نگهبانان کهکشان ۲
بامیلو بلاگ / سبک زندگی / فرهنگ و هنر / نگهبانان کهکشان ۲ ٬ دنیای دیوانه دیوانه دیوانه

نگهبانان کهکشان ۲ ٬ دنیای دیوانه دیوانه دیوانه

نگهبانان کهکشان ۲ از آخرین آثار دنیای مارول  که اخیرا راهش به سینما باز کرده است.آیا قسمت دوم موفقیت قسمت اول را تکرار کرده یا مثل اکثر فیلم ها در قسمت دوم با فیلمی بدتر روبرو هستیم؟ با هم نگاهی کوتاه و خودمانی به فیلم نگهبانان کهکشان ۲ خواهیم داشت تا ببینیم این ضدقهرمان های دوست داشتنی که صاحب سبکی در فیلم های ابرقهرمانی هستند این بار چه کرده اند 

مارول چند سال پیش ریسک بزرگی کرد و فیلمی بر اساس کامیک بوک نگهبانان کهکشان ۲ ساخت. این داستان مصور یا همان کامیک بوک تا پیش از ساخته شدن یک اثر سینمایی مستقل از خودش ، هیچ وقت در دنیای سینما و انیمیشن و گیم صحبتی ازش نشده بود و برای همه طرفدارای سینمای مارول بیگانه بود. عجیب تر اینکه تیم بازیگری خیلی مشهوری هم پشت دوربین قرار نگرفتند که بگیم سوپراستارهای هالیوود را دور هم جمع کردو به تضمین آن ها فیلم را ساخت. البته نه اینکه بردلی کوپر و وین دیزل مشهور نباشند ولی لزوما برگ برنده فروش یک فیلم هم نیستند.

نگهبانان کهکشان ۲
مارول با ساخت سریال کارتونی بعد از اکران قسمت اول ، پی ریزی های لازمه برای جذب هرچه بیشتر طرفداران جدید را انجام داد

جیمز گان کارگردان هم تا پیش از ساختن این فیلم کارنامه درخشان خیلی خفنی نداشت. اما در کمال تعجب فیلم نگهبانان کهکشان ۲ بسیار خوش درخشید و عالی بود. صحنه های دیوانه وار و وفاداری به کمیک و در عین حال حفظ جذابیت های سینمایی و دیالوگ های خنده دار و انتخاب موسیقی بی نظیر از موسیقی راک دهه هفتاد میلادی و تمام دیوانه بودن دنیای فیلم باعث فروش خوب آن شد.

فیلمی که در قسمت نخست هیچ ربطی هم به دنیای سینمایی مارول نداشت و حالا بعد از چند سال قسمت دومی ازش ساخته شده که قرار است به نوعی به این دنیای سینمایی عظیم ربط پیدا کند. قسمت دوم فیلم های موفق معمولا خراب از آب در می آیند. خوشحالم بگویم این ماجرا برای نگهبانان کهشکان پیش نیامده که هیچ بلکه با قسمت جدید و جذاب تری روبرو هستیم.

نگهبانان کهکشان ۲
طنز فیلم محشره. این از تیتراژ شاهکار اول فیلم مشخص میشه. تیتراژی که دیوانه وار بون فیلم را توی سر مخاطب می زنه و بهش حالی میکنه با چه سبک فیلمی طرف هست. از همین تیتراژ اول خیلی چزا مشخص میشه. وضعیت گروت (که از یک هیولای درختی تبدیل به یک نی نی کوچک سرکش شده) و وضعیت جلوه های ویژه فیلم و موسیقی دوباره کلاسیک راک اثر و طنز درون رگ های نگهبانان کهکشان ۲.

نگهبانان کهکشان ۲همه این ها را در چند دقیقه اول ابتدایی فیلم می فهمیم و شروع هیجان انگیز را آن دوست خواهیم داشت. بازی ها نه اغراق شدن نه بد. گریم تمامی شخصیت ها واقعا محشر از آب در اومده و در کنار این طراحی صورت و چهره باید به طراحی صحنه و سیارات فیلم نیز اشاره کرد که به نوعی برگ برنده نهان فیلم محسوب می شوند.

انتخاب موزیک های فیلم باز هم بر اساس همون تم راک دهه هفتاد صورت گرفته و فضای فیلم را خیلی خاص کرده. در کنار همه این ها به جلوه های ویژه خوب هم اشاره کنیم و داستانی که نه به زور خودش رو به دنیای سینمایی مارول می چسبونه و نه اونقدری آإکی و مسخره و کلیشه ای هست که ازش بدتون بیاد. یک داستان سرراست و تقریبا ساده که برای فیلم این چنینی به نظر من کافیست. حتی میشه گفت به خاطر عدم سابقه حضور این کاراکترها و محیط دنیای نگهبانان کهکشان ۲ در سینما با داستان نسبتا اروجینال تری نسبت به سایر آثار ابرقهرمانی روبرو هستیم.

ایراد گرفتن از فیلم کار سختی است. می توان به بعضی وجهه های داستان فیلمنامه ایراد گرفت و یا سرخوش بودن بیش از حد فیلم را نوعی نشانه ضعف تلقی کرد ولی باید خیلی گیر باشیم که این کار رو کنیم به خصوص اینکه نکات مثبت به این موارد منفی گفته شده کاملا می چربه. شاید فقط منصفانه بخوایم ایراد بگیریم میشه گفت که در اواسط فیلم داستان به علت کمی تا ابری کلیشه ای شدن کمی حوصله سربر می شه با اندکی صبر باز به جاهای خوبی می رسه.

نگهبانان کهکشان ۲
گروت هیولا این شکلی شده!

یک سری داستان اضافه هم در فیلم وجود داره که بود و نبودش تاثیر خاصی در روند داستان نداره و به نظرم فیلم رو بیخودی شلوغ کرده. و در کمی زاید به نطر میاد. فیلم در عین شوخ و شنگی مقداری هم حالت تلخ و سیاه در انتها به خود می گیرد که همین مساله به جذابیت فیلم کمک می کنه. پیش زمینه تاریک داستانی این روزها در اکثر فیلم ها به چشم میخوره و خیلی خوبه که دیزنی، یکی از سرخوش ترین استودیوهای تاریخ هم اخیرا فیلم هاش رو با واقعیات تلخ زندگی هم آمیخته تا ملموس تر به دست تماشاگر برسن.

شخصیت های فیلم نگهبانان کهکشان ۲ چون از قبل معرفی شدند این بار پخته تر از فیلم قبلی هستن و همین کار رو برای کارگردان و پیشبرد راحت تر داستان آسان کرده. کاش می شد که سرینگهبانان کهکشان ۲با دنیای سینمایی مارول ادغام نشوند و برای خودشون فیلم هایی مجزا داشته باشند. این سری فیلم به نظر شخص من از اون دنیای پر از سوپرقهرمان و بلاک باستری و پر هزینه خوش ساخت تر و قشنگ تر ساخته شده است. بازی کامیپوتری نگهبانان کهکشان ۲ هم به تازگی ساخته شده که با توجه به سازنده قدر آن یعنی telltale games احتمالا در بین بازیبازان به خصوص آن ها که به داستان اهمیت می دهند به موفقیت دست پیدا کند.نگهبانان کهکشان ۲

نویسنده: آرش پارساپور

آرش روزنامه نگار این مملکت است. البته این رشته را در دانشگاه خوانده و بعدا فهمیده که میتوانست هرچیزی بخواند ولی روزنامه نگار شود. به نوعی گیک محسوب می شود و عاشق کتاب و بازی و فیلم و تکنولوژی و امثالهم می باشد. داشتن کتابخونه قدر فیل و همه کنسول‌های بازی و 30ترابایت فیلم گواه این سخنان است. در همین زمینه‌ها نیز می نویسد و البته با همه چیز و همه کس شوخی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *