بامیلو بلاگ / دسته‌بندی نشده / همه‌چیز در مورد آیفون ۸

همه‌چیز در مورد آیفون ۸

به نظر می‌رسد که اپل نقشه‌های بزرگی برای آیفون 8 در سر داشته باشد و این گوشی دستخوش تغییرات قابل‌توجهی شود، چراکه این‌ گوشی هم‌زمان با دهمین سالگرد تولد آیفون عرضه‌ خواهد شد. گوشی هوشمند جدید اپل برخلاف آنچه پیش‌تر تصور می‌شد با نام آیفون 7 اس عرضه نخواهد شد و به‌احتمال‌زیاد اپل نا آیفون 8 را برای آن بر خواهد گزید. همین مسئله نشانگر آن است که این بار شاهد یک نسخۀ بهبودیافته از آیفون 7 نخواهیم بود و با یک گوشی کاملاً جدید طرف هستیم.  بر اساس شایعاتی که در فضای مجازی پراکنده‌شده‌ است تغییرات آیفون 8 شامل تغییر در طراحی، مشخصات و قابلیت‌های آن خواهد بود. ما در این مقاله چکیده‌ای از تمام مواردی که در مورد آیفون 8 در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود را برای شما آماده کرده‌ایم.

آیفون 8 تاریخ عرضه (1)

تاریخ عرضۀ آیفون 8

اگرچه هنوز تاریخ دقیقی برای معرفی و یا عرضۀ آیفون 8 اعلام نشده اما به نظر می‌رسد که حدس زدن آن کار پیچیده‌ای نباشد چراکه اپل بر اساس عادت دیرینه هرسال در تاریخ مشخصی محصولات جدید خودش را ارائه می‌کند. درواقع اگر آیفون SE را نادیده بگیریم تمام آیفون‌های حدید از سال 2012 در ماه سپتامبر لانچ شده‌اند. بنابراین انتظار می‌رود که آیفون 8 نیز از این قاعده مستثنا نباشد و در ماه سپتامبر سال 2017 وارد میدان رقابت گوشی‌های هوشمند شود.  حتی می‌توان تاریخ دقیق‌تری را حدس زد؛ رویداد آیفون 7 در روز هفتم ماه سپتامبر برگزار شد و رویدادهای آیفون 6 اس و آیفون 6 هردو در 9 سپتامبر سال‌های عرضه برگزار شدند. حتی اگر بازهم به عقب‌تر بگردیم تاریخ‌های مشابهی را برای عرضۀ آیفون مشاهده می‌کنیم. پس احتمال اینکه آیفون 8 در یکی از روزهای مشابه آنچه گفته شد عرضه شود بسیار زیاد است.

آیفون 8 تاریخ عرضه (6)

البته این فقط تاریخ معرفی آیفون است و شما قادر نخواهید بود از این تاریخ اقدام به خرید آیفون 8 کنید، اما اپل عادت دارد که گوشی‌های خود را یک تا دو هفته پس از معرفی رسمی برای فروش در بازار عرضه کند، بنابراین می‌توان حدس زد که طرفداران اپل می‌توانند تا پیش از اتمام ماه سپتامبر سال جاری آیفون جدید خود را خریداری کرده و از آن استفاده کنند.

صفحه‌نمایش آیفون 8

از زمانی که اپل اندازۀ صفحه‌نمایش‌ گوشی‌های خود را با آیفون 6 و آیفون 6 پلاس افزایش داد تغییر چندانی در صفحه‌نمایش آیفون شاهد نبودیم. اما به نظر می‌رسد که بزرگ‌ترین تغییر در صفحه‌نمایش‌های آیفون از آن زمان در قالب آیفون 8 به وقوع بپیوندد و این آیفون با صفحه‌نمایش AMOLED منحنی وارد بازار شود. البته بنا به خبرهای رسیده این صفحه‌نمایش تنها یکی از ده‌ها نمونۀ آزمایشی اپل برای آیفون 8 است و حتی احتمال می‌رود آیفون جدید دارای یک صفحه‌نمایش با کیفیتی فراتر از QHD باشد. تکنولوژی AMOLED در ابتدا توسط کمپانی سامسونگ مورداستفاده قرار گرفت و به‌واسطۀ این تکنولوژی کنتراست بالاتر و رنگ‌های زنده‌تری در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت.

آیفون 8 تاریخ عرضه (3)

آیفون 8 اگرچه صفحۀ بزرگ‌تری خواهد داشت، اما ابعاد کلی آن بزرگ‌تر نخواهد شد. همچنین، در سال 2015 مقاله‌ای منتشر شد که در آن آمده بود اپل به دنبال راهی برای حذف کردن دکمۀ هوم و ساخت یک حسگر اثرانگشت است که در زیر صفحه‌نمایش جاسازی شود؛ حالا به نظر می‌رسد زمان آن فرارسیده تا اپل به این ایده‌های خود جامۀ عمل بپوشاند.

اخیراً بلاگر معروف، John Gruber، طی پستی در بلاگ خود نوشت که به‌احتمال‌زیاد تمام قسمت رویی آیفون 8 به صفحه‌نمایش پوشانده خواهد شد، همچنین حسگر اثرانگشت، اسپیکرها و دوربین سلفی نیز به زیر آن منتقل خواهند شد. به‌تازگی پتنتی نیز به نام اپل ثبت شده که نشان از آن دارد که این کمپانی در حال حذف کردن لبه‌های کناری صفحه‌نمایش آیفون است. اپل در آیفون 7 اگرچه دکمۀ هوم را حذف نکرد، اما با لمسی کردن مکانیسم آن این انتظار را به وجود آورد که در نسخۀ بعدی این دکمه به‌کلی حذف شود (درواقع به زیر صفحه‌نمایش منتقل شود) اما از سویی دیگر ممکن است این طرز تفکر نیز درست باشد که اپل به این زودی از تغییری که ایجاد کرده دست نخواهد کشید و باید مدت بیشتری از ارائۀ این دکمۀ هوم بگذرد تا شاهد تغییری در آن باشیم.

آیفون 8 تاریخ عرضه (2)

سؤال دیگری که مطرح می‌شود این است که آیا اپل قادر خواهد بود به تعداد لازم از پنل‌های موردنیاز برای آیفون 8 را تولید کند یا خیر.  با توجه به این‌که درصد بالایی از صفحه‌نمایش‌های موردنیاز اپل در ژاپن و توسط کمپانی Japan Display ساخته می‌شود مشخص نیست که در صورت درخواست اپل برای ساخت صفحه‌نمایش‌های OLED چه اتفاقی خواهد افتاد، چراکه گویا کمپانی Japan Display قرار است اولین صفحه‌نمایش‌های OLED خود را در سال 2018 به بازار عرضه کند. از طرفی، برخی از شایعه‌ها حاکی از آن است که فقط یکی از نسخه‌های آیفون 8 از صفحه‌نمایش جدید بهره خواهد برد. بنا بر شنیده‌های غیررسمی قرار است علاوه بر  آیفون 8 و آیفون 8 پلاس یک نسخۀ پریمیوم نیز از آیفون جدید نیز موسوم به Ferrari ارائه شود  و این نسخه تنها مدلی خواهد بود که به حسگر اثرانگشت در زیر صفحه‌نمایش مجهز خواهد بود و از طراحی بدون لبه سود خواهد برد. همچنین یک پتنت دیگر توسط اپل به ثبت رسیده است که به‌موجب آن اپل امتیاز تولید نوعی گوشی هوشمند تا شو را به نام خود ثبت کرده است که البته مشخص است تا طراحی و تولید این محصول باید زمان زیادی را به انتظار بنشینیم.

طراحی آیفون 8

اپل در طراحی سه آیفون قبلی خلاقیت چندانی از خود به خرج نداد و درست به همین دلیل حالا انتظارها برای مشاهدۀ یک طراحی و تغییر خلاقانه از سوی اپل به اوج خود رسیده است. بعلاوه، بعید به نظر می‌رسد آیفون در دهمین سالگرد تولید آیفون از ایده‌های خلاقانۀ متعددی پرده‌برداری نکند. به‌عنوان اولین تغییر در طراحی، طبق آن‌چه آقای Ming-Chi Kuo اعلام کرده، می‌توان انتظار یک بدنۀ شیشه‌ای منحنی (هم از جلو و هم از پشت) از اپل را داشت و دیگر زمان آن فرارسیده تا با بدنۀ فلزی آیفون خداحافظی کنیم. همچنین، مدیر ارشد اجرایی کمپانی اپل نیز چندی پیش اعلام کرده بود یکی از مدل‌های آیفون جدید به‌احتمال‌زیاد با بدنۀ شیشه‌ای به بازار عرضه خواهد شد.

آیفون 8 تاریخ عرضه (10)

یکی دیگر از شایعاتی که این روزها بیش از هر زمان دیگری به گوش می‌رسد در مورد حذف شدن دکمۀ هوم است که قرار است این دکمه به همراه حسگر اثرانگشت به زیر صفحه‌نمایش منتقل شود. همچنین یک منبع تایوانی نیز اعلام کرده است که طراحی کلی آیفون تغییر بزرگی نخواهد کرد و تنها اتفاق این است که یک رنگ قرمز به رنگ‌های این گوشی اضافه خواهد شد. جک هدفون هم به نظر می‌رسد که برای همیشه از گوشی‌های تولیدی کمپانی اپل رخت بربسته باشد و انتظار می‌رود که مقاومت این گوشی در برابر آب از مدل قبلی بیشتر شده و موفق به دریافت گواهینامۀ IP68 شود.

دوربین و باطری

آیفون 8 تاریخ عرضه (9)

دوربین دو لنزی اگرچه توانسته به‌سرعت جای خود را در میان ویژگی‌های مختلفی که به همراه گوشی‌های هوشمند ارائه می‌شوند باز کند، اما هنوز هم به علت هزینۀ تمام‌شدۀ بالایی که دارند نمی‌توان انتظار داشت اپل آن را روی تمام نسخه‌های آیفون 8 عرضه کند. طبق گفتۀ آقای Ming-Chi Kuo اپل احتمالاً دوربین دو لنزی را برای مدل رده‌بالای خود یعنی آیفون 8 پلاس کنار بگذارد و آیفون 8 را با یک لنز به بازار عرضه کند. ایشان در ادامه افزودند که احتمال می‌رود لغزش‌گیر اپتیکال در آیفون 8 برای لنز تله‌فتو نیز استفاده شود. (در آیفون 7 تنها لنز واید از لغزش‌گیر اپتیکال بهره‌مند بود). یک منبع دیگر نیز گزارش داده است که آیفون 8 معمولی تنها با یک لنز ارائه خواهد شد و آیفون 8 پلاس در دو نسخه عرضه خواهد شد و هر دو نسخه به دوربین دو لنزی مجهز هستند. همچنین خبرهایی به گوش می‌رسد که دوربین آیفون 8 قرار است از قابلیت عکاسی سه‌بعدی بهره‌مند باشد، این تکنولوژی درواقع نسخۀ بهبودیافتۀ تکنولوژی واقعیت افزوده محسوب می‌شود.

آیفون 8 تاریخ عرضه (4)

هنوز اطلاعات زیادی در مورد قدرت احتمالی باطری آیفون 8 در دسترس نیست اما به نظر می‌رسد که اپل سرانجام آیفون را به شارژر بی‌سیم مجهز کند. ازآنجایی‌که اپل یکی از اولین کمپانی‌هایی بود که اقدام به حذف جک هدفون کرد، می‌توان به‌راحتی حدس زد که سیاست این کمپانی حذف تدریجی همۀ سیم‌ها برای اتصالات مختلف محصولات خود است. بنابراین غیرمنطقی به نظر نمی‌رسد اگر قدم بعدی اپل را حذف شارژر سیم‌دار بدانیم.  حتی انتظار می‌رود که اپل پا را فراتر از جای پای رقبا گذاشته و شارژری تولید کند که بتواند از فاصلۀ بیش از چهار متری بدون هیچ‌گونه تماس باطری گوشی را شارژ کند. مدارکی موجود است که طبق آن‌ها اپل هم‌اکنون به همراه کمپانی Energous در حال کار و تحقیق بر روی این پروژه است و طبق گزارش‌هایی که به‌صورت پراکنده از سوی کارکنان این کمپانی منتشر شده قرار است این تکنولوژی در بازۀ زمانی یک‌چهارم پایانی سال 2017 (هم‌زمان با زمان معمولِ معرفی آیفون جدید) معرفی و عرضه شود.

قدرت پردازش و سیستم‌عامل آیفون 8

آیفون 8 تاریخ عرضه (8)

احتمال این‌که آیفون جدید با سیستم‌عامل ios 11 عرضه شود بسیار بالاست و به نظر می‌رسد این نسخه از ios همانند آیفون دستخوش تغییرات عمده‌ای شود. ازآنجایی‌که اپل به‌تازگی برای تولید آیفون 7 از یک پردازندۀ Quad Core استفاده کرده بود، انتظار می‌رود که آیفون 8 نیز با پردازندۀ مشابه تولید و عرضه شود. البته احتمال دارد که اپل از یک چیپ جدید موسوم به A1 و یا A11 Fusion نیز استفاده کند. آیفون 7 معمولی تنها با 2 گیگابایت و آیفون 7 پلاس با 3 گیگابایت رم عرضه شدند اما برای آیفون 8 انتظار می‌رود که این میزان تا 3 و 4 گیگابایت افزایش داشته باشد.

ویژگی‌های دیگر آیفون 8

احتمال دارد که صفحه نمای آیفون تنها قسمتی نباشد که شما توسط آن با آیفون ارتباط برقرار می‌کنید! اخیراً شایعه‌ای در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود مبنی بر این‌که اپل درصدد است از یک تکنولوژی جدید استفاده کند که به‌واسطۀ آن کاربران قادر خواهند بود با لمس قسمت‌های مختلف بدنۀ گوشی عملیات مختلف را اجرا کنند. به‌عنوان‌مثال، ممکن است این امکان فراهم باشد تا با کشیدن انگشت خود روی قسمت کناری بدنۀ گوشی بتوانید نور صفحه را کم یا زیاد کنید و یا با ضربه زدن به قسمتی در پشت‌گوشی بتوانید عکس بگیرید.

آیفون 8 تاریخ عرضه (5)

یکی دیگر از شایعاتی که در مورد آیفون جدید شنیده می‌شود مجهز بودن آن به تکنولوژی تشخیص هویت از طریق اسکن عنبیه باشد. البته این تکنولوژی چندان ایدۀ بکری نیست و سامسونگ پیش‌تر از آن در تولید گلکسی نوت 7 بهره برده بود. اما چیزی که واضح است این است که اپل اگر از این تکنولوژی در تولید آیفون استفاده کند، بی‌شک تا حد ممکن از تجربیات دیگر کمپانی‌ها استفاده خواهد کرد و تا حد ممکن آن را بهبود خواهد بخشید. همچنین یک ویژگی امنیتی دیگر که گفته می‌شود قرار است در آیفون 8 وجود داشته باشد امکان ثبت اثرانگشت و عکس‌برداری از صورت و ضبط صدا و تصویر از سارق احتمالی این گوشی است. آیفون توسط این ویژگی قادر خواهد بود لوکیشن یا محل استقرار سارق را ردیابی کرده و به اطلاع کاربر برساند.

قیمت آیفون 8

هنوز اخبار زیادی در مورد قیمت احتمالی آیفون 8 منتشر نشده اما شواهد حاکی از آن است که این گوشی با قیمتی مشابه آیفون 7 یعنی از حدود 649 دلار تا 849 دلار (بسته به میزان حافظه) عرضه خواهد شد. البته طبیعی است که نسخۀ پلاس این گوشی قیمت بالاتری داشته باشد.

منبع: techradar

 

نویسنده: مصطفی ولی پور

مصطفی، مقاله‌نویس و مترجم، فارغ التحصیلِ رشتۀ مترجمی زبان انگلیسی است و دنیای موفقیت، فناوری و خودرو سه موردی هستند که محوریت مقاله های تالیف شده توسط او را شکل می دهند. هنر بخش جدایی ناپذیر زندگی مصطفی است و نوازندگی، عکاسی، تصویرسازی، طبیعت گردی و کمپینگ مهم ترین تفریحات او را تشکیل می دهند. او عاشق ورزش است و ورزش هایی از جمله شنا و یوگا همیشه در برنامۀ او جایگاه ثابتی دارند. به نظر مصطفی "خوشحال بودن" بالاترین درجۀ موفقیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *