بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / ویپ یا همان سیگار الکترونیکی ، راهی برای درمان یا تبلیغاتی برای سودجویان؟

ویپ یا همان سیگار الکترونیکی ، راهی برای درمان یا تبلیغاتی برای سودجویان؟

سیگار الکترونیکی یا همان ویپ واقعا کاربرد دارد؟ اصلا می توان از آن به عنوان راهی برای ترک سیگار یاد کرد؟یا همه سرکاریم؟

ما آدم ها هم موجودات عجیبی هستیم. اگر به ما میگفتن مسواک زدن جیز و بد است قطعا در دوران بلوغ و یا نهایت جوانی مان اکیپ می شدیم میرفتیم یه گوشه خلوت یواشکی ، تند تند مسواک می زدیم. ده پانزده سال هم از آن آگهی های زرد روی روزنامه های ورزشی می گذرد که در پس زمینه ای زرد رنگ با فونت درشت قرمز می نوشت: ترک سیگار و ترک اعتیاد. 1 ساعته. 1 روزه. بدون برگشت.تضمینی.  خوشبختانه بساط این دکان های دروغ ترک اعتیاد هم جمع شد. مبحث امروز ما چیزیست که دز کمتری نسبت به مواد و گل و علف و این جور بساط ها دارد. سیگار!

این جمله کلیشه ای همه چیز از سیگار شروع می شود همچین بی راه هم نیست. نمی دانم چه حکمتی است که هرچه به ما می گویند سیگار ضرر دارد.مزخرف است و مرگ آور باز عده ای از ما آن را دود می کنیم. آمدند عکس کلیه هایمان را گنده تر از جعبه سیگار زدند روی کارتن سیگار و باز هم انگار نه انگار! تازه بی عکس اش را با مبلغی گران تر می خریم که یعنی اصل جنس است .

زمانی صدا و سیما هم فرت و فرت کلیپ ها و نماهنگ ها و مستندات مضرات من باب سیگار می ساخت و الان به این مقوله کمتر می پردازد. من هم جای رییس صدا و سیما بودم البته همین کار را می کردم. وقتی میخ آهنی نرود در سنگ و هرچه بگویند برعکس می شود چرا به خودشان زحمت بدهند؟این یک بار تقصیر گردن صدا و سیما نیست و مشکل از کرم وجودی درونی خود ماست که فقط با نیکوتین سیگار آرام می شود. اینکه دو دختر 15 16 ساله در کافه بنشینند و سفارش هیچی بدهند به بهانه اینکه فقط بتوانند 4 نخ سیگار دود کنند در هیچ جای این دنیا نشانه پیشرفت نیست و ملاک درد است!  رنجنامه را کوتاه کنیم چرا که می خواهیم راجع به چیز دیگری حرف بزنیم. سیگار و قلیان الکترونیکی یا همان ویپ!

چیزی از ویپ شنیده اید؟ مواد و دراگ جدیدی نیست. بلکه وسیله ایست که ادعا می شود با آن می توان سیگار را ترک کرد. همان سیگار الکترونیکی یا الکترواسموک خودمان را ویپ می گویند. که با جویس ها (مواد مایع) طعم دار نیکوتین دار پر می شود و از طریق اتومایزر هایی به دهان ما می رسند. کویل دیگر بخش این ویپ ها همان دهانه اصلی سیگار الکترونیکی است که امروزه از جنس طلاعی 24 عیار آن پیدا می شود تا جنس عادی آن. صحبت از ترک کردن سیگار و دخانیات با ویپ است!  حال این ادعا را چقدر جدی بگیریم؟

ویپ
برادران عزیز،حتی الامکان سعی کنید گول این تبلیغات را نخورید. سخت است میدانم!

از 2003 به اینور که این سیگارها درست شدند تا به الان انواع و اقسام این سیگار مصنوعی را به خورد که نه به ریه مردم داده اند، نتیجه ای که بتواند با آن مشت محکمی کوبید بر دهان کارشناسان که آی مثلا دکترها دیدید سیگار الکترونیکی ما باعث ترک ملت می شود نه دیده شده و نه شنیده شده است. بیایید دوگوله خودمان را کار بیندازیم. ما دو دسته آدم داریم

 1. دسته یک: کسانی که سیگاری هستند و می خواهند با ویپ ترک سیگار کنند
 2. دسته دو: افرادی که سیگاری نیستند و می خواهند استعمال سیگار را با ویپ شروع کنند و به سمت سیگار نروند

ویپسیگارکش های دوست داشتنی

گروه اول به امید ترک سیگار و نیکوتین به سمت ویپ کشانیده می شوند. شما فکر کردید ویپ را با باد و نسیم بهاری جزایر قناری پر کرده اند؟ تمام فرایندی که در ویپ ایجاد می شود برای استعمال نیکوتین به بدن شماست ولی از راهی کم خطر تر. وقتی نفس مبارکتان را به کام این دستگاه می کشید سنسورها فعال می شوند و المنت ویپ نیکوتین مایع درون این دستگاه را بخار می کند. این نیکوتین هم به دهان و مغز و استخوان شما می رسد هم دودش که البته شبیه بخار است تا دود سیگار به بیرون درز می کند و هم این وسط led قرمز رنگی روشن می شود که فرد سیگارکش (عجب کلمه کش دار مودبانه ای!) خرکیف شود که دارم کام می گیرم. به شخصه افراد زیادی را دیدم که دو سه سال سیگار الکترونیکی کشیدند و بعد دیدند خرجش بیشتر از سیگار است و برگشتند به همان دوست قدیمی شان. کمتر کسی است که بتواند خودش را گول بزند که این ویپ مرا به آرامش و فاز سیگار می رساند. اگر هم هست باور بفرمایید انقدر اراده داشت که بدون این نمایش هم سیگار را ترک کند؛ فقط اسیر جو تبلیغاتی بوده و با ویپ این کار را کرده است.

ویپ میکشم پس هستم

دسته دوم آن عزیزانی هستند که می خواهند سیگاری شوند. اولا که خوشبختانه سیگاری بودن مثل قدیم مد نیست و نشانه روشنفکری نیست. اینکه محمود دولت آبادی سیگار می کشد و ما حال می کنیم هم خودش یک نوع جنون به حساب می آید. خدا رو شکر که جو این مساله رو به کاهش است ولی اگر با وجود تمام این کاهش ها شخص باز هم به سمت سیگار الکترونیکی کشیدن رفت چه؟ خودتان در خلوت خویشتن تعمق فرمایید. شما ممکن است جنس تقلبی را استفاده کنید و هیچ وقت سراغ اصل جنس نروید؟ به خصوص وقتی متاسفانه اصل جنس کنار هر خیابان و کوچه ای فروخته شود؟ نه! می شود؟؟

خب آخرش که چی؟ ویپ بخریم یا نخریم ؟ بکشیم یا نکشیم ؟

آخرش اینکه صلوات بفرستید. اگر سیگاری هستید و می خواهید ترک کنید ولی نمی توانید (پسرها با این مساله ناتوانی در ترک مساله ای از دوران بلوغشان آشنایی دارند) سیگار الکترونیکی از هیچی بهتر است! اگر سیگاری نیستید و می خواهید سیگاری شوید خدمتتان باید عرض شود که نکشید! بازهم در بدترین حالت قبول! همین ویپ را بکشید. از قلیان و اینجور چیزها هم بهتر است. قلیان؟تعجب کردید؟ قلیان الکترونیکی هم داریم!

ویپسفره خونه بابا روبوت خان

قلیان الکترونیکی دیگر چه صیغه ایست؟ اولا اینکه عده ای می گویند قلیان ضرری به مراتب کمتر از سیگار دارد اشتباه محضی است. این مساله را هر کس به شما گفت از طرف من اجازه دارید دو تا در گوشش بخوابانید. قلیان بسیار مضرتر از سیگار است. راستش تاریخچه قلیان الکترونیکی به درستی مشخص نیست ولی احتمالا حاصل مغز خلاق یکی از هموطنان ما و یا کشورهای عربی با دوستان و برادران چینی عزیزمان هست. قلیان الکتریکی یا همان قلیان جیبی چیزی بسان سم است برای بدن. شما نیکوتین مایع را خالصانه و عارفانه به درون خود استنشاق می کنید. از این واضح تر؟

کمی از طرز کار ویپ هم بدانید:

موارد حقیقی من باب ویپینگ و ویپ کشیدن

 • دندان شما را زرد نمی کند
 • دهانتان بو نمی گیرد و دیگر لازم نیست بگویید راننده تاکسی سیگار می کشید
 • کمتر ضرر دارد

۱۰ واقعیت درباره سیگار الکترونیکی

مواردی که به دروغ به شما می گویند که واقعیت دارد:

 • برای کنار دستی ها و اطرافیانتون مضر نیست (برای کودکان بسیار بسیار مضر است.هیچ وقت کنار بچه ها ویپ نکشید)
 • باعث کاهش وزن می شود
 • شما را شاداب و قبراق می کند
 • سرفه و سردرد نمی آورد
 • هزینه هایتان را کم می کند

ویپ

نویسنده: آرش پارساپور

آرش روزنامه نگار این مملکت است. البته این رشته را در دانشگاه خوانده و بعدا فهمیده که میتوانست هرچیزی بخواند ولی روزنامه نگار شود. به نوعی گیک محسوب می شود و عاشق کتاب و بازی و فیلم و تکنولوژی و امثالهم می باشد. داشتن کتابخونه قدر فیل و همه کنسول‌های بازی و 30ترابایت فیلم گواه این سخنان است. در همین زمینه‌ها نیز می نویسد و البته با همه چیز و همه کس شوخی دارد.

۶ دیدگاه ها

 1. داش ما که سیگارکش هستیم اگه بخوایم بجاش ویپ بکشیم چی شما اجازه میدی؟ البته ویپم خریدم ۱۲۰۰۰۰۰ عالیـه حداقل روزی ۸تومن دگ نمیدی سیگار ۷قطره میندازی توشو برا یردز بسه بسه کامشم ۲برابر سیگارِ فقط هزینه اولش بالا

 2. من چندروزه ویپ خریدم..ولی حس میکنم مثل قلیون میوه ایه..یعنی سرآدم سنگین میشه..واطرافیاتی که کنارشان کشیدم یکیشون اولش هیچیی ولی بعد نیم ساعت گفت سرم درد میکنه..ولی کلا نیکتبنش چون روغن داره گمونم مثل سیگارنیست وکمی چربه..وماسیگاریها میتونیم پشت هم سیگاربکشیم ولی اینو که میکشی بعدش یکم بیحال میشی عین قلیون برازجونی ومیوه ای…بنظرمن واسه سیکاریها درست نشده..وهمین بو واسانسش گمونم ضرر داشته باشه..

 3. داداش عکس کلیه نزاشتن رو سیگار عکس ریه گزاشتن اشتباه زدی

 4. سلام ، میخواستم بپرسم اگه جویس بدون نیکوتین استفاده کنیم باز هم ضرر داره ؟

 5. بیست ساله که روزی ۲۰ تا ۳۰ نخ سیگار میکشم یکماهی که کمش کردم روزی دو سه نخ میکشم تو فکره خرید ویپ بودم که خدا لعنتت نکنه اینقدر ازش بد گفتی که پشیمون شدم نمیخرم. تازه فکر کنم ویپ هزینه هاش هم بیشتر از سیگار باشه هر ماه بکی دوتا کویل میخواد که هر عدد هفتاد هزار تومان هست طمع دهنده نیکوتین هر ماه یکی تا دوتا میخواد فکر کنم ماهی صد پنجاه هزار تومان طمع دهنده قیمتشه تا اینجا ماهی سیصد تومان. احتمالا سالی یکی دوبار هم دستگاه خراب شود یا اون ماس ماسکشو چیه اتومایز عوض کنی که اینها همشون هم گرون هستن. خلاصه تو دیوار هم خیلی ها خریدن و بفروش گزاشتن احتمالا دیدن بصرفه نیست

 6. آقای منتقد و نویسنده شما که هنوز نمیدونی رو پاکت سیگار عکس ریه هست یا کلیه چطوری این همه نظر میدی . ویپ خیلی بهتر از سیگاره
  ویپ مثل اینه که داری تو جاده ای با قوانین رانندگی و سرعت مجاز رانندگی میکنی ولی سیگار عین اینه که خلاف جهت و تو سمت مخالف داری رانندگی میکنی. البته به عقیده من کسی که اطلاعاتی نداره بهتره نظری هم نده. مضرات ویپ طوریه که در مقابل سیگار هیچه و اصلا به چشم نمیاد. اگرم بخوای بگی بی ضرر نیست میتونی دسته بندی مضراتشو توی میوه و سبزیجات بزاری چون میوه و سبزیجات هم سم دارن پس نخوریم.. روز خوش آقای دانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *