برای زیبایی وجود دارد که ما از آن ها اطلاعی نداریم. ما شاید بیشتر از معیارهای زیبایی در فرهنگ و کشور خودمان سر در بیاوریم. اما در این مطلب می‌خواهیم بدانیم چه ویژگی های ظاهری ناخوشایندی در جهان وجود دارد که مقام عدم جذابیت را کسب کرده اند و به نظر مردم گوشه و کنار جهان جذاب نیستند؟ در ادامه مطلب با بامیلو بلاگ همراه باشید. 

زیبایی، عاملی وابسته به معیارهای علم زیبایی، یک مفهوم، یک محصول، یک سنت و یا حتی یک سبک زندگی است. معیارهای زیبایی، همیشه فردی و نسبی است، اما آنچه که در این مورد بدیهی به نظر می‌‌رسد آن است که این مفهوم، بنا به موقعیت جغرافیایی متغیر است؛ بدان معنا که در مکانهای مختلف، معیارهای زیبایی شناختی مختلفی وجود دارد و معیار های مختلفی برای بررسی ویژگی های ظاهری در سراسر جهان وجود دارد.

هر فرهنگ، استاندارهای زیبایی شناختی مختص به خود را دارد. به عنوان مثال آنچه که در هالیوود باعث جذابیت یک چهره است، در آفریقا ابدا جذاب به نظر نمی‍رسد. همچنین در برخی کشورها، الگوهای زیبایی اندکی وجود دارد، در حالی که برخی دیگر در این زمینه حرفهای بسیاری برای گفتن و الگوهای بسیار کاملی برای «زن زیبا و کامل» دارند.

در این مقاله قصد داریم بدانیم چه معیارهایی در گوشه و کنار جهان، بر زیبایی افراد تاثیر منفی گذاشته و به عبارت بهتر می‌خواهیم ببینیم در نظر برخی از مردم دنیا، چه کارهایی از زیبایی زنان می‌کاهد.

آرایش زیاد

آرایش زیاد یکی از ویژگی های ظاهری ناپسند است

در فرانسه، شاید بهتر باشد بدون آرایش بیرون بروید، چرا که احساس زیبایی بیشتری خواهید کرد. در این کشور، زیبایی طبیعی به مراتب بیشتر از چهره های مصنوعی که به کمک آرایش زیبا می‌شوند، مورد ستایش قرار می‌گیرند. در ایالات متحده امریکا می‌بینیم که هنرمندان و چهره های معروف از انواع و اقسام وسایل آرایشی استفاده می‌کنند و این کاملا بر خلاف آن چیزی است که شما در یک بانوی اصیل فرانسوی می‌بینید.

خانم ویولت که یک آرایشگر حرفه ای فرانسوی الاصل است، در مصاحبه ای با مجله «ووگ» (Vogue)، آرایش و نگاه فرانسویان به این مقوله را در مقایسه با سایر فرهنگهای دنیا تشریح می‌کند: «آنچه که ما می‌خواهیم این است که خودمان باشیم، نه یک نسخه اصلاح شده و بهتر از خودمان. به همین سبب است که معتقدیم باید خودمان را بپذیریم، نه اینکه برای تغییر دادنمان تلاش کنیم. بنابراین همیشه از خودمان می‌پرسیم: بهترین سبکی که می‌توانم با همین صورت و همین موها داشته باشم کدام است؟ این اعتقاد، یک اعتقاد کاملا فرانسوی است. در نتیجه اگر یک زن فرانسوی بخواهد ارایش کند، کمی، فقط کمی ویژگیها و زیبایی های ذاتی صورتش را برجسته تر (تاکید می کنیم تنها برجسته تر) می‌کند. اگر وقت و انرژی زیادی صرف این کار کند، دیگر یک زیبای فرانسوی اصیل نخواهد بود»

اگر علاقه مندید از رازهای زیبایی زنان ایتالیایی آگاه باشید پیشنهاد می کنیم مطلب 9 راز زیبایی زنان ایتالیایی را مطالعه کنید.

خانم ها بخوانند: ۹ راز زیبایی زنان ایتالیایی

اندام لاغر

اندام لاغر یکی از ویژگی های ظاهری ناپسند در بعضی از فرهنگ ها است

در بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده امریکا، لاغری یکی از ایده آلهای ذهنی به ویژه برای بانوان است. با این وجود، در بسیاری از کشورهای دیگر اعتقاد راسخی به این موضوع دارند که «هر چه تپلتر، بهتر!»

به عنوان مثال در آفریقا، زنان چاق در نظر مردان جذابتر از زنان لاغر اندام هستند. البته ممکن است این ترجیح، مبنای زیبایی شناسانه داشته باشد، اما به نظر می‌رسد موضوع عمیقتر از این باشد؛ جثه بزرگتر، نشان دهنده ویژگیهایی است که در نظر مردان آفریقایی مهم و جذاب است: توانایی به دنیا آوردن فرزندان بهتر، شرایط اجتماعی و سلامت بهتر. تا حدی که جثه یک زن پس از ازدواج، یکی از معیارهای سنجش کیفیت ازدواج و زندگی زناشویی اوست.

آیا از عهده هزینه ها و خورد و خوراک بر می‌آیند؟ نتیجه تحقیقات کمیته تحقیقات علوم انسانی که در سایت «تایمز لایو» قرار گرفته است نشان می‌دهد که چاقی در میان بانوان سیاهپوست، نسبت مسقیم با شادی و رضایت آنها از زندگیشان دارد. این مفهوم، اصلا جدید نیست و ریشه ای دیرین دارد، چنانکه اندیشه مربوط به وزن بانوان و نیز رابطه آن با وضعیت زندگیشان در طول تاریخ وجود داشته است.

اندام صاف و بدون برجستگی

اندام صاف و بدون برجستگی یکی از ویژگی های ظاهری ناپسند در بعضی فرهنگ ها است

در ونزوئلا، زیبایی مفهومی دست نیافتنی است و بانوان فشار ذهنی زیادی را برای داشتن اندامی خاص متحمل می‌شوند: بالا تنه درشت و برجسته، کمر باریک و پایین تنه درشت. این معیارها برای داشتن اندام ایده آل باعث شده است که بانوان ونزوئلایی تلاشهای زیادی برای رسیدن به این فرم بدنی کرده و حتی تن به عملهای جراحی زیادی بسپارند تا به این استانداردها برسند.

طی سالیان اخیر موضوع به قدری حاد شده بود که هوگو چاوز، رئیس جمهور فقید این کشور طی یک سخنرانی، این معیارها را محکوم کرده و گفت: «دکترها توانسته اند زنان را متقاعد کنند که اگر چنین اندامی نداشته باشند، باید شرمگین و از خود ناراضی باشند.»

این معیارها همچنان وجود دارد؛ در مغازه ها مانکنهایی با همین استانداردها دیده می‌شوند، چرا که میزان فروش را بالاتر می‌برند. در ویدیویی منتشر شده از نیویورک تایمز، یک بانوی ونزوئلایی می‌گوید: «زنان ونزوئلا هرگز از خودشان راضی نخواهند بود چرا که همواره باید در تلاش باشند تا به این اندامها برسند.» اگر لاغر و باریک باشید که هیچ شانسی نخواهید داشت!

گردن برهنه و بدون تزئین

ویژگی های ظاهری ناپسند

همه ما در مستندهای نشنال جئوگرافی، زنانی را دیده ایم که حلقه های بسیاری به دور گردنهای بلندشان دارند. این ویژگی، خاص زنان برخی از مناطق تایلند و میانمار بوده و به نوعی، این حلقه ها نماد زنان قبیله پادوانگ است. با استفاده از این حلقه ها، گردن بلندتر به نظر می‌رسد اما آنچه که اتفاق می‌افتد این است که وزن این حلقه های طلایی به شانه و استخوان ترقوه فشار آورده و آن را رو به پایین هل می‌دهد، در نتیجه گردن بلندتر از آنچه که هست، به نظر می‌رسد.

اما لازم است بدانید که انداختن این حلقه ها به دور گردن، برای جلوگیری از دیدن این گردنهای بلند نیست، بلکه برای زنان این قبیله، داشتن گردن برهنه و بدون تزئین، ناراحت کننده است. چرا که در نظر آنها، علاوه بر زیبایی گردن، این حلقه ها به نوعی نماد تعلق به قبیله و اصالت آنهاست.

صورت ساده و بدون خالکوبی (تتو)

ویژگی های ظاهری و عدم جذابیت برخی از آن ها

در ایالات متحده امریکا، خالکوبی روی صورت، نمادی از وابستگی به باندهای تبهکاری یا داشتن رفتارهای اجتماعی ناهنجار است، درست بر عکس قبایل مائوری نیوزیلند که تاریخ و پیشینه فرهنگیشان پیوند دیرینه ای با خالکوبیهای برجسته روی صورت دارد.

در فرهنگ نیوزیلند، خالکوبی روی صورت را «تا موکو» (Ta Moko) می‌نامند. خالکوبی روی چانه برای زنانی که این کار را مطابق سنت دیرین خود انجام می‌دهند، نقطه عطفی مهم محسوب می‌شود. مجله اینترنتی «برادلی» (Broadly) می‌نویسد: «خالکوبی سنتی روی چانه بانوان، ظهور و بروز هویت واقعی آنهاست. باور عامه بر این است که هر بانوی اهل مائوری، یک موکو در وجود خود و در نزدیکی قلبش دارد و وقتی به اندازه کافی آماده شود، هنرمندی که کار خالکوبی را به خوبی بلد است، این موکو را از قلب به صورتش می‌آورد.

خالکوبی روی چانه هر کس، مختص به خود او و برآمده از شخصیت اوست که بر اساس هویت و نیز پیشینه خانوادگی او شکل گرفته است و به او حس زیبایی، تکامل و اصالت می‌دهد.

پوست برنزه

عدم جذابیت ویژگی های ظاهری

در حالی که در امریکا مردم برای داشتن پوست برنزه حاضرند هر کاری بکنند، در بسیاری از کشورهای آسیایی داشتن پوست برنزه اصلا جذاب نیست. در ایالات متحده امریکا، داشتن پوست برنزه نه تنها نشان زیبایی، بلکه نمادی از تمول و زندگی لوکس است که نشان می‌دهد استطاعت مالی برنزه کردن پوستتان یا رفتن به سفرهای استوایی را دارید که نتیجه اش برای شما داشتن پوستی برنزه است.

اما در کشورهایی نظیر چین یا کره، پوست برنزه حاکی از آن است که فرد متعلق به طبقه فرودست جامعه است. در چنین فرهنگهایی، هرچقدر پوست فرد تیره تر باشد، وضعیت اجتماعی و مالی او وخیمتر به نظر می‌رسد چرا که حاکی از کار و فعالیت او در آفتاب و انجام کارهای سخت است. به عکس، هر چه پوست روشنتر و سفیدتر باشد، فرد متعلق به طبقه اجتماعی بالاتر و از نظر مالی غنی تر خواهد بود. به همین خاطر است که خانمها معمولا با چتر و سایبان بیرون رفته یا هزینه هنگفتی را صرف سفید کردن پوست خود می‌کنند.

بینی فابریک و طبیعی

جذابیت ویژگی های ظاهری

در امریکا، کسانی که حساب بانکی سرشاری دارند، به کارهایی از قبیل عمل بینی، بوتاکس یا هر کار دیگری روی می‌آورند که آنها را به زیبایی کامل یا حتی جوانی نزدیکتر کند. اما عمل زیبایی در ایران، کمی (خیلی) متفاوت است. برای بسیاری از بانوان ایرانی، عمل زیبایی کاری نیست که برای بهبود زیبایی بینی انجام شود یا مختص به افراد متمول و پولدار باشد، بلکه کاری است که هر بانویی و از هر طبقه ای به آن علاقمند است.

ایران دارای بیشترین سرانه عمل بینی در دنیاست. اما چرا همه مایل به انجام این عمل هستند؟ در واقع این عمل نه تنها نشان دهنده موقعیت اجتماعی خوب افراد است، بلکه به نوعی تلاش برای پیدا کردن همسر خوب هم هست. مجله «وایس»(Vice) می‌نویسد: «چسب روی بینی نشان می‌دهد از خانواده ای متمول هستید که به شما اهمیت می‌دهد و برایتان پول خرج می‌کند. حتی اگر نیاز به عمل نداشته باشید، داشتن خانواده ای که هزینه عمل شما را بدهد، ارجح بر خانواده ای است که به صورت ژنتیکی بینی کوچکی را برای شما به ارث بگذارد.»

بانوان ایرانی معمولا مدتها بعد از عمل هم روی بینیشان چسب می‌زنند تا به همه نشان دهند که این کار مهم را به انجام رسانده اند. تا بدانجا که اگر با همان بینی ای که به دنیا آمده اید به زندگی ادامه بدهید، ممکن است نسبت به بقیه شانس کمتری برای خوشبخت شدن داشته باشید.

پوست صاف و سالم

پوست صاف و سالم یکی از ویژگی های ظاهری غیر جذاب است

در بسیاری از کشورها، داشتن جای زخم روی صورت، نگاههای خیره مردم را به دنبال دارد و حتما از شما خواهند پرسید که چه اتفاقی برایتان افتاده است. اما در اتیوپی، رد زخم روی صورت برای بانوان مظهر زیبایی و برای مردان نمادی از دلاوری است. طبق گزارش نشنال جئوگرافی، رد زخم روی سینه مردان نشان از دلاوری و کشتن مردان قبایل دیگر است و زنی که صورتی پر از رد زخم داشته باشد، جذاب و زیبا به شمار می‌رود.

بنابراین اگر جای زخم کوچکی روی صورتتان دارید، وقتی به آینه نگاه می‌کنید به این فکر کنید که در گوشه دیگری از دنیا، این رد زخم معیاری از زیبایی است و اگر شما هم آنجا بودید، بسیار زیبا و جذاب به نظر می‌رسیدید. در حالی که شما درد و هزینه زیادی برای پوشاندن آن می‌پردازید، عده دیگری هستند که این ردها را روی صورتشان ایجاد کرده و از زیبایی آن لذت می‌برند.

پلک باریک

ویژگی های ظاهری غیر جذاب

در کره جنوبی، بزرگترین عمل جراحی زیبایی مربوط به دوبل کردن پلک است. بله دوبل کردن پلک بالایی چشم! چیزی که برای یک اهل قفقاز یا یک افریقایی یا امریکایی، هیچ معنایی ندارد و حتی در مورد آن نشنیده اند، اما برای یک بانوی کره‌ای، نه تنها عادی، بلکه لازم است. اما چرا این عمل اینقدر پرطرفدار است؟

مردمان آسیای شرقی را با پف پشت پلک بالا می‌شناسیم. اما بسیاری از بانوان اهل کره جنوبی بر این باورند که دوبرابر شدن این پف و کلفتتر شدن پلک، به زیبایی بیشتر آنها کمک می‌کند. در حالی که در کشورهای غربی داشتن پلک باریک و بدون پف زیبا محسوب می‌شود، زنان کره ای اصلا به دنبال غربی کردن چهره خود و انکار میراث ژنتیکی خود نیستند، بلکه در تلاشند تا ویژگی ظاهری خود را برجسته تر کرده و از این طریق هم زیباتر شوند و هم ویژگی ظاهری اجدادی خود را حفظ کنند.

به گزارش «آتلانتیک»(Atlantic)، بسیاری از ستارگان سینمای کره و افراد مشهور این کشور، به این عمل تن می‌دهند و همچون بسیاری از فرهنگها که مردم از افراد مشهور و موفق پیروی می‌کنند، در کره نیز بانوان به پیروی از ستارگان خود این عمل را انجام می‌دهند.

ابروهای نازک

ابرو های نازک یکی از ویژگی های ظاهری

در حالی که از دهه 1940، ابروهای پر و پهن در امریکا مد بوده است، اخیرا ابروهای باریک مجددا به بورس زیبایی بازگشته است. اما ابروهای پهن در فرهنگ مکزیک یک معیار زیبایی به شمار میرود.

وبسایت «کات» (Cut.com) در مجموعه ای از ویدیوهای خود به نام «100سال زیبایی»، ویدیویی در رابطه با معیارهای زیبایی در ده سال اخیر مکزیک نشان داد که در آن موی فر مشکی، رژلب قرمز و ابروهای پهن معیار زیبایی محسوب می‌شود.

بله ابروهای پهن فرم دار، یکی از  شاخصه های اصلی زیبایی در بین زنان مکزیکی است. به رغم اینکه دیگر هیچ کس ابروهایش را مدل «فریدا کالو» آرایش نمی‌کند، اما هنوز هم داشتن ابروی پهن زیباتر از ابروهای نازک و مدل دار است.

اخلاق بد – اخلاقتو خوب کن

اخلاق بد جز یکی از ویژگی های ظاهری است

در تایلند، زیبایی یک فرد نه تنها با ویژگیهای ظاهری او، بلکه با اخلاق و ویژگیهای فردی او تعریف می‌شود. ویژگیها و ارزشهای انسانی افراد بر مفهوم زیبایی آنها تاثیرگذار است. مطابق مقاله ای که در نشریه «اخلاق در علوم و سیاستهای محیطی» منتشر شده است، ویژگی های اخلاقی نظیر حیا، خوش اخلاقی، مسئولیت پذیری و فروتنی هنوز هم ویژگیهای مثبتی هستند که از یک زن، زن زیباتری می‌سازند. اگر زنی فاقد این ویژگیها باشد، فارغ از اینکه چقدر از نظر ظاهری زیبا باشد، مطلوب و جذاب به حساب نخواهد آمد.

از آنجا که در فرهنگ تایلند چنین ویژگیهایی برای یک بانو بسیار مهم هستند، تاکید بر رفتار اجتماعی و زیبایی درونی یک زن در کنار زیبایی ظاهری او بسیار است، در نتیجه رفتار اجتماعی شایسته بر شان و میزان جذابیت او تاثیر بسزایی دارد.

در نتیجه می‌توان گفت در فرهنگ تایلند از یک سو تاکید بر زیبایی اخلاقی و شخصیت و از سوی دیگر بر مقبولیت اجتماعی و رفتار بانوان است که آنها را زیباتر می‌کند. بنابراین اگر زیبا باشید و اخلاق خوبی نداشته باشید، امیدی نیست که در فرهنگ تایلند پذیرفته شوید. این نقطه نظر در مورد زیبایی، متاسفانه درست در مقابل تصور آمریکایی ها از زیبایی قرار دارد که در آن، جذابیت ظاهری و زیبایی افراد مشهور، بی توجه به اخلاق و رفتارشان، آنها را تبدیل به افرادی موفق در جامعه تبدیل می‌کند.

زیبایی، مفهومی نسبی است

ویژگی های ظاهری جذاب کدام هستند؟

عجیبترین نکته در مورد مفهوم زیبایی این است که هیچ استانداردی در مورد زیبایی وجود ندارد. زیبایی مفهومی متحد در دنیا نیست: حتی در یک اتاق کوچک هم مفاهیم مختلفی از زیبایی موجود است. جوامع مختلف، مفاهیم و قوانین مختلفی را برای زیبایی ایجاد و از آن تبعیت می‌کنند، اما آنچه که مهم است این است که تمامی این قوانین ساخته دست بشر هستند. هر صورتی، برای کسی که او را دوست دارد زیباست و مهمترین نکته این است که هر کس برای خودش زیبا و خواستنی باشد.

با ویژگی های ظاهری غیر جذاب در سراسر جهان آشنا شدید. حالا می توانید در مطلب معیار های زیبایی زنان با معیار های مردم گوشه و کنار جهان در مورد زیبایی زنان آشنا شوید.

آیا با معیارهای زیبایی بانوان در نقاط مختلف جهان آشنا هستید؟

منبع: Thelist

نویسنده: کاملیا کوثری

کاملیا فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان فرانسه در مقطع كارشناسي ارشد از دانشگاه شهيد بهشتي است. به یادگیری زبان های مختلف علاقه زیادی دارد، از همین رو زبان انگلیسی را از 5 سالگی شروع کرد و ايتاليايي را هم در مدرسه ايتاليايي تهران آموخت. ادبیات، موسیقی و عکاسی بزرگترین و جدی ترین علایق او هستند و از هر فرصتی برای پرداختن به آنها استفاده می کند. علاوه بر این، طرفدار جدي ماجراجويي و كشف موضوعات تازه است. این علاقه از ترجمه هايش در زمينه هاي گوناگون به چشم می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *