حذف اپلیکیشن های ایرانی
بامیلو بلاگ / دنیای فناوری / اپلیکیشن / حذف اپلیکیشن های ایرانی به پلی استور رسید

حذف اپلیکیشن های ایرانی به پلی استور رسید

چند روزی از حذف اپلیکیشن های ایرانی توسط اپل در اپ استور این شرکت نگذشته که گوگل نیز در اقدامی مشابه اقدام به حذف چنداپلیکیشن محبوب ایرانی در مارکت اندرویدی خود نموده است. چندین برنامه تا به این لحظه از دسترس کاربران پلی‌استور خارج شده‌اند و چرایی آن نیز هنوز به‌طور رسمی اعلام نشده است.

رفتار شرکت‌های آمریکایی در برابر ایرانی‌ها همچنان یک‌جانبه است و گویا ایستادن در مقابل سیاست‌های رییس جمهوری آمریکا برای آن‌ها کار دشواری است. این اقدام گوگل در حالی صورت می‌گیرد که چندی پیش با اضافه کردن نام ایران در فهرست کشورهای پلی‌استور، رفتار خوبی را نسبت به کاربران ایرانی خود نشان داده بود. حال حذف کردن اپلکیشن‌های ایرانی که یک تغییر موضع صد و هشتاد درجه‌ای از سوی این شرکت به حساب می‌رود. همین مساله این سوال را ایجاب می‌کند که آیا گوگل تحت فشارهای بیرونی مجبور به این کار شده است یا خیر؟

حذف اپلیکیشن های ایرانیالبته حذف اپلیکیشن های ایرانی از پلی‌استور لااقل برای کاربران داخل کشور آنچنان به چشم نمی‌آید‏، چرا که با وجود مارکت‌های اندرویدی داخلی می‌توان براحتی به نصب برنامه‌ها و بازی‌های مختلف بر روی گوشی ادامه داد و خوشبختانه مشقت‌های نصب برنامه‌های تایید نشده بر روی محصولات اپل، برای کاربران اندرویدی وجود ندارد. البته مساله امنیت فروشگاه‌های داخلی همیشه مطرح بوده و برخی از کاربران با تصور اینکه این مارکت‌های اندرویدی ایمن نیستند از آن‌ها استفاده نمی‌کنند.

زنگ هشدار اصلی آنجاست که بعد از اپل و گوگل این موج تحریم‌های اینترنتی به کجا خواهد رسید و کدام شرکت‌ها دنباله‌رو حرکت این دو کمپانی می‌شوند. ده روز پیش بود که اپل در اقدامی مشابه، بسیاری از اپلیکیشن‌های ایرانی مانند دیجی‌کالا، الوپیک، تخفیفان، دلیون و تپ‌سی را از روی اپ‌استور حذف کرده بود که با واکنش و اعتراض برخی از کاربران اینترنتی مواجه شد.

حذف اپلیکیشن های ایرانیوزیر ارتباطات کنونی‏، محمد جواد آذری جهرمی، اقدامات اپل را نقض احترام به میلیون‌ها کاربر ایرانی محصولات این شرکت عنوان کرده بود و آن را غیر قانونی خوانده بود. وی در ادامه صحبت‌های اخیر خود درباره این مساله‏، خبر از اقداماتی مشترک با وزارت خارجه برای حل فوری این مشکل داده بود ولی تا لحظه نوشته شدن این مطلب موضعی در برابر اقدام مشابه گوگل اتخاذ نکرده است.

البته خود غیرقانونی بودن نامیدن این اقدامات جای بحث دارد. به‌عنوان مثال مدیران اپل بارها با اشاره به قوانین تحریم مبادلات مالی پیشنهاد داده اند توسعه دهندگان ایرانی تا زمان تجدیدنظر در مورد تحریم ها صبور باشند. درگذشته سیستم پرداخت شاپرک که در اپلیکیشن های ایرانی وجود داشت، باعث حذف این اپلیکیشن ها از اپ استور اپل شده بود که با دور زدن اپل این مشکل رفع شد. دور زدن به این صورت انجام شد که شرکت ها هنگام گرفتن تائید، ویژگی پرداخت را حذف و بعد از تایید به آن اضافه می کردند، منتها گویا این بار دیگر این راه هم جواب نمی دهد.

حذف اپلیکیشن های ایرانی
هشتگی که برای این مووضع ساخته شده که خواستار عدم حذف اپلیکیشن های ایرانی از دو مارکت غول موبایل در دنیا هست.

پیش از این اقدام گوگل، نامه ای اینترنتی به همت فعالان اکوسیستم استارتاپی کشور با امضای مردم خطاب به تیم‌ کوک‏، مدیرعامل اپل منتشر شده بود. نامه ای که البته تنها با ۶۵۵۰ امضا نشان می دهد که از بین کاربران میلیونی آیفون، احتمالا خیلی ها متوجه حذف اپلیکیشن های ایرانی نشده اند یا اگر شده اند خیلی به آن اهمیت نداده اند.

حذف اپلیکیشن های ایرانی
هشتگی که برای این مووضع ساخته شده که خواستار عدم حذف اپلیکیشن های ایرانی از دو مارکت غول موبایل در دنیا هست.

در حالی که تا همین چند وقت پیش تصور می‌شد گوگل از این اقدام اپل به نفع خود استفاده کند و کاربران میلیونی ایرانی را به سمت خود بکشاند، این شرکت با پا گذاشتن در میدان تحریم‌ها باعث شد که تمامی این تصورات به هم بریزد و از هم فرو بپاشد.اگر این موج تحریم به شرکت‌های مهم دیگر نیز برسد‏، احتمال دارد که در آینده نه‌چندان دور شاهد از بین رفتن فضای آرامش از کسب‌وکارهای فناوری ایرانی باشیم. باید چشم انتظار دولتمردان مرتبط کنونی بنشینیم و ببینیم که آیا از طریق مذاکره می‌توانند تحریم‌های جدید بر علیه استارتاپ‌های ایرانی را لغو کنند یا شاهد ادامه این روند خواهیم بود.

حذف اپلیکیشن های ایرانی

کاربران بامیلو توجه داشته باشند جهت دانلود اپلیکیشن بامیلو می‌توانند به بازار و سیب‌اپ مراجعه کنند.

نویسنده: آرش پارساپور

آرش روزنامه نگار این مملکت است. البته این رشته را در دانشگاه خوانده و بعدا فهمیده که میتوانست هرچیزی بخواند ولی روزنامه نگار شود. به نوعی گیک محسوب می شود و عاشق کتاب و بازی و فیلم و تکنولوژی و امثالهم می باشد. داشتن کتابخونه قدر فیل و همه کنسول‌های بازی و 30ترابایت فیلم گواه این سخنان است. در همین زمینه‌ها نیز می نویسد و البته با همه چیز و همه کس شوخی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *