بامیلو بلاگ / دست نویس / مگس سفید یا سفید بالک : سربازان پر تعداد «ارتش سفید»

مگس سفید یا سفید بالک : سربازان پر تعداد «ارتش سفید»

مگس سفید هیچ سودی جز نابودی محیط زیست و خراب کردن حال ما ندارد. سال ها بود که این مگس های یک تا سه میلی‌متری را «ریز» می‌دیدیم. اما از صدمات آن­ها بی‌خبریم. صدماتی که به درختان، گوجه فرنگی های زبان بسته و دستگاه تنفسی ما می­زنند. در این مطلب بامیلو بلاگ، می­ خواهیم با این «ارتش سفید» بیشتر آشنا شویم.

تا به حال مگس سفید خوردید؟

پیش خودمان فکر می‌کردیم با بی‌توجهی به این سفید بالک ها دل آن‌ها را می­ شکنیم. اما نمی ­دانستیم از لج بی­ توجهی ما به صورت رگباری به تولید مثل ادامه می­ دهند. به شخصه تا سال گذشته از وجود این حشرات موذی بی خبر بودم. آخر سر، پس از یکی دو هفته صدای گرفته پیش دکتر رفتم. گفتم از نشانه های سرماخوردگی فقط صدای نخراشیده اش را دارم. از بالای عینکش، مثل دامبلدور نگاه نافذی به من انداخت و پرسید:

نکنه از این پشه سفید ها خوردی؟

فک می‌کردم شوخی می‌کند. پیش خودم گفتم مگر می‌شود پشه های ویزویزو که شب ها صلب آسایش می‌کنند را درسته قورت داد و نفهمید؟ پس از توضیحات تکمیلی آقای دکتر فهمیدم، منظورش پشه های ریز و سفید یا همین مگس سفید پست است. اما چطور این لعنتی ها به خورد من رفته بودند؟ برای خودم هم سؤال شده بود.

داستان خوردن سفید بالک

ماجرا از این قرار بود که با نیت کاهش وزن، در پارک می­ دویدم. سعی می­ کردم بیشتر از بینی نفس بکشم. اما شما هم اگر مثل من ناشی باشید، گاهی آن دهان مبارک را باز می ­کنید. البته اهمیتی هم ندارد از کجا نفس بکشید. مگس سفید از بینی، دهان، چشم و گوش و خلاصه همه جا وارد بدن می ­شوند و اشکالات مختلفی مثل همین عفونت دستگاه تنفسی را به وجود می ­آورند. در آخر هم کار به آنتی‌بیوتیک دستگاه تنفسی کشید.

خصوصیات مگس سفید یا سفید بالک

مگس سفید یا سفید بالک در خانواده (Aleyrodidae) طبقه بندی می شود. این موجودات زشت، در آب‌وهوای گرم مهمانی می­گیرند و به جز عیش و نوش، تولید مثل و تخریب جانداران اطراف خود، به ظاهر هدف دیگری در زندگی ندارند. اگرچه با سردتر شدن هوا، دست کم برای چند ماهی منقرض می­ شوند.

تولید مثل

مگس سفید ماده، روی برگ درختان بیچاره تخم­گذاری می­کند. تخم­ ها در ابتدا زرد رنگ­ هستند. اما طی 24 ساعت، تیره تر می ­شوند. پس از گذشت 5 تا 7 روز، «دگردیسی» آن ­ها شروع می شود. به عبارت ساده­ تر، بچه مگس ها به دنیا می­ آیند. پس از گذشت یک هفتۀ دیگر، سفید بالک به مرحلۀ بلوغ رسیده و با آمادگی کامل به سمت بینی، دهان و چشم شما حمله ور می ­شوند.

متأسفانه یا خوشبختانه:

  • عمر یک مگس سفید بین یک تا دو ماه است.
  • یک سفید بالک ماده در همین دو ماه حدود 400 تخم می ­گذارد.

مقابله با ارتش سفید

همان‌طور که گفتیم اگر در خیابان قدم بزنید، مگس سفید با شما در تماس است. به دلیل کوچک بودن، آن‌ها وارد بدن شما می‌شوند. البته نوع بشر آن­چنان هم در مقابل این حشرات بی دفاع نیست.

ماسک بزنید

ماسک های ساده و پارچه ای که در مقابل آب‌وهوای آلوده کلان شهر ها چنان فایده‌ای ندارند. اما با همین ماسک های «سه تا هزار تومانی» مشت محکمی به دهان این مگس های زشت زدید. با همین ماسک ساده، محافظت از دهان و بینی شما به طور کامل انجام می‌شود.

البته حواستان باشد یک عدد از این ماسک ها برای استفاده یک ماه شما نیست. هر ماسک را پس از استفاده مستمر 2 الی 3 ساعت دور انداخته و ماسک جدیدی استفاده کنید.

عینک آفتابی بزنید

بله این عینک های آفتابی فقط برای اینکه دوست شما بگوید «چقدر شبیه فلان بازیگر شده ای» نیست. در کنار مراقبت چشم در برابر امواج فرابنفش، تعداد زیادی از این مگس های سفید به شیشۀ عینک شما می‌خورند. برای بهترین تأثیر، فریم های پهن‌تر استفاده کنید.

البته که بهترین نوع عینک در برابر این سفید بالک ها، عینک شناست. اما اگر نمی‌خواهید با شما مثل یک شناگر برخورد شود، از  فریم های (wrap)  استفاده کنید. این فریم ها برای دورۀ نقاهت عمل انکساری چشم تجویز می‌شوند و بهترین محافظ چشم شماست.

نه عینک می‌زند نه ماسک!

اگر به ماسک و عینک زدن و حتی روح اعتقادی ندارید، دست کم از درختان دوری کنید. غذای این مگس های سفید درختان و گیاهان است. بنابراین اگر برای پیاده‌روی انتخابی داشتید، مسیری کم درخت‌تر را انتخاب کنید.

مگس سفید خوردم، حالا چه کار کنم؟

اگر احساس کردید، مگس سفید به داخل چشم، بینی، گوش یا دهانتان رفته، در اولین فرصت با آب ولرم یا سرد آن قسمت را بشورید. با بروز نشانه های بیماری مثل گرفتگی گلو حتماً به دکتر مراجعه کنید.

سخن آخر

اگر مدت زیادی پیاده‌روی کردید و نزدیکی های ظهر احساس گرسنگی نمی‌کنید، حتماً یک دل سیر مگس سفید نوش جان کردید. شما هم این مگس های سفید را به چشم دیده اید؟ برای مقابله با آن‌ها چه می‌کنید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: catseyepest

نویسنده: سپندار معینی

سپندار فعالیتش در زمینه مد و لباس را از سال 1388 شروع کرد. هدف همکار آرام و خون گرم ما، انتقال دانش و آشناسازی تمامی علاقه مندان، با مد روز و سبک چهار پایتخت بزرگ مد جهان است. در کنار مباحث کاهش وزن و سبک زندگی سالم، سپندار به فراگیری زبان های مختلف، ترجمه همزمان، داستان نویسی، سریال و فیلم، بازی های رایانه ای، آشپزی ( به قول خودش در حد فست فود بلده!) و پیاده روی علاقه دارد.

یک دیدگاه

  1. متنفرم از این پشه ها. متنفر!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *