بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / اپلیکیشن / ویرایش تصاویر قبل از گرفتن عکس، دستاورد جدید گوگل و دانشگاه ام آی تی (MIT)

ویرایش تصاویر قبل از گرفتن عکس، دستاورد جدید گوگل و دانشگاه ام آی تی (MIT)

این روزها بیشتر کار کشیدن و انتظارعملکرد بهتر داشتن از دوربین های تلفن همراه کار سختی است. این محدودیت دلیلی است که شرکت هایی نظیر گوگل بدنبال عکاسی های محاسباتی یعنی استفاده از الگوریتم و الگو های ماشینی جدید برای بهبود کیفی عکس ها هستند. پژوهشات اخیر انجام شده گوگل در همکاری با دانشمندان MIT منجر به تولید الگوریتم های جدیدی شده است که قادر به ویرایش و انجام تغییرات برروی عکس قبل از تصویر برداری کردن است، درست همانند یک عکاس حرفه ای در دنیای واقعی.

گوگل

محققان از روش یادگیری ماشینی و با استفاده از هوش مصنوعی موفق به ساخت نرم افزار خود شده و به آزمایش این نرم افزار با استفاده از 5000 عکس ساخته شده توسط Adobe و  MITپرداخته اند. هرکدام از عکس های موجود در این مجموعه توسط پنج عکاس حرفه ای مختلف ویرایش شده بودند و الگوریتم گوگل و ام آی تی از این عکس ها برای کشف راهی برای بهتر کردن مدل های مختلف تصاویر استفاده کرده اند. این تغییرات ممکن است شامل کم و زیاد کردن روشنایی تصویر، وضوح و همانند آن باشد.

گوگل

ویرایش عکس به این شیوه در گذشته نیز انجام گرفته است اما پیشرفت های چشمگیری که در این پروژه حاصل شده، باعث وجود بهترین هماهنگی و بروز کمترین مشکل نرم افزاری در این برنامه و دستگاه های مورد استفاده کاربران است. حجم حافظه اشغال شده توسط این نرم افزار از حجم یک تصویر دیجیتالی تجاوز نمیکند و به گزارش وبلاگ MIT قابل استفاده برای ویرایش تصاویر در طیف گسترده ای از سبک هاست.

این نرم افزار می تواند نظر و سلیقه عکاس در ویرایش عکس های قبلی را شناسایی کرده و در تصاویر مشابه بعدی اعمال کند. لازم است به این نکته اشاره کنیم که در حال حاضر روش هایی برای ویرایش تصاویر در دوربین ها و یا تلفن های همراه هوشمند وجود دارد همانند کاری که فیس بوک و یا پریسما انجام می دهند اما این تکنیک های جدید ظرافت و واکنش پذیری بیشتری دارند که باعث پاسخگویی متناسب به هرنوع عکس می شود و صرفا تغییرات ثابتی را اعمال نمیکند.

گوگل

برای کاهش این حجم از الگوریتم خاص تکنیک های جدیدی به کار گرفته شده است، همانند تبدیل این الگوریتم ها به یک فرمول خاص و یا استفاده از مختصات شبکه ای برای تصاویر است. این بدان معناست که پاسخ به این سوال که این برنامه چطور عکس هارا ویرایش می کند بیش از این که به صورت تفسیر تصویری و تشریحی انجام گیرد به صورت ریاضی قابل توضیح است.

به گفته ی جان بارون (Jon Barron)، پژوهشگر شرکت گوگل، این برنامه پتانسیل بالقوه ای برای تبدیل شدن به بهترین و کاربردی ترین برنامه تلفن های همراه در زمینه ویرایش تصاویر دارد. وی همچنین به محدودیت های متعدد و شدیدی که یک تلفن همراه از لحاظ انجام عملیات محاسباتی و قدرتی در مقایسه با کامپیوتر دارد و راه حل های آنها برای رفع این مشکلات در نرم افزار خود اشاره کرد. بارون معتقد است تکنیک های بکار رفته برای ساخت این نرم افزار قادر به کنار زدن مشکلات در این زمینه و همچنین باعث داشتن تجربه خوبی در زمینه عکاسی به روشی جدید، خلاق و نوآورانه بدون تخلیه سریع باتری و یا مشکلات اجرا شدن نرم افزار می شود.

گوگل

آیا ما شاهد حضور این امکان تصویر برداری خارق العاده در یکی از تلفن های همراه تولید شده توسط گوگل در آینده خواهیم بود؟ باید اعتراف کرد که این تصور خیلی دور از انتظار و غیر قابل باور نیست. این شرکت در گذشته نیز الگوریتم HDR+ خود را برای نشان دادن بهتر جزئیات در نور و سایه در تلفن های هوشمند خود استفاده کرده است.

با در نظر گرفتن جزئیات منتشر شده توسط دو شرکت مشغول در این پروژه به جرئت میتوان گفت اگر گوگل موفق به افزودن این قابلیت بی نظیر به تلفن های همراه هوشمند خود شود میتواند حضور خود را در بازار تلفن های همراه هوشمند و در بین رقیبان قدرتمند خود، پررنگ تر کند.

 

منبع: theverge

نویسنده: علیرضا اصغری

علیرضا ۲۰ و خورده ای سال پیش در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود. سینمای هالیوود، بازیهای کامپیوتری و موسیقی پیکره اصلی و حدود ۹۹.۹% محتویات ذهن این فرد را تشکیل داده است اما او همیشه خودرا آماده یادگیری و تجربه موضوعات جدید می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *